reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Dziecko i prawo > Dziecko i finanse > Jakie prawo ma dziecko w sklepie

Jakie prawo ma dziecko w sklepie

Pomimo faktu, że dzieciom nie powinno się sprzedawać żadnych wartościowych rzeczy, bo taka transakcja z mocy prawa jest nieważna, trudno znaleźć sprzedawcę, który odmówiłby zawarcia umowy sprzedaży z dzieckiem. Sprzedawcy doskonale wiedzą, że dzieci i młodzież to coraz poważniejsza grupa konsumentów, która ma do wydania ok. 200 mln zł.

Co zrobić gdy dziecko dokonało zakupu bez zgody rodziców?

Zgodnie z unormowaniami kodeksu cywilnego, dzieci poniżej 13 roku życia nie mają zupełnie zdolności do czynności prawnych i wszelkie dokonywane przez nich czynności prawne, w tym zakupy, są z mocy prawa nieważne. Gdy więc okaże się, że dana czynność została dokonana bez wiedzy rodzica lub też opiekuna prawnego może on daną rzecz do sklepu zwrócić i żądać zwrotu gotówki. Jednakże, gdy takie dziecko zrobi zakupy, czyli zawrze umowę powszechnie zawieraną w drobnych bieżących sprawach życia codziennego, to staje się ona ważna z chwilą jej wykonania, chyba że pociągałaby za sobą rażące pokrzywdzenie interesów dziecka dokonującego zakupów, czyli np. nastąpiłoby niewydanie reszty czy też sprzedaż za wyższą niż w rzeczywistości cenę. Natomiast dzieci, które ukończyły 13 lat, ale jeszcze nie osiągnęły pełnoletniości, zgodnie z kodeksem cywilnym, mają ograniczoną zdolność do czynności prawnych i każda umowa należąca do umów powszechnie zawieranych w drobnych bieżących sprawach życia codziennego przez nich zawarta jest ważna.

Umowy powszechnie zawierane w drobnych bieżących sprawach życia codziennego

Kluczowe wydaje się wyjaśnienie, czym są umowy powszechnie zawierane w drobnych bieżących sprawach życia codziennego. Są to z pewnością takie umowy, które służą zaspokojeniu bieżących potrzeb osób poniżej 13 roku życia lub osób między 13 a 17 rokiem życia. W grę wchodzą więc umowy sprzedaży takich przedmiotów, jak produkty żywnościowe, słodycze, prasa, książki i w ogóle drobne przedmioty kupowane w sposób masowy. Stąd też wynika, że zakup towaru przez dziecko czy nastolatka o wyższej wartości lub też towaru niepotrzebnego do codziennego życia, np. roweru, odtwarzacza MP3, mikroskopu czy laptopa, powinien być dokonany w towarzystwie i za zgodą rodzica lub opiekuna prawnego.

Zobacz również: Zawarcie umowy przez dziecko

Kiedy umowa jest powszechna?

Trudno wyznaczyć konkretną granicę wartości, od której dana umowa nie jest już traktowana jako powszechna, zgodnie z orzecznictwem ETS drobne bieżące sprawy życia codziennego to transakcje do 10 euro. Należy wziąć również pod uwagę fakt, iż pojęcia niedookreślone (a takim jest pojęcie umowy powszechnej zawartej w drobnych bieżących sprawach) mają tę zaletę, iż ich definicja zmienia się z upływem czasu. Tzn. obecnie coraz więcej transakcji może być zaliczanych do takiego rodzaju umów. Chodzi tu przede wszystkim np. o umowy sprzedaży dotyczące drobnego sprzętu elektronicznego, filmów na CD bądź DVD czy też gier, których ceny w ostatnich latach znacznie spadły .

Kiedy sprzedawca powinien odmówić zawarcia umowy sprzedaży z dzieckiem?

Pomimo tego, że dzieci chcą i mogą kupować, to sprzedawcy muszą zdawać sobie sprawę, że w każdej chwili mogą odmówić dokonania transakcji. Jeżeli dany artykuł ma znaczną wartość, przykładowo laptop lub w ocenie sprzedającego dany przedmiot może być niepotrzebny trzynastolatkowi, jak np. podwójna lodówka z kostkarką do lodu, wówczas, dla bezpieczeństwa obrotu, lepiej będzie odmówić dokonania transakcji z dzieckiem. Należy pamiętać, że w przypadku, jeżeli okaże się, że dana czynność została dokonana bez wiedzy rodzica lub też opiekuna prawnego może on daną rzecz do sklepu zwrócić i żądać zwrotu gotówki.

Zobacz również serwis: Konsument

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Skrivanek Tłumaczenia i szkolenia językowe

Skrivanek jest agencją translatorską, która oferuje kompleksowe rozwiązania z zakresu tłumaczeń i szkoleń językowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama