REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Spółka prawa handlowego, Rejestracja

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Kiedy grozi wykreślenie z Krajowego Rejestru Sądowego

Już od 1 stycznia 2015 r. przedsiębiorcom, którzy zaniedbują obowiązki w zakresie aktualizacji danych oraz publikacji sprawozdań finansowych w Krajowym Rejestrze Sądowym (dalej: Rejestr), grozi wykreślenie z tego Rejestru. Spółki nieprzerejestrowane z rejestrów sądowych do KRS mają czas na przerejestrowanie do końca 2015 r., inaczej także zostaną rozwiązane.

Reprezentacja łączna jednego prokurenta z członkiem zarządu

Sąd Najwyższy wydał uchwałę, w której stwierdził, że niedopuszczalny jest wpis do rejestru przedsiębiorców w Krajowym Rejestrze Sądowym jednego prokurenta z zastrzeżeniem, że może on działać tylko łącznie z członkiem zarządu. Jakie konsekwencje rodzi to orzeczenie?

Wygaśnięcie mandatu a odwołanie członka zarządu

Zgodnie z kodeksem spółek handlowych zarząd spółki z o.o. reprezentuje spółkę i prowadzi jej sprawy. W skład zarządu mogą wchodzić zarówno wspólnicy jak i osoby spoza tego grona. Co do zasady członek zarządu jest powoływany i odwoływany uchwałą zarządu spółki, a wygaśnięcie mandatu następuje przede wszystkim poprzez upływ czasu.

Protokół elektroniczny w sprawach o wykroczenia

Protokół elektroniczny, czyli rejestracja przebiegu rozprawy w formie utrwalania dźwięku albo obrazu i dźwięku został wprowadzony także w sprawach o wykroczenia. Zmiany w procedurze wykroczeniowej weszły w życie w niedzielę – 9 listopada 2014 roku.

REKLAMA

Wspólny system opodatkowania spółek w UE

Podczas posiedzenia Rady ECOFIN nt. projektu budżetu UE na 2015 r. postanowiono wprowadzić wspólny system opodatkowania spółek dominujących i zależnych w UE oraz wdrożyć nowe regulacje dotyczące opodatkowania przedsiębiorstw. Dodatkowo planowane jest większe wsparcie we wzroście zatrudnienia.

Kto może pełnić funkcję prokurenta?

Prokura jest szczególnym rodzajem pełnomocnictwa, głównie z uwagi na osobę mocodawcy - może nim być tylko przedsiębiorca podlegający obowiązkowi wpisu do rejestru przedsiębiorców. Prokurę od „zwykłego” pełnomocnictwa odróżnią jednak także wymogi i ograniczenia dotyczące osoby mogącej pełnić funkcję prokurenta.

Zmiany w postępowaniu karnym w 2015 roku

Przygotowane przez Senat zmiany w postępowaniu karnym w 2015 roku mają dotyczyć m.in.: obligatoryjnego nagrywania rozpraw karnych, utrzymania pisemnego protokołowania rozpraw. W ocenie Ministerstwa Sprawiedliwości zmiany w 2015 roku przyspieszą i usprawnią postępowanie karne.

Nowelizacja kodeksu spółek handlowych

Szykują się zmiany w funkcjonowaniu spółek prawa handlowego. Rada Ministrów przyjęła 20 maja 2014 r. projekt założeń projektu ustawy o zmianie ustawy – Kodeks spółek handlowych oraz niektórych innych ustaw.

REKLAMA

Abonament RTV 2015

Wysokość abonamentu RTV 2015 tj. opłaty pobieranej z tytułu używania odbiorników radiowych i telewizyjnych została określona w rozporządzeniu KRRiT z dnia 6 maja 2014 roku. Jak zmienią się stawki opłat abonamentowych RTV 2015 w porównaniu z rokiem 2014?

Abonament RTV

Abonament radiowo-telewizyjny to opłata pobierana w związku z posiadaniem i korzystaniem z odbiornika radiowego (radia)/ telewizyjnego (telewizora). Celem abonamentu RTV jest umożliwienie realizacji misji telewizji publicznej. USA, Wielka Brytania i Luksemburg to kraje, w których zrezygnowano z pobierania abonamentu RTV.

Nowelizacja Kodeksu spółek handlowych przedmiotem konsultacji

Ułatwienie podejmowania i prowadzenia działalności gospodarczej – to główny cel projektu nowelizacji ustawy – Kodeks spółek handlowych oraz niektórych innych ustaw, który w dniu 17 lipca 2013 r. został skierowany do konsultacji społecznych i uzgodnień międzyresortowych.

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe grupy kapitałowej

Obowiązek sporządzenia skonsolidowanego sprawozdania finansowego ciąży na jednostkach dominujących mających siedzibę rzeczywistą lub siedzibę zarządu na terytorium Polski. Obowiązek ten dotyczy również jednostek podporządkowanych, niezależnie od miejsca ich siedziby.

Sprawozdanie finansowe spółki - wymogi formalne

Roczne sprawozdania finansowe spółek, których rok obrotowy jest zgodny z rokiem kalendarzowym i zakończył się 31 grudnia 2012 r., powinny być zatwierdzone w terminie do 30 czerwca 2013 r. Jakie są wymogi formalne sprawozdań finansowych?

Brak tablic rejestracyjnych, a mandat

Czy dopuszczalna jest jazda z samodzielnie wykonanymi kartonowymi tablicami rejestracyjnymi? Czy tablice rejestracyjne muszą mieć określony kształt?

Nalepka kontrolna na szybie pojazdu - usuwanie i wtórnik

Nalepka kontrolna z numerem rejestracyjnym umieszczona na szybie pojazdu jest w razie potrzeby trudna do usunięcia. W przypadku wymiany szyby niemożliwe jest jej przeklejenie. Czy można wyrobić wtórnik nalepki kontrolnej z numerami rejestracyjnymi?

Ile kosztuje zarejestrowanie auta sprowadzonego z USA?

Sprowadzenie auta z USA generuje spore koszty, jednak ze względu na specyfikę tamtejszego rynku, wiele osób decyduje się na sprowadzenia auta z USA. Ile kosztuje zarejestrowanie takiego auta?

Ile kosztuje zarejestrowanie auta sprowadzonego z Unii Europejskiej?

Osoby które nie mają zaufania do handlarzy używanymi autami decydują się często na sprowadzenie auta we własnym zakresie. Warto wiedzieć, ile kosztuje zarejestrowanie sprowadzonego auta.

S24 - rejestracja spółek

Od początku 2012 roku można rejestrować spółki z o.o. w trybie S24.

Rejestracja pojazdu nabytego w drodze licytacji

Samochód może być zakupiony między innymi na drodze licytacji. Jak zarejestrować samochód kupiony na licytacji?

Zasady wnoszenia aportów do spółki z o.o. i skutki zawyżenia wartości wkładów

Wnoszenie aportów do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością może okazać się, że część z nich została zawyżona, niektóre z nich znacznie. Warto zatem wiedzieć, co może być przedmiotem wkładu pieniężnego, a co wkładu niepieniężnego, jak należy prawidłowo wyceniać ich wartość i jakie sankcje wiążą się dla członków zarządu spółki i wspólników za zawyżenie aportów.

Jak krok po kroku dodać swoje ogłoszenie w serwisie Dokasacji.pl?

Chcesz pozbyć się legalnie zużytego auta i jeszcze na tym zarobić nawet kilka tysięcy złotych? Nic prostszego, wystarczy dodać swoje ogłoszenie w serwisie internetowym. Poniżej wszystko o serwisie Dokasacji.pl

Rejestracja samochodu z kierownicą po prawej stronie

Czy rejestracja samochodów z kierownicą po prawej stronie stanie się możliwa? Ministerstwo Transportu Budownictwa i Gospodarki Morskiej skierowało do konsultacji społecznych założenia projektu ustawy o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym umożliwiającego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej rejestrację pojazdów z kierownicą po prawej stronie.

Przekształcenie spółki osobowej w kapitałową

Możliwość przekształcenia spółki osobowej w spółkę kapitałową wynika z przepisów Kodeksu spółek handlowych. Transformacja wiąże się z poważnymi zmianami stanu prawnego wspólników.

Odpowiedzialność karna członka zarządu za niezgłoszenie upadłości spółki

Na przestrzeni ostatnich kilku lat dużą popularnością cieszy się wśród polskich przedsiębiorców art. 299 kodeksu spółek handlowych, mówiący o odpowiedzialności członków zarządu spółki.

Kiedy nie trzeba przynosić tablic rejestracyjnych przy wymianie dowodu rejestracyjnego?

Od 7 czerwca uproszczono niektóre procedury związane ze zmianami w dowodzie rejestracyjnym pojazdu – od tego momentu nie każda wizyta w urzędzie komunikacji będzie wiązała się z koniecznością wykręcania tablic rejestracyjnych w celu ich legalizacji.

Usuwanie naklejki rejestracyjnej z przedniej szyby

Przerejestrowanie auta wiąże się bezpośrednio m.in. z koniecznością usunięcia starej naklejki rejestracyjnej z przedniej szyby. Podpowiadamy jak wykonać całą tą operację bez narażania się na dodatkowe koszty i nerwy.

Dziedziczenie w spółce partnerskiej

Spółka partnerska jest spółką osobową prawa handlowego. Prowadzona jest przez osoby fizyczne wykonujące wolne zawody. Oznacza to, że ich udziały nie podlegają dziedziczeniu. Jednakże umowa spółki może przewidywać, iż w miejsce zmarłego partnera wstąpi jego spadkobierca posiadający odpowiednie kwalifikacje zawodowe.

Kolejna próba wprowadzenia podatku ekologicznego

Po kilku latach powraca kwestia podatku ekologicznego od pojazdów. Wcześniejszy pomysł rządu upadł, bo wprowadzenie tego podatku wiązałoby się z obciążeniem kierowców kwotą ok. kilkuset złotych na rok. Tym razem będzie inaczej.

Koniec z tanimi zamiennikami?

Nowelizacja ustawy Prawo o Ruchu Drogowym przygotowana przez Ministerstwo Transportu przewiduje wprowadzenie zakazu handlu częściami zamiennymi, które nie zostały sprawdzone pod kątem bezpieczeństwa. W praktyce oznacza to wycofanie tanich zamienników z rynku.

Volkswagen przegrał walkę z Suzuki o prawa do znaku GTI

Volkswagen nie może sprzeciwiać się wykorzystaniu znaku Swift GTI przez markę Suzuki - zadecydował sąd Unii Europejskiej, do którego skierował skargę niemiecki koncern.

Squeeze out

Squeeze out to tłumacząc dokładnie wyciśnięcie. Może mieć ono miejsce na mocy Kodeksu spółek handlowych.

Akcje gratisowe

Akcje gratisowe są to akcje wydawane nieodpłatnie akcjonariuszom spółki. Takie nieodpłatne wydanie akcji ma miejsce w przypadku podwyższenia kapitału zakładowego.

Status bezrobotnego Vademecum

Bezrobotnym w Polsce może być zarówno obywatel polski, jak i cudzoziemiec. W celu uzyskania statusu bezrobotnego muszą oni zarejestrować się w powiatowym urzędzie pracy.

Spór o markę Budweiser

Trybunał Sprawiedliwości UE orzekł w sporze pomiędzy czeskim i amerykańskim browarem o prawo do znaku towarowego Budweiser, którym sygnowane są popularne piwa.

Luka w prawie sprzyja bogaczom

Ekscentryczny miliarder znalazł lukę w prawie, dzięki której nie musiał rejestrować swojego auta. Był to prawdopodobnie jedyny w kraju pojazd legalnie poruszający się bez tablic rejestracyjnych.

Zmiany w przepisach dotyczących rejestracji aut

Ministerstwo Infrastruktury ma zamiar wprowadzić istotne zmiany w rejestracji samochodów, które wyciągną z kieszeni kierowców dodatkowe pieniądze - podajeRMF FM i rmf24.pl.

Budowa autostrady A2 opóźniona

Dwutygodniowe opóźnienia w budowie odcinków autostrady A2 między Łodzią a Warszawą nie martwi Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad - poinformowała rzeczniczka GDDKiA.

Umowa spółki komandytowej - WZÓR UMOWY

W spółce komandytowej część wspólników może ograniczyć swoją odpowiedzialność za zobowiązania spółki. Umowa spółki wymaga formy aktu notarialnego.

Umowa ustanawiająca spółkę z o.o. - WZÓR UMOWY

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest kapitałową spółką, w której Wspólnicy nie ponoszą odpowiedzialności za jej zobowiązania (poza umówionym wkładem). Powstaje na mocy umowy wspólników, która musi mieć jednak formę aktu notarialnego.

Zastaw rejestrowy na akcjach - WZÓR UMOWY

Akcje spółki mogą być przedmiotem zabezpieczenia w relacjach gospodarczych. W ramach umowy akcje zostają obciążone zastawem rejestrowym w celu zabezpieczenia umowy kredytowej.

Umowa menadżerska - WZÓR UMOWY

Umowa zawierana z członkami kadry zarządzającej spółką handlową. Umowa określa prawa i obowiązki stron w związku w wykonywaniem funkcji członka zarządu.

Umowa sprzedaży udziałów spółki - WZÓR UMOWY

Wspólnik spółki z ograniczoną odpowiedzialnością może sprzedać swoje udziały, ich część lub część udziału innej osobie. Umowa sprzedaży udziałów musi być zawarta na piśmie z podpisami notarialnie poświadczonymi.

Umowa o pracę z prezes zarządu spółki - WZÓR UMOWY

Umowa o pracę zawarta w związku z powołaniem na funkcję prezesa zarządu oraz powierzeniem obowiązków, związanych z faktycznym zarządzaniem spółką. Pobierz bezpłatny wzór umowy.

Jakimi autami jeżdżą kobiety na zachodzie Europy?

Niemiecki Instytut CAR opublikował badania dotyczące rejestracji samochodów na kobiety. Okazało się, że 1/3 nowych samochodów jest rejestrowana na Niemki, jednak kobiety rzadziej wybierają rodzime marki.

Umowa spółki cichej - WZÓR UMOWY

Umowa spółki cichej należy do kategorii umów nienazwanych. Przy spółce cichej jednej ze wspólników wnosi wkład majątkowy, co daje mu prawo do zysku, przy czym nie ujawnia swojego zaangażowania na zewnątrz.

Spin off a spin out

Pod pojęciami tymi należy rozumieć nowe przedsiębiorstwa, które zostały założone przez co najmniej jednego pracownika instytucji naukowej bądź instytucji badawczej (osoba musi posiadać stopień naukowy co najmniej doktora) albo studenta lub absolwenta uczelni.

Podatek dochodowy od osób prawnych (CIT)

Podatkiem CIT opodatkowane są dochody osób prawnych i spółek kapitałowych w organizacji. Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych mają także zastosowanie do jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej, z wyjątkiem spółek niemających osobowości prawnej oraz do spółek niemających osobowości prawnej mających siedzibę lub zarząd w innym państwie, jeżeli zgodnie z przepisami prawa podatkowego tego państwa są traktowane jak osoby prawne i podlegają w tym państwie opodatkowaniu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągania. Przepisy ustawy mają również zastosowanie do jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej, z wyjątkiem przedsiębiorstw w spadku i spółek niemających osobowości prawnej, z zastrzeżeniem. Przepisy ustawy o CIT mają również zastosowanie do: 1) spółek komandytowych i spółek komandytowo-akcyjnych mających siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej; 1a) spółek jawnych mających siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, jeżeli wspólnikami spółki jawnej nie są wyłącznie osoby fizyczne oraz spółka jawna nie złoży: a) przed rozpoczęciem roku obrotowego informacji, według ustalonego wzoru, o podatnikach podatku dochodowego od osób prawnych oraz o podatnikach podatku dochodowego od osób fizycznych, posiadających, bezpośrednio lub za pośrednictwem podmiotów niebędących podatnikami podatku dochodowego, prawa do udziału w zysku tej spółki, o którym mowa odpowiednio w art. 5 ust. 1 albo o którym mowa w art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1128, 1163, 1243, 1551 i 1574), lub b) aktualizacji informacji, o której mowa w lit. a, w terminie 14 dni, licząc od dnia zaistnienia zmian w składzie podatników, lub c) informacji, o której mowa w lit. a, w terminie 14 dni, licząc od dnia zarejestrowania spółki jawnej – w przypadku nowo utworzonej spółki jawnej oraz spółki jawnej powstałej z przekształcenia innej spółki – do naczelnika urzędu skarbowego właściwego ze względu na siedzibę spółki jawnej oraz naczelnika urzędu skarbowego właściwego dla każdego podatnika osiągającego dochody z takiej spółki; 2) spółek niemających osobowości prawnej mających siedzibę lub zarząd w innym państwie, jeżeli zgodnie z przepisami prawa podatkowego tego innego państwa są traktowane jak osoby prawne i podlegają w tym państwie opodatkowaniu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągania.

Obligacje przychodowe

Obligacje przychodowe mogą przyznawać obligatariuszowi prawo do zaspokojenia swoich roszczeń z pierwszeństwem przed innymi wierzycielami emitenta: 1) z całości albo z części przychodów lub z całości albo części majątku przedsięwzięć, które zostały sfinansowane ze środków uzyskanych z emisji obligacji, lub 2) z całości albo z części przychodów z innych przedsięwzięć określonych przez emitenta.

Polska Klasyfikacja Działalności

Polska Klasyfikacja Działalności (PKD, a obecnie PKD 2007) stanowi umownie przyjęty zbiór rodzajów działalności społecznej i gospodarczej realizowanej przez podmioty gospodarcze, ujęty w sposób hierarchiczny oraz odpowiednio usystematyzowany. PKD zostało wprowadzone do stosowania w statystyce, ewidencji i dokumentacji oraz rachunkowości, a także w urzędowych rejestrach i systemach informacyjnych administracji publicznej.

Dywidenda w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością

Mianem dywidendy określamy rodzaj dochodu z kapitału.

REKLAMA