reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Dziecko i prawo > Dziecko i finanse > Jakie prawo ma dziecko w sklepie

Jakie prawo ma dziecko w sklepie

Pomimo faktu, że dzieciom nie powinno się sprzedawać żadnych wartościowych rzeczy, bo taka transakcja z mocy prawa jest nieważna, trudno znaleźć sprzedawcę, który odmówiłby zawarcia umowy sprzedaży z dzieckiem. Sprzedawcy doskonale wiedzą, że dzieci i młodzież to coraz poważniejsza grupa konsumentów, która ma do wydania ok. 200 mln zł.

Co zrobić gdy dziecko dokonało zakupu bez zgody rodziców?

Zgodnie z unormowaniami kodeksu cywilnego, dzieci poniżej 13 roku życia nie mają zupełnie zdolności do czynności prawnych i wszelkie dokonywane przez nich czynności prawne, w tym zakupy, są z mocy prawa nieważne. Gdy więc okaże się, że dana czynność została dokonana bez wiedzy rodzica lub też opiekuna prawnego może on daną rzecz do sklepu zwrócić i żądać zwrotu gotówki. Jednakże, gdy takie dziecko zrobi zakupy, czyli zawrze umowę powszechnie zawieraną w drobnych bieżących sprawach życia codziennego, to staje się ona ważna z chwilą jej wykonania, chyba że pociągałaby za sobą rażące pokrzywdzenie interesów dziecka dokonującego zakupów, czyli np. nastąpiłoby niewydanie reszty czy też sprzedaż za wyższą niż w rzeczywistości cenę. Natomiast dzieci, które ukończyły 13 lat, ale jeszcze nie osiągnęły pełnoletniości, zgodnie z kodeksem cywilnym, mają ograniczoną zdolność do czynności prawnych i każda umowa należąca do umów powszechnie zawieranych w drobnych bieżących sprawach życia codziennego przez nich zawarta jest ważna.

Umowy powszechnie zawierane w drobnych bieżących sprawach życia codziennego

Kluczowe wydaje się wyjaśnienie, czym są umowy powszechnie zawierane w drobnych bieżących sprawach życia codziennego. Są to z pewnością takie umowy, które służą zaspokojeniu bieżących potrzeb osób poniżej 13 roku życia lub osób między 13 a 17 rokiem życia. W grę wchodzą więc umowy sprzedaży takich przedmiotów, jak produkty żywnościowe, słodycze, prasa, książki i w ogóle drobne przedmioty kupowane w sposób masowy. Stąd też wynika, że zakup towaru przez dziecko czy nastolatka o wyższej wartości lub też towaru niepotrzebnego do codziennego życia, np. roweru, odtwarzacza MP3, mikroskopu czy laptopa, powinien być dokonany w towarzystwie i za zgodą rodzica lub opiekuna prawnego.

Zobacz również: Zawarcie umowy przez dziecko

Kiedy umowa jest powszechna?

Trudno wyznaczyć konkretną granicę wartości, od której dana umowa nie jest już traktowana jako powszechna, zgodnie z orzecznictwem ETS drobne bieżące sprawy życia codziennego to transakcje do 10 euro. Należy wziąć również pod uwagę fakt, iż pojęcia niedookreślone (a takim jest pojęcie umowy powszechnej zawartej w drobnych bieżących sprawach) mają tę zaletę, iż ich definicja zmienia się z upływem czasu. Tzn. obecnie coraz więcej transakcji może być zaliczanych do takiego rodzaju umów. Chodzi tu przede wszystkim np. o umowy sprzedaży dotyczące drobnego sprzętu elektronicznego, filmów na CD bądź DVD czy też gier, których ceny w ostatnich latach znacznie spadły .

Kiedy sprzedawca powinien odmówić zawarcia umowy sprzedaży z dzieckiem?

Pomimo tego, że dzieci chcą i mogą kupować, to sprzedawcy muszą zdawać sobie sprawę, że w każdej chwili mogą odmówić dokonania transakcji. Jeżeli dany artykuł ma znaczną wartość, przykładowo laptop lub w ocenie sprzedającego dany przedmiot może być niepotrzebny trzynastolatkowi, jak np. podwójna lodówka z kostkarką do lodu, wówczas, dla bezpieczeństwa obrotu, lepiej będzie odmówić dokonania transakcji z dzieckiem. Należy pamiętać, że w przypadku, jeżeli okaże się, że dana czynność została dokonana bez wiedzy rodzica lub też opiekuna prawnego może on daną rzecz do sklepu zwrócić i żądać zwrotu gotówki.

Zobacz również serwis: Konsument

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Eksperci:

Maciej Szulikowski

Radca Prawny

M. Szulikowski i Partnerzy Kancelaria Prawna

tel./fax: +48 (22) 635 46 00

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Dziecko w sklepie.
Dziecko w sklepie.

Compliance 360° w firmie (PDF)59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Kleszcz

Główny księgowy, posiadający Certyfikat Ministra Finansów nr 68172/2014.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama