| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Umowy > Umowa kupno-sprzedaż > Oświadczenie o skorzystaniu z prawa odkupu

Oświadczenie o skorzystaniu z prawa odkupu

Skorzystanie z prawa odkupu wymaga złożenia stosownego oświadczenia. Złożenie takiego oświadczenia oznacza wykonanie prawa odkupu oraz oznacza powstanie obowiązku kupującego powrotnego przeniesienia własności rzeczy na sprzedawcę.

POBIERZ WZÓR: Oświadczenie o wykonaniu prawa odkupu

Zawarcie umowy z zastrzeżeniem na rzecz sprzedawcy prawa odkupu nie rodzi samo z siebie żadnych zobowiązań po stronie kupującego. Nie uszczupla w żaden sposób prawa własności, jakie nabywa on na mocy umowy, nie stoi na przeszkodzie również innemu dysponowaniu zakupioną rzeczą, nie wyłączając dalszej sprzedaży.

Wykonanie prawa odkupu następuje poprzez złożenie odpowiedniego oświadczenia przez sprzedawcę.

Forma oświadczenia

Zgodnie z art. 593 par. 2 Kodeksu cywilnego oświadczenie o skorzystaniu z prawa odkupu powinno być sporządzone przez sprzedawcę w formie właściwej dla samej umowy sprzedaży.

Jeżeli umowa została zawarta w formie pisemnej, wtedy też samo oświadczenie powinno mieć taką formę. Gdy dla umowy właściwa jest forma aktu notarialnego, wtedy też oświadczenie musi być sporządzone w formie takiego aktu.

Umowa zobowiązująca do przeniesienia nieruchomości, tak samo jak i umowa przenosząca własność powinna być zawarta w formie aktu notarialnego (art. 158 Kodeksu cywilnego). W takiej sytuacji taką formę będzie musiało mieć również oświadczenie o skorzystaniu z prawa odkupu nieruchomości.

Zobacz również serwis: Umowa sprzedaży

Kiedy oświadczenie jest złożone

Aby oświadczenie o wykonaniu prawa odkupu było skuteczne musi być złożone w terminie, w którym zgodnie z umową sprzedawcy przysługuje takie uprawnienia. Co istotne, zgodnie z art. 593 Kodeksu cywilnego, maksymalnie uprawnienie do skorzystania z prawa odkupu może być określone na pięć lat.

Zobacz również: Umowa sprzedaży z zastrzeżeniem prawa odkupu

Samo oświadczenie jest złożone drugiej stronie z chwilą gdy doszło do niej w taki sposób, że mogła zapoznać się z jego treścią (art. 61 Kodeksu cywilnego).

Czym jest prawo odkupu

Prawo odkupu jest dodatkowym zastrzeżeniem umownym, które strony mogą zastrzec przy okazji zawierania umowy sprzedaży. Daje ono sprzedawcy uprawnienie do odzyskania sprzedawanej rzeczy po złożeniu stosownego oświadczenia.

POBIERZ WZÓR: Oświadczenie o wykonaniu prawa odkupu

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Owczarek

ekspert w Biurze Rzecznika Ubezpieczonych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK