reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Podatki i opłaty > Abonament RTV

Abonament RTV

Abonament radiowo-telewizyjny to opłata pobierana w związku z posiadaniem i korzystaniem z odbiornika radiowego (radia)/ telewizyjnego (telewizora). Celem abonamentu RTV jest umożliwienie realizacji misji telewizji publicznej. USA, Wielka Brytania i Luksemburg to kraje, w których zrezygnowano z pobierania abonamentu RTV.

Abonament RTV

Początek każdego roku kalendarzowego wiąże się nieuchronnie ze wzrostem kosztów tzw. utrzymania. W styczniu podwyżce ulegają opłaty, ceny towarów i świadczenia usług oraz podatki. Dotyczy to również abonamentu radiowo-telewizyjnego. Rozumiany jest on jako opłata za korzystanie z usług medialnych (radiowo-telewizyjnych). Zgodnie z wyrokiem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 30 lipca 2012 r. o sygnaturze akt I SA/Gl 210/12 należności z tytułu opat abonamentu RTV są należnościami publicznoprawnymi, analogicznymi do obciążeń podatkowych. Abonament radiowo-telewizyjny jest więc przymusowym, bezzwrotnym świadczeniem publicznoprawnym, rodzajem daniny publicznej, którą od pozostałych danin odróżnia jedynie celowy charakter. Polski porządek prawny przyjmuje domniemanie, iż osoba, która posiada odbiornik umożliwiający ciągły i natychmiastowy odbiór programu, używa go. Wysokość abonamentu RTV ustalana jest w drodze decyzji (rozporządzenia) Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Egzekwowanie tej opłaty leży natomiast w gestii Poczty Polskiej.

Zobacz również: Abonament telewizyjny i radiowy 2014

Wzrost stawek

Na początku 2014 roku koszt korzystania z radia wzrośnie o 25 groszy miesięcznie, z odbiornika telewizyjnego o 65. Miesięczne koszty wyniosą odpowiednio 5,90 zł i 19,30 zł. Roczny koszt „utrzymania” radia wyniesie więc 70,80 zł (przy założeniu, że opłatę uiszczamy co miesiąc). W przypadku telewizora będzie to 231,60 zł. Ustawodawca przewidział możliwość skorzystania z rabatu obniżającego wskazaną wysokość opłat. Ma to miejsce w sytuacji, gdy opłacamy abonament z góry, za dłuższy okres, np. jednego roku. Wysokość opłat za użytkowanie odbiornika radiowego, uwzględniająca zniżki wynosi odpowiednio: za 2 miesiące - 11,45 zł (co stanowi upust w wysokości 3%), za 3 miesiące – 17,00 zł (4%), za 6 miesięcy - 33,60 zł (5%), za rok – 63,70 zł (10%). Uiszczając opłatę za rok z góry oszczędzamy więc 7,1 zł. Jeśli zaś chodzi o odbiornik telewizyjny (lub telewizyjny i radiowy) opłaty, po uwzględnieniu zniżek, kształtują się następująco: za 2 miesiące - 37,45 zł, za 3 miesiące - 55,60 zł, za 6 miesięcy - 110,00 zł, za rok - 208,45 zł. W przypadku rocznej opłaty korzyść jest bardziej widoczna, w naszej kieszeni zostaje bowiem 23,15 zł. Warunkiem formalnym skorzystania ze zniżki jest uiszczenie opłaty z góry, w terminie do 25 dnia pierwszego miesiąca, którego opłata dotyczy.

reklama

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Siarkiewicz

Menadżer z kilkunastoletnim doświadczeniem w rozwijaniu sprzedaży i inicjowaniu nowych kierunków rozwoju oraz transformacji biznesu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama