reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Powódź 2010 > Wojsko walczy z wielką wodą

Wojsko walczy z wielką wodą

Ogromny wysiłek fizyczny, nieprzespane noce, nieustanna walka z niebezpiecznym rywalem, którym tym razem okazał się żywioł – tak wyglądały ostatnie dni większości żołnierzy w Polsce.

Użycie wojska w akcji przeciwpowodziowej jest realizowane na podstawie zapotrzebowania zgłaszanego przez wojewodów. Grupy kierowane bezpośrednio do akcji realizują zadania w porozumieniu z lokalnymi władzami samorządowymi – wójtami i burmistrzami oraz z innymi służbami zaangażowanymi w walkę z żywiołem.

Dla 1 Brzeskiej Brygady Saperów niedziela, była szóstym dniem walki żołnierzy z żywiołem. Byli wszędzie tam, gdzie tylko byli potrzebni. W sumie, to operowali na terenie 4 województw: małopolskiego, śląskim, opolskiego oraz dolnośląskiego.

Codziennie w wyznaczonych miejscach pracuje kilka grup roboczych – łącznie około 150 żołnierzy. Praca odbywa się zarówno w dużych, 30 – 40 osobowych grupach, a także w mniejszych nawet dwuosobowych.

Zadań nie brakuje, począwszy od ewakuacji ludzi i zwierząt z zalanych terenów, poprzez uszczelnianie wałów przeciwpowodziowych, dostarczanie żywności oraz innych niezbędnych do funkcjonowania środków, a skończywszy na transporcie osób przez rejony nieprzejezdne.

Równie ostra batalia toczyła się na wrocławskim osiedlu Kozanów, gdzie ok. 500 żołnierzy, mieszkańców i strażaków, którzy odbudowują zniszczone przez żywioł i uszczelniają przeciekające wały przeciwpowodziowe. Przy użyciu pływających transporterów samobieżnych PTS oraz łodzi transportowych żołnierze również ewakuują mieszkańców zalanych bloków, dostarczają żywność i wodę.

Już w samym Wrocławiu 2 śmigłowce transportowe które będą wspierały prowadzenie działania na okolicznych terenach.

Zobacz też: Osuszanie budynków po powodzi

Na Mazowszu w akcji przeciwpowodziowej w tym szczególnie w akcji umacniania wałów brało udział ok. 300 żołnierzy.

Wydzielone grupy realizowały powierzone i zadania w rejonie Kozienic (100 żołnierzy), Garwolina (30 żołnierzy), Legionowa (50żołnierzy).

Stu żołnierzy walczyło w samej Warszawie - rejonie Wału Miedzeszyńskiego i Ogrodu Zoologicznego uniemożliwiając Wiśle zagoszczenie po prawej stronie Warszawy na dłużej.

Zobacz też: Powódź 2010

Na wypadek pogorszenia się sytuacji, w gotowości do użycia w akcji przeciwpowodziowej pozostaje ponad 7000 żołnierzy, wyposażonych w specjalistyczny sprzęt: pływające transportery, łodzie saperskie, ciężki sprzęt inżynieryjny, rożnego typu terenowe pojazdy samochodowe oraz śmigłowce transportowe.

Główne zadania wydzielonych grup żołnierzy to: udzielanie pomocy w ewakuacji ludności i mienia, ochrona terenu zagrożonego powodzią, wsparcie akcji zapewniających przejezdność szlaków komunikacyjnych, naprawa i odbudowa zniszczonych dróg i mostów.

reklama

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

KANCELARIA PRAWNA radca prawny Adam Sobota

Ekspert z zakresu prawa cywilnego i gospodarczego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama