reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Pomoc Społeczna > Przemoc w rodzinie > Przemoc w rodzinie - instytucje pomagające można znaleźć w rejestrach

Przemoc w rodzinie - instytucje pomagające można znaleźć w rejestrach

W dniu 1 sierpnia 2010 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. Zgodnie z nią zadaniem wojewody jest prowadzenie jawnych rejestrów jednostek specjalistycznego poradnictwa i placówek zapewniających miejsca noclegowe oraz ogłaszanie tych rejestrów w wojewódzkich dziennikach urzędowych oraz na stronie internetowej.

Rejestr instytucji pomagających osobom dotkniętym przemocą

Samorząd jest zobowiązany zgłaszać do wojewody jednostki specjalistycznych ośrodków wsparcia, ośrodków interwencji kryzysowej, domów dla małoletnich matek i kobiet w ciąży, ośrodków pomocy społecznej, które w ramach swoich zadań prowadzą punkty konsultacyjne etc.

Samorząd jest zobowiązany do organizowania punktów konsultacyjnych dla osób dotkniętych przemocą w rodzinie.

Samorząd powinien opracowywać i udostępniać do publicznej wiadomości informatory o instytucjach zajmujących się pomocą osobom dotkniętym przemocą w rodzinie, prowadzić działania korekcyjno-edukacyjne skierowane do sprawców przemocy w rodzinie.

W rejestrze powinny znaleźć się dane adresowe i telefoniczne danej instytucji, godziny otwarcia i krótki opis dotyczący zakresu działania wskazanej instytucji, np. dana instytucja zapewnia schronienie, prowadzi zajęcia terapeutyczne dla osób dotkniętych przemocą itp.

Zobacz również: Jaką pomoc mogą uzyskać ofiary rodzinnej przemocy

Rejestr miejsc noclegowych

Na podstawie znowelizowanych przepisów Kodeksu karnego i Kodeksu postępowania karnego prokurator lub sąd, który wydał sprawcy przemocy nakaz opuszczenia wspólnie zajmowanego lokalu, ma obowiązek wskazać sprawcy na jego wniosek miejsca noclegowe, np. noclegownie, domy dla bezdomnych, schroniska itp. Dlatego też potrzebne jest prowadzenie takiego rejestru zgodnie z nowymi przepisami.

Placówkami wskazanymi do umieszczenia oskarżonego nie mogą być placówki pobytu ofiar przemocy w rodzinie.

Obydwa rejestry będą co roku aktualizowane i ogłaszane przez wojewodę nie później niż do 30 czerwca każdego roku w wojewódzkim dzienniku urzędowym oraz na stronie internetowej.

Zobacz również serwis: Przemoc w rodzinie

reklama

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Konrad Dura

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama