REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Sprzedaż pojazdu mechanicznego, a umowa ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej

Justyna Godlewska
Prawnik, aplikantka radcowska
KM-LEX
Nowy właściciel nabywając pojazd mechaniczny może kontynuować dotychczasową umowę ubezpieczenia.
Nowy właściciel nabywając pojazd mechaniczny może kontynuować dotychczasową umowę ubezpieczenia.

REKLAMA

REKLAMA

Sprzedaż pojazdu jest zdarzeniem bardzo istotnym z punktu widzenia ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej. Rodzi bowiem pewne obowiązki zarówno po stronie sprzedawcy jak i nabywcy pojazdu.

Obowiązki sprzedawcy pojazdu

Sprzedaż pojazdu rodzi ona bowiem po stronie dotychczasowego właściciela pojazdu obowiązek do powiadomienia zakładu ubezpieczeń, w terminie 30 dni od dnia zbycia pojazdu mechanicznego, o fakcie zbycia tego pojazdu i oddanych osobowych nabywcy oraz obowiązek przekazania nabywcy dokumentów potwierdzających zawarcie umowy ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych.

REKLAMA

Zobacz: Porada prawna

Co powinien zrobić nabywca pojazdu?

REKLAMA

Nowy właściciel nabywając pojazd mechaniczny ma zawsze dwie możliwości. Jednym z możliwych rozwiązań jest kontynuacja dotychczasowej umowy ubezpieczenia. Chcąc kontynuować umowę ubezpieczenia zawartą przez poprzedniego właściciela pojazdu z zakładem ubezpieczeń nabywca nie musi podejmować żadnych działań, gdyż prawa i obowiązki zbywcy wynikające z tej umowy przechodzą na niego z mocy prawa.

Zakład ubezpieczeń dokonuje wówczas ponownej kalkulacji składki analizując związane z nabywcą ryzyko ubezpieczeniowe i rozlicza się z nowym właścicielem pojazdu. Jeżeli ryzyko związane z nowym właścicielem będzie większe niż w przypadku poprzedniego właściciela, zakład ubezpieczeń wystąpi do nabywcy o dopłatę składki, jeśli zaś ryzyko będzie mniejsze, ubezpieczyciel powinien zwrócić nadwyżkę składki.

Zobacz również serwis: Ubezpieczenia komunikacyjne

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Drugim rozwiązaniem jakie może wybrać nabywca pojazdu jest wypowiedzenie umowy ubezpieczenia zawartej z zakładem ubezpieczeń przez poprzedniego właściciela i zawarcie nowej umowy ubezpieczenia. Chcąc wypowiedzieć umowę ubezpieczenia zawarta z poprzednim właścicielem nabywca musi dokonać tego przed upływem 30 dni od nabycia pojazdu mechanicznego.

Umowa ubezpieczenia rozwiąże się wówczas z upływem 30 dni następujących po dniu nabycia pojazdu mechanicznego. Zakład ubezpieczeń rozliczy się wtedy ze zbywcą pojazdu zwracając jej składkę za niewykorzystany okres ubezpieczenia. Zwrot składki nastąpi jednak tylko wtedy, gdy zakład ubezpieczeń nie wypłacił ani nie jest zobowiązany do wypłaty odszkodowania za szkody objęte polisą.

Zobacz również: Obowiązkowe ubezpieczenie OC

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
1000 zł miesięcznie dopłaty do wynajętego mieszkania a czasem więcej. Dla kogo? Program Mieszkanie na Start nadal działa

W ostatnich miesiącach dość głośno o zapowiadanym przez rząd programie dopłat kredytowych „Kredyt na Start”. A mało osób pamięta o programie mieszkaniowym, który ma podobną nazwę. Chodzi o program Mieszkanie na Start przewidujący całkiem wysokie dopłaty do najmu dla wybranych lokatorów. Program Mieszkanie na Start działa i będzie funkcjonował w najbliższych latach, bo państwo obiecało najemcom długoterminowe wsparcie. Kiedy najemcom przysługują dopłaty do najmu?

Inspektor nakaże przekształcenie umowy B2B w umowę o pracę. Toczą się prace nad przyznaniem PIP nowych uprawnień. Czy już od 2025 r.?

Czy Polska wdroży regulacje unijne i już niedługo inspektor pracy będzie mógł nakazać przekształcenie umowy B2B w umowę o pracę? Toczą się prace nad przyznaniem PIP nowych uprawnień. Ma to być ważny element walki z fikcyjnym samozatrudnieniem.

e-Legitymacja i m-Legitymacja: Szkoły wydają uczniom plastikowe legitymacje szkolne. Koniec z legitymacjami papierowymi

13 lipca 2024 r. wszedł w życie obowiązek zastąpienia papierowej legitymacji szkolnej wersją plastikową, tzw. e-Legitymacją. Szkoły będą musiały także wydawać m-Legitymacje, które są przeznaczone dla urządzeń mobilnych.

2540 złotych dla ucznia. Pomoc również w roku szkolnym 2024/2025.1000 złotych zasiłku losowego i 1540 złotych na wyjazd można połączyć.

2540 złotych dla ucznia. Pomoc dostępna również w roku szkolnym 2024/2025.1000 złotych zasiłku losowego i 1540 złotych na wyjazd można połączyć albo starać się o 500 złotych na zajęcia terapeutyczno-edukacyjne. Dla kogo?

REKLAMA

Zamach na Donalda Trumpa na wiecu w Pensylwanii. Jest ranny ale już bezpieczny

Były prezydent USA, ponownie obecnie kandydujący na ten urząd Donald Trump został ranny 13 lipca 2024 r. podczas wiecu wyborczego w Butler w Pensylwanii. Był to zamach i próba zabójstwa. Trump padł na ziemię podczas przemówienia, trzymając się za głowę, po czym został odeskortowany do swojego samochodu przez Secret Service. Trump nie odniósł większych obrażeń (został postrzelony w ucho) ale od kul zamachowca zginęła jedna osoba, a dwie kolejne zostały poważnie ranne. Zamachowiec został zastrzelony przez agentów Secret Service.

Czy można palić papierosy na balkonie mimo sprzeciwu sąsiadów? I narażać ich na bierne palenie? Jest odpowiedź Ministra Sprawiedliwości

Czy palenie tytoniu (papierosów) na własnym balkonie lub tarasie w budynku wielorodzinnym (bloku mieszkalnym), pomimo sprzeciwu zgłaszanego przez innych mieszkańców tego budynku (sąsiadów), może zostać uznane za wybryk, co może rodzić odpowiedzialność za wykroczenie z art. 51 § 1 Kodeksu wykroczeń? Takie pytanie zadała Ministrowi Sprawiedliwości jedna z posłanek w interpelacji poselskiej nr 3429 z 15 czerwca 2024 r. Minister Sprawiedliwości odpowiedział.

Płatne przerwy i ustalenie maksymalnej temperatury pracy. Pracodawcy będą mieli nowe obowiązki w czasie upałów. Od kiedy?

Płatne przerwy i ustalenie maksymalnej temperatury pracy. Do tego odpowiednia reorganizacja. Pracodawcy będą mieli nowe obowiązki w czasie upałów. Tylko od kiedy? Póki co, pozostają napoje, czapka i krem z filtrem.

Czy rodzic musi płacić alimenty, gdy zabiera dziecko na wakacje? Co z opłatami za mieszkanie i media? Sprawdź, co na to prawo.

Czy można zrobić niższy przelew, skoro poniosło się koszty wakacyjnego wyjazdu? Dostosowanie wysokości wakacyjnych alimentów do potrzeb dziecka i rodziców jest jednak możliwe.

REKLAMA

Ponad 4000 zł wsparcia dla rodziny na okres zasiłkowy 2024/2025. Jak połączyć zasiłek rodzinny z innymi świadczeniami, by osiągnąć taką kwotę?

Ponad 4000 zł wsparcia miesięcznie będzie mogła uzyskać rodzina na okres zasiłkowy 2024/2025. Jak powinna połączyć zasiłek rodzinny z innymi świadczeniami, by otrzymać taką kwotę? Wszystko zależy od indywidualnej sytuacji.

Po raz kolejny przesunięto termin wdrożenia obowiązku stosowania e-Doręczeń. Podobno to już ostatnie przesunięcie

Termin powszechnego wdrożenia obowiązku e-Doręczeń został przesunięty na 1 stycznia 2025 r. Do tego czasu zostaną przeprowadzone zmiany legislacyjne, które ułatwią wykorzystywanie tych usług w sferze cyfrowej w pierwszym roku obowiązywania.

REKLAMA