reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Spadki > Zasady dziedziczenia > Dziedziczenie długów - zmiany 2015 r.

Dziedziczenie długów - zmiany 2015 r.

Dziedziczenie długów czekają zmiany z dniem 18 października 2015 r. Nowe przepisy zapewniają większą ochronę dłużnikom i będą miały zastosowanie do spadków, które zostały otwarte z tą datą lub późniejszą. Jeśli spadkobierca w okresie 6 miesięcy od dowiedzenia się o tytule do dziedziczenia nie zrobi nic, odziedziczy spadek z dobrodziejstwem inwentarza. Będzie odpowiadał za długi spadkowe tylko do wartości ustalonego w inwentarzu stanu czynnego spadku.

Dziedziczenie długów

Gdy osoby starsze zasięgają porady w sprawie swojego majątku, zdarza się od nich usłyszeć, że to nie ich problem, że będę się tym martwić ich dzieci. Życzliwie doradzam, żeby uporządkować swoje sprawy przed przeniesieniem się na ten lepszy świat, nie zawsze jednak udaje się we właściwą porę zabezpieczyć interesy najbliższych.

Czasami bywa, że majątek spadkodawcy jest zadłużony, co powoduje przejście długów z osoby zmarłej na jego spadkobierców - najczęściej są nimi dzieci i małżonek. Do chwili obecnej zasadą jest, że spadkobiercy z automatu nabywają spadek wprost. Jeżeli spadkobierca nie podejmie żadnych czynności - czyli w terminie przewidzianym w prawie i w stosownej formie nie złoży żadnego oświadczenia - otrzyma spadek wprost. Oznacza to po prostu, że spadkobierca otrzyma spadek bez ograniczenia za długi czyli nabędzie zarówno majątek jak i długi po zmarłym.

Co więcej, odpowiedzialność za długi jest bez ograniczenia, co należy rozumieć w ten sposób, że po przyjęciu spadku osoba dziedzicząca odpowiadał całym swoim majątkiem za długi spadku.

Polecamy: Spadek 2016

Nowe przepisy od 18 października 2015 r.

Obecnie obowiązujące przepisy - braku podjęciu czynności i milczeniu - przypisują skutek prawny w postaci dziedziczenia całego majątku - zarówno aktywów jak i pasywów. Dotychczasowe zapisy były krytykowane i w praktyce powodowały szereg problemów. Część spraw dotyczących przyjęcia długów po zmarłych trafiała pod rozstrzygnięcie sądu. Taki stan rzeczy był oceniany jako społecznie niesprawiedliwy. Na wzór najnowszych europejskich kodyfikacji również w prawie polskim od 18 października 2015 r. zostaną zmienione przepisy dotyczące dziedziczenia długów. Nowe, zapewniające większą ochronę dłużnikom przepisy - będą miały zastosowanie do spadków, które zostały otwarte z tą datą. Wyjaśnić należy, iż za datę otwarcia spadku uznaje się datę śmierci spadkodawcy.

Zadaj pytanie: FORUM

Spadek z dobrodziejstwem inwentarza

Zgodnie z nową regulacją - jeśli spadkobierca w okresie 6 miesięcy od dowiedzenia się o tytule do dziedziczenia nie zrobi nic, odziedziczy spadek z dobrodziejstwem inwentarza czyli przyjmie spadek z ograniczeniem odpowiedzialności za długi spadkowe do wartości ustalonego w inwentarzu stanu czynnego spadku.

Stan prawny sprzed 18.10.2015 r.

20 stycznia 2015r. zmarł Pan Zygmunt. Majątek po nim na podstawie testamentu dziedziczą jego obaj synowie Adam i Piotr. Synowie nie składają żadnego oświadczenia o tym, że przyjmują spadek po ojcu. Pod koniec czerwca dostają wezwanie od wierzyciela do zapłaty 50.000 zł z tytułu pożyczki zaciągniętej przez ojca. Pan Adam i Pan Piotr będą zobowiązani do jej zapłaty w całości, bez względu na wysokość odziedziczonego majątku.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Aktualizacja: 05.01.2016

Ekspert:

3 Z Kancelaria Radcy Prawnego Izabela Odziemiec

ekspert z zakresu prawa pracy i prawa cywilnego

Zdjęcia

Dziedziczenie długów - zmiany 2015 r. / Fot. Fotolia
Dziedziczenie długów - zmiany 2015 r. / Fot. Fotolia

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja44.25 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

MDDP Outsourcing

Nowoczesny outsourcing księgowości, kadr i płac

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama