reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Wiadomości > Protokół elektroniczny w sprawach o wykroczenia

Protokół elektroniczny w sprawach o wykroczenia

Protokół elektroniczny, czyli rejestracja przebiegu rozprawy w formie utrwalania dźwięku albo obrazu i dźwięku został wprowadzony także w sprawach o wykroczenia. Zmiany w procedurze wykroczeniowej weszły w życie w niedzielę – 9 listopada 2014 roku.

Sprawy o wykroczenia będą utrwalane w systemie cyfrowej rejestracji rozpraw, a w pisemnym protokole znajdą się jedynie informacje podstawowe jak oznaczenie sprawy, sądu, uczestników i trybu postępowania. Dzięki temu sędzia będzie się mógł skupić na prowadzeniu sprawy, a samo postępowanie sądowe zyska walor większej transparentności, ponieważ w protokole zostanie utrwalone wszystko, co dzieje się na sali rozpraw. Zgodnie z przepisami, sędzia zostaje zwolniony z konieczności sporządzania pisemnych uzasadnień, ogłaszając wyrok, może wygłosić ustne uzasadnienie. Zmiana ta ma odciążyć sędziów, skracając czas postępowania w najdrobniejszych sprawach. Strony postępowania będą mogły otrzymać nagranie na nośniku.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Wdrożenie protokołu elektronicznego, to dla Ministerstwa Sprawiedliwości jeden z ważniejszych projektów. Nagrywanie rozprawy, a przez to całkowita jawność postępowania, ma bardzo istotne znaczenie także z punktu widzenia kształtowania wizerunku sądu i sędziów. Pełna jawność postępowania wzmacnia zaufanie obywateli do sądów, kształtuje ich wizerunek, jako instytucji zaufania publicznego kierującej się zasadą bezstronności i obiektywizmu.

W dniu 15 października 2014 r. zakończono etap uruchomienia systemu cyfrowej rejestracji rozpraw w sprawach o wykroczenia w sądach rejonowych apelacji łódzkiej i krakowskiej, do końca roku 2014 uruchomione zostaną sale rozpraw w sądach rejonowych apelacji gdańskiej a do końca lutego 2015 r. sale rozpraw w sądach rejonowych apelacji warszawskiej i białostockiej. E-protokół działa już na 1017 salach rozpraw w 86 sądach (11 apelacyjnych, 45 okręgowych i 30 rejonowych). Od początku wdrożenia systemu do dnia dzisiejszego we wszystkich sądach objętych wdrożeniem utrwalono ponad 700 tys. rozpraw. Średnio na miesiąc utrwalanych jest obecnie ok. 40 tys. rozpraw. W ramach projektu „Wdrożenie protokołu elektronicznego w sprawach cywilnych i wykroczeniowych” do dnia 28 lutego 2015 r. planowane jest wyposażenie kolejnych 1206 sal rozpraw.

Nagrywanie spraw cywilnych

Na czym polega sprostowanie treści protokołu rozprawy?

Portal Informacyjny jako ułatwienie dostępu do spraw sądowych

reklama

Czytaj także

Źródło:

Ministerstwo Sprawiedliwości

Zdjęcia

Protokół elektroniczny w sprawach o wykroczenia/ Fot. Fotolia
Protokół elektroniczny w sprawach o wykroczenia/ Fot. Fotolia

Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Kafliński

Radca prawny. Ekspert w zakresie prawa kapitałowego, funduszy inwestycyjnych oraz prawa korporacyjnego i cywilnego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama