| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Powiat > Rejestracja samochodu > Rejestracja samochodu z kierownicą po prawej stronie

Rejestracja samochodu z kierownicą po prawej stronie

Czy rejestracja samochodów z kierownicą po prawej stronie stanie się możliwa? Ministerstwo Transportu Budownictwa i Gospodarki Morskiej skierowało do konsultacji społecznych założenia projektu ustawy o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym umożliwiającego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej rejestrację pojazdów z kierownicą po prawej stronie.

Celem prowadzonych działań legislacyjnych jest stworzenie systemu norm prawnych umożliwiających na terytorium RP rejestrację niektórych pojazdów z układem kierowniczym umieszczonym po prawej stronie. W związku z tym, podstawowym założeniem prac legislacyjnych w tej materii jest dopuszczenie do rejestracji na terytorium RP określonych pojazdów z kierownicą po prawej stronie: samochodów osobowych oraz pojazdów specjalnych mających znaczenie dla gospodarki, tj. pojazdu przeznaczonego do oczyszczania dróg, do wywozu śmieci, żurawi samochodowych. Zgodnie z zapisami projektu (art. 81 ust. 12a), pojazdy takie powinny być objęte świadectwem homologacji typu WE pojazdu, czego weryfikacja będzie dokonywana w toku przeprowadzania okresowego badania technicznego po raz pierwszy przed pierwszą rejestracją pojazdu na terytorium RP, poprzez przedstawienie świadectwa zgodności WE lub oświadczenia producenta, potwierdzających wprowadzenie pojazdu do obrotu na podstawie świadectwa homologacji typu WE pojazdu.

Pobierz bezpłatny wzór umowy: Samochód

Ponadto, w związku z zawartą w ww. ustawie możliwością udzielenia przez ministra właściwego do spraw transportu, indywidualnego odstępstwa od warunków technicznych, a także biorąc pod uwagę, iż projektowana zmiana ustawy określać będzie katalog pojazdów, Założenia do ustawy o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym które nie będą musiały uzyskać przedmiotowego odstępstwa, podjęto decyzję o sformułowaniu przepisu wskazującego wyłączenie pojazdów objętych tym katalogiem, z przepisu dotyczącego odstępstwa od warunków technicznych (projektowany art. 67 ust. 1a).

Zobacz serwis: Wykroczenia drogowe

Analiza norm prawnych obowiązujących w innych krajach UE

W celu opracowania, właściwego pod względem technicznym i ekonomicznym, systemu przepisów prawnych umożliwiających na terytorium RP rejestrację niektórych pojazdów z układem kierowniczym umieszczonym po prawej stronie, przeprowadzono analizę norm prawnych obowiązujących w tym zakresie w innych krajach UE. W wyniku analizy norm prawnych obowiązujących w przedmiotowym zakresie w Republice Czeskiej, Królestwie Niderlandów, Królestwie Hiszpanii oraz w Zjednoczonym Królestwie Wielkie Brytanii i Irlandii Północnej stwierdzono, co następuje:

a) Republika Czeska

W Republice Czeskiej istnieje możliwość zarejestrowania pojazdu z prawostronnym układem kierowniczym pochodzącego z kraju UE pod warunkiem spełnienia następujących warunków:

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Diana Borowiecka

Specjalista ds. PR

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »