REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak i kiedy napisać oświadczenie o odstąpieniu od umowy

Adrian Prusik
Adrian Prusik
Oświadczenie o odstąpieniu od umowy. Jak napisać?
Oświadczenie o odstąpieniu od umowy. Jak napisać?

REKLAMA

REKLAMA

Odstąpienie od zawartej umowy jest jedną z klauzul, które można zamieścić w treści samej umowy. Po złożeniu oświadczenia o odstąpieniu, umowa jest uważana za niezawartą.

POBIERZ WZÓR: Oświadczenie o odstąpieniu

REKLAMA

Skutki odstąpienia

Podstawowe skutki prawa odstąpienia od umowy są określone w art. 395 Kodeksu cywilnego. Zgodnie z nim w razie wykonania prawa odstąpienia umowa jest uważana za nie zawartą. Tym samym to co strony świadczyły sobie nawzajem, ulega zwrotowi w stanie niezmienionym, chyba że zmiana była konieczna w granicach zwykłego zarządu.

Oznacza to ni mniej, ni więcej, iż przy odstąpieniu kupujący musi zwrócić sprzedawcy nabytą rzecz, natomiast sprzedawca musi zwrócić zapłaconą cenę. Fakt, że umowa jest uważana za nie zawartą skutkuje tym, że sprzedawcy nie należy się wynagrodzenie za korzystanie z rzeczy do czasu złożenia oświadczenia. Takiego wynagrodzenia może domagać się dopiero za korzystanie z rzeczy po złożeniu oświadczenia.

Przy odstąpieniu od umowy jest ona uważana za nie zawartą. To znaczy, że strony powinny wrócić do stanu sprzed zawarcia umowy.

Zadaj pytanie: Forum prawników

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak sformułować oświadczenie

REKLAMA

Zgodnie z art. 395 ust. 1 Kodeksu cywilnego odstąpienie od umowy wykonywa się przez złożenie oświadczenia drugiej stronie. Samo oświadczenie ma charakter kształtujący. Osoba uprawniona do złożenia oświadczenia o odstąpieniu może jednostronnie zniweczyć cały stosunek prawny.

Samo oświadczenie uważa się za złożone w sytuacji, gdy dotarło do adresata w taki sposób, iż mógł on się zapoznać z jego treścią. Pamiętać należy, iż powinno być ono złożone w terminie, czyli określonym w umowie czasie na odstąpienie od umowy.

Co do samej treści oświadczenia to zgodnie z zasadami wykładni powinno być ono zrozumiałe dla adresata. Nie ma zatem określonego wzoru, a jedynie wymóg jego zrozumiałości.

POBIERZ WZÓR: Oświadczenie o odstąpieniu

Forma oświadczenia

Czasami w samej treści umowy mogą znaleźć się zapisy, które wskazują na wymaganą formę oświadczenia.

Oświadczenie powinno być złożone drugiej stronie na piśmie pod rygorem nieważności.

Jeżeli brak jest takich wskazówek, wtedy tez zastosowanie będą miał przypisy Kodeksu cywilnego. Zgodnie z art. 77 wszelkie uzupełnienie lub zmiana umowy wymaga zachowania takiej formy, jaką ustawa lub strony przewidziały w celu jej zawarcia. Nie mniej jednak samo odstąpienie od umowy powinno być jedynie stwierdzone pismem. Dotyczy to zarówno sytuacji, jeżeli umowa została sporządzona w formie pisemnej, jak i inne formie szczególnej.

Umowa sprzedaży zawarta w formie aktu notarialnego.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
1250 zł dofinansowania na osobę do wycieczki szkolnej! Może trwać od 2 do 5 dni. Rusza nowy program MEN. Decyduje kolejność zgłoszeń

Nawet 1250 zł dofinansowania na osobę do wycieczki szkolnej. Organizowanie wycieczek szkolnych jest obecnie trudniejsze niż przed laty. Odpowiedzią na powstałe na tym tle problemy ma być nowy program MEN – Podróż z klasą.

PESEL z ważnymi zmianami od 1 czerwca 2024 r.

Od 1 czerwca 2024 r. instytucje finansowe - zanim udzielą komuś pożyczki - będą musiały sprawdzić Rejestr Zastrzeżeń Numerów PESEL. Co to oznacza dla konsumentów i dla firm? Jak zastrzec PESEL?

Promocja bezrobotnych do 30 roku życia

Osoby bezrobotne, które nie ukończyły 30. roku życia, mogą liczyć na dodatkowe wsparcie z powiatowego urzędu pracy. Osoby te mogą uzyskać środki na aktywizację w postaci bonów: szkoleniowego, stażowego, na zatrudnienie i na zasiedlenie.

Renta socjalna 2024 r. [ile wynosi, wniosek, od kiedy, dla kogo]

Ładowanie treści...

REKLAMA

Zasiłki dla rodzin w 2024 r. Ile, dla kogo, wniosek

W 2024 r. rodzice mogą ubiegać się o szereg zasiłków i świadczeń. Jakie warunki trzeba spełnić, by je otrzymać? Gdzie składa się wniosek? Prezentujemy najważniejsze formy wsparcia.

Kiedy będzie wypłacana renta wdowia? Takie mają być zasady

Renta wdowia - na jakich zasadach na przysługiwać to świadczenie? Zaproponowano, aby owdowiała osoba mogła zachować swoje świadczenie i powiększyć je o 50 procent renty rodzinnej po zmarłym małżonku lub pobierać rentę rodzinną po zmarłym małżonku i 50 procent swojego świadczenia. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oszacowało, że roczne koszty wypłaty renty wdowiej to 8-10 mld zł.

Emerytura stażowa 2024 r. [dla kogo, od kiedy, w jakiej wysokości]

Emerytura stażowa będzie przysługiwać ubezpieczonym przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego. Poselski projekt ustawy wprowadzającej emeryturę stażową znajduje się obecnie w sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny.

Rodzic na wycieczce szkolnej musi mieć zaświadczenie z KRK o niekaralności?

Do naszej redakcji napisała zaniepokojona czytelniczka, że otrzymała wiadomość od dyrektorki szkoły, do której uczęszcza jej córka, że w sytuacji, gdy rodzic będzie chciał jechać na wycieczkę z dziećmi albo uczestniczyć w wyjściu do kina czy teatru, będzie musiał przedstawić zaświadczenie o niekaralności. "W poniedziałek mamy wyjście z okazji dnia dziecka, żaden rodzic nie ma takiego zaświadczenia, czy teraz wyjście się nie odbędzie?" - dopytuje czytelniczka. 

REKLAMA

Będą podwyżki wynagrodzeń. Plany na resztę 2024 roku

Dane Polskiego Instytutu Ekonomicznego pokazują, że od stycznia do kwietnia 2024 r., 57% firm zdecydowało się na podniesienie wynagrodzeń. Z tych firm, 45% planuje dalsze podwyżki w tym roku. Dodatkowo, 24% firm, które jeszcze nie podniosły płac, zamierza to zrobić. Oznacza to, że łącznie 67% badanych firm podniesie pensje w tym roku.

Profil zaufany pracownika do celów służbowych. Pracodawca może tego żądać od pracownika!

Nie ma przepisów umożliwiających pracodawcy żądanie założenia profilu zaufanego przez pracownika i wykorzystywanie go w celach służbowych. Czy mimo to pracownik powinien wykonać takie polecenie służbowe?

REKLAMA