| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Ubezpieczenia > Ubezpieczenia komunikacyjne > Sprzedaż pojazdu mechanicznego, a umowa ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej

Sprzedaż pojazdu mechanicznego, a umowa ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej

Sprzedaż pojazdu jest zdarzeniem bardzo istotnym z punktu widzenia ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej. Rodzi bowiem pewne obowiązki zarówno po stronie sprzedawcy jak i nabywcy pojazdu.

Obowiązki sprzedawcy pojazdu

Sprzedaż pojazdu rodzi ona bowiem po stronie dotychczasowego właściciela pojazdu obowiązek do powiadomienia zakładu ubezpieczeń, w terminie 30 dni od dnia zbycia pojazdu mechanicznego, o fakcie zbycia tego pojazdu i oddanych osobowych nabywcy oraz obowiązek przekazania nabywcy dokumentów potwierdzających zawarcie umowy ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych.

Zobacz: Porada prawna

Co powinien zrobić nabywca pojazdu?

Nowy właściciel nabywając pojazd mechaniczny ma zawsze dwie możliwości. Jednym z możliwych rozwiązań jest kontynuacja dotychczasowej umowy ubezpieczenia. Chcąc kontynuować umowę ubezpieczenia zawartą przez poprzedniego właściciela pojazdu z zakładem ubezpieczeń nabywca nie musi podejmować żadnych działań, gdyż prawa i obowiązki zbywcy wynikające z tej umowy przechodzą na niego z mocy prawa.

Zakład ubezpieczeń dokonuje wówczas ponownej kalkulacji składki analizując związane z nabywcą ryzyko ubezpieczeniowe i rozlicza się z nowym właścicielem pojazdu. Jeżeli ryzyko związane z nowym właścicielem będzie większe niż w przypadku poprzedniego właściciela, zakład ubezpieczeń wystąpi do nabywcy o dopłatę składki, jeśli zaś ryzyko będzie mniejsze, ubezpieczyciel powinien zwrócić nadwyżkę składki.

Zobacz również serwis: Ubezpieczenia komunikacyjne

Drugim rozwiązaniem jakie może wybrać nabywca pojazdu jest wypowiedzenie umowy ubezpieczenia zawartej z zakładem ubezpieczeń przez poprzedniego właściciela i zawarcie nowej umowy ubezpieczenia. Chcąc wypowiedzieć umowę ubezpieczenia zawarta z poprzednim właścicielem nabywca musi dokonać tego przed upływem 30 dni od nabycia pojazdu mechanicznego.

Umowa ubezpieczenia rozwiąże się wówczas z upływem 30 dni następujących po dniu nabycia pojazdu mechanicznego. Zakład ubezpieczeń rozliczy się wtedy ze zbywcą pojazdu zwracając jej składkę za niewykorzystany okres ubezpieczenia. Zwrot składki nastąpi jednak tylko wtedy, gdy zakład ubezpieczeń nie wypłacił ani nie jest zobowiązany do wypłaty odszkodowania za szkody objęte polisą.

Zobacz również: Obowiązkowe ubezpieczenie OC

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Eksperci portalu infor.pl

nazwa.pl

Usługodawca w zakresie rejestracji domen i usług hostingowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »