reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Wybory > Wybory prezydenckie 2015 > Głosowanie przez pełnomocnika

Głosowanie przez pełnomocnika

W wyborach prezydenckich można głosować osobiście i przez pełnomocnika. Przez pełnomocnika mogą głosować osoby starsze i niepełnosprawne. Konieczne jest jednak złożenie wniosku w gminie.

Zgodnie z art. 54 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. - Kodeks wyborczy (Dz.U. 2011 nr 21 poz. 112) udzielenie pełnomocnictwa do głosowania w imieniu wyborcy jest możliwe w przypadku osób, które posiadają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. Takie samo uprawnienie przysługuje osobom legitymującym się orzeczeniem organu rentowego, jak również osobom, które najpóźniej w dniu głosowania kończą 75 lat.

Przy tym głosowanie za pośrednictwem pełnomocnika nie jest możliwe przy głosowania w specjalnych obwodach wyborczych, tworzonych w szpitalach, zakładach pomocy społecznej, zakładach karnych i aresztach śledczych, czy tez w obwodach tworzonych za granicą.

Zadaj pytanie na: Forum

Kto może być pełnomocnikiem?

Co do zasady pełnomocnikiem do głosowania może być tylko osoba wpisana do rejestru wyborców w tej samej gminie, co udzielający pełnomocnictwa (stanowi o tym art. 55 ustawy). Można przy tym zostać pełnomocnikiem tylko jednej osoby. W wyjątkowej sytuacji pełnomocnictwo można przyjąć od dwóch osób, jeżeli co najmniej jedną z nich jest wstępny, zstępny, małżonek, brat, siostra lub osoba pozostająca w stosunku przysposobienia, opieki lub kurateli.

Polecamy serwis: Wybory prezydenckie

Kto wyznacza pełnomocnika?

Sporządzenia pełnomocnictwa do głosowania różni się w sposób zasadniczy pełnomocnictwa znanego w prawie cywilnym. Jest ono udzielane przed wójtem (odpowiednio burmistrzem albo prezydentem miasta). Może być też udzielone przed pracownikiem gminy, upoważnionym przez wójta (burmistrza, prezydenta miasta) do sporządzania aktów pełnomocnictwa do głosowania.

Samo pełnomocnictwo jest sporządzane na wniosek wyborcy, który powinien być wniesiony najpóźniej na dziesięć dni przed wyborami.

Wniosek

Wniosek powinien zawierać: nazwisko i imię (imiona), imię ojca, datę urodzenia, numer ewidencyjny PESEL oraz adres zamieszkania zarówno wyborcy, jak i osoby, której ma być udzielone pełnomocnictwo do głosowania, a także wyraźne oznaczenie wyborów, których dotyczy pełnomocnictwo do głosowania. Oprócz tego do wniosku dołącza się:

  • kopię aktualnego orzeczenia właściwego organu orzekającego o ustaleniu stopnia niepełnosprawności osoby udzielającej pełnomocnictwa do głosowania; udokumentowanie wieku przez osobę, o której mowa w art. 49a ust. 2, nie jest wymagane;
  • pisemną zgodę osoby mającej być pełnomocnikiem, zawierającą jej nazwisko i imię (imiona) oraz adres zamieszkania, a także nazwisko i imię (imiona) osoby udzielającej pełnomocnictwa do głosowania;
  • kopię zaświadczenia o prawie do głosowania wydanego osobie mającej być pełnomocnikiem – w przypadku gdy osoba ta nie jest wpisana do rejestru wyborców w tej samej gminie, co udzielający pełnomocnictwa do głosowania.

Wniosek wnosi się do wójta (burmistrza, prezydenta miasta) gminy, w której wyborca jest wpisany do rejestru wyborców.

Jak głosuje pełnomocnik?

Przed przystąpieniem do głosowania pełnomocnik okazuje obwodowej komisji wyborczej dokument umożliwiający stwierdzenie jego tożsamości oraz akt pełnomocnictwa do głosowania (art. 59 ustawy).

Zobacz również: Wybory prezydenckie 2015 – jak zostać prezydentem w RP

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 5 stycznia 2011 r. - Kodeks wyborczy (Dz.U. 2011 nr 21 poz. 112).

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Stillwell Polska Sp. z o.o.

Stillwell Polska Sp. z o.o. jest nowoczesną firmą prawniczą zajmującą się obsługą prawną przedsiębiorstw a także sprzedażą gotowych spółek.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama