REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Chcesz zmienić miejsce głosowania? Możesz to zrobić za pomocą telefonu

Wybory do Parlamentu Europejskiego
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Ministerstwo Cyfryzacji informuje, że z pomocą aplikacji mObywatel 2.0 można jednorazowo zmienić miejsce głosowania. Jak to zrobić?

Resort przypomina, że 9 czerwca odbędą się w Polsce wybory do Parlamentu Europejskiego. "Weź w nich udział i zdecyduj o przyszłości Polski oraz Europy. Skorzystaj z cyfrowych rozwiązań, dzięki którym łatwo sprawdzisz informacje o swoim prawie wyborczym, miejscu głosowania, a także złożysz online wnioski o jednorazową zmianę miejsca głosowania czy dopisanie do Centralnego Rejestru Wyborców" - poinformował resort.

REKLAMA

Aplikacja mObywatel 2.0 wskaże adres lokalu wyborczego

W informacji zamieszczonej na stronie internetowej wskazano, że w aplikacji mObywatel 2.0, za pomocą telefonu, można sprawdzić dane w rejestrze wyborców, prawo wyborcze, adres lokalu wyborczego, w którym można zagłosować. "Aplikacja przekieruje Cię także do odpowiedniego wniosku o jednorazową zmianę miejsca głosowania, jeśli na przykład data wyborów pokrywa się z innym ważnym dla Ciebie wydarzeniem, jak uroczystość rodzinna lub wcześniej zaplanowany wyjazd. Zrobisz to także w przeglądarce internetowej na dowolnym urządzeniu (telefonie, komputerze lub tablecie) – przejdź do wniosku online" - radzi resort.

W wyborach do Parlamentu Europejskiego mogą głosować obywatele i obywatelki krajów należących do Unii Europejskiej, którzy najpóźniej w dniu wyborów ukończyli 18 lat. Każdy może oddać swój głos tylko raz - przypomniało MC.

Osoby niepełnosprawne mogą zgłosić pełnomocnika

Głosowanie przez pełnomocnika lub korespondencyjne to dobre rozwiązanie dla osób, które nie mogą oddać głosu osobiście - przekonuje resort. "Jeśli jesteś osobą z niepełnosprawnością lub w dniu głosowania masz ukończone 60 lat i nie możesz zagłosować osobiście, zgłoś swojego pełnomocnika. To upoważniona przez Ciebie osoba, która ma czynne prawo wyborcze i zagłosuje w wyborach w Twoim imieniu" - informuje ministerstwo.

Wniosek o głosowanie przez pełnomocnika należy złożyć najpóźniej 9 dni przed dniem wyborów, a wniosek o głosowanie korespondencyjne - najpóźniej 13 dni przed dniem wyborów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Potwierdź tożsamość mDowodem

MC przypomniało, że podczas wyborów europejskich 9 czerwca swoją tożsamość można potwierdzić za pomocą mDowodu, który jest pełnoprawnym elektronicznym dokumentem tożsamości w aplikacji mObywatel 2.0. Można to zrobić za pomocą mObywatela 2.0 w telefonie także w trybie offline, bez dostępu do internetu.

Aplikację mObywatel 2.0 można pobrać bezpłatnie z oficjalnych sklepów: Google Play dla urządzeń z systemem Android oraz App Store dla urządzeń z systemem iOS.

Kolejne takie wybory za 5 lat

REKLAMA

Resort informuje, że wybory europejskie obywają się raz na 5 lat, ostatnie odbyły się w 2019 r. W czerwcu br. w Polsce zostanie wybranych łącznie 53 posłów i posłanek do Parlamentu Europejskiego. W całej Unii Europejskiej będzie ich 720, o 15 więcej w porównaniu z poprzednimi wyborami.

"Udział w wyborach – bez względu na to, czy mają one charakter lokalny, państwowy czy europejski – jest ważny, bo daje możliwość zadecydowania o tym, w jakim kraju chcemy żyć i jakiej przyszłości chcielibyśmy dla naszych bliskich. 20-letnia obecność Polski w Unii Europejskiej zaowocowała rozwojem naszego kraju w wielu dziedzinach. Parlament Europejski zajmuje się bowiem sprawami ważnymi dla większości z nas, takimi jak: środowisko, bezpieczeństwo, polityka społeczna, gospodarka, prawa konsumentów, migracja" - podkreślił resort.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Renta rodzinna z ZUS. Zmieniły się kwoty graniczne przychodu

Renta rodzinna z ZUS. Od początku czerwca uczniowie i studenci, którzy pobierają rentę rodzinną z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, mogą więcej dorobić do swojego świadczenia. Zmieniły się kwoty graniczne przychodu, które będą obowiązywać do końca sierpnia.

ZUS: Ważne zmiany dla nauczycieli od 1 września 2024 r. Więcej osób skorzysta z tzw. kompensówki i wcześniejszej emerytury stażowej

ZUS informuje, że od 1 września 2024 r. więcej nauczycieli będzie mogło skorzystać z nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego (potocznie zwanego "kompensówką") oraz z wcześniejszej emerytury stażowej. 

Osiem lat więzienia za znęcanie się i usiłowanie zabójstwa ośmiomiesięcznego dziecka

Sąd Apelacyjny w Białymstoku utrzymał w piątek karę ośmiu lat więzienia dla młodego mężczyzny oskarżonego o znęcanie się i usiłowanie zabójstwa dziecka swojej ówczesnej partnerki. Skazany ma też zapłacić 80 tys. zł zadośćuczynienia. Wyrok jest prawomocny.

Głosowanie korespondencyjne dla wszystkich. Wystarczy zamiar zgłosić wójtowi gminy, w której jest ujęty w spisie wyborców do 13 dnia przed dniem wyborów. Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu wyborczego

Sejm przyjął w piątek nowelizację Kodeksu wyborczego, autorstwa KO, rozszerzającą uprawnienie do głosowania korespondencyjnego w wyborach prezydenckich, do Sejmu i Senatu oraz do Parlamentu Europejskiego na wszystkich wyborców.

REKLAMA

“Jak uniknąć ogromnych podwyżek energii”. MKiŚ ostrzega

Ministerstwo Klimatu i Środowiska ostrzega przed stronami internetowymi, wiadomościami sms, zdjęciami wykorzystującymi wizerunki znanych osób zawierającymi linki wyłudzające dane. Grafiki i posty wzbudzające zaufanie z hasłem “jak uniknąć ogromnych podwyżek energii” pojawiły się w mediach społecznościowych. MKiŚ przypomina, że od 1 lipca 2024 r. będzie obowiązywała ustawa o czasowym ograniczeniu cen za energię elektryczną, gaz ziemny i ciepło systemowe oraz o bonie energetycznym. Klikanie w niesprawdzone linki i fałszywe informacje na temat sposobów uniknięcia drastycznych podwyżek jest jednym ze sposobów wyłudzania danych, oszustw oraz prowadzenia działań dezinformacyjnych, których celem jest wywołanie paniki.

120,75 zł – o tyle wzrosną emerytury i renty w 2025 r. [Rada Ministrów przyjęła propozycję Ministry Agnieszki Dziemianowicz-Bąk]

W przyszłym roku emerytury i renty wzrosną o co najmniej 6,78%. Rząd zaproponuje Radzie Dialogu Społecznego pozostawienie zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 roku na ustawowym poziomie. Jakie to będą kwoty? 

"Pozbawienie źródła zarobkowania, mobbing, pozbawienie awansu, nagrody czy premii – to działania odwetowe". Ochrona sygnalistów idzie do podpisu Prezydenta

W piątek Sejm przyjął poprawki Senatu do ustawy o ochronie sygnalistów. Te zmiany mają istotny wpływ na zakres ochrony sygnalistów w Polsce. O czym warto wiedzieć?

Renta wdowia już w tym roku. Na początek 15 proc. drugiego świadczenia

Renta wdowia, która ma zostać wprowadzona już w tym roku, ma być krokiem w stronę poprawy sytuacji finansowej wdów i wdowców. Choć na początek będzie to tylko 15 proc. drugiego świadczenia, stopniowy wzrost do 50 proc. ma na celu długoterminowe wsparcie dla osób, które straciły swoich małżonków.

REKLAMA

Wyjazd do pracy za granicą – jak się przygotować?

Wakacje, które już za progiem, to doskonały okres, aby w czasie krótkiego, kilkutygodniowego, zagranicznego wyjazdu podreperować domowy budżet. Dla młodych ludzi może być to z kolei ekscytujące doświadczenie. Niezależnie od tego, z jakich powodów chcemy wyjechać, zawsze warto dobrze się przygotować. Najlepszym rozwiązaniem, zwłaszcza dla osób, które planują wyjechać po raz pierwszy, jest zgłoszenie się do agencji pośrednictwa pracy. Nie tylko pomoże ona w znalezieniu najlepszej oferty, ale też zajmie się wszelkimi formalnościami i dokładnie wyjaśni, jak przygotować się do wyjazdu. 

Jak uniknąć ekościemy (greenwashingu)? System weryfikacji technologii środowiskowych ETV

Innowacyjne technologie środowiskowe to szansa, aby sprostać pilnym wyzwaniom środowiskowym, przed którymi stoją Europa i świat. Jednak stopień ich komercjalizacji i zastosowanie w gospodarce nadal pozostają zaskakująco niskie pomimo  potrzeb rynku i rosnącego popytu. Przyczyną może być potrójne ryzyko niepowodzenia rynkowego: ryzyko związane z wdrażaniem technologii środowiskowej, ryzyko związane z wdrażaniem innowacji oraz ryzyko związane ze zwrotem kosztów inwestycji. Ograniczenie tych ryzyk przez twórców i dostawców technologii jest trudnym wyzwaniem, wymagającym dodatkowych narzędzi. Z pomocą może przyjść system weryfikacji technologii środowiskowych ETV, oparty na normie ISO 14034. 

REKLAMA