| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Umowy > Umowa kupno-sprzedaż > Czy można kupować na próbę

Czy można kupować na próbę

Polskie kodeks cywilny przewiduje możliwość dokonania zakupu na próbę. Sytuację taka reguluje art. 592 kodeksu cywilnego. Jest to jednak zjawisko rzadko spotykane w obrocie gospodarczym.

Definicja

Sprzedaż na próbę albo z zastrzeżeniem zbadania rzeczy przez kupującego poczytuje się w razie wątpliwości za zawartą pod warunkiem zawieszającym, że kupujący uzna przedmiot sprzedaży za dobry.

Wart jednak pamiętać, że na próbę można kupić tylko rzecz ruchomą. Kodeks cywilny bowiem zabrania zawierać umów sprzedaży nieruchomości pod warunkiem lub z zastrzeżeniem terminu.

Dlatego tez regulacja ta odnosi się do rzeczy ruchomych, a więc np. samochodów, sprzętu RTV, sprzętu AGD

Okres próby

Termin próby a więc okres w jakim można zbadać stan fizyczny i prawny rzeczy nabytej na próbę powinien być określony przez strony w samej umowie. Kodeks cywilny nie przewiduje żadnego minimalnego ani maksymalnego terminu w tym zakresie.

Jednakże w braku oznaczenia w umowie terminu próby lub zbadania rzeczy sprzedawca może wyznaczyć kupującemu odpowiedni termin. Może uczynić to ustnie lub pisemnie. Dla pewności oczywiście wyznaczenie terminu powinno być stwierdzone pismem.

Domniemanie

Jeżeli kupujący rzecz odebrał i nie złożył oświadczenia przed upływem umówionego przez strony lub wyznaczonego przez sprzedawcę terminu, uważa się, że uznał przedmiot sprzedaży za dobry. Wtedy też warunek uważa się za spełniony a własność przechodzi na kupującego.

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Pikus

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK