REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Oświadczenie o skorzystaniu z prawa odkupu

Adrian Prusik
Adrian Prusik
Jak napisać oświadczenie o skorzystaniu z prawa odkupu?
Jak napisać oświadczenie o skorzystaniu z prawa odkupu?
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Skorzystanie z prawa odkupu wymaga złożenia stosownego oświadczenia. Złożenie takiego oświadczenia oznacza wykonanie prawa odkupu oraz oznacza powstanie obowiązku kupującego powrotnego przeniesienia własności rzeczy na sprzedawcę.

POBIERZ WZÓR: Oświadczenie o wykonaniu prawa odkupu

REKLAMA

Zawarcie umowy z zastrzeżeniem na rzecz sprzedawcy prawa odkupu nie rodzi samo z siebie żadnych zobowiązań po stronie kupującego. Nie uszczupla w żaden sposób prawa własności, jakie nabywa on na mocy umowy, nie stoi na przeszkodzie również innemu dysponowaniu zakupioną rzeczą, nie wyłączając dalszej sprzedaży.

Wykonanie prawa odkupu następuje poprzez złożenie odpowiedniego oświadczenia przez sprzedawcę.

Forma oświadczenia

Zgodnie z art. 593 par. 2 Kodeksu cywilnego oświadczenie o skorzystaniu z prawa odkupu powinno być sporządzone przez sprzedawcę w formie właściwej dla samej umowy sprzedaży.

Jeżeli umowa została zawarta w formie pisemnej, wtedy też samo oświadczenie powinno mieć taką formę. Gdy dla umowy właściwa jest forma aktu notarialnego, wtedy też oświadczenie musi być sporządzone w formie takiego aktu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Umowa zobowiązująca do przeniesienia nieruchomości, tak samo jak i umowa przenosząca własność powinna być zawarta w formie aktu notarialnego (art. 158 Kodeksu cywilnego). W takiej sytuacji taką formę będzie musiało mieć również oświadczenie o skorzystaniu z prawa odkupu nieruchomości.

Zobacz również serwis: Umowa sprzedaży

Kiedy oświadczenie jest złożone

Aby oświadczenie o wykonaniu prawa odkupu było skuteczne musi być złożone w terminie, w którym zgodnie z umową sprzedawcy przysługuje takie uprawnienia. Co istotne, zgodnie z art. 593 Kodeksu cywilnego, maksymalnie uprawnienie do skorzystania z prawa odkupu może być określone na pięć lat.

Zobacz również: Umowa sprzedaży z zastrzeżeniem prawa odkupu

Samo oświadczenie jest złożone drugiej stronie z chwilą gdy doszło do niej w taki sposób, że mogła zapoznać się z jego treścią (art. 61 Kodeksu cywilnego).

Czym jest prawo odkupu

Prawo odkupu jest dodatkowym zastrzeżeniem umownym, które strony mogą zastrzec przy okazji zawierania umowy sprzedaży. Daje ono sprzedawcy uprawnienie do odzyskania sprzedawanej rzeczy po złożeniu stosownego oświadczenia.

POBIERZ WZÓR: Oświadczenie o wykonaniu prawa odkupu

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy religia i etyka wliczane są do średniej? Zakończenie roku szkolnego 2024/25

Jak to jest z religią na świadectwie? Czy wliczana jest do średniej z ocen? Kiedy jest zakończenie roku szkolnego?

2121 zł brutto miesięcznie, przez 3 kolejne miesiące, na 1 pracownika. Warszawski ratusz ogłasza pomoc dla kupców z Marywilskiej

2121 zł brutto miesięcznie, przez 3 kolejne miesiące, na 1 pracownika. Warszawski ratusz rozpoczyna realizację projektu pilotażowego "Odbuduj swoją przyszłość". Adresatami programu są pracodawcy oraz pracownicy, którzy utracili swoje miejsca pracy w wyniku pożaru centrum przy ul. Marywilskiej 44.

Tragedia w Raciborzu. Pobita i zgwałcona 46-latka nie żyje. 26-latce i 37-latkowi grozi dożywocie

We wtorek wieczorem, dyżurny raciborskiej komendy odebrał zgłoszenie o znalezieniu zwłok kobiety na ulicy Nowomiejskiej w Raciborzu, przy rzece Odrze. Policjanci, którzy pojechali na miejsce, ustalili, że to ciało 46-latki, która przebywała w Raciborzu od kilku miesięcy.

Świadectwo z czerwonym paskiem 2024 r. Jaka średnia? Czy można mieć na świadectwie 3?

Jaką średnią ocen trzeba mieć, aby uzyskać świadectwo z czerwonym paskiem? Czy religia wlicza się do średniej? Jaką trzeba mieć ocenę z zachowania? 

REKLAMA

Identyfikator podatnika w rozliczeniach podatkowych

Identyfikator podatnika w rozliczeniach podatkowych. Identyfikator podatkowy jest konieczny do regulowania różnego rodzaju zobowiązań wobec organów podatkowych. Czym jest identyfikator podatkowy, jak go uzyskać oraz zaktualizować?

Dodatkowe urlopy dla rodziców wcześniaków. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało projekt nowej ustawy

W piątek 24 maja minister rodziny Agnieszka Dziemianowicz-Bąk zaprezentowała projekt ustawy wydłużający urlop dla rodziców wcześniaków i dzieci hospitalizowanych po narodzinach. Projekt wprowadza zasadę, zgodnie z którą za tydzień hospitalizacji dziecka rodziców będzie przysługiwał tydzień dłuższego urlopu.

Min. Dziemianowicz-Bąk: może najpierw dwa wolne piątki w miesiącu (dla wszystkich)? Jak będzie skracany czas pracy?

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej analizuje dwa pomysły na skrócenie czasu pracy: 35-godzinny tydzień pracy lub wprowadzenie wolnych piątków - poinformowała 24 maja 2024 r. w Onecie szefowa resortu Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Dodała, ze łatwiejszym organizacyjnie rozwiązaniem byłaby redukcja o jeden dzień tygodnia pracy.

Do kiedy trzeba wystawić oceny końcowe w roku szkolnym 2023/2024? Czas na poprawę ocen już prawie się skończył.

Do kiedy trzeba wystawić oceny końcowe? To pytanie co rok zadaje sobie wielu rodziców i uczniów. Choć jeszcze jest maj, to czas najwyższy się nad tym zastanowić, bo czas na poprawę ocen już prawie się skończył.

REKLAMA

Prezent na Pierwszą Komunię - czy quad jest dobrym rozwiązaniem?

Quad jest bardzo popularnym prezent dla dzieci i młodzieży, często także na Pierwszą Komunię. Czy taki podarunek to dobry pomysł jako prezent dla osoby, która nie przekroczyła 18, a nawet 14 roku życia? A co najważniejsze, czy to bezpieczna „zabawka” dla osoby niepełnoletniej?

Waloryzacja: Już za tydzień podwyżka o 227,50 premii stażowych do 2227,50 zł [Monitor Polski Poz. 383]

Premie stażowe są wypłacane przez starostów jako promocja zatrudniania bezrobotnych do 30 roku życia. Od 1 czerwca wzrastają o przeszło 200 zł wzrosną stawki premii stażowych.

REKLAMA