Kategorie

Rejestracja pojazdu nabytego w drodze licytacji

Rejestracja samochodu zakupionego na licytacji./ Fot. Fotolia
Rejestracja samochodu zakupionego na licytacji./ Fot. Fotolia
Samochód może być zakupiony między innymi na drodze licytacji. Jak zarejestrować samochód kupiony na licytacji?

W dniu 7 grudnia 2011 r. Naczelny Sąd Administracyjny (dalej „NSA”) wydał wyrok istotny dla wszystkich właścicieli pojazdów, którzy nabyli je w drodze licytacji publicznej. Zgodnie z treścią wyroku, w przypadku nabycia pojazdu w drodze licytacji publicznej, organ administracyjny nie może odmówić zarejestrowania pojazdu z powodu nieprzedłożenia przez nabywcę dowodu rejestracyjnego, jeżeli dowód rejestracyjny nie został nabywcy przekazany wraz z nabytym pojazdem (sygn. akt I OSK 28/11, dalej „wyrok”).

Stan faktyczny

Z przedstawionego w uzasadnieniu wyroku stanu faktycznego wynikało, że wnioskodawca składając wniosek o rejestrację samochodu, załączył do niego zaświadczenie wystawione przez komornika o nabyciu przedmiotowego pojazdu w drodze licytacji publicznej. Natomiast do wniosku o rejestrację samochodu nie został dołączony dowód rejestracyjny pojazdu. Dłużnik, u którego zajęto samochód nie posiadał bowiem jego dokumentów ani tablic rejestracyjnych. Ponadto, samochód do tej pory nie był zarejestrowany na terenie kraju. Nie wiadomo natomiast, czy samochód był wcześniej zarejestrowany za granicą.

Zobacz serwis: Prawo jazdy 2013

Stanowisko organu administracji

Wobec powyższego, organ administracji odmówił rejestracji przedmiotowego pojazdu z uwagi na nieprzedstawienie dokumentów koniecznych do jego rejestracji. W ocenie organu administracji, dla uwzględnienia wniosku o rejestrację pojazdu nie jest wystarczające przedstawienie dowodu własności samochodu, lecz konieczne jest także przedstawienie dowodu rejestracyjnego pojazdu (w przypadku, gdy samochód był wcześniej zarejestrowany).

W uzasadnieniu swojej decyzji organ administracji powołał się na przepis ustawy Prawo o ruchu drogowym (dalej „ustawa”), zgodnie z którym rejestracji pojazdu dokonuje się na podstawie dowodu rejestracyjnego, jeżeli pojazd był wcześniej zarejestrowany. Według organu administracji, ustawa nie zawęża użytego w nim pojęcia rejestracji jedynie do rejestracji na terenie kraju. Oznacza to, że wymóg dołączenia dowodu rejestracyjnego do wniosku o rejestrację dotyczy też pojazdu, który uprzednio był zarejestrowany za granicą.

Ww. stanowisko organu administracji zostało w pełni podzielone przez organ administracyjny II instancji, a następnie (na skutek złożonej przez wnioskodawcę skargi), także przez Wojewódzki Sąd Administracyjny. Wobec niekorzystnego wyroku sądu I instancji, wnioskodawca wystąpił ze skarga kasacyjną do NSA.

Zobacz: Rejestracja samochodu

Wyrok NSA

NSA zgodził się ze stanowiskiem organu administracji, zgodnie z którym rejestracji pojazdu zasadniczo dokonuje się na podstawie dowodu rejestracyjnego, jeżeli pojazd był wcześniej zarejestrowany. Jak jednak wskazał NSA, obowiązek przedstawienia dowodu rejestracyjnego pojazdu odnosi jednak do sytuacji typowych, a więc z reguły do umownego nabycia pojazdu.

Zdaniem NSA, rejestracja pojazdu nabytego w drodze licytacji publicznej jest natomiast sytuacją nietypową. Nabycie pojazdu w toku postępowania egzekucyjnego co prawda nie zwalnia z ogólnie ustanowionych rygorów, w tym wymogów dotyczących dokumentów potrzebnych do rejestracji pojazdu, jednak charakter tej czynności (tzn. nabycie pojazdu na licytacji), wymusza inne podejście do tych restrykcyjnych regulacji.

W stanie sprawy komornik nie dysponował dowodem rejestracyjnym sprzedanego pojazdu, gdyż ten nie został mu przekazany przez dłużnika, który nabył samochód za granicą i nie zarejestrował go w Polsce. Tym samym komornik dokonujący sprzedaży licytacyjnej nie przekazał nabywcy pojazdu dowodu rejestracyjnego sprzedanego pojazdu. NSA orzekł zatem, że brak tylko dowodem rejestracyjnym nie uniemożliwia rejestracji pojazdu.

Zobacz: Kiedy trzeba wymienić dowód rejestracyjny?

Podsumowanie

Podsumowując, przedstawiony wyrok ma znaczenie dla wszystkich właścicieli pojazdów, którzy nabyli je w drodze licytacji publicznej. Zgodnie z jego treścią, w przypadku nabycia pojazdu w drodze licytacji publicznej, organ administracyjny nie może odmówić zarejestrowania pojazdu z powodu nieprzedłożenia przez nabywcę dowodu rejestracyjnego, jeżeli dowód rejestracyjny nie został nabywcy przekazany wraz z nabytym pojazdem. Jest to wyjątek od generalnej zasady, zgodnie z którą rejestracji pojazdu (wcześniej zarejestrowanego), dokonuje się na podstawie dowodu rejestracyjnego.

Poszerzaj swoją wiedzę czytając naszą publikację
Kodeks kierowcy. Zmiany 2021
Kodeks kierowcy. Zmiany 2021
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Prawo
  1 sty 2000
  23 wrz 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Noc spisowa - GUS wydłuża godziny pracy 25 września

  Noc spisowa zostanie zorganizowana przez GUS w sobotę 25 września. Jak i gdzie będzie można się spisać?

  Kalkulator zmiany oprocentowania kredytu mieszkaniowego

  Kalkulator zmiany oprocentowania kredytu mieszkaniowego. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przygotował kalkulator, dzięki któremu można sprawdzić o ile orientacyjnie wzrośnie rata kredytu, gdy zmieni się jego oprocentowanie. Jak skorzystać z kalkulatora?

  Ubezwłasnowolnienie - zasady, skutki, procedura

  Ubezwłasnowolnienie jest możliwe tylko w określonych przypadkach. Na czym polega? Jakie wywołuje skutki? Jak wygląda procedura?

  Duże zmiany w prawach konsumenta - dyrektywa Omnibus

  Prawa konsumenta. Szykują się rewolucyjne zmiany w ochronie praw konsumenta. Wdrożenie tzw. dyrektywy Omnibus ma wyeliminować nieprawidłowości podczas wyprzedaży. W przypadku obniżki cen towarów, sklepy - tradycyjne oraz internetowe - będą miały obowiązek podawania informacji o najniższej cenie tego produktu lub usługi w ciągu 30 dni przed wprowadzeniem obniżki. Wpłynie to istotnie na przebieg coraz popularniejszych w Polsce wyprzedaży. Co więcej, zabroniona będzie sprzedaż usług finansowych poza lokalem sprzedawcy, gdy ma to miejsce podczas tzw. pokazów lub wycieczek.

  DVB-T2/HEVC. Od kiedy w Polsce nowy standard telewizji?

  DVB-T2/HEVC to nowy standard telewizji Od kiedy pojawi się w Polsce? Na wiele pytań konsumentów ma odpowiedzieć nowa kampania społeczna.

  Sąd okręgowy – od jakiej kwoty? [ZMIANY]

  Sąd okręgowy rozpatruje m.in. sprawy od określonej kwoty wartości przedmiotu sporu. Zmianę tego progu przewiduje projekt przygotowany przez resort sprawiedliwości.

  Turnusy rehabilitacyjne dla emerytowanych rolników

  Możliwość kierowania emerytowanych rolników na turnusy rehabilitacyjne zakłada projekt, który znalazł się w pracach legislacyjnych rządu. Co jeszcze ma się zmienić?

  Renta rodzinna dla studenta pierwszego roku za wrzesień

  Renta rodzinna dla studenta pierwszego roku również za wrzesień? To możliwe, ale trzeba pamiętać o formalnościach. Termin upływa 30 września.

  Sprawy o stwierdzenie nieważności decyzji starszych niż 30 lat

  Nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego weszła w życie 16 września 2021 r. Co z umorzeniem spraw o stwierdzenie nieważności decyzji starszych niż 30 lat?

  Świadczenie pielęgnacyjne a śmierć dziecka

  Świadczenie pielęgnacyjne nie przysługuje w przypadku śmierci dziecka z niepełnosprawnością. Czy przepisy ulegną zmianie?

  1000 plus – dla kogo?

  1000 plus. Dla kogo przewidziano wsparcie w ramach rodzinnego kapitału opiekuńczego? Prezentujemy najważniejsze założenia.

  Zadośćuczynienie za naruszenie więzi rodzinnej - nowe przepisy

  Przepisy dotyczące zadośćuczynienia za naruszenie więzi rodzinnej weszły w życie. Jakie sytuacje obejmują?

  Zmiany w "500 plus" - nowelizacja uchwalona

  Zmiany w "500 plus" mają dotyczyć przejęcia przez ZUS obsługi programu. Wniosek złożymy tylko elektronicznie. Nowelizacja została uchwalona przez Sejm.

  Punkty spisowe w placówkach ZUS

  Punkty spisowe w placówkach ZUS powstaną w całej Polsce. Jaką pomoc będzie można w nich uzyskać?

  Opieka nad seniorem w miejscu zamieszkania

  Opieka nad seniorami ma być świadczona w miejscu zamieszkania. Rząd planuje zmiany w funkcjonowaniu domów pomocy społecznej.

  Przepisy antylichwiarskie na stałe?

  Przepisy antylichwiarskie zostały uwzględnione w tzw. ustawach covidowych. Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad nową stałą regulacją.

  ZUS przejmie obsługę 500 plus [WYWIAD]

  ZUS ma przejąć obsługę programu "500 plus"? Czy jest na to gotowy? O szczegółach mówił PAP wiceprezes ZUS Włodzimierz Owczarczyk.

  PE o wolności mediów i praworządności w Polsce

  Parlament Europejski przyjął w rezolucję zatytułowaną "Wolność mediów i dalsze pogarszanie się praworządności w Polsce".

  Nowelizacja KPA a odszkodowania

  Nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego weszła w życie. Czy właściciele nieruchomości będą dochodzić odszkodowań przed ETPC?

  Czas pracy - od kiedy?

  Czas pracy budzi szereg wątpliwości. Od kiedy się liczy? Co z tzw. czynnościami przygotowawczymi?

  Brak alimentów a dodatkowe zajęcia pozalekcyjne [BADANIE]

  W wielu przypadkach rodziców opiekujących się dziećmi, które nie otrzymują alimentów, nie stać na sfinansowanie jakichkolwiek zajęć pozalekcyjnych.

  Wynagrodzenia rodzin zastępczych i inne zmiany

  Wynagrodzenia rodzin zastępczych powiązane z płacą minimalną zakłada projekt nowelizacji ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej.

  Cmentarze i chowanie zmarłych – planowane zmiany

  Nowa ustawa o cmentarzach i chowaniu zmarłych ma w sposób kompleksowy regulować problematykę tzw. prawa pośmiertnego. Oto założenia projektu.

  Świadczenie usług cyfrowych - duże zmiany od 2022 roku

  Usługi cyfrowe. 1 stycznia 2022 r. mija termin implementacji przez państwa członkowskie UE dyrektywy 2019/770 z 20 maja 2019 r. w sprawie niektórych aspektów umów o dostarczanie treści i usług cyfrowych. Co się zmieni po wejściu w życie tych przepisów? Jakie nowe zasady wprowadza ta dyrektywa? Co powinni wiedzieć konsumenci?

  "Małżeństwa" jednopłciowe i związki partnerskie - rezolucja PE

  Parlament Europejski przyjął rezolucję, w której postuluje, by "małżeństwa" jednopłciowe i związki partnerskie były uznawane w całej Unii .