REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Województwo, Powiat

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jak uzyskać pozwolenie wodnoprawne

Pozwolenia wodnoprawnego na szczególne korzystanie z wód (odprowadzanie ścieków, pobór wód powierzchniowych i podziemnych) lub na wykonanie urządzeń wodnych (studnie, stawy, pomosty) wydawane jest w formie decyzji administracyjnej.

Przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności

Jeżeli jesteś użytkownikiem wieczystym gruntu, na podstawie ustawy z dnia 29 lipca 2005 roku o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości, możesz ubiegać się o przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności.

Gdzie szukać zagubionej rzeczy

Biuro Rzeczy Znalezionych przyjmuje zawiadomienia o znalezieniu rzeczy, przechowuje te rzeczy, poszukuje osób uprawnionych do ich odbioru oraz udziela informacji w przedmiotowym zakresie.

Azbest – niebezpieczny odpad i palący problem samorządów

Historia azbestu zatoczyła ogromne koło - od zachwytu połączonego z przypisywaniem mu właściwości magicznych, do całkowitego zakazu jego stosowania w wielu krajach. Trwający obecnie żmudny proces usuwania azbestu - wymaga wysiłku i aktywnego współdziałania samorządów z mieszkańcami.

REKLAMA

II tura wyborów: tryumf niezależnych, sukces Platformy i porażka PiS

W drugiej turze wyborów samorządowych tryumfowali kandydaci niezależni, którzy wygrali m.in. w Krakowie, Poznaniu, czy Szczecinie. Platforma zdobyła za to bastion Prawa i Sprawiedliwości.

Objęcie funkcji przez samorządowców po wyborach

Samorządowcy wybrani w powszechnych wyborach, aby rozpocząć wykonywanie funkcji, muszą złożyć ślubowanie. Niektórzy radni pracujący w samorządowych instytucjach mają obowiązek wcześniej złożyć wniosek o urlop bezpłatny.

Gdzie złożyć odwołanie od orzeczenia powiatowego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności?

Orzeczenie powiatowego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności ma wpływ m. in. na uzyskanie świadczeń z pomocy społecznej, przysługujących osobie niepełnosprawnej. Dlatego warto wiedzieć, gdzie wnieść odwołanie od orzeczenia, z którym się nie zgadzamy.

Przemoc w rodzinie - instytucje pomagające można znaleźć w rejestrach

W dniu 1 sierpnia 2010 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. Zgodnie z nią zadaniem wojewody jest prowadzenie jawnych rejestrów jednostek specjalistycznego poradnictwa i placówek zapewniających miejsca noclegowe oraz ogłaszanie tych rejestrów w wojewódzkich dziennikach urzędowych oraz na stronie internetowej.

REKLAMA

Ostateczne wyniki: sukces Platformy, porażka PiS

Wybory do sejmików wojewódzkich okazały się klęską Prawa i Sprawiedliwości. Partia straciła palmę pierwszeństwa w trzech województwach, zwyciężając jedynie w dwóch. Tym samym znajdzie się w opozycji w całym kraju. Nawet na Podkarpaciu.

Samodzielne rządy Platformy w stolicy

Platforma Obywatelska odniosła sukces w wyborach samorządowych w stolicy. Hanna Gronkiewicz-Waltz zapewniła sobie reelekcję już w pierwszej turze. Po raz pierwszy PO zdobyła także samodzielną większość w radzie miasta.

Warszawa jednak bez drugiej tury

Hanna Gronkiewicz-Waltz zapewniła sobie reelekcję już w pierwszej turze, zdobywając przeszło 53 proc. głosów. We Wrocławiu obecny prezydent zdobył władzę niemal absolutną.

Najnowsze wyniki głosowania do sejmików wojewódzkich

Państwowa Komisja Wyborcza podała najnowsze częściowe wyniki głosowania w wyborach samorządowych. Bezapelacyjnym zwycięzcą jest PO, dobry wynik PSL.

Warszawa, Poznań, Gdańsk, Kraków – wstępne wyniki

W Warszawie może jednak dojść do drugiej tury - wynika ze wstępnych wyników, podawanych przez PKW. Dogrywki może nie być w Białymstoku, Gdańsku, a także w Wrocławiu, gdzie Rafał Dutkiewicz deklasuje rywali.

Wybory: Platforma wygrywa w wielkich miastach

Wedle szacunkowych sondaży Platforma wygrywa w wielkich miastach. W Warszawie Hanna Gronkiewicz-Waltz kolejną kadencję prawdopodobnie zapewniła sobie już w pierwszej turze. Samorządowcy PO wygrywają też w sejmikach wojewódzkich – tak wynika z sondażu TNS OBOP dla TVP.

Kandydaci do sejmiku województwa mazowieckiego

Sejmik województwa to organ stanowiący i kontrolny samorządu województwa. Tworzą go radni, wybierani w wyborach bezpośrednich. Kadencja sejmiku województwa trwa cztery lata, licząc od dnia wyborów. Sejmik województwa zwany jest potocznie: sejmik wojewódzki.

Jak głosować w wyborach samorządowych

Już 21 listopada 2010 r. odbędą się wybory samorządowe, w których wybierać będziemy wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, oraz członków rad gmin, rad powiatów i sejmików wojewódzkich. Ale czy każdy będzie mógł zagłosować w wyborach samorządowych? Co w sytuacji gdy mieszkasz w innej miejscowości niż miejscowość, w której jesteś zameldowany na pobyt stały? Co jeśli akurat w tym dniu zaplanowałeś spędzenie czasu poza miejscem swojego zamieszkania lub zameldowania?

Zbliża się termin przedłożenia projektów budżetów

Projekt uchwały budżetowej na 2011 rok po raz pierwszy należy przygotować według zasad przewidzianych w ustawie z 27 sierpnia z 2009 r. o finansach publicznych. Dotyczy to nie tylko trybu prac nad projektem uchwały budżetowej i trybu uchwalania budżetu, lecz przede wszystkim opracowania wieloletniej prognozy finansowej i jej wpływu na podstawowe wielkości budżetu.

Zbliża się termin przedłożenia projektów budżetów

Projekt uchwały budżetowej na 2011 rok po raz pierwszy należy przygotować według zasad przewidzianych w ustawie z 27 sierpnia z 2009 r. o finansach publicznych. Dotyczy to nie tylko trybu prac nad projektem uchwały budżetowej i trybu uchwalania budżetu, lecz przede wszystkim opracowania wieloletniej prognozy finansowej i jej wpływu na podstawowe wielkości budżetu.

Zasady etyki radnego

Celem wyliczenia zasad etyki radnego jest przede wszystkim sprecyzowanie standardów zachowania przedstawicieli władzy lokalnej wybieranych w wyborach samorządowych.

Jak ustala się wyniki głosowania w obwodach

Obwód wyborczy to jednostka administracyjna wyodrębniona w celu sprawnego przeprowadzenia wyborów samorządowych.

Jak przebiega głosowanie

Obywatele wyłaniają przedstawicieli władz lokalnych poprzez tajne głosowanie. Prawo do głosowania ma obywatel polski, który najpóźniej w dniu głosowania kończy 18 lat oraz obywatel UE, który na stałe mieszka w Polsce.

Czym zajmują się obwodowe komisje wyborcze

Zasadniczą kompetencją obwodowej komisji wyborczej jest przeprowadzenie wyborów zgodnie z obowiązującym prawem.

Czym zajmują się terytorialne komisje wyborcze

Terytorialne komisje wyborcze przeprowadzają wybory samorządowe. Ordynacja wyborcza do rad gmin, rad powiatów i sejmików województw wyróżnia trzy rodzaje terytorialnych komisji wyborczych: wojewódzkie, powiatowe oraz gminne.

Kiedy odbędą się wybory samorządowe?

Zgodnie z harmonogramem wyborczym pierwsza tura wyborów samorządowych odbędzie 21 listopada. Przy wyborach na wójta, burmistrza i prezydenta miasta jest także możliwa druga tura.

Czy można głosować w wyborach samorządowych poza miejscem zameldowania?

W odróżnieniu od wyborów prezydenckich i parlamentarnych w wyborach samorządowych nie można głosować poza miejscem zameldowania. Są jednak pewne wyjątki. Jakie?

Projekt ustawy repatriacyjnej

Osoba, która pragnie być repatriantem w rozumieniu projektowanej ustawy powinna spełnić kilka warunków. Po pierwsze musi wykazać swoje polskie pochodzenie, po drugie zadeklarować zamiar osiedlenia się na terytorium RP, po trzecie być ofiarą zesłania lub deportacji dokonanej przez władze ZSRR w ramach stalinowskich represji albo potomkiem takiej osoby.

Zgłaszanie kandydatów na radnych

Kandydatów na radnych mogą zgłaszać wyłącznie komitety wyborcze. Listy kandydatów zgłasza się najpóźniej w 30 dniu przed wyborami do godziny 24.

Ogólne zasady prowadzenia kampanii wyborczej

Kampania wyborcza rozpoczyna się z dniem ogłoszenia rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów o zarządzeniu wyborów i ulega zakończeniu na 24 godziny przed dniem wyborów.

Czy wymianę dachu należy zgłosić do starostwa

Decydując się na remont domu bez zgody starostwa, narażamy się na ryzyko wstrzymania prac budowlanych. Wymiana dachu wymaga legalizacji. W tym celu należy przedłożyć wymagane dokumenty.

W jaki sposób powiat prowadzi gospodarkę finansową

Powiat prowadzi gospodarkę finansową samodzielnie na podstawie budżetu powiatu. Gospodarka środkami finansowymi znajdującymi się w dyspozycji powiatu jest jawna. Kontrolę gospodarki finansowej powiatu sprawuje regionalna izba obrachunkowa. Za prawidłowe wykonanie budżetu powiatu odpowiada zarząd powiatu.

Nadzór nad samorządem terytorialnym

Nadzór polega przede wszystkim na możliwości władczego ingerowania w działalność podmiotu nadzorowanego, wraz z pociąganiem do odpowiedzialności osób, nakazywania naprawienia uchybień, z zagrożeniem karami dyscyplinarnymi w razie niewykonania tychże nakazów. Nadzór nad samorządem terytorialnym sprawowany jest przez jednostki zewnętrzne.

Podział administracyjny Polski

Od stycznia 1999 r. obowiązujący wcześniej dwustopniowy podział administracyjny zastąpiono podziałem trójstopniowym. Terytorium RP zostało podzielone na województwa, powiaty oraz gminy.

Przepadek samochodu na rzecz powiatu

Sądy będą mogły orzekać o przepadku na rzecz powiatu, usuniętych z drogi samochodów, po które we właściwym czasie nie zgłosili się właściciele.

Rządowe propozycje zmiany zasad naliczania janosikowego

Ministerstwo Finansów przygotowało propozycje zmiany systemu naliczania wpłaty do budżetu państwa dla wszystkich szczebli samorządu terytorialnego.

Limity finansowe dla komitetów wyborczych

Komitetów wyborczych uczestniczących w wyborach samorządowych dotyczą ograniczenia i limity odnoszące się zarówno do pozyskiwania, jak i do wydatkowania środków finansowych.

Limity finansowe dla komitetów wyborczych

Komitetów wyborczych uczestniczących w wyborach samorządowych dotyczą ograniczenia i limity odnoszące się zarówno do pozyskiwania, jak i do wydatkowania środków finansowych.

Innowacyjne projekty w administracji

W latach 2007-2013 Europejski Fundusz Społeczny (EFS) daje administracji publicznej w Polsce szansę na zmianę jakościową realizowanych usług i podejmowanych inicjatyw. W ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, finansowanego z EFS wsparcie udzielane jest w ramach dziesięciu priorytetów.

Stan klęski żywiołowej - definicja, konsekwencje wprowadzenia

Wprowadzenie stanu nadzwyczajnego ma wpływ na zasady działania organów władzy publicznej, na zakres stosowanych wolności i praw jednostki. Nie są to kwestie zależne od organów, lecz zostały określone w Konstytucji, a także w ustawach dotyczących poszczególnych stanów nadzwyczajnych

Wojewodowie pomogą organizować wybory

W wyborach prezydenckich, które odbędą 20 czerwca wezmą udział także osoby poszkodowane w wyniku powodzi.

6 tys. zł dla każdego powodzianina

Każda poszkodowana przez powódź rodzina lub osoba samotna otrzyma od państwa pomoc w wysokości 6 000 złotych. Nie będzie trzeba oddawać tych pieniędzy.

Wojsko walczy z wielką wodą

Ogromny wysiłek fizyczny, nieprzespane noce, nieustanna walka z niebezpiecznym rywalem, którym tym razem okazał się żywioł – tak wyglądały ostatnie dni większości żołnierzy w Polsce.

Wyższa pomoc dla rodzin zastępczych

Rada powiatu poprzez uchwałę może podwyższyć wysokość pomocy dla rodzin zastępczych, także na kontynuacje nauki i usamodzielnianie się ich wychowanków.

Informacje o sytuacji na rynku pracy

Główny Urząd Statystyczny podał informacje o sytuacji na rynku pracy w poszczególnych województwach. Niestety, ale większość wskaźników nie napawa optymizmem.

Struktura organizacyjna powiatu

Struktura organizacyjna powiatu wynika z przepisów prawa, jak również, z jego indywidualnych właściwości.

Nieprawidłowości przy rozliczaniu dotacji unijnych

Podmioty, którym uda się uzyskać dofinansowanie, dopiero podczas realizacji projektu przekonują się, że pozyskanie dotacji to tylko część sukcesu. O wiele trudniejsze okazuje się niejednokrotnie prawidłowe rozliczenie i zamknięcie projektu.

Kiedy należy ponownie wybrać starostę

Rada powiatu wybiera starostę ale również go odwołuje. Ustawa o samorządzie powiatowym wymienia sytuacje w których rada musi zadecydować o odwołaniu starosty z zajmowanego stanowiska. Sytuacje te są wymienione w ustawie. Podana jest tam również procedura wyboru nowego starosty.

Co to jest powiatowa administracja zespolona

Organem wykonawczym powiatu jest zarząd powiatu. To on wykonuje prawo, a więc przede wszystkim uchwały rady powiatu. W wykonywaniu tych zadań pomagają mu jednak pewne jednostki podległe. Jednostki te określa się mianem powiatowej administracji zespolonej.

Kto stanowi zarząd powiatu

Powiat ma organy organy stanowiące, kontrole i wykonawcze. Za stanowienie prawa oraz kontrolę jego wykonywania odpowiedzialna jest rada powiatu. Natomiast zarząd powiatu jest organem wykonawczym. Oznacza to że wprowadza w życie ustalone przez radę prawo.

Co to jest rada powiatu

Powiat jako jednostka samorządu terytorialnego ma swoje organ. To one podejmują stosowne rozstrzygnięcia. Organami powiatu są rada powiatu oraz zarząd powiatu.

Podział Polski na powiaty

Podział naszego kraju na powiaty jest następstwem tzw. reformy administracji przeprowadzonej w 1997 r. przez rząd Jerzego Buzka. Od tego czasu mamy do czynienia z trzema jednostkami samorządu terytorialnego: gminą, powiatem i województwem.

REKLAMA