reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Powiat > Zarząd powiatu > Kto stanowi zarząd powiatu

Kto stanowi zarząd powiatu

Powiat ma organy organy stanowiące, kontrole i wykonawcze. Za stanowienie prawa oraz kontrolę jego wykonywania odpowiedzialna jest rada powiatu. Natomiast zarząd powiatu jest organem wykonawczym. Oznacza to że wprowadza w życie ustalone przez radę prawo.

Zarząd powiatu jest ciałem kolegialnym. Oznacza to, że wszyscy jego członkowie wykonują prawo i odpowiadają za ewentualne uchybienia w tym zakresie. Z zupełnie inną sytuacją mamy do czynienia w gminie. W najniższej jednostce samorządu terytorialnego organem wykonawczym jest wójt/burmistrz/prezydent miasta. Jest to organ monokratyczny.

Należy też pamiętać, że w miastach na prawach powiatu (np. m.st. Warszawa) uprawnienia zarządu powiatu wykonuje właśnie burmistrz lub prezydent miasta. Działa on wtedy również jednoosobowo.

Skład

W skład zarządu powiatu wchodzą starosta jako przewodniczący, wicestarosta i pozostali członkowie. Ogólnie rzecz biorąc w skład zarządu może wchodzić od 3 do 5 osób. Przy czym o liczbie członków decyduje rada powiatu w statucie.

Zobacz portal: Prawnik.pl

Wybory

Zarząd powiatu nie pochodzi z wyborów powszechnych. Odróżnia to powiat od gminy. W gminie wójt, burmistrz, prezydent miasta (a więc organ wykonawczy) wybierany jest w wyborach powszechnych. W wypadku zarządu powiatu wyboru dokonuje rada powiatu.

Wybory zarządu mają dwustopniową strukturę. W pierwszej kolejności rada wybiera starostę. Odbywa się to bezwzględną większością głosów ustawowego składu rady, w głosowaniu tajnym.

Następnie starosta zgłasza kandydatów na wicestarostów i członków zarządu. Następnie rada powiatu wybiera wicestarostę oraz pozostałych członków zarządu zwykłą większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowego składu rady, w głosowaniu tajnym.

Jak zatem widać ustawodawca przewidział większe obostrzenia wobec starosty niż wobec pozostałych członków zarządu.

Zobacz również serwis: Powiat

Obostrzenia

Nie każdy jednak może zostać członkiem zarządu powiatu. Ustawa i w tym zakresie przewiduje pewne obostrzenia.

Przede wszystkim członek zarządu musi posiadać obywatelstwo polskie. Obcokrajowiec zatem nie może zostać członkiem takiego gremium.

Po drugie zasiadania w zarządzie powiatu nie można łączyć z innymi funkcjami w samorządzie terytorialnym oraz z zatrudnieniem w administracji rządowej, a także z mandatem posła i senatora.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Zarząd powiatu jest organem wykonawczym.
Zarząd powiatu jest organem wykonawczym.

INFORLEX Księgowość225.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Bartosz Sobieski

Inspektor w Wydziale Księgowości Urzędu Miasta Szczecin

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama