REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Umowa sprzedaży z zastrzeżeniem prawa odkupu

Adrian Prusik
Adrian Prusik

REKLAMA

REKLAMA

Sprzedawca zawierając umowę sprzedaży może zastrzec sobie prawo odkupu. Prawo odkupu nie ogranicza prawa własności rzeczy nabywanej przez kupującego, jednak warto w takiej sytuacji wynegocjować niższą cenę sprzedaży.

POBIERZ WZÓR: Umowa sprzedaży z zastrzeżeniem odkupu

REKLAMA

Regulacje dotyczące prawa odkupu zostały zawarte w Kodeksie cywilnym. Strony mają dowolność w określeniu terminu, jednakże maksymalny czas istnienia uprawnień sprzedającego to pięć lat. Wynika to z art. 593 ust. 1 Kodeksu cywilnego. Oznaczenie w umowie dłuższego terminu nie jest przy tym możliwe.

Co to oznacza dla kupującego

Zawarcie umowy sprzedaży z zastrzeżeniem prawa odkupu oznacza, że po stronie kupującego powstaje obowiązek zwrotnego przeniesienia własności. Obowiązek ten rodzi się z chwilą złożenia przez sprzedającego stosownego oświadczenia o skorzystaniu z prawa odkupu.

Prawo odkupu może być zastrzeżone na rzecz osoby trzeciej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Samo uprawnienie do odkupu nie oznacza, że prawo własności, jakie kupujący nabywa na podstawie umowy jest uboższe. Zastrzeżenie prawa odkupu ma charakter zobowiązania umownego. W razie jego niewykonania kupujący będzie odpowiadał, jak za niewykonanie zobowiązania (art. 471 i n. Kodeksu cywilnego).

Zobacz również serwisy: Umowy

Oznacza to również, iż sprzedawca nie będzie mógł skorzystać z uprawnienia w odniesieniu do osoby trzeciej, która stanie się następnie właścicielem rzeczy na podstawie kolejnej umowy sprzedaży. W takiej sytuacji będzie mu jednak przysługiwać roszczenie odszkodowawcze od osoby, z którą zawierał umowę.

Prawo odkupu jest niezbywalne i niepodzielne.

Zwrot ceny

REKLAMA

Złożenie przez sprzedawcę oświadczenia o skorzystaniu z prawa odkupu oznacza, że kupujący jest obowiązany przenieść z powrotem na sprzedawcę własność kupionej rzeczy (art. 594 Kodeks cywilny). Samo prawo odkupu rodzi jednak także określone obowiązki po stronie uprawnionego sprzedawcy.

Musi on bowiem zwrócić cenę, koszty sprzedaży oraz nakłady konieczne na rzecz poniesione przez kupującego. W odniesieniu do nakładów, które nie były konieczne, sprzedawca zwraca wartość jedynie w granicach istniejącego zwiększenia wartości rzeczy.

Cena odkupu może być również ustalona przez strony w treści zawartej umowy. Jednakże w sytuacji gdy tak określona cena przenosi cenę i koszty sprzedaży, sprzedawca może zażądać jej obniżenia do wartości rzeczy z chwili wykonania prawa odkupu (art. 594 par. 2).

Przedmiot umowy sprzedaży miał wartość 50 tys. zł. Po dokonaniu przez kupującego nakładów, które nie były konieczne, wartość ta zwiększyła się do 55 tys. zł.

POBIERZ WZÓR: Umowa sprzedaży z prawem odkupu

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Chcesz zmienić miejsce głosowania? Możesz to zrobić za pomocą telefonu

Ministerstwo Cyfryzacji informuje, że z pomocą aplikacji mObywatel 2.0 można jednorazowo zmienić miejsce głosowania. Jak to zrobić?

Przechodzisz na emeryturę? Kiedy korzystnie?

Osiągnięcie powszechnego wieku emerytalnego i udowodnienie okresu ubezpieczenia to podstawowe warunki przejścia na emeryturę. Jednak wybór momentu, w którym złożysz wniosek o emeryturę, jest także ważny. Wysokość emerytury z ZUS zależy bowiem także od miesiąca, w którym zdecydujesz się przejść na emeryturę. Kiedy najbardziej opłaca się przejść na emeryturę?

Rekrutacja do szkół średnich 2024 – zasady, terminy, wnioski

Do kiedy trwa rekrutacja do szkół ponadpodstawowych? Kiedy jest rekrutacja uzupełniająca? Do ilu szkół można złożyć dokumenty?

Energetyczna linia bezpośrednia – dla kogo nowe rozwiązanie?

Energetyczna linia bezpośrednia. 7 września 2023 roku weszły w życie zmiany w ustawie Prawo energetyczne, które zwiększają dostępność rozwiązania technologicznego nazywanego linią bezpośrednią. Choć przepisy w nowym kształcie obowiązują już od niemal roku, przedsiębiorcy podchodzą do tego rozwiązania z dystansem, co może wynikać z braku dostatecznej wiedzy. Wyjaśniamy więc, czym jest linia bezpośrednia i kto może z niej skorzystać.

REKLAMA

MON: Zmiany w dodatkach stażowych i awansach. Odejścia z wojska. Karta Rodziny Wojskowej

Wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak – Kamysz zapowiedział w Sejmie korzystne zmiany dla sił zbrojnych jak i poszczególnych żołnierzy. Przed nami modernizacja wojsk i więcej pieniędzy na wynagrodzenia mundurowych.

Rewolucja w Policji? Szkolenia 100% stacjonarne są historią? Szkolenia hybrydowe! Pierwsze zawodowe podoficerskie

Od 20 maja do 10 czerwca szkolenia hybrydowe policjantów. W Krakowie. Wdrożenie tego rozwiązania w całej Polsce zostałoby (prawdopodobnie) przyjęte z zadowoleniem przez mundurowych.

8 tys. zł dotacji do wzięcia. Rusza pilotażowy projekt wsparcia cyfryzacji mikro- oraz małych i średnich firm

8 tys. zł dotacji do wzięcia przez 195 przedsiębiorstw. Bank Światowy wybrał Koalicję na rzecz Polskich Innowacji (KPI) do wdrożenia w Polsce pilotażowego projektu wsparcia cyfryzacji mikro- oraz małych i średnich firm. Nabór do projektu rozpocznie się 23 maja 2024 r.

Zmiany dla rolników. Oznaczanie graficzne składników pochodzących od owadów i gotowe strefy produkcji rolniczej. Propozycje Kukiz'15 i PiS

W środę poseł Jarosław Sachajko z partii Kukiz’15 ogłosił trzy nowe projekty ustaw, które zostaną złożone przez klub PiS i koło Kukiz’15. 

REKLAMA

Od 1100 zł do 4400 zł – tyle można dostać na skończenie studiów. Wnioski na rok akademicki 2024/2025 są już przyjmowane.

Od 1100 zł do 4400 zł – tyle można dostać na skończenie studiów. Wnioski na rok akademicki 2024/2025 są już przyjmowane. Jednak trzeba spełnić określone warunki.

Działalność socjalna pracodawców a opodatkowanie

Działalność socjalna pracodawców a opodatkowanie. Czy świadczenia socjalne, otrzymywane przez pracownika z zakładowego funduszu socjalnego (ZFŚS), podlegają opodatkowaniu? Co mówi prawo podatkowe w tym zakresie?

REKLAMA