REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Trybunał Konstytucyjny, Prezydent

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jak wygląda postępowanie przed Trybunałem Konstytucyjnym?

Postępowanie przed Trybunałem Konstytucyjnym wzorowane jest na postępowaniu sądowym, dlatego też w sprawach nieuregulowanych, w ustawie o Trybunale Konstytucyjnym, stosuje się odpowiednio przepisy Kodeksu postępowania cywilnego.

Organy Trybunału Konstytucyjnego

Trybunał Konstytucyjny jak każda instytucja państwowa posiada uporządkowaną organizację. Zgodnie z postanowieniami ustawy o Trybunale Konstytucyjnym organami Trybunału są: Zgromadzenie Ogólne Sędziów Trybunału oraz prezes Trybunału.

Sędzia Trybunału Konstytucyjnego

Trybunał Konstytucyjny składa się z 15 sędziów. W związku z rangą organu, w którym zasiadają muszą oni posiadać odpowiednie kwalifikacje do piastowania tego stanowiska.

Składy orzekające Trybunału Konstytucyjnego

Trybunał Konstytucyjny orzeka w pełnym składzie, składzie trzech lub w pięciu sędziów. Skład orzekający uzależniony jest od rodzaju rozpoznawanej sprawy. Sędziów do składu orzekającego Trybunału, w tym przewodniczącego składu i sędziego sprawozdawcę z uwzględnieniem kolejności wpływu spraw, wyznacza prezes Trybunału.

REKLAMA

Skład Trybunału Konstytucyjnego

Trybunał Konstytucyjny to organ kolegialny sądownictwa konstytucyjnego. W jego skład wchodzą sędziowie, którzy posiadają kwalifikacje wymagane do zajmowania stanowiska sędziego Sądu Najwyższego lub Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Co powinna zawierać skarga konstytucyjna

Skarga konstytucyjna może być wniesiona po wyczerpaniu toku instancyjnego, w ciągu trzech miesięcy od doręczenia skarżącemu prawomocnego wyroku, ostatecznej decyzji lub innego ostatecznego rozstrzygnięcia.

Co to jest skarga konstytucyjna

Skarga konstytucyjna to środek prawny pozwalający osobie fizycznej bądź prawnej na zweryfikowanie ostatecznych rozstrzygnięć organów publicznych, które naruszają konstytucyjne prawa i wolności osoby występującej ze skargą. Skarga konstytucyjna może być wniesiona tylko w wypadku wyczerpania toku instancyjnego, czyli gdy wykorzystamy już wszystkie środki odwoławcze.

TK: wcześniejszy wiek emerytalny kobiet jest zgodny z Konstytucją

Trybunał Konstytucyjny orzekł, iż zróżnicowanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn nie narusza przepisów Konstytucji. To oznacza, że bez woli ustawodawcy nie zostanie on zrównany.

REKLAMA

Limity finansowe dla komitetów wyborczych

Komitetów wyborczych uczestniczących w wyborach samorządowych dotyczą ograniczenia i limity odnoszące się zarówno do pozyskiwania, jak i do wydatkowania środków finansowych.

Limity finansowe dla komitetów wyborczych

Komitetów wyborczych uczestniczących w wyborach samorządowych dotyczą ograniczenia i limity odnoszące się zarówno do pozyskiwania, jak i do wydatkowania środków finansowych.

Trybunał Konstytucyjny zajmie się wiekiem emerytalnym kobiet

Trybunał Konstytucyjny rozstrzygnie dzisiaj (15 lipca), czy wcześniejszy wiek emerytalny jest zgodny z Konstytucją. Skargę w tej sprawie wniósł Rzecznik Praw Obywatelskich.

PKW potwierdza wygraną Komorowskiego

Państwowa Komisja Wyborcza na konferencji prasowej podała informacje dotyczące cząstkowych nieoficjalnych wyników wyborczych.

Jak oceniamy Bronisława Komorowskiego

TNS OBOP przygotował specjalny sondaż, w którym zapytał Polaków o to jak oceniają Bronisława Komorowskiego jako pełniącego obowiązki prezydenta. Oto wyniki tego badania.

Kwaśniewski zachęca do głosowania na Komorowskiego

Przed drugą turą wyborów głos zabrał były Prezydent RP, Aleksander Kwaśniewski. Zdradził, że 4 lipca odda swój głos na Bronisława Komorowskiego. Do takiej decyzji zachęcał również innych ludzi o lewicowych przekonaniach.

Niezbędne informacje dotyczące II tury wyborów prezydenckich

Jeżeli w związku z obecnie trwającą sytuacją polityczną w Polsce zadają sobie Państwo pytania: w jakim celu organizowana jest II tura wyborów oraz jakie są uprawnienia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, zapraszamy do zapoznania się z naszą poniższą publikacją, w której znajdą się odpowiedzi na nurtujące Państwa pytania.

Olechowski poprze Komorowskiego

Z nieoficjalnych wiadomości wiadomo kogo w drugiej turze wyborów poprze Andrzej Olechowski. Swoja decyzję twórca Platformy Obywatelskiej ma ogłosić oficjalnie na konferencji prasowej, która odbędzie się w czwartek.

Apelacja w procesie wyborczym

Sztab Jarosława Kaczyńskiego złożył ponownie apelację w procesie wytoczonym przez Bronisława Komorowskiego. Przedmiotem sprawy jest wypowiedź prezesa PiS, która miała miejsce na wiecu w Lublinie. Kaczyński zarzucił w niej swojemu rywalowi chęć prywatyzacji służby zdrowia.

Będą dwie debaty prezydenckie

Po długich rozmowach ustalono już terminy debat prezydenckich. Długi czas sztaby wyborcze nie mogły dogadać się co do terminów. Inne propozycje wysówał sztab Marszałka Sejmu a inne zaplecze byłego premiera. Ostatecznie uzgodniono, że debaty odbędą się w niedzielę i czwartek o godz. 20.

Druga tura wyborów prezydenckich

Druga tura wyborów prezydenckich organizowana jest gdy żaden z kandydatów na Prezydenta nie osiągnie wyniku przekraczającego 50% głosów. Taka sytuacja miała miejsce po ogłoszeniu oficjalnych i całościowych wyników wyborów prezydenckich w 2010 roku.

Sztaby uzgadniają terminy debat

Pierwsza tura wyborów nie wyłoniła nowego Prezydenta Rzeczpospolitej. Potrzebna będzie więc „dogrywka”. Druga tura wyborów odbędzie się 4 lipca 2010r. Wcześniej jednak kandydaci mają się spotkać w telewizyjnych debatach.

Oficjalne wyniki wyborów prezydenckich

Państwowa Komisja Wyborcza ogłosiła w poniedziałek 21 czerwca 2010r. oficjalne i całościowe wyniki wyborów prezydenckich. Pierwsze głosowanie nie wyłoniło nowego Prezydenta RP. Dlatego też musi się odbyć druga tura.

Wyniki z 94 proc. obwodów wyborczych

Znamy już wyniki z 94 proc. obwodów wyborczych. Według nich odbędzie się druga tura wyborów. W pierwszej turze wygrał Bronisław Komorowski.

Marek Jurek popiera Jarosława Kaczyńskiego

Tuż po ogłoszeniu sondażowych wyników wyborów, Marek Jurek zapowiedział poparcie dla kandydata Prawa i Sprawiedliwości w drugiej turze. Jest to jedyny do tej pory polityk, który udzielił tak zdecydowanego poparcia Jarosławowi Kaczyńskiemu.

Janusz Korwin- Mikke o wynikach wyborów

Wysokie czwarte miejsce w wyborach prezydenckich zajął Janusz Korwin-Mikke. Wyprzedził on m.in. Waldemara Pawlaka z Polskiego Stronnictwa Ludowego oraz niezależnego kandydata, Andrzeja Olechowskiego. Sam Korwin- Mikke jest jednak niezadowolony z osiągniętego wyniku.

PKW podała oficjalne wyniki wyborów

Na podstawie otrzymanych drogą elektroniczną informacji o wynikach głosowania w 18 305 obwodach stanowiących 71,02% ogólnej liczby obwodów, Państwowa Komisja Wyborcza informuje, że cząstkowe nieoficjalne wyniki wyborów, w zakresie liczby oddanych głosów na poszczególnych kandydatów, są następujące.

Przed nami druga tura wyborów

Bronisława Komorowskiego oraz Jarosława Kaczyńskiego czekają 2 tygodnie ciężkiej pracy. Mimo tego, że Bronisław Komorowski odniósł sukces w pierwszej turze, to jego przewaga z pewnością nie była dla niego satysfakcjonująca.

Cisza wyborcza potrwa do zamknięcia lokali wyborczych

Od północy w piątek 18 czerwca rozpoczęła się cisza wyborcza, która potrwa do zamknięcia lokali wyborczych w niedzielę o godzinie 20.

Cimoszewicz popiera Komorowskiego

W najbliższą niedzielę oddam głos na pana Komorowskiego. Te słowa Włodzimierza Cimoszewicza były bardzo wielkim zaskoczeniem dla wyborców i komentatorów sceny politycznej.

Pozew w trybie wyborczym

Sztab Bronisława Komorowskiego wystąpił do sadu w trybie wyborczym przeciwko Jarosławowi Kaczyńskiemu.

Po debacie prezydenckiej

W niedziele 13 czerwca 2010 r. odbyła się debata prezydencka z udziałem czterech kandydatów do najwyższego urzędu w państwie.

Proces odroczony do środy

Dnia 15 czerwca 2010 r. przed Sądem Okręgowym w Warszawie odbyła się pierwsza w tej kampanii rozprawa w trybie wyborczym. Na rozstrzygnięcie sprawy musimy jednak zaczekać do środy.

Nie musisz zostawać w domu na weekend, aby zagłosować w wyborach prezydenckich w 2015 r.

Już w 2015 r. odbędą się wybory Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Każdy pełnoletni Polak powinien spełnić swój obywatelski obowiązek, udać się do lokalu wyborczego i oddać swój głos w wyborach prezydenckich w 2015 r. Co jednak, jeśli akurat na ten weekend planujesz wyjazd poza miejsce swojego zameldowania i z tego powodu nie będziesz mógł w tym miejscu zagłosować? Warto w takiej sytuacji pamiętać, że przepisy ustawy o wyborze Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej dają możliwość oddania głosu poza miejscem zameldowania wyborcy.

Nie musisz zostawać w domu na weekend, aby zagłosować w wyborach prezydenckich w 2015 r. – cz. II

W związku z ogromnym zainteresowaniem naszą wcześniejszą publikacją i licznymi pytaniami internatów odnośnie zbliżających się wyborów prezydenckich w 2015 r., poniżej przedstawiamy dodatkowe informacje na temat m. in. możliwości głosowania w wyborach prezydenckich poza granicami Polski, a także głosowania przez pełnomocnika.

Przepisy o rencie socjalnej zgodne z konstytucją

Trybunał Konstytucyjny uznał, że przepisy na mocy których renta socjalna przysługuje tylko tym, którzy stali się niepełnosprawni w trakcie pobierania nauki są  zgodne z konstytucją.

Głosowanie przez pełnomocnika

W wyborach prezydenckich można głosować osobiście i przez pełnomocnika. Przez pełnomocnika mogą głosować osoby starsze i niepełnosprawne. Konieczne jest jednak złożenie wniosku w gminie.

Stan klęski żywiołowej - definicja, konsekwencje wprowadzenia

Wprowadzenie stanu nadzwyczajnego ma wpływ na zasady działania organów władzy publicznej, na zakres stosowanych wolności i praw jednostki. Nie są to kwestie zależne od organów, lecz zostały określone w Konstytucji, a także w ustawach dotyczących poszczególnych stanów nadzwyczajnych

Jurek chce powołania komisji

Kandydat Prawicy Rzeczypospolitej na prezydenta Marek Jurek domaga się utworzenia specjalnej komisji przy prezydencie, która zajęłaby się zbadaniem przyczyn katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem.

Opłata targowa będzie obowiązywać na bazarach

W każdym miejscu gdzie prowadzony jest handel wprowadzona zostanie opłata targowa. Zmiana dotyczy głównie miejsc gdzie sprzedaż odbywa się na targowiskach pod dachem. Opłacie nie będzie podlegała sprzedaż w sklepach.

Kontrola zarządcza – nowy obowiązek dla samorządów

Trybunał rozważy konstytucyjność przepisów o wyłączeniu sędziego

Trybunał Konstytucyjny na początku czerwca zajmie się kwestią zażaleń w postępowaniu cywilnym. Do TK wpłynęła skarga konstytucyjna dotycząca braku możliwości odwołania się od decyzji sądu w kwestii wniosku o wyłączenie sędziów w sprawach, w których przysługuje skarga kasacyjna.

Znamy ostateczną listę kandydatów w nadchodzących wyborach

Upłynął termin zgłaszania kandydatów w nadchodzących wyborach prezydenckich. Państwowa Komisja Wyborcza zakończyła rejestrację kandydatów. Ostatecznie w wyborach weźmie udział 10 kandydatów.

Sondaż prezydencki

Marszałek Komorowski może liczyć na 50-proc. poparcie w zbliżających się wyborach prezydenckich. Na lidera Prawa i Sprawiedliwości chce głosować 36 proc ankietowanych. Takie wyniki przynosi najnowszy sondaż prezydencki sporządzony przez TNS OBOP dla programu „Forum”.

Komorowski odzyskuje poparcie

Bronisław Komorowski odzyskuje poparcie w kolejnych sondażach wyborczych. Przewaga nad Jarosławem Kaczyńskim zwiększyła się do 11 proc. – wynika z sondażu przeprowadzonego dla Dziennika Gazety Prawnej oraz Polsat News.

Czy będą debaty przedwyborcze

Bronisław Komorowski, kandydat PO w nadchodzących wyborach prezydenckich, zapowiedział, że nie będzie brał udziału w debatach politycznych przed pierwszą turą wyborów. Tymczasem oczekiwania Polaków są zupełnie inne.

Olechowski ma podpisy

O północy 6 mają 2010 r. mija termin zgłaszania kandydatów na prezydenta. Warunkiem uczestnictwa w walce o Pałac prezydencki jest zebranie 100 tyś podpisów pod kandydaturą. Taką ilość podpisów udało się zebrać Andrzejowi Olechowskiemu.

Zdzisław Podkański rezygnuje

Związany ze Stronnictwem „Piast” Zdzisław Podkański rezygnuje ze startu w przedterminowych wyborach prezydenckich.

Komorowski dominuje w przedwyborczych sondażach

Bronisław Komorowski jest faworytem wyścigu prezydenckiego. W drugiej turze wyborów nie da szans Jarosławowi Kaczyńskiemu – wynika z sondażu GfK Polonia dla „Rzeczpospolitej”.

Jarosław Kaczyński kandydatem PIS-u

Jarosław Kaczyński zdecydował się ostatecznie na kandydowanie w zbliżających się 20 czerwca wyborach prezydenckich.

Kompetencje organu wykonawczego JST do samodzielnych zmian w budżecie

Czy w kontekście art. 257 pkt 3 ustawy o finansach publicznych wójt gminy może zmienić plan wydatków w tym samym dziale i rozdziale pomiędzy § 4010 a § 4040 (wynagrodzenia), np. zmniejszyć o 1000 zł § 4010, a zwiększyć o 1000 zł § 4040?

Kompetencje organu wykonawczego JST do samodzielnych zmian w budżecie

Czy w kontekście art. 257 pkt 3 ustawy o finansach publicznych wójt gminy może zmienić plan wydatków w tym samym dziale i rozdziale pomiędzy § 4010 a § 4040 (wynagrodzenia), np. zmniejszyć o 1000 zł § 4010, a zwiększyć o 1000 zł § 4040?

REKLAMA