REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Ubezpieczenie chorobowe, Zwolnienie lekarskie

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Już od 1 grudnia 2018 r. obowiązkowe e-ZLA

Coraz więcej lekarzy wystawia elektroniczne zwolnienia lekarskie (e-ZLA). Stanowią już blisko 50 proc. wszystkich zwolnień. Od 1 grudnia 2018 r. będą wystawiane tylko w takiej formie.

Zasiłek opiekuńczy – dla kogo i jak długo?

Zasiłek opiekuńczy przysługuje osobie, którą zwalnia się od wykonywania pracy z powodu konieczności podjęcia opieki nad dzieckiem lub innym chorym członkiem rodziny. Jak długo w ciągu roku kalendarzowego można korzystać z zasiłku opiekuńczego?

Zwolnienie lekarskie z pracy wystawi asystent medyczny

Od 23 października asystenci medyczni mogą wystawiać elektroniczne zwolnienia lekarskie (e-ZLA). Elektroniczne zwolnienia lekarskie będą obowiązkowe od 1 grudnia 2018 r.

Jakie składniki wynagrodzenia stanowią podstawę wymiaru zasiłku chorobowego

Z pojęciem zasiłku chorobowego wiąże się przede wszystkim pytanie, jakie składniki wynagrodzenia wchodzą do podstawy wymiaru zasiłku chorobowego? Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta, ponieważ ZUS stosuje różne modele wykładni. Powstaje również pytanie dotyczące tego, komu (nie) przysługuje zasiłek chorobowy, jaka jest jego wysokość i na podstawie jakiego dokumentu wypłacany jest wspomniany zasiłek?

REKLAMA

Elektroniczne zwolnienie lekarskie od 1 grudnia 2018 r.

Elektroniczne zwolnienie lekarskie czyli e-ZLA od 1 grudnia 2018 r. będą wyłączną formą udzielania zaświadczenia o niezdolności pracownika do pracy. Zwolnienia papierowe mogą być stosowane tylko do 30 listopada 2018 r. Jak wystawić e-ZLA?

Zawiadamianie pracownika o kontroli lekarza orzecznika ZUS - zmiany 2019

Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii wyjaśnia zapisy zawarte w Pakiecie MŚP dotyczące nowych zasad zawiadamiania pracownika o kontroli lekarza orzecznika ZUS. Mają one na celu ograniczenie nadużywania zwolnień lekarskich.

Zawiadamianie pracownika o kontroli lekarza orzecznika ZUS - wyjaśnienie MPiT

Rozszerzenie katalogu form zawiadomienia ubezpieczonego o badaniu kontrolnym przez lekarza orzecznika o telefon i mail - to zmiana, która pojawiła się w projekcie ustawy dotyczącym uproszczeń dla pracodawców, tzw. Pakiecie MŚP.

Wezwanie chorego na kontrolę przez telefon i e-mail

ZUS będzie miał możliwość wezwania chorego na kontrolę przez telefon lub nawet wiadomość e-mail. Dotychczas odbywało się to poprzez wysłanie listu poleconego.

REKLAMA

Rozwiązanie umowy o pracę a długotrwała choroba

Kodeks Pracy zapewnia szereg instrumentów ochrony praw pracowników, jednym z nich jest zakaz wypowiedzenia umowy o pracę w czasie trwania zwolnienia lekarskiego. Należy jednak podkreślić, że nawet długotrwała choroba nie gwarantuje nieograniczonej ochrony przed zwolnieniem, a jedynie czasową. Jak długo trwa okres ochrony pracownika i w jaki sposób jest obliczany?

Wyniki kontroli zwolnień lekarskich w I półroczu 2018 r.

Kontrola zwolnień lekarskich za pierwsze półrocze 2018 roku wykazała, że kwota wstrzymanych w tym okresie świadczeń wyniosła 12,6 mln zł. ZUS przeprowadził 241 tys. kontroli zaświadczeń o czasowej niezdolności do pracy.

Czy pracownik może przyjść do pracy w trakcie e-zwolnienia

Problem: Do systemu PUE wpłynęło e-ZLA pracownika. Pracownik w czasie zwolnienia przyszedł do pracy. Pracodawca zorientował się, że pracownik jest niezdolny do pracy dopiero po kilku dniach. Jakie działania powinien w związku z tym podjąć pracodawca? Jak zachowa się w takiej sytuacji ZUS?

Czy pracownik przebywający na zwolnieniu lekarskim ma obowiązek uczestniczyć w postępowaniu powypadkowym

Pracownik uległ wypadkowi przy pracy. W związku z doznanym urazem otrzymał zwolnienie lekarskie na okres 1 miesiąca. Pracodawca chce go zobowiązać do czynnego uczestnictwa w postępowaniu powypadkowym na terenie zakładu pracy - składania wyjaśnień, uczestniczenia w oględzinach miejsca zdarzenia, zapoznania się z protokołem oraz jego podpisania. Czy pracodawca ma prawo wymagać od pracownika przebywającego na zwolnieniu lekarskim udziału w czynnościach powypadkowych?

Obowiązek ubezpieczenia pomocnika rolnika w KRUS po 18 maja 2018 r.

Od 18 maja 2018 r. rolnik, który zawarł umowę o pomocy przy zbiorach, ma obowiązek zgłosić pomocników do ubezpieczeń w KRUS. Obowiązek ten dotyczy ubezpieczenia wypadkowego, chorobowego i macierzyńskiego. W jakim terminie należy zgłosić do ubezpieczenia?

Zwolnienia lekarskie ogromnym problemem dla budżetu państwa

Zwolnienia lekarskie są coraz większym problemem dla budżetu państwa. Dane ZUS pokazują, że rok 2017 był rekordowy pod względem liczby dni, które Polacy spędzili na zwolnieniach lekarskich.

Obowiązkowe elektroniczne zwolnienia lekarskie od 1 grudnia 2018 r.

Prezydent podpisał już ustawę zmieniającą termin wejścia w życie elektronicznych zwolnień lekarskich. Od 1 grudnia 2018 r. zwolnienia będą mogły być wystawiane tylko w takiej formie.

Obowiązkowe e-zwolnienia od 1 grudnia 2018 r.

Od 1 grudnia 2018 r. zwolnienia muszą być wystawiane wyłącznie w postaci elektronicznej - Prezydent podpisał ustawę zmieniającą termin wejścia w życie elektronicznych zwolnień. Początkowo termin wejścia w życie obowiązkowych e-zwolnień zaplanowany był na 1 lipca 2018 r.

Pracownik nie zawsze skorzysta z dnia wolnego za święto wypadające w sobotę

Pracodawca zobowiązany jest udzielić pracownikom dnia wolnego od pracy za święto ustawowo wolne od pracy wypadające w sobotę. Kiedy jednak pracownik nie dostanie takiego dnia wolnego?

Zmiany w zaświadczeniach lekarskich o czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby 2018

Prezydent podpisał ustawę z dnia 10 maja 2018 r. zmieniająca ustawę o zmianie ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa oraz niektórych innych ustaw. Co się zmienia?

Papierowe zwolnienia lekarskie do 30 listopada 2018 r.

Papierowe zwolnienia lekarskie będą mogły być wystawiane do 30 listopada 2018 r. Nowa ustawa w tym zakresie została podpisana przez Prezydenta.

Zmiany w zwolnieniach lekarskich od 1 grudnia 2018 r.

Ustawa wydłużająca okres dwutorowego wystawiania zwolnień lekarskich przyjęta przez Senat. Już po 1 grudnia 2018 r. e-zwolnienia będą jedyną formą zaświadczeń o niezdolności do pracy.

Obowiązkowe ubezpieczenie pomocnika rolnika w KRUS

Rolnik ma obowiązek zgłosić do ubezpieczeń w KRUS pomocników, z którymi zawarł umowę przy zbiorach. Nowe przepisy, dotyczące ubezpieczenia społecznego rolników oraz ubezpieczenia zdrowotnego będą obowiązywały od 18 maja 2018 r.

Czy e-zwolnienia wejdą w życie w 2018 r.

Wejście w życie e-zwolnień znowu ma ulec przesunięciu. Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska proponuje przesunięcie wejścia w życie e-zwolnień na 1 grudnia 2018 r.

Umowa zlecenia 2021 – podatki i składki ZUS

Umowa zlecenia – podatki i składki ZUS. Większość osób pracujących zna prawa i przywileje wynikające z umowy o pracę i umowy zlecenia. Jednak często te dwie umowy są mylone, a podstawy ich funkcjonowania nie są znane. Również problematyczne w praktyce, okazuje się odróżnienie umowy zlecenia od umowy o dzieło. Należy tymczasem jasno wytyczyć granicę w rodzajach współpracy, ponieważ wpływają one bezpośrednio na obowiązki przedsiębiorstwa – zarówno w zakresie podatkowym jak i składkowym. Z pomocą przychodzi więc znajomość uregulowań prawnych, interpretacji podatkowo – prawnych, doktryny i orzecznictwa. Jak rozliczać podatki i składki ZUS od zleceń?

Pakiety sportowe dla pracowników a składki ZUS

Wartość pakietów (abonamentów) sportowych udostępnianych przez pracodawcę pracownikom i ich rodzinom na podstawie regulaminu wynagradzania i przy częściowej odpłatności za nie, nie stanowi podstawy wymiary składek na ubezpieczenia społeczne (emerytalne, rentowe, chorobowe i wypadkowe). Taką interpretację prezentują organy ZUS.

Nowy Kodeks pracy: rozwiązanie stosunku pracy w trakcie urlopu i choroby

Komisja Kodyfikacyjna Prawa Pracy opracowała projekt nowego Kodeksu pracy, który dopuszcza rozwiązanie stosunku pracy w trakcie urlopu i zwolnienia lekarskiego. Ochrona przed zwolnieniem będzie wyłączona również w przypadku zatrudnionych na umowę zastępstwo oraz kobiet w ciąży pracujących w małych firmach.

Wskaźnik waloryzacji podstawy wymiaru zasiłku chorobowego w II kwartale 2018 r.

ZUS przedstawił informację odnośnie wskaźnika waloryzacji podstawy wymiaru zasiłku chorobowego przyjętej do obliczenia świadczenia rehabilitacyjnego w II kwartale 2018 r. Ile wynosi?

Wyniki kontroli zwolnień lekarskich w 2017 r.

Kontrola zwolnień lekarskich za cały 2017 r. wykazała, że kwota wstrzymanych w tym okresie świadczeń wyniosła 23,2 mln zł. ZUS przeprowadził prawie 500 tys. kontroli zaświadczeń o czasowej niezdolności do pracy.

Zwolnienia lekarskie tylko w formie elektronicznej od lipca 2018 r.

Od 1 lipca 2018 r. lekarze nie będą wystawiać zaświadczeń lekarskich potocznie nazywanych L4 w formie papierowej. Wszystko za sprawą art. 2 pkt 1 ustawy z dnia 21 kwietnia 2017 r. o zmianie ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego (…), który przewiduje możliwość korzystania przez lekarzy z tradycyjnej papierowej formy wystawiania zaświadczeń lekarskich (tzw. zwolnień lekarskich) jedynie do końca czerwca 2018 r., zaś następnie zastąpi ją forma elektroniczna (e-ZLA).

Już od 1 lipca 2018 r. będzie obowiązywać elektroniczne zwolnienie lekarskie

Już wkrótce lekarze będą mogli korzystać jedyne z elektronicznego zwolnienia lekarskiego. Chociaż opcja ta dostępna jest już od stycznia 2016 roku, dopiero od lipca lekarze będą zobligowani do korzystania z takiej formy tzw. L4. Z tego powodu pojawia się coraz więcej wątpliwości, w jaki sposób przedsiębiorcy powinni przygotować się do zmian.

Zalegasz ze składkami na ubezpieczenie? ZUS radzi co robić

W dniu 1 stycznia 2018 r. weszły w życie nowe przepisy na skutek, według których ZUS w pierwszej kolejności będzie rozliczał najstarsze zaległości. Oznacza to, że nie opłacisz bieżących składek dopóki nie uregulujesz zaległości. ZUS radzi co robić w takiej sytuacji, aby nie utracić prawa do zasiłku w przypadku choroby lub macierzyństwa.

Nauczycielski urlop dla poratowania zdrowia 2018 r.

Zmiany w nauczycielskim urlopie dla poratowania zdrowia już obowiązują. Na badania nauczyciela skieruje dyrektor szkoły, zaś o urlopie decyduje wyłącznie lekarz medycyny pracy.

Dobrowolne ubezpieczenie chorobowe w 2018 r.

Od 1 stycznia 2018 r. każda wpłata z tytułu należnych składek zostanie rozliczona na najstarszą zaległość, a dopiero potem na bieżące składki. W przypadku nieuregulowania zaległości, można utracić prawo do zasiłku w przypadku choroby lub macierzyństwa.

Wskaźnik waloryzacji świadczenia rehabilitacyjnego w I kwartale 2018 r.

ZUS przedstawił informację odnośnie wskaźnika waloryzacji podstawy wymiaru zasiłku chorobowego przyjętej do obliczenia świadczenia rehabilitacyjnego w I kwartale 2018 r. Ile wynosi?

E-zwolnienia 2018 - bezpłatny certyfikat dla lekarzy

Zakład Ubezpieczeń Społecznych udostępnił na portalu PUE ZUS bezpłatny certyfikat dla lekarzy w celu podpisywania elektronicznych zwolnień lekarskich (e-ZLA). Od czerwca 2018 r. lekarz będzie miał obowiązek wystawić zwolnienie wyłącznie w formie elektronicznej.

Elektroniczne zwolnienia lekarskie (e-ZLA) od 1 lipca 2018 r.

Od 1 lipca 2018 r. lekarze będą wystawiać wyłącznie zwolnienia elektroniczne. Do tego momentu mogą wystawiać zwolnienie zarówno w formie papierowej jak i elektronicznej. Dla pracodawców oznacza to nowe obowiązki.

Ustalenie płatnika składek na 2018 r.

O tym, kto będzie płatnikiem zasiłków w 2018 r., decyduje liczba osób zgłoszonych do ubezpieczenia społecznego na 30 listopada poprzedniego roku, czyli 2017 r. Co należy uwzględnić w liczbie ubezpieczonych na dzień 30 listopada?

Jak liczyć okres wyczekiwania na wynagrodzenie chorobowe

Osoba ubezpieczona nabywa prawo do świadczeń chorobowych po upływie tzw. okresu wyczekiwania. Jakie dokumenty należy złożyć w celu wypłaty i rozliczenia świadczeń oraz składek?

Ubezpieczenie dla osób pracujących w rolnictwie

Rolnicy, którzy zatrudniają pracowników sezonowych będą mieli obowiązek opłacać za nich składki na ubezpieczenie społeczne - tak wynika z projektu nowelizacji ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników.

Papierowe zwolnienia lekarskie tylko do lipca 2018 r. Pracodawcy muszą założyć profil na PUE ZUS

Ręcznie wystawiane druki zwolnień lekarskich znikną całkowicie wraz z początkiem lipca 2018 roku. Nastąpi przejście na zwolnienia wyłącznie elektroniczne (e-ZLA). System elektronicznych zwolnień jest dużym ułatwieniem dla pracodawców. Warunek jest jeden – muszą mieć założony swój profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS). Taki profil obowiązkowo muszą mieć pracodawcy – płatnicy, którzy zatrudniają więcej niż 5 osób. Inni mogą to zrobić dobrowolnie.

Pracownicy chorują - pracodawcy ponoszą koszty

W 2016 roku polscy pracownicy spędzili na zwolnieniu lekarskim łącznie 220 milionów dni. Koszty z tym związane, ponoszone zarówno przez ZUS, jak i samych pracodawców, są liczone w miliardach złotych. Dzięki inwestycji w efektywną opiekę medyczną można je znacznie obniżyć, nawet o 11,8 mld zł – wynika z raportu „Praca. Zdrowie. Ekonomia. Perspektywa 2012–2016” opracowanego przez Medicover Polska.

Dodatkowe koszty pracodawcy w wyniku choroby pracownika

Nieobecność pracownika z powodu choroby jest dla każdego pracodawcy kosztem. W 2016 roku z ubezpieczenia społecznego wypłacono prawie 16,2 mld zł. Najwięcej zwolnień lekarskich wystawianych jest w związku z ciążą.

Złożenie przez pracodawcę do ZUS druku Z-3

Pracownik dostarczył zaświadczenie lekarskie w formie elektronicznej (e-ZLA). Pracodawca przekazał e-ZLA wraz z drukiem Z-3 do ZUS. Pracownik dostarczył kolejne e-zwolnienie. Czy w związku z tym pracodawca również ma obowiązek przekazać druk Z-3?

Układ ratalny przedsiębiorcy z ZUS

Podpisanie przez przedsiębiorcę umowy o rozłożeniu na raty zaległości wobec ZUS niesie za sobą kilka korzyści. Zawarcie układu ratalnego powoduje, że od składek, które rozłożono na raty ZUS nie na liczy odsetek za zwłokę, i to w dodatku od dnia następującego po dniu złożenia przez przedsiębiorcę wniosku w tej sprawie. W miejsce odsetek, ZUS naliczy opłatę prolongacyjną na zasadach i w wysokości przewidzianej w ordynacji podatkowej.

W jaki sposób można zakwestionować zwolnienie lekarskie pracownika

Pracodawca, który ma podejrzenia, że pracownik nadużywa zwolnienia lekarskiego, może skontrolować pracownika, gdy na 30 listopada poprzedniego roku zgłaszał do ubezpieczenia chorobowego co najmniej 20 osób. Jeśli nie może go skontrolować, to taką kontrolę przeprowadzi ZUS.

Zwolnienie lekarskie w formie elektronicznej do pracodawcy od 1 lipca 2018 r.

Od 1 lipca 2018 roku elektroniczne zwolnienie lekarskie zastąpi wersję papierową. Oznacza to, że pracownik będzie zwolniony z dostarczenia zwolnienia lekarskiego do pracodawcy.

Wskaźnik waloryzacji świadczenia rehabilitacyjnego w IV kwartale 2017 r.

ZUS podał informację odnośnie wskaźnika waloryzacji podstawy wymiaru zasiłku chorobowego przyjętej do obliczenia świadczenia rehabilitacyjnego w IV kwartale 2017 r. Ile wynosi?

Świadczenie pracy w okresie zwolnienia lekarskiego a zwolnienie dyscyplinarne

Czy każdy przypadek świadczenia pracy w okresie zwolnienia lekarskiego uzasadnia rozwiązanie umowy o pracę z pracownikiem w trybie art. 52 § 1 pkt 1 kodeksu pracy z powodu ciężkiego naruszenia przez pracownika podstawowych obowiązków pracowniczych?

Wyniki kontroli zwolnień lekarskich w I półroczu 2017 r.

Kontrola zwolnień lekarskich za I półrocze 2017 r. wykazała, że kwota wstrzymanych, cofniętych i obniżonych świadczeń w tym okresie wyniosła 98,4 mln zł. W tym okresie ZUS przeprowadził ponad 265 tys. kontroli zaświadczeń o czasowej niezdolności do pracy.

Świadczenie rehabilitacyjne a praca

Podczas pobierania zasiłku rehabilitacyjnego z powodu niezdolności do pracy lub wykorzystując zwolnienie od pracy nie można podejmować innego zatrudnienia. W przeciwnym wypadku traci się prawo do zasiłku za miesiąc kalendarzowy, w którym pracownik wykorzystał zwolnienie niezgodnie z celem jego przeznaczenia.

Zasiłek opiekuńczy na chore dziecko - ile wynosi, dokumenty

Zasiłek opiekuńczy przysługuje na okres zwolnienia uprawnionego od wykonywania pracy, nie dłużej jednak niż przez okres 60 dni w roku kalendarzowym w przypadku opieki nad dziećmi oraz 14 dni w roku kalendarzowym, jeżeli opieka sprawowana jest nad innymi członkami rodziny. Jaka jest wysokość zasiłku opiekuńczego?

REKLAMA