| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Powiat > Zarząd powiatu > Kto stanowi zarząd powiatu

Kto stanowi zarząd powiatu

Powiat ma organy organy stanowiące, kontrole i wykonawcze. Za stanowienie prawa oraz kontrolę jego wykonywania odpowiedzialna jest rada powiatu. Natomiast zarząd powiatu jest organem wykonawczym. Oznacza to że wprowadza w życie ustalone przez radę prawo.

Zarząd powiatu jest ciałem kolegialnym. Oznacza to, że wszyscy jego członkowie wykonują prawo i odpowiadają za ewentualne uchybienia w tym zakresie. Z zupełnie inną sytuacją mamy do czynienia w gminie. W najniższej jednostce samorządu terytorialnego organem wykonawczym jest wójt/burmistrz/prezydent miasta. Jest to organ monokratyczny.

Należy też pamiętać, że w miastach na prawach powiatu (np. m.st. Warszawa) uprawnienia zarządu powiatu wykonuje właśnie burmistrz lub prezydent miasta. Działa on wtedy również jednoosobowo.

Skład

W skład zarządu powiatu wchodzą starosta jako przewodniczący, wicestarosta i pozostali członkowie. Ogólnie rzecz biorąc w skład zarządu może wchodzić od 3 do 5 osób. Przy czym o liczbie członków decyduje rada powiatu w statucie.

Zobacz portal: Prawnik.pl

Wybory

Zarząd powiatu nie pochodzi z wyborów powszechnych. Odróżnia to powiat od gminy. W gminie wójt, burmistrz, prezydent miasta (a więc organ wykonawczy) wybierany jest w wyborach powszechnych. W wypadku zarządu powiatu wyboru dokonuje rada powiatu.

Wybory zarządu mają dwustopniową strukturę. W pierwszej kolejności rada wybiera starostę. Odbywa się to bezwzględną większością głosów ustawowego składu rady, w głosowaniu tajnym.

Następnie starosta zgłasza kandydatów na wicestarostów i członków zarządu. Następnie rada powiatu wybiera wicestarostę oraz pozostałych członków zarządu zwykłą większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowego składu rady, w głosowaniu tajnym.

Jak zatem widać ustawodawca przewidział większe obostrzenia wobec starosty niż wobec pozostałych członków zarządu.

Zobacz również serwis: Powiat

Obostrzenia

Nie każdy jednak może zostać członkiem zarządu powiatu. Ustawa i w tym zakresie przewiduje pewne obostrzenia.

Przede wszystkim członek zarządu musi posiadać obywatelstwo polskie. Obcokrajowiec zatem nie może zostać członkiem takiego gremium.

Po drugie zasiadania w zarządzie powiatu nie można łączyć z innymi funkcjami w samorządzie terytorialnym oraz z zatrudnieniem w administracji rządowej, a także z mandatem posła i senatora.

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Zarząd powiatu jest organem wykonawczym.
Zarząd powiatu jest organem wykonawczym.

Ochrona danych pracowników. Zmiany 201969.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

BlaBlaCar.pl

– wspólne przejazdy: oszczędności i ekologia

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »