reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Prawa seniora > Emerytura > Odmowa przyznania emerytury pomostowej – jak się odwołać

Odmowa przyznania emerytury pomostowej – jak się odwołać

Osoby wykonujące pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze mogą ubiegać się o przyznanie emerytury pomostowej. Od decyzji organu odmawiającego przyznania świadczenia służy odwołanie do sądu pracy i ubezpieczeń społecznych.

Prace w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze

Jednym z warunków ubiegania się o prawo do przyznania emerytury pomostowej jest wykonywanie przez pracownika pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze.

Zobacz artykuł: Komu przysługuje prawo do emerytury pomostowej

Wykaz stanowisk, na których wykonywane są takie prace prowadzi pracodawca. Na nim także ciąży obowiązek określenia czy dany rodzaj pracy wykonywanej przez pracownika ma charakter takiej pracy czy tez nie.

Pracownik, który nie został umieszczony w ewidencji może zaskarżyć pracodawcę do Państwowej Inspekcji Pracy. Inspektor może nakazać pracodawcy umieszczenie danego pracownika w ewidencji osób wykonujących prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. Na negatywną decyzję służy pracownikowi odwołanie do okręgowego inspektora pracy, a następnie do sądu administracyjnego.

Decyzja organu rentowego w sprawie emerytury pomostowej

Właściwym do wydania decyzji w sprawie emerytury pomostowej jest organ rentowy właściwy ze względu na miejsce zamieszkania pracownika.

W przypadku decyzji odmownej można odwołać się do sądu pracy i ubezpieczeń społecznych. Termin to 30 dni od dnia otrzymania decyzji.

Na drodze sądowej może również nastąpić ustalenie czy dana praca wykonywana przez pracownika jest praca w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 19 grudnia 2008 r. o emeryturach pomostowych

Zobacz również serwis: Prawa seniora

reklama

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Anna Nasiłowska

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama