| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Wybory > Wybory prezydenckie 2015 > Druga tura wyborów prezydenckich

Druga tura wyborów prezydenckich

Druga tura wyborów prezydenckich organizowana jest gdy żaden z kandydatów na Prezydenta nie osiągnie wyniku przekraczającego 50% głosów. Taka sytuacja miała miejsce po ogłoszeniu oficjalnych i całościowych wyników wyborów prezydenckich w 2010 roku.

Zgodnie z art. 127 ust 4 Konstytucji RP na Prezydenta Rzeczpospolitej wybrany zostaje Kandyda, który otrzymał więcej niż połowę ważnych głosów.

Zadaj pytanie na: Forum

Wybory prezydenckie 2010

W niedziele 20 czerwca 2010 r. nie mieliśmy do czynienia z takim przypadkiem. Żaden z kandydatów nie osiągnął wyniku ponad 50 proc. ważnie oddanych głosów. Bronisław Komorowski, wygrał co prawda wybory, ale jego wynik to 41,5 proc.

Zobacz również: Wybory prezydenckie 2015 – jak zostać prezydentem w RP

Druga tura wyborów prezydenckich

W takiej sytuacji czeka nas druga tura wyborów. Postanowienia Konstytucji RP w tym zakresie są jednoznaczne. Zdanie drugie ustępu 4 art. 127 ustawy zasadniczej stanowi: Jeżeli żaden z kandydatów nie uzyska wymaganej większości, czternastego dnia po pierwszym głosowaniu przeprowadza się ponowne głosowanie.

W ponownym głosowaniu wyboru dokonuje się spośród dwóch kandydatów, którzy w pierwszym głosowaniu otrzymali kolejno największą liczbę głosów. Tak więc 4 lipca 2010 r. odbył pojedynek dwóch kandydatów z najlepszym wynikiem wyborczym, a więc Bronisława Komorowskiego i Jarosława Kaczyńskiego. Ten ostatni uzyskał wynik 6,5 proc.

Jeżeli którykolwiek z dwóch kandydatów wycofa zgodę na kandydowanie, utraci prawo wyborcze lub umrze, w jego miejsce do wyborów w ponownym głosowaniu dopuszcza się kandydata, który otrzymał kolejno największą liczbę głosów w pierwszym głosowaniu. W takim przypadku datę ponownego głosowania odracza się o dalszych 14 dni.

Na Prezydenta Rzeczypospolitej wybrany zostaje kandydat, który w ponownym głosowaniu otrzymał więcej głosów.

Wybory prezydenckie 2015

Kolejne wybory prezydenckie odbędą się w 2015 roku. Czy również konieczne będzie organizowanie drugiej tury wyborów?

Polecamy serwis: Wybory prezydenckie

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Eksperci portalu infor.pl

Accace Polska

Accace jest jednym z liderów firm doradczo-outsourcingowych, obecną na rynku od 2006 roku. Zatrudniamy ponad 550 profesjonalistów, w tym prawników, doradców podatkowych, księgowych i finansistów oraz specjalistów kadrowo-płacowych. Accace doradza ponad 2 000 klientom w 13 krajach Europy Środkowo-Wschodniej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »