REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zmiany w postępowaniu karnym w 2015 roku

Aleksandra Pajewska
Zmiany w postępowaniu karnym w 2015 roku./ Fot. Fotolia
Zmiany w postępowaniu karnym w 2015 roku./ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Przygotowane przez Senat zmiany w postępowaniu karnym w 2015 roku mają dotyczyć m.in.: obligatoryjnego nagrywania rozpraw karnych, utrzymania pisemnego protokołowania rozpraw. W ocenie Ministerstwa Sprawiedliwości zmiany w 2015 roku przyspieszą i usprawnią postępowanie karne.

Nowelizacja ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks postępowania karnego (Dz.U. 1997 nr 89 poz. 555) stanowi następny etap przekształceń, które mają prowadzić do przyspieszenie postępowań oraz zapewnienia większej precyzji protokołów sporządzanych z rozpraw.

REKLAMA

Zadaj pytanie na Forum

Zmiany w postępowaniu cywilnym

Nagrywanie rozpraw wdrożono w lipcu 2010 r. w sądach cywilnych, zarówno apelacyjnych jak i okręgowych. Nagrywanie, w formie protokołu elektronicznego, ciągle wprowadzane jest w sądach rejonowych.

W listopadzie 2014 roku wejdą w życie przepisy ustawy, która wdraża nagrywanie rozpraw w sprawach o wykroczenia. Obok elektronicznego nagrania powstawał będzie uproszczony protokół pisemny, który zawierał będzie jedynie najważniejsze informacje z toczącej się sprawy.

Nagrywanie rozpraw karnych

Projekt zmian, jaki przygotował Senat, zakłada wprowadzenie pewnych rozwiązań o charakterze przejściowym. Ma zapewnić płynne przejście od pisemnych protokołów do elektronicznych rejestrów rozpraw w sprawach karnych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Włączenie postępowania karnego do systemu protokołu elektronicznego przewidziane jest dopiero w dalszej perspektywie czasowej. Protokół elektroniczny będzie wymagany także w postępowaniu przygotowawczym. Będą go więc sporządzać odpowiednio policja oraz prokuratura. Wymaga to odpowiedniego zaplecza techniczno-informatycznego.

Zobacz również: Nowelizacja kodeksu karnego

Kontradyktoryjność postępowania

Senat domaga się przyznania sądowi pewnych uprawnień w zakresie inicjatywy dowodowej. W sytuacji gdy uzyskanie dowodu przez stronę lub oskarżyciela posiłkowego będzie utrudnione, sąd powinien mieć – zgodnie z projektem senackim – możliwość zwrócenia się o wydanie go, np. o przekazanie przez jakąś instytucję dokumentu/  informacji. Dotyczy to jedynie informacji niedostępnych (zastrzeżonych) dla osoby fizycznej a dostępnych dla organu (np. prokuratora). Następowałoby to na wniosek oskarżonego.

Zmiany w tym zakresie mają wejść w życie 1 lipca 2015 roku.

Prawo zatrzymanego do milczenia

Kolejna z propozycji nastąpiła na skutek wniosku Rzecznika Praw Obywatelskich z dnia 17 maja 2013 roku dotyczącego art. 244 § 2 kodeksu postępowania karnego, czyli braku prawa zatrzymanego do odmowy złożenia oświadczeń. Wg RPO dotychczasowa redakcja przepisów nie stanowi należytej gwarancji prawa do obrony. Na skutek tego doprecyzowano, iż osoba zatrzymywana (np. przez policję) podczas tego zatrzymania ma prawo do złożenia do protokołu oświadczenia, ale może także odmówić składania oświadczeń. Zatrzymanemu przysługuje więc praw do milczenia.

Zmiany w prawie karnym w 2015 roku

Zmiana w prawie karnym zaproponowana przez Senat jest bezpośrednim skutkiem wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 17 lipca 2013 r., o sygnaturze akt SK 9/10. Zdaniem TK przepis nakazujący sądowi wykonać zawieszoną karę pozbawienia wolności, w sytuacji gdy sprawca w okresie próby popełnił kolejne przestępstwo za które został skazany na karę w zawieszeniu (art. 75 § 1), jest niezgodny ze standardem określonym w Konstytucji. TK odniósł się do zasady niezawisłości sądów. Po zmianach art. 75 § 1 kodeksu karnego otrzyma następujące brzmienie: Sąd zarządza wykonanie kary, jeżeli skazany w okresie próby popełnił podobne przestępstwo umyślne, za które orzeczono prawomocnie karę pozbawienia wolności, chyba że przemawiają przeciwko temu szczególne względy".

Wskazanymi zmianami zajmie się Sejm podczas 68. posiedzenia, które odbędzie się w dniach 28 – 30 maja 2014 roku.

Polecamy serwis: Sprawy karne

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks postępowania karnego (Dz.U. 1997 nr 89 poz. 555).

Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks karny (Dz.U. 1997 nr 88 poz. 553).

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego z dnia 17 lipca 2013 r., o sygnaturze akt SK 9/10.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
RPD do nauczycieli: bez kartkówek i sprawdzianów po majówce, czy długim weekendzie z Bożym Ciałem

Rzeczniczka praw dziecka Monika Horna-Cieślak zaapelowała w liście do nauczycieli o uszanowanie prawa uczniów do wypoczynku w trakcie majówki i długiego weekendu czerwcowego.

Czy wynajmujący może wejść do swojego mieszkania o dowolnej porze? Czy najemca może odmówić mu wstępu? Sprawdź, jakie są zasady.

Prawa wynajmującego, a prawa najemcy – co jest ważniejsze? Prawo chroni obie strony umowy. Ich zakres jest inny w przypadku awarii wywołującej szkodę lub zagrażającej bezpośrednio powstaniem szkody, a inny w odniesieniu do okresowego i doraźnego sprawowania kontroli nad nieruchomością.

Nowy obowiązek do końca 2024 roku: 1 punkt ładowania aut elektrycznych na 10 lub 20 miejsc parkingowych. Kogo dotyczy?

Zbliżające się zmiany prawne w zakresie eMobility przyniosą w Polsce potrzebę szybkiej elektryfikacji parkingów. Dlatego E.ON Polska prezentuje przewodnik po wybranych zagadnieniach dotyczących obowiązujących i przyszłych regulacji w obszarze elektromobilności. Materiał powstał we współpracy z zespołem Dekarbonizacji kancelarii prawnej Osborne Clarke oraz firmą doradztwa podatkowego MDDP. Jest on kierowany do właścicieli i zarządców nieruchomości komercyjnych.

Chcesz potańczyć? 10.000 zł bezzwrotnego dofinansowania na organizację potańcówki czeka na chętnych. Bez wkładu własnego.

Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi uruchamia program Potańcówki Wiejskie. Można dostać 10.000 zł bezzwrotnego dofinansowania, bez wkładu własnego, ale trzeba nawiązać współpracę z wykonawcami tradycyjnej muzyki danej społeczności lokalnej.

REKLAMA

Elektroniczne listy polecone z potwierdzeniem odbioru. Nowa usługa Poczty Polskiej: e-Doręczenia. Jak dołączyć firmę do systemu e-Doręczeń?

Już niedługo zostanie wdrożona nowa usługa Poczty Polskiej e-Doręczenia. To prawdziwa rewolucja, która ma w dalszej perspektywie zastąpić tradycyjną papierową korespondencję wysyłaną do osób prywatnych, urzędów czy firm. Bank Pocztowy przeprowadził właśnie testy tej usługi z wykorzystaniem udostępnionego przez Pocztę Polską interfejsu API. Po jej wdrożeniu, zamiast osobistych wizyt w urzędzie pocztowym, fizycznego odbierania i wysyłania listów poleconych oraz archiwizowania papierowej korespondencji, będzie można dokonać wysyłki pisma w formie elektronicznej. Ta nowinka, to efekt wchodzącego w życie od października 2024 r. ułatwienia dla obywateli w postaci elektronicznego adresu do e-Doręczeń. 

Kto będzie musiał oddać 13. emeryturę? Niektórzy seniorzy powinni to sprawdzić

Niektórzy seniorzy będą musieli zwrócić 13. emeryturę. Pożegnanie z "trzynastką" dotyczy emerytów, którzy przekroczyli kwotowy limit dorabiania do emerytury. Dowiedz się, ile wynosi taki limit w 2024 roku, czy ta sytuacja dotyczy Ciebie?

Kolejni funkcjonariusze mają podwyżki. Nawet do 16 100 zł

Tym razem podwyżki dla funkcjonariuszy ABW – przyznano im podwyżki pensji i dodatków.

Anita Noskowska-Piątkowska: Postulat stałych podwyżek w służbie cywilnej

Szefowa służby cywilnej: będę postulowała stały wzrost wynagrodzenia w służbie cywilnej.

REKLAMA

Matura 2024. Co trzeba umieć na maturę z języka angielskiego? Wymagania egzaminacyjne

W jakim terminie odbywa się egzamin z języka angielskiego? Jakie są wymagania egzaminacyjne na maturze z tego przedmiotu? 

Dziś Sejm rozpoczyna trzydniowe posiedzenie - co się wydarzy? Harmonogram obrad w dniach 24-25-26 kwietnia

Dzisiaj, 24 kwietnia Sejm rozpoczyna trzydniowe posiedzenie. Jak będzie przebiegał plan obrad? Jakie projekty ustawa będą procedowane przez parlamentarzystów? Pełny harmonogram obrad Sejmu w dniach 24-25-26 kwietnia 2024 roku.

REKLAMA