| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Prawa seniora > Praca seniora > Renta rodzinna i praca na etacie

Renta rodzinna i praca na etacie

Członkowie rodziny zmarłego, którym została przyznana renta rodzinna powinni wiedzieć, że jeśli zdecydują się na podjęcie pracy, osiągane przez nich zarobki mogą mieć wpływ na zawieszenie prawa do renty lub na zmniejszenie jej wysokości.

Renta rodzinna

Renta rodzinna jest świadczeniem z ubezpieczenia społecznego, które przysługuje członkom rodziny, pozostałym po śmierci ubezpieczonego, emeryta lub rencisty, mającym na celu zapewnienie im środków utrzymania, z uwagi na utratę żywiciela.

Osoby uprawnione

Do renty rodzinnej mają prawo dzieci zmarłego, jego wnuki i rodzeństwo, wdowa (wdowiec) po nim, a także rodzice, jeśli spełnią warunki określone w ustawie o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Wysokość renty

Renta rodzinna wynosi:

  1. dla jednej osoby uprawnionej – 85 % świadczenia, które przysługiwałoby zmarłemu,
  2. dla dwóch osób uprawnionych – 90 % świadczenia, które przysługiwałoby zmarłemu,
  3. dla trzech lub więcej osób uprawnionych – 95 % świadczenia, które przysługiwałoby zmarłemu.

Praca na etacie

Osiąganie zarobków, w zależności od ich wysokości może mieć wpływ na zawieszenie prawa do renty lub na zmniejszenie jej wysokości.

Zobacz serwis: Renty

Jeżeli przychód rencisty nie przekroczy kwoty stanowiącej 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia renta wypłacana jest w pełnej wysokości. Przychód przekraczający te kwotę, ale niższy niż 130% przeciętnego wynagrodzenia powoduje zmniejszenie renty. Natomiast przychód przekraczający 130% przeciętnego wynagrodzenia powoduje zawieszenie prawa do renty.

Wyłączenia

Zasady zawieszania i zmniejszania prawa do renty rodzinnej nie dotyczą osób, które ukończyły powszechny wiek emerytalny wynoszący 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn i mają ustalone prawo do emerytury, ale pobierają rentę rodzinną jako świadczenie korzystniejsze. Renta takim osobom wypłacana jest w pełnej wysokości, bez względu na wysokość osiąganego przychodu, począwszy od miesiąca, w którym osiągnęli wspomniany powszechny wiek emerytalny. Ograniczenie możliwości zarobkowania nie dotyczy również rent rodzinnych przysługujących po osobach uprawnionych do rent dla inwalidów wojennych, a także rent dla inwalidów wojskowych, których śmierć nastąpiła w związku ze służbą wojskową.

W przypadku gdy do renty rodzinnej jest uprawnionych kilku członków rodziny, przychód osiągany przez jednego z nich wpływa na zawieszenie lub zmniejszenie tylko tej części renty, która jemu przysługuje. Nie ulegają zmianie wypłacane kwoty świadczenia przysługujące innym członkom rodziny, jeśli nie osiągają oni również przychodu w wysokości przekraczającej określony próg zarobkowy.

Brat i siostra uprawnieni są do renty rodzinnej po zmarłym ojcu. Od 1 czerwca 2010 r. brat podjął zatrudnienie i osiąga wynagrodzenie w wysokości przekraczającej określone w ustawie progi. Oznacza to, że ZUS zawiesi przysługującą mu część świadczenia. Co ważne jego siostra będzie nadal otrzymywała część renty rodzinnej w niezmienionej wysokości.

Zobacz również: Dorabianie do emerytury bez ograniczeń

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Eksperci portalu infor.pl

RSM Poland – Audit, Tax, Consulting

Dzięki nam z odwagą spojrzysz w biznesową przyszłość

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »