REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Sprzedaż, Umowy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Nowe urlopy szkoleniowe – w pytaniach i odpowiedziach

Od 16 lipca br. obowiązują nowe regulacje Kodeksu pracy dotyczące podnoszenia kwalifikacji pracowników oraz urlopów szkoleniowych. Jak większość nowych przepisów - i te budzą sporo wątpliwości w praktyce.

Jak i kiedy napisać oświadczenie o odstąpieniu od umowy

Odstąpienie od zawartej umowy jest jedną z klauzul, które można zamieścić w treści samej umowy. Po złożeniu oświadczenia o odstąpieniu, umowa jest uważana za niezawartą.

Pośrednik nieruchomości bez licencji

Ministerstwo Gospodarki pracuje nad projektem ustawy o ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców, który zakłada zniesienie licencji pośredników w obrocie nieruchomościami. Ma to umożliwić większy dostęp do zawodu pośrednika, zwiększenie konkurencyjności a tym samym obniżenie cen świadczonych usług.

Rodzaje umów o pracę

Pracodawca, zatrudniając pracownika w ramach stosunku pracy, powinien określić, jaka umowa jest zawierana. Brak jednoznacznego wskazania w umowie jej rodzaju może spowodować zawarcie umowy bezterminowej.

REKLAMA

Jak skutecznie dochodzić roszczeń od sprzedawcy?

W zakupionych butach popękały podeszwy. Jesteś pewien swego, ale sprzedawca nie chce uznać reklamacji? Tutaj dowiesz się, jakie podjąć kroki.

Czy wiesz jak wybrać samochód według Feng Shui?

Wyboru auta można dokonać również zgodnie z tym, co mówi Feng Shui. Będziemy czuć się w nim bezpiecznie i swobodnie.

Czy wiesz jak szybko i korzystnie sprzedać samochód?

Właśnie upatrzyłeś sobie nowy model samochodu, który chcesz nabyć, ale nie masz co zrobić ze starym? Sprzedaj! Jeśli zastosujesz się do poniższych reguł, zrobisz to łatwo, sprawnie i szybko!

Sprzedaż w obiektach hotelarskich

Umowa sprzedaży ma niebagatelne znaczenie dla działalności hotelarskiej ze względu na częste zawieranie umów tego typu przez gości hotelowych w związku z potrzebami zakupu różnych rzeczy na terenie obiektu hotelarskiego.

REKLAMA

Jak odpowiada wykonawca za wadliwie wykonaną umowę o dzieło?

Umowa o dzieło należy do grupy umów rezultatu. Oznacza to, iż przyjmujący zamówienie odpowiada za efekt finalny, a nie za należyte staranie. Taki rezultat powinien być określony w umowie.

Oświadczenie o skorzystaniu z prawa odkupu

Skorzystanie z prawa odkupu wymaga złożenia stosownego oświadczenia. Złożenie takiego oświadczenia oznacza wykonanie prawa odkupu oraz oznacza powstanie obowiązku kupującego powrotnego przeniesienia własności rzeczy na sprzedawcę.

Umowa sprzedaży z zastrzeżeniem prawa odkupu

Sprzedawca zawierając umowę sprzedaży może zastrzec sobie prawo odkupu. Prawo odkupu nie ogranicza prawa własności rzeczy nabywanej przez kupującego, jednak warto w takiej sytuacji wynegocjować niższą cenę sprzedaży.

Umowa sprzedaży – cz. 2: czy przepisy kodeksowe są mniej korzystne

Przepisy Kodeksu cywilnego w odniesieniu do umowy sprzedaży określają mniej korzystnie dla kupującego podstawy odpowiedzialności sprzedawcy. Z drugiej strony dają większe możliwości odstąpienia od umowy.

Umowa sprzedaży – cz. 1: kiedy sprzedaż jest konsumencka

Sprzedaż konsumencka ma miejsce w sytuacji, gdy jedną stroną umowy jest konsument, a drugą przedsiębiorca, zawierający umowę w ramach prowadzonej działalności. Przedmiotem sprzedaży konsumenckiej mogą być tylko rzeczy ruchome.

Potrącenie wierzytelności

Dłużnik nie zawsze musi spełniać świadczenie na rzecz wierzyciela aby zwolnić się z długu. W niektórych przypadkach możliwe jest bowiem dokonanie tzw. potrącenia.

Czy wiesz jak przygotować auto do sprzedaży?

W życiu kierowcy są dwie wspaniałe chwile, pierwsza to kupno samochodu, a druga to jego sprzedaż. Jak szybko i korzystnie sprzedać swój pojazd?

Czy wiesz jak powinna wyglądać umowa kupna-sprzedaży auta?

Wzory umów możemy znaleźć w internecie. Co zrobić, jeśli nie mamy do niego dostępu, a chcemy spisać umowę kupna-sprzedaży auta? Oto z czego może się ona składać.

Na co uważać przy umowie sprzedaży ratalnej

Przy sprzedaży na raty wydanie towaru kupującemu następuje przed całkowitą zapłatą ceny. Wysokość rat oraz termin ich spłaty powinien być określony w umowie. Pobierz wzór umowy.

Sprzedaż pojazdu mechanicznego, a umowa ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej

Sprzedaż pojazdu jest zdarzeniem bardzo istotnym z punktu widzenia ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej. Rodzi bowiem pewne obowiązki zarówno po stronie sprzedawcy jak i nabywcy pojazdu.

Czy niedochowanie formy pisemnej zawsze powoduje nieważność

Zastrzeżenie formy pisemnej pod rygorem nieważności należy do wyjątkowych sytuacji. Skutki niedochowania formy pisemnej mogą być trojakie.

Nieważność czynności prawnej

Nie zawsze nieważność czynności prawnej oznacza, że dana czynność nie wywołuje skutków prawnych. Prawo cywilne wyróżnia nieważność względną oraz bezwzględną.

Postępowanie koncesyjne - zakres regulacji (2)

W kolejnym artykule przedstawiamy praktyczne wskazówki dotyczące wszczęcia i realizacji postępowania koncesyjnego.

Postępowanie koncesyjne - zakres regulacji (1)

Ustawa z dnia 9 stycznia 2009 r. o koncesji na roboty budowlane lub usługi (Dz. U. z dnia 5 lutego 2009 r.) zwana dalej Ustawą o koncesji w zakresie swojej regulacji dokonuje wdrożenia dyrektywy 2004/18/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 31 marca 2004 r. w sprawie koordynacji procedur udzielania zamówień publicznych na roboty budowlane, dostawy i usługi (Dz. Urz. L 134 z 30.04.2004, str. 114).

Ustalenie ceny w umowie sprzedaży

Istotnym elementem przy zawarciu umowy sprzedaży jest określenie przedmiotu transakcji oraz ustalenie ceny. Jeżeli z umowy albo okoliczności jej zawarcia nie można ustalić dokładnej ceny, wtedy też taka umowa jest nieważna.

Określenie zadatku w umowie sprzedaży

Zastrzeżenie w treści umowy sprzedaży postanowienia dotyczącego zadatku zwiększa pewność, iż zobowiązanie zostanie spełnione. W określonej sytuacji strona, z której winy zobowiązanie nie zostało wykonane, będzie musiała zwrócić podwójną jego wartość.

Jakie prawo ma dziecko w sklepie

Umowa przedwstępna sprzedaży-zakupu samochodu

Zawarłem umowę przedwstępną dotyczącą sprzedaży samochodu. Niestety została ona sporządzona jedynie w formie pisemnej. Co zrobić w sytuacji, gdy sprzedawca nie chce sprzedać mi samochodu?

Gdy towar nie okazał się najtańszy

Wczoraj kupiłem sprzęt elektroniczny. Gdy sprawdziłem ceny, po jakich jest on sprzedawany w innych sklepach, okazało się, że powinien być on dużo tańszy. Czy mam jakąś możliwość by wycofać się z tej umowy?

Czy można kupować na próbę

Polskie kodeks cywilny przewiduje możliwość dokonania zakupu na próbę. Sytuację taka reguluje art. 592 kodeksu cywilnego. Jest to jednak zjawisko rzadko spotykane w obrocie gospodarczym.

Przekształcanie zakładów budżetowych

Jakie zapisy zawrzeć w umowie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością o 100% własności gminy, która została utworzona z likwidowanego samorządowego zakładu budżetowego?

Jakie prawo jest właściwe dla umów z kontrahentem z UE?

Od dnia 17 grudnia 2009 roku pierwszeństwo przed przepisami polskiej ustawy Prawo prywatne międzynarodowe, mają przepisy rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 593/2008 w sprawie prawa właściwego dla zobowiązań umownych, które jest stosowane bezpośrednio. Jest to istotna informacja dla przedsiębiorców zawierających umowy z kontrahentami mającymi siedziby w państwach członkowskich UE.

BiznesKatalogCD (testowa)

Program dla firm produkcyjnych i handlowych, przeznaczony do tworzenia elektronicznych katalogów oferowanych produktów.

BizDesk (bezpłatna dla 1 stanowiska)

Ten program nadaje się zarówno do firm produkcyjnych, usługowych jak i handlowych. Jest to idealne rozwiązanie, które pozwoli z jednego miejsca sterować całą firmą.

Rachunek Small Business (testowa)

Rachunek Small Business program stworzony w celu szybkiego i nieskomplikowanego wystawiania rachunków uproszczonych. Program jest szybki i wygodny w użyciu, stanowi dobrą alternatywę dla bardzo drogich komercyjnych programów.

Varico ObSp (testowa)

Stosunkowo tani program do obsługi sprzedaży i zakupów, dedykowany dla niewielkich firm.

Smart System (testowa)

Program handlowo-magazynowy zapewniający kompleksową obsługę sprzedaży, zarządzanie magazynem towarów oraz finansami firmy wynikającymi ze sprzedaży i zakupów.

LoMag (testowa)

LoMag to aplikacja do zarządzania magazynami małego lub średniego przedsiębiorstwa, charakteryzujące się prostą i łatwą obsługą oraz możliwością wykorzystania zarówno na pojedynczym stanowisku jak i w sieci.

Hermes POS (testowa)

Program do wspomagania sprzedaży firmy Syriusz, zaprojektowany jako uzupełnienie systemu magazynowego Hermes NG tego samego producenta.

Hermes NG (testowa)

Rozbudowana aplikacja magazynowa firmy Syriusz, wspomagająca również sprzedaż i kontakt komputera z urządzeniami fiskalnymi i czytnikami kodów kreskowych.

Ewa - wspomaganie sprzedaży (testowa)

Program handlowo-magazynowy umożliwiający wystawianie dokumentów sprzedaży tj. faktury, dowody sprzedaży czy korekty.

Asystent Magazyn (testowa)

Asystent Magazyn jest to program magazynowy o podstawowej funkcjonalności umożliwiający między innymi łatwe wyszukiwanie produktów, przyjęcie oraz wydanie z magazynu.

mikroSubiekt (testowa)

MikroSUBIEKT dla to prosty w obsłudze ale dość ograniczony funkcjonalnie program odpowiedzialny za ewidencjonowanie sprzedaży.

Rodzaje i wzory umów

Umowa oznacza zgodne porozumienie dwóch lub więcej stron, ustalające ich wzajemne prawa lub obowiązki. W świetle zasady swobody umów, obowiązującej w polskim prawie od 1990 roku, strony mogą w ramach swobody umów, nie przekraczając pewnych granic, umówić się o wszystko, co prawo uznaje za podlegające jego uregulowaniom.

Antykryzysowe zmiany w zamówieniach publicznych

W dniu 25 września 2009 r. Sejm uchwalił ustawę o zmianie ustawy – Prawo zamówień publicznych oraz ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych. Zmianie ulega kilkanaście przepisów. Powodem zmian jest potrzeba dostosowania problematyki zamówień publicznych do aktualnej sytuacji gospodarczej.

Mediacja ze sprzedawcą przy pomocy Inspekcji Handlowej

W przypadku sporu konsumenta ze sprzedawcą, czy usługodawcą warto spróbować mediacji prowadzonej przez Inspekcję Handlową. Ta forma rozstrzygania sporów jest dobrowolna - muszą się na nią zgodzić obie strony - ale z uwagi na wagę argumentów i sposób ich prezentowania przez mediatorów, bywa często skuteczna.

Sprzedaż nieruchomości

Nieruchomości są specyficznym i bardzo ważnym dobrem. Dlatego też obrót nieruchomościami jest bardzo sformalizowany. Sprzedając nieruchomość nie unikniemy wizyty u notariusza.

Umowa o dzieło czy umowa zlecenia, na czym lepiej dorabiać

Zamawiając określoną usługę albo zobowiązując się do świadczenia określonych usług najczęściej zawieramy umowę zlecenia oraz umowę o dzieło. Obie umowy są uregulowane w przepisach Kodeksu cywilnego i posiadają wiele cech charakterystycznych pozwalających na ich odróżnienie. Mimo to w praktyce błędnie przyjmuje się, że są to tożsame umowy.

Jak rozpoznać profesjonalnego pośrednika w obrocie nieruchomościami?

Zanim podpiszemy umowę z agencją nieruchomości sprawdźmy, czy zatrudnia ona licencjonowanych, profesjonalnych pośredników. Podpowiadamy jak to zrobić.

Jaką umowę podpisać z biurem rachunkowym

Zazwyczaj biuro rachunkowe proponuje swoim klientom własny wzór umowy. Nie oznacza to jednak, że nic nie można w takiej umowie zmienić. O czym powinieneś pamiętać w takiej sytuacji.

Pełnomocnictwo u notariusza

Jeżeli chcemy udzielić pełnomocnictwa do sprzedaży lub kupna nieruchomości, to udajemy się do notariusza w celu spisania aktu notarialnego pełnomocnictwa.

Obrót nieruchomościami bez świadectwa energetycznego

Notariusze nie mogą uzależnić sporządzenia aktu notarialnego od przedstawienia świadectwa energetycznego budynku lub lokalu.

REKLAMA