reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Powiat > ABC Powiatu > Podział Polski na powiaty

Podział Polski na powiaty

Podział naszego kraju na powiaty jest następstwem tzw. reformy administracji przeprowadzonej w 1997 r. przez rząd Jerzego Buzka. Od tego czasu mamy do czynienia z trzema jednostkami samorządu terytorialnego: gminą, powiatem i województwem.

Powiat jest pośrednią jednostką samorządu terytorialnego. Obejmuje on bowiem swoim zasięgiem kilka gmin. Kilka powiatów natomiast tworzy województwo. W Polsce występują powiaty ziemskie oraz powiaty grodzkie, czyli miasta na prawach powiatu.

Historia

Podział kraju na powiaty obowiązywał już w II Rzeczpospolitej. Został on zniesiony dopiero w okresie PRL. W 1975 roku w wyniku reformy administracyjnej zniesiono trójstopniowy podział kraju i zastąpiono go dwustopniowym. Zachowano podział na gminy, zniesiono natomiast podział na powiaty. Dotychczasowe województwa podzielono, finalnie było ich 49.

Taki podział administracyjny kraju utrzymał się po zmianach demokratycznych i przetrwał aż do końca lat 90. Wtedy to rząd Jerzego Buzka przeprowadził reformę administracyjną. Głównym jej założeniem było przywrócenie trójstopniowego podziału kraju. Wrócono zatem do rozwiązań sprzed 1975 r.

Zachowano podział na gminy, wynika on bowiem z zapisów obowiązującej Konstytucji RP. Wprowadzono nową jednostkę podziału, czyli właśnie powiat oraz zmniejszono liczbę województw. Z 49 do 16. Celem tych zmian było zbliżenie władz samorządowych do obywatela.

Zobacz również serwis: Powiat

Obecnie

Nasz kraj w wyniku kolejnych zmian dzieli się obecnie na 314 powiatów ziemskich oraz 65 powiatów grodzkich, czyli miast na prawach powiatu. Łącznie zatem mamy w Polsce 379 powiatów.

Największym powiatem jest powiat białostocki natomiast najmniejszym bieruńsko-leńdziński. Najgęściej zaludnionym powiatem jest powiat pruszkowski, natomiast najrzadziej zaludnionym bieszczadzki.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Powiat jest pośrednią jednostką samorządu terytorialnego.
Powiat jest pośrednią jednostką samorządu terytorialnego.

Pracodawca w kryzysie (PDF)49.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

dr Katarzyna Kalata

Doktor nauk prawnych specjalizujący się w ubezpieczeniach społecznych i prawie pracy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama