reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Powiat > Rejestracja samochodu > Rejestracja pojazdu nabytego w drodze licytacji

Rejestracja pojazdu nabytego w drodze licytacji

Samochód może być zakupiony między innymi na drodze licytacji. Jak zarejestrować samochód kupiony na licytacji?

W dniu 7 grudnia 2011 r. Naczelny Sąd Administracyjny (dalej „NSA”) wydał wyrok istotny dla wszystkich właścicieli pojazdów, którzy nabyli je w drodze licytacji publicznej. Zgodnie z treścią wyroku, w przypadku nabycia pojazdu w drodze licytacji publicznej, organ administracyjny nie może odmówić zarejestrowania pojazdu z powodu nieprzedłożenia przez nabywcę dowodu rejestracyjnego, jeżeli dowód rejestracyjny nie został nabywcy przekazany wraz z nabytym pojazdem (sygn. akt I OSK 28/11, dalej „wyrok”).

Stan faktyczny

Z przedstawionego w uzasadnieniu wyroku stanu faktycznego wynikało, że wnioskodawca składając wniosek o rejestrację samochodu, załączył do niego zaświadczenie wystawione przez komornika o nabyciu przedmiotowego pojazdu w drodze licytacji publicznej. Natomiast do wniosku o rejestrację samochodu nie został dołączony dowód rejestracyjny pojazdu. Dłużnik, u którego zajęto samochód nie posiadał bowiem jego dokumentów ani tablic rejestracyjnych. Ponadto, samochód do tej pory nie był zarejestrowany na terenie kraju. Nie wiadomo natomiast, czy samochód był wcześniej zarejestrowany za granicą.

Zobacz serwis: Prawo jazdy 2013

Stanowisko organu administracji

Wobec powyższego, organ administracji odmówił rejestracji przedmiotowego pojazdu z uwagi na nieprzedstawienie dokumentów koniecznych do jego rejestracji. W ocenie organu administracji, dla uwzględnienia wniosku o rejestrację pojazdu nie jest wystarczające przedstawienie dowodu własności samochodu, lecz konieczne jest także przedstawienie dowodu rejestracyjnego pojazdu (w przypadku, gdy samochód był wcześniej zarejestrowany).

W uzasadnieniu swojej decyzji organ administracji powołał się na przepis ustawy Prawo o ruchu drogowym (dalej „ustawa”), zgodnie z którym rejestracji pojazdu dokonuje się na podstawie dowodu rejestracyjnego, jeżeli pojazd był wcześniej zarejestrowany. Według organu administracji, ustawa nie zawęża użytego w nim pojęcia rejestracji jedynie do rejestracji na terenie kraju. Oznacza to, że wymóg dołączenia dowodu rejestracyjnego do wniosku o rejestrację dotyczy też pojazdu, który uprzednio był zarejestrowany za granicą.

Ww. stanowisko organu administracji zostało w pełni podzielone przez organ administracyjny II instancji, a następnie (na skutek złożonej przez wnioskodawcę skargi), także przez Wojewódzki Sąd Administracyjny. Wobec niekorzystnego wyroku sądu I instancji, wnioskodawca wystąpił ze skarga kasacyjną do NSA.

Zobacz: Rejestracja samochodu

reklama

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Pikus

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama