REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Wniosek, Spadek

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Europejskie Poświadczenie Spadkowe - Sejm rozpoczął prace

Wprowadzenie do polskiego prawa wspólnego Europejskiego Poświadczenia Spadkowego (EPS), mającego ułatwić wykazywanie obywatelom z całej Unii Europejskiej praw do spadku, zakłada rządowy projekt nowelizacji Kpc, Prawa o notariacie oraz niektórych innych ustaw, którym we wtorek 23 czerwca 2015 r. zajął się Sejm. Nowe przepisy mają wejść w życie z dniem 17 sierpnia 2015 r.

Europejskie Poświadczenie Spadkowe

Implementację europejskiego rozporządzenia ws. spadków, w myśl którego powstać ma wspólne Europejskie Poświadczenie Spadkowe, zakłada projekt nowelizacji procedury cywilnej i prawa o notariacie. Niebawem rozpatrzy go rząd.

Prawo spadkowe - praktyczne uwagi

Z momentem śmierci prawa i obowiązki majątkowe zmarłego przechodzą na spadkobierców. Spadek można przyjąć na trzy sposoby: bez ograniczenia odpowiedzialności za długi (przyjęcie proste), z ograniczeniem odpowiedzialności (z tzw. dobrodziejstwem inwentarza) lub odrzucić.

Obowiązek składania druku SD-Z2

Obowiązujące obecnie przepisy nakładają obowiązek składania druku SD-Z2 w terminie 6 miesięcy do urzędu skarbowego od daty powstania obowiązku podatkowego, co jest warunkiem koniecznym w uzyskaniu zupełnego zwolnienia od podatku od spadków i darowizn dla osób z tzw. 0 grupy podatkowej. Ustawodawca zwalnia tę grupę podatkową od uiszczenia podatku, ale jednocześnie nakłada obowiązek złożenia druku SD-Z2. Czy nie byłoby zasadne zniesienia obowiązku składania SD-Z2 dla osób z tej grupy podatkowej?

REKLAMA

Badanie przez radę powiatu wniosku o rozwiązanie stosunku pracy z radnym

Rada powiatu może odmówić wyrażenia zgody na rozwiązanie stosunku pracy z radnym, nie tylko wtedy gdy podstawą rozwiązania tego stosunku są zdarzenia związane z wykonywaniem przez radnego mandatu, ale również w przypadku gdy podstawą tego rozwiązania są inne zdarzenia niezwiązane z wykonywaniem tego mandatu.

Nowe zasady dziedziczenia długów spadkowych

Za blisko pół roku wejdą w życie nowe zasady dziedziczenia długów: tylko do wysokości odziedziczonego majątku, a nie - jak do tej pory - w całości. Bronisław Komorowski podpisał 1 kwietnia br. nowelizację prawa cywilnego, która wprowadza te przepisy.

Długi spadkowe tylko do wysokości odziedziczonego majątku

Senat poparł z poprawkami nowelę dotyczącą odpowiedzialności za długi spadkowe. Nowe przepisy zakładają, że dziedziczy się długi tylko do wysokości odziedziczonego majątku, a nie - jak do tej pory - w całości. Ustawa zawiera półroczne vacatio legis, co ma m.in. dać czas wierzycielom, w tym instytucjom finansowym i bankom, na przygotowanie się do zmiany.

Czy umowa dożywocia ma wpływ na spadkobranie po dożywotniku?

Często osoby posiadające nieruchomości, planujące przekazać mienie swoim następcom, zastanawiają się w jakiej formie to uczynić – czy przepisać majątek w testamencie, czy dokonać podziału jeszcze za życia (aby uniknąć ewentualnych sporów), poprzez zawarcie umowy darowizny lub dożywocia. Celem niniejszego artykułu jest przyjrzenie się jednej z form przekazania majątku najbliższym przez zawarcie umowy dożywocia oraz analiza statusu spadkobiorców dożywotnika.

REKLAMA

Sprzedaż nieruchomości otrzymanej w spadku

Wg z art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn jeśli nabywamy własność rzeczy lub prawa majątkowych od najbliższej rodziny, (w tym zstępnych), czynność ta jest zwolniona z obowiązku podatkowego. Warunkiem jest zgłoszenia sprawy takiego nabycia w urzędzie skarbowym.

Jak pozwać spadkobierców o spłatę? Poradnik

Osoby, które zostały wydziedziczone przez spadkobiercę, mogą ubiegać się o spadek. Kogo można wydziedziczyć? Co z zachowkiem w przypadku wydziedziczenia. Zobacz poradnik.

Czym jest umowa o dział spadku?

Umowny dział spadku możliwy jest tylko i wyłącznie w jednej sytuacji – gdy spadkobiercy porozumieją się w kwestii spadku i nie wystąpią z roszczeniami sądowymi. W porównaniu do sądowego działu spadku, umowny dział spadku jest szybszy i tańszy. W jakiej formie można zawrzeć taką umowę i co powinna zawierać?

Roszczenia wydziedziczonych spadkobierców. Poradnik

Wydziedziczeni spadkobiercy i ich roszczenia. Osoby będące ustawowymi spadkobiercami, które zostały przez spadkodawcę wydziedziczone, mają prawo pozwać testamentowych spadkobierców o spłatę.

Wydziedziczeni spadkobiercy i ich roszczenia

Osoby będące ustawowymi spadkobiercami, które zostały przez spadkodawcę wydziedziczone, mają prawo pozwać testamentowych spadkobierców o spłatę.

Czym jest zapis windykacyjny w testamencie?

Testament o charakterze windykacyjnym wymaga jego sporządzenia w formie aktu notarialnego. Majątek przekazany w ten sposób w takiej firmie zostaje włączony do masy spadkowej.

Jak sporządzić testament?

Kodeks postępowania cywilnego reguluje tylko ogólne prawa dziedziczenia. Natomiast spisanie testamentu przez spadkodawcę pozwala definitywnie rozstrzygnąć, kto zostanie właścicielem dóbr po jego śmierci.

Kiedy i jak nie przyjmować kłopotliwego spadku?

Aby nie być obarczonym dziedziczonymi zobowiązaniami, spadkobierca powinien złożyć odpowiednie oświadczenie. Sporządzeniem inwentarza, czyli spisem aktywów oraz długów spadkowych - zarządza sąd, natomiast sporządza go komornik. Kosztami komorniczymi za dokonanie takiej czynności niestety obciążony jest spadkobierca.

Nowy dowód osobisty dopiero w marcu 2015

Wniosek o wydanie nowego dowodu osobistego będzie można składać dopiero w marcu 2015 roku. Termin wprowadzenia nowych dokumentów tożsamości został przesunięty o dwa miesiące (z 1 stycznia na 1 marca 2015 roku). Dotychczasowe dowody osobiste zachowają ważność.

Dziedziczenie firmy rodzinnej

Dziedziczenie firmy rodzinnej, czyli przekazywanie firmy rodzinnej z pokolenia na pokolenie to zadanie realne i wbrew pozorom nieskomplikowane. Decyzja w zakresie zasad dziedziczenia firmy rodzinnej należy do do jej właściciela. Co zatem należy zrobić, by firma przetrwała zmianę pokoleniową i nie straciła przy tym majątku?

Dowód osobisty – 1 marca 2015

Wnioski o wydanie nowego dowodu osobistego w dowolnej gminie na terenie całego kraju będzie można składać – zgodnie z informacją przekazaną przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych - dopiero od 1 marca 2015. Termin wprowadzenia nowych dowodów osobistych został przesunięty o dwa miesiące.

Odrzucenie spadku a zrzeczenie się dziedziczenia

Zarówno odrzucenie spadku jak i zrzeczenie się dziedziczenia to dwie instytucje prawa cywilnego, których celem jest wyłączenie od dziedziczenia. Jaka jest zatem różnica między odrzuceniem spadku a zrzeczeniem się dziedziczenia?

Wniosek o dopisanie do spisu wyborców

Już 12 listopada 2014 roku (w środę) mija termin składania przez wyborców wniosków o dopisanie ich do spisu wyborców w wybranym obwodzie głosowania na obszarze gminy właściwej ze względu na miejsce ich stałego zamieszkania. Jak prawidłowo wypełnić wniosek o dopisanie do spisu wyborców?

Wniosek o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej

Każdy podatnik może złożyć wniosek o wydanie indywidualnej interpretacji prawa podatkowego. Musi jednak wykazać interes prawnopodatkowy i może dotyczyć stanu zaistniałego lub przyszłego. Jakie informacje należy zawrzeć we wniosku? Ile kosztuje jego wydanie?

Zapis windykacyjny przedsiębiorcy

Wielu przedsiębiorców wkłada w swoje przedsiębiorstwa wiele wysiłku, budując latami ich majątek, markę, bazę kontaktów i zadowolonych klientów. Wszyscy oni powinni zatem pamiętać, żeby na wypadek swojej śmierci zabezpieczyć nie tylko rodzinę, ale i przyszłość swojego biznesu. Powinni zatem pomyśleć o zapisie windykacyjnym.

Brak winy we wniosku o przywrócenie terminu

Przywrócenie terminu ma charakter subiektywny oraz zależy wyłącznie od należytego uprawdopodobnienia okoliczności świadczących o braku winy w przywróceniu terminu. Przypomnieć należy, iż udowodnienie okoliczności a jej uprawdopodobnienie nie są pojęciami tożsamymi.

Urlop okolicznościowy - śmierć dziadka [WNIOSEK]

Prawo pracy przyznaje pracownikom możliwość skorzystania z urlopu okolicznościowego z tytułu śmierci dziadka. Czy potrzebny jest akt zgonu? Na jaki wymiar urlopu może liczyć pracownik? Jak napisać wniosek o wolne na pogrzeb? Pobierz wzór wniosku.

Wykonanie zapisu testamentowego a obowiązek złożenia formularza SD-Z2

Zdaniem organów podatkowych dla zastosowania zwolnienia określonego w art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn, jeżeli wykonanie zapisu zostało dokonane przez zawarcie umowy przenoszącej własność nieruchomości w formie aktu notarialnego, nie jest wymagane złożenie formularza SD-Z2 do właściwego naczelnika urzędu skarbowego.

Ograniczona odpowiedzialność za długi spadkowe

Przyjęcie jako zasady odpowiedzialności za długi spadkowe tylko do wysokości odziedziczonego majątku (tzw. przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza) przewiduje zmiana prawa cywilnego, którą w tym tygodniu ma zająć się Sejm. Projekt ma zapewnić równowagę między interesami spadkobierców i wierzycieli spadkodawcy. Zmiany te dotyczyć będą także dziedziczenia długów podatkowych.

Odnowienie obowiązku podatkowego w podatku od spadków i darowizn

Podatek od spadków i darowizn zawiera dość niebezpieczną dla podatników zasadę odnawiania obowiązku podatkowego. Ministerstwo Finansów wyjaśniło, że nie ma odnowienia obowiązku podatkowego na skutek powołania się na fakt nabycia przed organem podatkowym w przypadku spadków przyjętych przed 2007 rokiem.

Przyjęcie spadku wprost tylko do 2015 r.

Przyjęcie spadku wprost, czyli przyjęcie go bez ograniczenia odpowiedzialności za długi to jedna z trzech możliwości, jakie ma spadkobierca. Zgodnie z nowelizacją kodeksu cywilnego domniemanie przyjęcia spadku wprost będzie obowiązywało w prawie spadkowym tylko do 2015 roku.

Urlop rodzicielski - wzór wniosku

Bezpośrednio po wykorzystaniu dodatkowego urlopu macierzyńskiego, rodzice mają prawo do urlopu rodzicielskiego trwającego 26 tygodni (art. 1821a § 1 k.p.). Urlop rodzicielski może być podzielony maksymalnie na 3 części, przypadające jedna po drugiej i trwające minimum 8 tygodni. Z urlopu rodzicielskiego mogą korzystać oboje rodzice równocześnie. W takim przypadku wymiar urlopu wykorzystanego przez każde z nich sumuje się.

Przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza

Domniemanie przyjęcia spadku z dobrodziejstwem inwentarza to jedna ze zmian wprowadzonych do postępowania spadkowego nowelizacją z dnia 12 sierpnia 2014 roku. Czy ograniczenie odpowiedzialności za długi spadkowe poprzez założenie przyjęcia spadku z dobrodziejstwem inwentarza jest korzystne dla spadkobierców?

Ograniczenie dziedziczenia długów spadkowych

Ograniczenie dziedziczenia długów spadkowych tylko do wysokości majątku spadku to główna zmiana wprowadzona nowelizacją kodeksu cywilnego. Zgodnie z przyjętym przez rząd projektem Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Cywilnego przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza ma być od 2015 r. zasadą prawa spadkowego.

Koniec dziedziczenia długów spadkowych

12 sierpnia 2014 r. (wtorek) rząd przyjął nowelizację prawa spadkowego, dotyczącą zasad dziedziczenia długów spadkowych. Zgodnie z przyjętym projektem w 2015 r. spadkobiorcy nie będą już dziedziczyli długów spadkowych zmarłego. Przyjmą bowiem spadek z dobrodziejstwem inwentarza.

Odpowiedzialność za długi spadkowe – zmiany od 2015 roku

12 sierpnia 2014 r. rząd przyjął projekt nowelizacji kodeksu cywilnego w zakresie odpowiedzialności za długi zmarłego (spadkodawcy). Wprowadzona ma zostać zasada odpowiedzialności za długi spadkowe z tzw. dobrodziejstwem inwentarza (tj. do wysokości wartości aktywów), w miejsce obowiązującej obecnie zasady odpowiedzialności nieograniczonej. Zasady te mają również decydujące znaczenie przy odpowiedzialności za zobowiązania podatkowe spadkodawcy.

Prawo spadkowe na nowych zasadach

Rząd przyjął nowelizację ustawy kodeks cywilny. Projekt nowego prawa o dziedziczeniu spadkowym przygotowało Ministerstwo Sprawiedliwości. Główna zmiana dotyczy domniemania przyjęcia spadku z dobrodziejstwem inwentarza.

Jak zabezpieczyć konto na wypadek śmierci?

Odpowiednie zabezpieczenie konta a tym samym oszczędności na nim zgromadzonych, na wypadek śmierci najbliższych stanowi problem o coraz większym znaczeniu praktycznym. Prawo bankowe przewiduje dwie skuteczne możliwości zabezpieczenia konta na wypadek śmierci, tj. dyspozycję wkładem na wypadek śmierci oraz zwrot kosztów pogrzebu.

Skutki podatkowe nabycia przedsiębiorstwa w spadku

Z chwilą śmierci spadkodawcy będącego właścicielem przedsiębiorstwa, jego firma wejdzie w skład masy spadkowej. Spadkobiercy powinni jednak dokładnie przemyśleć przyjęcie spadku, gdyż wraz z samym przedsiębiorstwem przejmują również długi spadkowe spadkodawcy. Oznacza to, że będą również odpowiadać za wszystkie zobowiązania związane z prowadzeniem firmy. W takim przypadku spadkobierca zobowiązany będzie uregulować wszelkie zaległe należności.

Zgłoszenie otrzymania darowizny - nowy wzór formularza SD-Z2

Formularz SD-Z2, czyli wzór zgłoszenia o nabyciu własności rzeczy lub praw majątkowych zostanie dostosowany do niedawnej nowelizacji ustawy o usługach płatniczych oraz niektórych innych ustaw.

Karta Dużej Rodziny – duże zainteresowanie programem

Karta Dużej Rodziny – zgodnie z informacjami pochodzącymi z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej - cieszy się dużym zainteresowaniem. Najwięcej chętnych do programu zgłasza się na Śląsku, Mazowszu i Pomorzu.

Zmiany w zasadach składania wniosków o wpis do księgi wieczystej

Rada Ministrów przyjęła projekt zmian w kodeksie postępowania cywilnego oraz niektórych ustaw. Zmiany obejmują m.in. dołączanie dokumentów do wniosku o wpis do księgi wieczystej wyłącznie w formie papierowej.

Karta Dużej Rodziny – wniosek

Wniosek o wydanie Karty Dużej Rodziny można składać od 16 czerwca 2014 roku (poniedziałku). Karta Dużej Rodziny jest imiennym dokumentem o zasięgu ogólnokrajowym, który uprawnia do korzystania ze zniżek i ulg. Jak powinien wyglądać wniosek o wydanie Karty Dużej Rodziny?

Prawo spadkowe – zmiany w 2014 roku

Obecnie tworzona jest nowelizacja prawa spadkowego – zgodnie z zapowiedzią Komisji Kodyfikacji Prawa Cywilnego zlikwidowana zostanie ustna forma testamentu oraz substytucja powiernicza. Planuje się także wprowadzenie wspólnego testamentu dla obojga małżonków. Zgodnie z projektem nowelizacji ograniczone zostaną odpowiedzialność za długi spadkowe i prawo do zachowku. Najważniejsze zmiany dotkną opodatkowania spadków i darowizn. Co jeszcze zmieni się w prawie spadkowym

Wybory do europarlamentu – głosowanie poza miejscem zamieszkania

Już w niedzielę – 25 maja 2014 roku – odbędą się w Polsce wybory do europarlamentu (Parlamentu Europejskiego). Możliwe jest także głosowanie w wyborach poza miejscem zamieszkania. W tym celu należy do 20 maja 2014 roku (wtorek) złożyć wniosek o dopisanie do spisu wyborców w miejscu pobytu czasowego.

Wydatki na wykonanie zapisu nie są kosztami uzyskania przychodu w PIT

Wydatki poniesione na wykonanie zapisu testamentowego nie mogą być kwalifikowane jako koszty uzyskania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości nabytej w drodze spadku.

Spłata mandatu w ratach - jak przygotować wniosek?

Istnieje możliwość spłaty mandatu w ratach. Ważne jest jednak przygotowanie odpowiedniego wniosku. Oto wskazówki jak go napisać.

Wyjawienie majątku dłużnika

Wyjawienie majątku dłużnika, czyli sporządzenie przez niego pisemnego wykazu posiadanego majątku wraz z podaniem jego lokalizacji, następuje na wniosek wierzyciela. Kto i w jakich sytuacjach może zostać zobligowany do wyjawienia majątku? Co grozi za niewyjawienie majątku?

Zadłużone mieszkanie w spadku – przyjąć czy nie?

Spadek przechodzi na spadkobiercę już w momencie śmierci spadkodawcy. Chociaż spadek kojarzy się ze wzrostem pieniężnym, często okazuje się, że krewny zostawił nam długi, które mamy obowiązek spłacać. W przypadku mieszkania należy się zastanowić jaka jest jego wartość rynkowa i jak duże zadłużenie otrzymaliśmy w spadku. Podpowiadamy czy należy przyjąć zadłużone mieszkanie w spadku, czy nie.

Dziedziczenie wkładu mieszkaniowego a przedawnienie

Gdy dziedziczy się wkład mieszkaniowy uiszczony przez zmarłego w spółdzielni mieszkaniowej i za późno zgłosi się roszczenie dotyczące odzyskania tego wkładu może dojść do przedawnienia. Kiedy – po jakim czasie – dochodzi do przedawnienia dziedziczenia wkładu mieszkaniowego? Kto może ubiegać się o zwrot tego wkładu?

Dziedziczenie wkładu gruntowego – wszystko co trzeba o nim wiedzieć

Wkład gruntowy, tak jak wkład mieszkaniowy możemy odziedziczyć wraz z pozostałym spadkiem. Jednak w kwestii wkładu gruntowego dziedziczenie jest możliwe tylko w niektórych przypadkach, inaczej wkład gruntowy przepada. Kto i w jakiej sytuacji ma prawo do dziedziczenia wkładu gruntowego?

Wspólny testament małżonków

Wspólny testament małżonków to instytucja, która nie występuje w polskim prawie spadkowym. Jest natomiast powszechnie stosowana w Niemczech oraz Austrii. Nad wprowadzeniem do kodeksu cywilnego konstrukcji wspólnego testamentu małżonków pracuje Komisja Kodyfikacji Prawa Cywilnego.

REKLAMA