REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Więcej wolnego na opiekę nad dziećmi - 1 dzień na 1 dziecko. Sprawdź, komu pracodawca nie odmówi zwolnienia.

zwolnienie od pracy dziecko do lat 14 rodzina wielodzietna dyskryminacja
Więcej wolnego na opiekę nad dziećmi - 1 dzień na 1 dziecko. Sprawdź, komu pracodawca nie odmówi zwolnienia.
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Więcej wolnego na opiekę nad dziećmi - 1 dzień na 1 dziecko. Zanosi się na to, że katalog uprawnień związanych z rodzicielstwem znów się powiększy. Toczą się prace legislacyjne nad zmianą wymiaru zwolnienia od pracy przysługującego pracownikom wychowującym dzieci w wieku do lat 14. Uprawnienie będzie przypisane do dziecka, a nie do rodzica.

Przepisy dyskryminują rodziny wielodzietne

Jak poinformowała Rzeczniczka Praw Dziecka, toczą się prace legislacyjne dotyczące zwolnienia od pracy na opiekę nad dzieckiem. Zdaniem Naczelnej Rady Adwokackiej, która skierowała wniosek w tym zakresie do RPD, obecnie obowiązujące przepisy dyskryminują rodziny wielodzietne.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami, każdy pracownik wychowujący przynajmniej jedno dziecko w wieku do 14 lat ma prawo w ciągu roku kalendarzowego do zwolnienia od pracy w wymiarze 16 godzin albo 2 dni, za które zachowuje prawo do wynagrodzenia (art. 188 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy). Wymiar zwolnienia jest taki sam dla wszystkich pracowników wychowujących dzieci, bez względu na to, ile z ich jest w wieku do 14 lat. Jak argumentują wnioskodawcy, taki kształt przepisów sprawia, że rodzice mający więcej niż dwoje dzieci, nie mają możliwości poświęcenia nawet jednego dnia każdemu z nich, bo wymiar przysługującego im zwolnienia jest taki sam, jak w przypadku pracowników wychowujących np. jedno dziecko. Prowadzi to do dyskryminacji dzieci z rodzin wielodzietnych i narusza art. 32 Konstytucji RP. Zdaniem Naczelnej Rady Adwokackiej, prawo do zwolnienia powinno być przypisane do dziecka, a nie do rodzica i powinno wynosić co najmniej 1 dzień na każde z dzieci.

REKLAMA

Pracownik sam dzieli zwolnienie zgodnie z potrzebami dzieci

Obecnie o tym, czy osoba wychowująca dziecko w wieku do 14 lat wykorzysta przysługujące jej zwolnienie w wymiarze dziennym, czy godzinowym decyduje ona sama w pierwszym wniosku o jego udzielenie, który składa pracodawcy (w wersji papierowej lub elektronicznej). Ustawodawca nie ograniczył tego, w ilu częściach może być wykorzystane zwolnienie godzinowe, więc teoretycznie pracownik może je podzielić nawet na 16 części, każda po 1 godzinie, co w przypadku wychowywania więcej niż dwojga dzieci, pozwala na wykorzystanie zwolnienia zgodnie z potrzebami każdego z nich. Nadal jednak rodzice wychowujący dzieci w rodzinach wielodzietnych tracą na tym rozwiązaniu.
Warto przypomnieć, że wniosek o udzielenie zwolnienia od pracy na opiekę nad dzieckiem jest dla pracodawcy wiążący, a więc musi się zgodzić na udzielenie go pracownikowi. Przepisy nie wskazują z jakim wyprzedzeniem pracownik powinien uprzedzić pracodawcę o zamiarze skorzystania ze swojego uprawnienia. Przyjmuje się, że należy to zrobić możliwie jak najwcześniej – tak, aby pracodawca mógł zorganizować pracę w zakładzie. Prawo do zwolnienia nie przechodzi na kolejny rok – jeśli pracownik nie wykorzysta wolnego do końca grudnia, to ono przepada. Odmawianie pracownikowi udzielenia zwolnienia w okresie, w którym mu ono przysługuje, narusza przepisy o uprawnieniach pracowników związanych z rodzicielstwem i stanowi wykroczenie podlegające karze grzywny od 1000 zł do 30 000 zł.

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rozporządzenie eIDAS2 obowiązuje od 20 maja 2024 r. Co zmieni? Kiedy praktyczne wdrożenie tych przepisów?

W dniu 20 maja 2024 r. w życie weszło tzw. rozporządzenie eIDAS2 ustanawiające Europejskie Ramy Tożsamości Cyfrowej. Nowelizacja przyjęta przez Parlament Europejski, a następnie Radę Unii Europejskiej rozszerza i dostosowuje do aktualnych realiów zakres pierwotnego aktu obowiązującego od blisko 10 lat. W jaki sposób wdrożone zmiany wpłyną na cyfrową dojrzałość Polski i kiedy należy spodziewać się ich pierwszych efektów?

Pigułka "dzień po" - wykaz aptek [mapa]

Narodowy Fundusz Zdrowia opublikował mapę aptek, z którymi podpisał umowę na realizację pilotażu usług farmaceuty w zakresie antykoncepcji awaryjnej - pigułka "dzień po". Wykaz jest aktualizowany we wszystkie dni robocze.

Jak wnioskować o emeryturę

Jak złożyć wniosek o emeryturę? Jakie dokumenty wypełnić? Ile się czeka na decyzję? Podpowiadamy. 

MRiRW: Zmiany w Zielonym Ładzie wchodzą w życie 25 maja 2024 r.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że 25 maja 2024 r. wchodzi w życie rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady, wprowadzające zmiany we Wspólnej Polityce Rolnej, które dotyczą Zielonego Ładu. Rozporządzenie to zostało opublikowane 24 maja 2024 r. w Dzienniku Urzędowym UE.

REKLAMA

Czy religia i etyka wliczane są do średniej? Zakończenie roku szkolnego 2024/25

Jak to jest z religią na świadectwie? Czy wliczana jest do średniej z ocen? Kiedy jest zakończenie roku szkolnego?

2121 zł brutto miesięcznie, przez 3 kolejne miesiące, na 1 pracownika. Warszawski ratusz ogłasza pomoc dla kupców z Marywilskiej 44

2121 zł brutto miesięcznie, przez 3 kolejne miesiące, na 1 pracownika. Warszawski ratusz rozpoczyna realizację projektu pilotażowego "Odbuduj swoją przyszłość". Adresatami programu są pracodawcy oraz pracownicy, którzy utracili swoje miejsca pracy w wyniku pożaru centrum przy ul. Marywilskiej 44.

Tragedia w Raciborzu. Pobita i zgwałcona 46-latka nie żyje. 26-latce i 37-latkowi grozi dożywocie

We wtorek wieczorem, dyżurny raciborskiej komendy odebrał zgłoszenie o znalezieniu zwłok kobiety na ulicy Nowomiejskiej w Raciborzu, przy rzece Odrze. Policjanci, którzy pojechali na miejsce, ustalili, że to ciało 46-latki, która przebywała w Raciborzu od kilku miesięcy.

Świadectwo z czerwonym paskiem 2024 r. Jaka średnia? Czy można mieć na świadectwie 3?

Jaką średnią ocen trzeba mieć, aby uzyskać świadectwo z czerwonym paskiem? Czy religia wlicza się do średniej? Jaką trzeba mieć ocenę z zachowania? 

REKLAMA

Identyfikator podatnika w rozliczeniach podatkowych

Identyfikator podatnika w rozliczeniach podatkowych. Identyfikator podatkowy jest konieczny do regulowania różnego rodzaju zobowiązań wobec organów podatkowych. Czym jest identyfikator podatkowy, jak go uzyskać oraz zaktualizować?

Dodatkowe urlopy dla rodziców wcześniaków. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało projekt nowej ustawy

W piątek 24 maja minister rodziny Agnieszka Dziemianowicz-Bąk zaprezentowała projekt ustawy wydłużający urlop dla rodziców wcześniaków i dzieci hospitalizowanych po narodzinach. Projekt wprowadza zasadę, zgodnie z którą za tydzień hospitalizacji dziecka rodziców będzie przysługiwał tydzień dłuższego urlopu.

REKLAMA