REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Jak skutecznie wydziedziczyć dziecko?/ Fot. Fotolia
Jak skutecznie wydziedziczyć dziecko?/ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Wydziedziczenie to pozbawienie potencjalnych spadkobierców zachowku. Dziecko może zostać wydziedziczone tylko w ściśle określonych przez Kodeks cywilny przypadkach. Wprost z treści testamentu powinno wynikać wydziedziczenie.

Kiedy można wydziedziczyć dziecko?

Zgodnie z Kodeksem cywilnym spadkodawca może pozbawić dziecko, wnuka, prawnuka, małżonka i rodziców zachowku. Dziecko można wydziedziczyć, gdy:

REKLAMA

 • umyślnie popełniło przestępstwo przeciwko życiu, zdrowiu albo wolności spadkodawcy lub jednej z najbliższych spadkodawcy osób;
 • dopuściło się rażącej obrazy czci spadkodawcy lub jednej z najbliższych spadkodawcy osób;
 • nie dopełnia obowiązków rodzinnych wobec spadkodawcy, przy czym nie dopełnienie ich musi mieć charakter uporczywy;
 • postępuje w sposób sprzeczny z zasadami współżycia społecznego wbrew spadkodawcy (także musi mieć to charakter uporczywy).

Spadkodawca, aby skutecznie wydziedziczyć dziecko powinien w testamencie zapisać przyczynę wydziedziczenia. Testament powinien być sporządzony w całości pismem ręcznym, podpisany oraz opatrzony datą.

Jak sporządzić testament?

Tak naprawdę im prostszy testament tym lepiej. Należy pamiętać, że wydziedziczone dziecko po śmierci spadkodawcy może podważać testament przed sądem. Właśnie, dlatego warto nie komplikować zapisów testamentowych i nie dawać pretekstu do podważenia ostatniej woli. Reasumując, ważny testament:

 • napisany jest w całości pismem ręcznym;
 • jest podpisany przez spadkodawcę (najlepiej pełnym imieniem i nazwiskiem);
 • powinien zawierać datę (brak daty nie powoduje nieważności testamentu, ale w sytuacji, gdy spadkodawca kilka razy zmienia zdanie, a tym samym ostatnią wolę, data może okazać się kluczowa);
 • należy wskazać spadkobierców oraz składniki majątku i części, w jakich mają dziedziczyć;
 • należy możliwie jak najdokładniej wskazać przyczynę wydziedziczenia;
 • spadkobierców oraz osobę, którą chcemy wydziedziczyć należy wskazać z imienia i nazwiska, można podać nawet jej nr PESEL;
 • warto wpisać miejscowość, w której testament został sporządzony.

Warto zaznaczyć, że zstępni (czyli dzieci, wnuki, prawnuki) wydziedziczonego dziecka są uprawnieni do zachowku.

Zobacz też: Wspólny testament małżonków

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przebaczenie a wydziedziczenie

Należy pamiętać także o tym, że wydziedziczenie nie będzie mogło nastąpić, jeżeli spadkodawca przebaczy swojemu dziecku. Wystarczy, że spadkodawca z dostatecznym rozeznaniem przebaczy zstępnemu. Może on być nawet pozbawiony zdolności do czynności prawnych.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Renta wdowia. Kiedy wejdzie w życie? Ministra podała termin, jest zmiana

Projekt wprowadzający rentę wdowią wróci już niedługo pod obrady Sejmu. Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk przekazała, że ma się to wydarzyć jeszcze w lipcu. Podała też termin, kiedy w związku z tym ustawa o rencie wdowiej może ostatecznie wejść w życie.

Jak w 2024 r. przekazać darowiznę swojemu dziecku i uniknąć podatku? Zrób trzy rzeczy, a będziesz mógł spać spokojnie

Jak przekazać darowiznę swojemu dziecku i uniknąć podatku? Zrób trzy rzeczy, a będziesz mógł spać spokojnie. Darowizny w najbliższej rodzinie są co do zasady zwolnione od podatku, jednak czasami trzeba złożyć druk SD-Z2.

Wycieczki szkolne – sukces programu Podróże z klasą. Wkrótce rusza kolejny nabór

W ramach programu „Podróże z klasą” pozytywnie rozpatrzono 2283 wniosków o dofinansowanie wycieczek szkolnych. Barbara Nowacka, minister edukacji, ogłasza nowy nabór w programie, na który przeznaczy dodatkowe 20 mln zł.

15 sierpnia mija termin wdrożenia przepisów z tzw. ustawy Kamilka

Na wdrożenie „Standardów ochrony”, wprowadzonych w ramach tzw. ustawy Kamilka pozostał jedynie miesiąc. Niestety, większość placówek, których dotyczą przepisy ma duży problem z przygotowaniem i implementacją wymaganych dokumentów i procedur. 

REKLAMA

Nowe kryteria dochodowe i kwoty świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej od 2025 r. Jest już rozporządzenie

Są już nowe kwoty kryteriów dochodowych, uprawniających do świadczeń z pomocy społecznej od dnia 1 stycznia 2025 r. Odpowiednie rozporządzenie w tej sprawie zostało właśnie opublikowane w Dzienniku Ustaw.

Pracowałeś przed 1999 rokiem i masz te dokumenty? Możesz mieć wyższą emeryturę w 2024 roku – tylko złóż wniosek do ZUS

Warto przeszukać swoje szafki i segregatory. W nich można znaleźć dokumenty, które mogą pozwolić ZUS-owi przeliczyć ponownie emeryturę i przyznać wyższe świadczenie. Mogą to być np. wpisy w starym „książeczkowym” dowodzie osobistym o zatrudnieniu. Konieczny jest też wniosek do ZUS w tej sprawie. Jest to ważne przede wszystkim dla osób za które były opłacane składki przed 1999 rokiem. Bo po tej dacie wszystkie składki są ujmowane na indywidualnym koncie ubezpieczonego w ZUS.

Zdrowie jest najważniejsze, dlatego akcyza musi pójść w górę. Jest jednak podejrzenie, że chodzi o coś innego

Chodzi o podniesienie podatku akcyzowego na papierosy i inne wyroby nikotynowe. Resort finansów poinformował o swoich planach dotyczących wysokości akcyzy na 2025 rok. Ruch ten podyktowany jest rzekomą troską o zdrowie Polaków, ale wiadomo, że jest próbą zaradzenia kryzysowi budżetowemu.

Kiedy ZUS ponownie przeliczy emeryturę? 3 powody. Ważne zwłaszcza dla osób zatrudnionych przed 1999 rokiem

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wyjaśnia, że wniosek o ponowne przeliczenie emerytury może skutecznie złożyć emeryt, jeśli są ku temu podstawy.  Jest to możliwe na przykład, gdy emeryt dysponuje nowymi dokumentami dotyczącymi dodatkowego stażu pracy czy dodatkowych zarobków uzyskanych przed lub po przyznaniu świadczenia emerytalnego. 

REKLAMA

Będzie drożej. W 2025 r. zapłacimy 59,50 zł podatku za 50-metrowe mieszkanie i 178,50 zł za 150-metrowy dom. W 2020 r. było to 40,50 zł i 121,50 zł.

Będzie drożej. Wiemy to, bo wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w okresie pierwszego półrocza roku wzrósł o 2,7 proc. Zapłacimy 59,50 zł za 50-metrowe mieszkanie i 178,50 zł za 150-metrowy dom.

Sprzątali w biurowcu i kradli wartościowe rzeczy

Para zatrudniona do sprzątania w warszawskim biurowcu po godzinach kradła wartościowe przedmioty. Skradzione rzeczy oszacowany na blisko 15 tys. zł. 

REKLAMA