REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Włochy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Tutaj lepiej nie jechać na Wielkanoc. Zatrzęsienie turystów

Planujesz Wielkanoc we Włoszech? Spodziewaj się tłumów. Od Wielkiej Soboty do poświątecznego wtorku turyści zarezerwowali we Włoszech ponad 7 milionów noclegów. To więcej niż w poprzednich latach. 

Śpiewasz w autobusie w tym mieście? Możesz dostać mandat

Zakazy bywają różne, czasami wręcz absurdalne. W rodzinnym mieście włoskiego kompozytora Gioachino Rossiniego w Pesaro zakazano śpiewać w autobusach. 

Bez ocen w dzienniku. Jak nauczyciel z Palermo motywuje uczniów?

Po klasówce uczniowie nie otrzymują stopni. Wiadomość od nauczyciela ma zachęcać do nauki, a w razie potrzeby podnieść na duchu.

Elektroniczna bransoletka dla mężczyzny nękającego znajomą. We Włoszech po raz pierwszy zastosowano zaostrzone przepisy

Po raz pierwszy we Włoszech na mocy nowej ustawy o zwalczaniu przemocy wobec kobiet w trybie pilnym nałożono elektroniczną bransoletkę mężczyźnie, który nękał znajomą - podała w środę Ansa. Nowe zaostrzone przepisy weszły w życie 9 grudnia.

REKLAMA

We Włoszech 44 tys. kobiet zrezygnowało w zeszłym roku z pracy po urodzeniu dziecka

Około 44 tys. kobiet we Włoszech zrezygnowało w 2022 roku z pracy w ciągu trzech lat od urodzenia dziecka - o tych danych krajowego Inspektoratu Pracy informuje środowa prasa. Podkreśla, że większość matek uzasadnia swoją decyzję brakiem wsparcia i miejsc w żłobkach i przedszkolach.

We Włoszech kierowca - rekordzista otrzymał mandaty na sumę 150 tysięcy euro

We Włoszech kierowca - rekordzista zebrał mandaty na sumę około 150 tysięcy euro i żadnego nie zapłacił. To kary za to, że 800 razy wjechał bez specjalnego zezwolenia do strefy ograniczonego ruchu w Mantui na północy. Wyczynu tego udało mu się dokonać w ciągu niecałego roku - podał lokalny dziennik "Gazzetta di Mantova".

Komary będą nękać Włochów co najmniej do końca grudnia? Eksperci ostrzegają

Komary będą nękać Włochów co najmniej do końca grudnia - ostrzegają eksperci. Jak wyjaśnili, w obecnym rekordowo ciepłym roku temperatury w październiku były o ponad 3 stopnie wyższe niż wynosi średnia tego miesiąca; a to umożliwia niektórym gatunkom owadów, także tym najbardziej dokuczliwym, rozmnażać się znacznie dłużej niż zwykle.

Sąd we Włoszech: Niemcy mają wypłacić odszkodowania od 50 tys. do 25 tys. euro rodzinom dwóch ofiar zbrodni z czasów II wojny

W dniu 13 listopada 2023 r. Sąd we Florencji wydał wyrok, w którym nakazał Niemcom wypłatę odszkodowań rodzinom dwóch ofiar zbrodni popełnionych podczas drugiej wojny światowej. W uzasadnieniu uznano, że były to zbrodnie wojenne i przeciwko ludzkości. Sąd nakazał temu krajowi wypłatę odszkodowania w wysokości od 25 do 50 tysięcy euro.

REKLAMA

Wyprawy na zbiory szafranu coraz popularniejszą forma turystyki we Włoszech

Wyprawy na zbiory szafranu - to coraz popularniejsza forma turystyki jesienią we Włoszech. Trzeba wstać wcześnie rano, by obserwować zbiory tej najdroższej przyprawy na świecie i uczestniczyć w jej dalszym przygotowaniu. Wycieczka kończy się degustacją dań z jej dodatkiem.

Uciekł z baru na północy Włoch bez zapłacenia rachunku. Po 15 latach oddał pieniądze

Po 15 latach mężczyzna, który uciekł ze znajomymi z baru w Trydencie, na północy Włoch, bez zapłacenia rachunku, gnębiony wyrzutami sumienia wysłał list z przeprosinami i pieniędzmi. "Przepiękny gest"- powiedzieli zdumieni właściciele lokalu.

Matka uzyskała we włoskim sądzie sądzie nakaz eksmisji 40-letnich synów, którzy nie chcieli opuścić jej domu

Mieszkanka północy Włoch, zmęczona obecnością w domu dwóch synów w wieku 40 i 42 lat, uzyskała sądowy nakaz ich eksmisji. Wcześniej bezskutecznie i bardzo długo nakłaniała ich, by się usamodzielnili. Zdesperowana poprosiła o pomoc sąd.

Włochy: Aresztowano księdza, który zażądał 100 euro za pogrzeb. Zarzut wyłudzenia pieniędzy

Na Sycylii aresztowany został proboszcz parafii, który zażądał 100 euro za odprawienie uroczystości pogrzebowej - podała w środę Ansa. Księdzu postawiono zarzut wyłudzenia pieniędzy.

Wypadki przy pracy we Włoszech

Jak podaje Narodowy Instytut Ubezpieczeń od Wypadków przy Pracy (INAIL) działający w Rzymie, w pierwszych ośmiu miesiącach 2023 r. zgłoszono we Włoszech aż 657 wypadków śmiertelnych związanych z wykonywaną pracą. Europejska Konfederacja Związków Zawodowych (EKZZ) oszacowała, że dla Włoch pierwszym rokiem bez wypadków śmiertelnych przy pracy będzie rok 2124. To dość odległa i mało pocieszająca perspektywa.

Profesor Patricelli: Niemcy sponsorują statki z migrantami, by przywoziły ich do włoskich portów

"Niemcy zawarli w negocjowanej właśnie umowie o imigrantach trik: same afiszują się na pokaz z niewinnością i dobrocią, a równocześnie trzymają ręce w kieszeniach i sponsorują milionami euro statki organizacji pozarządowych, które przywożą nielegalnych imigrantów do włoskich portów - powiedział w rozmowie z PAP prof. Marco Patricelli włoski historyk, autor książki "Ochotnik" o rotmistrzu Witoldzie Pileckim.

Paragony grozy na wakacjach. W restauracji doliczają za dodatkowy talerz dla dziecka!

2 euro kosztował talerz, o który poprosiła matka dla małego dziecka, by dać mu trochę swojej porcji makaronu. Taką kwotę dopisano do paragonu pewnej restauracji we włoskiej Ligurii. W innej trzeba było dopłacić za przekrojony tost. 

Włochy: Osoba z pozytywnym wynikiem testu, ale bezobjawowa nie jest chora

Za zniesieniem ograniczeń dla osób z pozytywnym wynikiem testu na koronawirusa, które nie mają objawów opowiedział się włoski wiceminister zdrowia Pierpaolo Sileri. Osoba tylko z pozytywnym wynikiem nie jest chora - podkreślił we wtorek 1 lutego 2022 r.

Włoski Sąd Najwyższy: głośna spłuczka w WC narusza prawa człowieka

Włoski Sąd Najwyższy orzekł, iż głośna spłuczka w WC narusza prawa człowieka i zakłóca spokój. W wydanym wyroku nakazał wypłatę odszkodowania sąsiadom, którzy słyszą hałas przez ścianę.

REKLAMA