| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Podatki i opłaty > Abonament RTV

Abonament RTV

Abonament radiowo-telewizyjny to opłata pobierana w związku z posiadaniem i korzystaniem z odbiornika radiowego (radia)/ telewizyjnego (telewizora). Celem abonamentu RTV jest umożliwienie realizacji misji telewizji publicznej. USA, Wielka Brytania i Luksemburg to kraje, w których zrezygnowano z pobierania abonamentu RTV.

Abonament RTV

Początek każdego roku kalendarzowego wiąże się nieuchronnie ze wzrostem kosztów tzw. utrzymania. W styczniu podwyżce ulegają opłaty, ceny towarów i świadczenia usług oraz podatki. Dotyczy to również abonamentu radiowo-telewizyjnego. Rozumiany jest on jako opłata za korzystanie z usług medialnych (radiowo-telewizyjnych). Zgodnie z wyrokiem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 30 lipca 2012 r. o sygnaturze akt I SA/Gl 210/12 należności z tytułu opat abonamentu RTV są należnościami publicznoprawnymi, analogicznymi do obciążeń podatkowych. Abonament radiowo-telewizyjny jest więc przymusowym, bezzwrotnym świadczeniem publicznoprawnym, rodzajem daniny publicznej, którą od pozostałych danin odróżnia jedynie celowy charakter. Polski porządek prawny przyjmuje domniemanie, iż osoba, która posiada odbiornik umożliwiający ciągły i natychmiastowy odbiór programu, używa go. Wysokość abonamentu RTV ustalana jest w drodze decyzji (rozporządzenia) Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Egzekwowanie tej opłaty leży natomiast w gestii Poczty Polskiej.

Zobacz również: Abonament telewizyjny i radiowy 2014

Wzrost stawek

Na początku 2014 roku koszt korzystania z radia wzrośnie o 25 groszy miesięcznie, z odbiornika telewizyjnego o 65. Miesięczne koszty wyniosą odpowiednio 5,90 zł i 19,30 zł. Roczny koszt „utrzymania” radia wyniesie więc 70,80 zł (przy założeniu, że opłatę uiszczamy co miesiąc). W przypadku telewizora będzie to 231,60 zł. Ustawodawca przewidział możliwość skorzystania z rabatu obniżającego wskazaną wysokość opłat. Ma to miejsce w sytuacji, gdy opłacamy abonament z góry, za dłuższy okres, np. jednego roku. Wysokość opłat za użytkowanie odbiornika radiowego, uwzględniająca zniżki wynosi odpowiednio: za 2 miesiące - 11,45 zł (co stanowi upust w wysokości 3%), za 3 miesiące – 17,00 zł (4%), za 6 miesięcy - 33,60 zł (5%), za rok – 63,70 zł (10%). Uiszczając opłatę za rok z góry oszczędzamy więc 7,1 zł. Jeśli zaś chodzi o odbiornik telewizyjny (lub telewizyjny i radiowy) opłaty, po uwzględnieniu zniżek, kształtują się następująco: za 2 miesiące - 37,45 zł, za 3 miesiące - 55,60 zł, za 6 miesięcy - 110,00 zł, za rok - 208,45 zł. W przypadku rocznej opłaty korzyść jest bardziej widoczna, w naszej kieszeni zostaje bowiem 23,15 zł. Warunkiem formalnym skorzystania ze zniżki jest uiszczenie opłaty z góry, w terminie do 25 dnia pierwszego miesiąca, którego opłata dotyczy.

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Marta Chechelska-Dziepak

Rzecznik Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Krakowie, mediator sądowy.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »