REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Dziecko w sklepie.
Dziecko w sklepie.

REKLAMA

REKLAMA

Pomimo faktu, że dzieciom nie powinno się sprzedawać żadnych wartościowych rzeczy, bo taka transakcja z mocy prawa jest nieważna, trudno znaleźć sprzedawcę, który odmówiłby zawarcia umowy sprzedaży z dzieckiem. Sprzedawcy doskonale wiedzą, że dzieci i młodzież to coraz poważniejsza grupa konsumentów, która ma do wydania ok. 200 mln zł.

Co zrobić gdy dziecko dokonało zakupu bez zgody rodziców?

Zgodnie z unormowaniami kodeksu cywilnego, dzieci poniżej 13 roku życia nie mają zupełnie zdolności do czynności prawnych i wszelkie dokonywane przez nich czynności prawne, w tym zakupy, są z mocy prawa nieważne. Gdy więc okaże się, że dana czynność została dokonana bez wiedzy rodzica lub też opiekuna prawnego może on daną rzecz do sklepu zwrócić i żądać zwrotu gotówki. Jednakże, gdy takie dziecko zrobi zakupy, czyli zawrze umowę powszechnie zawieraną w drobnych bieżących sprawach życia codziennego, to staje się ona ważna z chwilą jej wykonania, chyba że pociągałaby za sobą rażące pokrzywdzenie interesów dziecka dokonującego zakupów, czyli np. nastąpiłoby niewydanie reszty czy też sprzedaż za wyższą niż w rzeczywistości cenę. Natomiast dzieci, które ukończyły 13 lat, ale jeszcze nie osiągnęły pełnoletniości, zgodnie z kodeksem cywilnym, mają ograniczoną zdolność do czynności prawnych i każda umowa należąca do umów powszechnie zawieranych w drobnych bieżących sprawach życia codziennego przez nich zawarta jest ważna.

REKLAMA

Umowy powszechnie zawierane w drobnych bieżących sprawach życia codziennego

Kluczowe wydaje się wyjaśnienie, czym są umowy powszechnie zawierane w drobnych bieżących sprawach życia codziennego. Są to z pewnością takie umowy, które służą zaspokojeniu bieżących potrzeb osób poniżej 13 roku życia lub osób między 13 a 17 rokiem życia. W grę wchodzą więc umowy sprzedaży takich przedmiotów, jak produkty żywnościowe, słodycze, prasa, książki i w ogóle drobne przedmioty kupowane w sposób masowy. Stąd też wynika, że zakup towaru przez dziecko czy nastolatka o wyższej wartości lub też towaru niepotrzebnego do codziennego życia, np. roweru, odtwarzacza MP3, mikroskopu czy laptopa, powinien być dokonany w towarzystwie i za zgodą rodzica lub opiekuna prawnego.

Zobacz również: Zawarcie umowy przez dziecko

Kiedy umowa jest powszechna?

Trudno wyznaczyć konkretną granicę wartości, od której dana umowa nie jest już traktowana jako powszechna, zgodnie z orzecznictwem ETS drobne bieżące sprawy życia codziennego to transakcje do 10 euro. Należy wziąć również pod uwagę fakt, iż pojęcia niedookreślone (a takim jest pojęcie umowy powszechnej zawartej w drobnych bieżących sprawach) mają tę zaletę, iż ich definicja zmienia się z upływem czasu. Tzn. obecnie coraz więcej transakcji może być zaliczanych do takiego rodzaju umów. Chodzi tu przede wszystkim np. o umowy sprzedaży dotyczące drobnego sprzętu elektronicznego, filmów na CD bądź DVD czy też gier, których ceny w ostatnich latach znacznie spadły .

Kiedy sprzedawca powinien odmówić zawarcia umowy sprzedaży z dzieckiem?

Pomimo tego, że dzieci chcą i mogą kupować, to sprzedawcy muszą zdawać sobie sprawę, że w każdej chwili mogą odmówić dokonania transakcji. Jeżeli dany artykuł ma znaczną wartość, przykładowo laptop lub w ocenie sprzedającego dany przedmiot może być niepotrzebny trzynastolatkowi, jak np. podwójna lodówka z kostkarką do lodu, wówczas, dla bezpieczeństwa obrotu, lepiej będzie odmówić dokonania transakcji z dzieckiem. Należy pamiętać, że w przypadku, jeżeli okaże się, że dana czynność została dokonana bez wiedzy rodzica lub też opiekuna prawnego może on daną rzecz do sklepu zwrócić i żądać zwrotu gotówki.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz również serwis: Konsument

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Płaca minimalna wzrośnie najwyżej o 5 proc. Premier Tusk: w żadnym wypadku nie będzie to wyższy skok

Płaca minimalna wzrośnie najwyżej o 5 proc. - Płaca minimalna będzie podniesiona o tyle, co wymaga ustawa w związku z inflacją, czyli blisko 5 proc., w żadnym wypadku nie będzie to wyższy skok - powiedział premier Donald Tusk. Podkreślił, że w tej chwili państwo musi zadbać o bezpieczeństwo szczególnie małych i średnich firm.

Wybory do europarlamentu 2024. Kalendarium wyborcze

4 czerwca upływa ważny termin dla wyborców przebywających za granicą, a 6 czerwca 2024 r. dla tych, którzy chcą zagłosować poza miejscem zamieszkania. O jakich jeszcze terminach warto pamiętać?

Rozporządzenie eIDAS2 obowiązuje od 20 maja 2024 r. Co zmieni? Kiedy praktyczne wdrożenie tych przepisów?

W dniu 20 maja 2024 r. w życie weszło tzw. rozporządzenie eIDAS2 ustanawiające Europejskie Ramy Tożsamości Cyfrowej. Nowelizacja przyjęta przez Parlament Europejski, a następnie Radę Unii Europejskiej rozszerza i dostosowuje do aktualnych realiów zakres pierwotnego aktu obowiązującego od blisko 10 lat. W jaki sposób wdrożone zmiany wpłyną na cyfrową dojrzałość Polski i kiedy należy spodziewać się ich pierwszych efektów?

Pigułka "dzień po" - wykaz aptek [mapa interaktywna]

Narodowy Fundusz Zdrowia opublikował mapę aptek, z którymi podpisał umowę na realizację pilotażu usług farmaceuty w zakresie antykoncepcji awaryjnej - pigułka "dzień po". Wykaz jest aktualizowany we wszystkie dni robocze.

REKLAMA

Jak wnioskować o emeryturę

Jak złożyć wniosek o emeryturę? Jakie dokumenty wypełnić? Ile się czeka na decyzję? Podpowiadamy. 

MRiRW: Zmiany w Zielonym Ładzie wchodzą w życie 25 maja 2024 r.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że 25 maja 2024 r. wchodzi w życie rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady, wprowadzające zmiany we Wspólnej Polityce Rolnej, które dotyczą Zielonego Ładu. Rozporządzenie to zostało opublikowane 24 maja 2024 r. w Dzienniku Urzędowym UE.

Czy religia i etyka wliczane są do średniej? Zakończenie roku szkolnego 2024/25

Jak to jest z religią na świadectwie? Czy wliczana jest do średniej z ocen? Kiedy jest zakończenie roku szkolnego?

2121 zł brutto miesięcznie, przez 3 kolejne miesiące, na 1 pracownika. Warszawski ratusz ogłasza pomoc dla kupców z Marywilskiej 44

2121 zł brutto miesięcznie, przez 3 kolejne miesiące, na 1 pracownika. Warszawski ratusz rozpoczyna realizację projektu pilotażowego "Odbuduj swoją przyszłość". Adresatami programu są pracodawcy oraz pracownicy, którzy utracili swoje miejsca pracy w wyniku pożaru centrum przy ul. Marywilskiej 44.

REKLAMA

Tragedia w Raciborzu. Pobita i zgwałcona 46-latka nie żyje. 26-latce i 37-latkowi grozi dożywocie

We wtorek wieczorem, dyżurny raciborskiej komendy odebrał zgłoszenie o znalezieniu zwłok kobiety na ulicy Nowomiejskiej w Raciborzu, przy rzece Odrze. Policjanci, którzy pojechali na miejsce, ustalili, że to ciało 46-latki, która przebywała w Raciborzu od kilku miesięcy.

Świadectwo z czerwonym paskiem 2024 r. Jaka średnia? Czy można mieć na świadectwie 3?

Jaką średnią ocen trzeba mieć, aby uzyskać świadectwo z czerwonym paskiem? Czy religia wlicza się do średniej? Jaką trzeba mieć ocenę z zachowania? 

REKLAMA