reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Wybory > Wybory samorządowe 2010 > Kiedy odbędą się wybory samorządowe?

Kiedy odbędą się wybory samorządowe?

Zgodnie z harmonogramem wyborczym pierwsza tura wyborów samorządowych odbędzie 21 listopada. Przy wyborach na wójta, burmistrza i prezydenta miasta jest także możliwa druga tura.

Data wyborów została ustalona w rozporządzeniu Prezesa Rady Ministrów, który po konsultacji z Państwową Komisją Wyborczą wyznaczył dzień wyborów na 21 listopada. W wyborach będziemy głosować na przedstawicieli w radzie gminy, powiatu oraz w sejmiku wojewódzkim. Oprócz tego uprawnieni do głosowania wybiorą również wójtów, burmistrzów oraz prezydentów miast.

Zobacz najnowsze artykuły: Wybory samorządowe 2010

W odróżnieniu od wyborów do organów uchwałodawczych samorządu, wójtem, burmistrzem, czy prezydentem miasta może zostać wybrana osoba, która zdobędzie powyżej 50 proc. głosów. Jeżeli nie stanie się tak w pierwszej turze, wtedy też w tych samorządach zostanie przeprowadzona II tura. Jest ona zaplanowana na 5 grudnia 2010 r.

W wyborach do rad i sejmików samorządu kandydować może każdy, komu przysługuje czynne prawo wyborcze (czyli prawo do wybierania). Chodzi zatem o obywateli polskich oraz Unii Europejskiej, którzy najpóźniej w dniu głosowania ukończą 18 lat.

Zobacz również: Bierne prawo wyborcze

Kandydować do organów samorządu nie mogą karane za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego; wobec których wydano prawomocny wyrok w takiej sprawie; wobec których stwierdzono utratę prawa wybieralności (dotyczy postępowania lustracyjnego).

Zobacz również: Czynne prawo wyborcze

Trochę inaczej wygląda kwestia kandydowania na wójta (burmistrza, czy prezydenta). Kandydować mogą osoby, które w dniu głosowania mają ukończone 25 lat.

Kandydat na wójta nie musi mieć miejsca zamieszkania w gminie, do której kandyduje. Wyborca tak.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Zając

Partner oraz Dyrektor Zarządzający Accace Advisory, doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama