REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Chcesz zmienić miejsce głosowania? Możesz to zrobić za pomocą telefonu

Wybory do Parlamentu Europejskiego
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Ministerstwo Cyfryzacji informuje, że z pomocą aplikacji mObywatel 2.0 można jednorazowo zmienić miejsce głosowania. Jak to zrobić?

Resort przypomina, że 9 czerwca odbędą się w Polsce wybory do Parlamentu Europejskiego. "Weź w nich udział i zdecyduj o przyszłości Polski oraz Europy. Skorzystaj z cyfrowych rozwiązań, dzięki którym łatwo sprawdzisz informacje o swoim prawie wyborczym, miejscu głosowania, a także złożysz online wnioski o jednorazową zmianę miejsca głosowania czy dopisanie do Centralnego Rejestru Wyborców" - poinformował resort.

REKLAMA

Aplikacja mObywatel 2.0 wskaże adres lokalu wyborczego

W informacji zamieszczonej na stronie internetowej wskazano, że w aplikacji mObywatel 2.0, za pomocą telefonu, można sprawdzić dane w rejestrze wyborców, prawo wyborcze, adres lokalu wyborczego, w którym można zagłosować. "Aplikacja przekieruje Cię także do odpowiedniego wniosku o jednorazową zmianę miejsca głosowania, jeśli na przykład data wyborów pokrywa się z innym ważnym dla Ciebie wydarzeniem, jak uroczystość rodzinna lub wcześniej zaplanowany wyjazd. Zrobisz to także w przeglądarce internetowej na dowolnym urządzeniu (telefonie, komputerze lub tablecie) – przejdź do wniosku online" - radzi resort.

W wyborach do Parlamentu Europejskiego mogą głosować obywatele i obywatelki krajów należących do Unii Europejskiej, którzy najpóźniej w dniu wyborów ukończyli 18 lat. Każdy może oddać swój głos tylko raz - przypomniało MC.

Osoby niepełnosprawne mogą zgłosić pełnomocnika

Głosowanie przez pełnomocnika lub korespondencyjne to dobre rozwiązanie dla osób, które nie mogą oddać głosu osobiście - przekonuje resort. "Jeśli jesteś osobą z niepełnosprawnością lub w dniu głosowania masz ukończone 60 lat i nie możesz zagłosować osobiście, zgłoś swojego pełnomocnika. To upoważniona przez Ciebie osoba, która ma czynne prawo wyborcze i zagłosuje w wyborach w Twoim imieniu" - informuje ministerstwo.

Wniosek o głosowanie przez pełnomocnika należy złożyć najpóźniej 9 dni przed dniem wyborów, a wniosek o głosowanie korespondencyjne - najpóźniej 13 dni przed dniem wyborów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Potwierdź tożsamość mDowodem

MC przypomniało, że podczas wyborów europejskich 9 czerwca swoją tożsamość można potwierdzić za pomocą mDowodu, który jest pełnoprawnym elektronicznym dokumentem tożsamości w aplikacji mObywatel 2.0. Można to zrobić za pomocą mObywatela 2.0 w telefonie także w trybie offline, bez dostępu do internetu.

Aplikację mObywatel 2.0 można pobrać bezpłatnie z oficjalnych sklepów: Google Play dla urządzeń z systemem Android oraz App Store dla urządzeń z systemem iOS.

Kolejne takie wybory za 5 lat

REKLAMA

Resort informuje, że wybory europejskie obywają się raz na 5 lat, ostatnie odbyły się w 2019 r. W czerwcu br. w Polsce zostanie wybranych łącznie 53 posłów i posłanek do Parlamentu Europejskiego. W całej Unii Europejskiej będzie ich 720, o 15 więcej w porównaniu z poprzednimi wyborami.

"Udział w wyborach – bez względu na to, czy mają one charakter lokalny, państwowy czy europejski – jest ważny, bo daje możliwość zadecydowania o tym, w jakim kraju chcemy żyć i jakiej przyszłości chcielibyśmy dla naszych bliskich. 20-letnia obecność Polski w Unii Europejskiej zaowocowała rozwojem naszego kraju w wielu dziedzinach. Parlament Europejski zajmuje się bowiem sprawami ważnymi dla większości z nas, takimi jak: środowisko, bezpieczeństwo, polityka społeczna, gospodarka, prawa konsumentów, migracja" - podkreślił resort.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rachunki za gaz wzrosną o prawie 50% od 1 lipca 2024 r.? Wszystko to za sprawą wygasających tarcz osłonowych

Czy od 1 lipca 2024 r. ceny gazu ziemnego dla gospodarstw domowych mocno wzrosną? Czy czekają nas rachunki grozy? Niestety wiele na to wskazuje.

Premier D. Tusk zadecydował o podwyżkach: budżetówka waloryzacja emerytur i rent, pensja minimalna

Rząd premiera D. Tusk proponuje na 2025 r.: budżetówka z podwyżką 4,1%, min. waloryzacja emerytur i rent 6,78%, pensja minimalna 4626 zł brutto, minimalna stawka godzinowa: 30,20 zł.

Renta wdowia 2024 r. – od kiedy, dla kogo, czy działa wstecz, wysokość

Renta wdowia 2024. Temat renty wdowiej nie cichnie. Podsumowujemy najważniejsze informacje dotyczące tego świadczenia. Dla kogo jest skierowane? W jakich wariantach będzie występować? Jaka będzie maksymalna wysokość renty wdowiej? 

330,07 zł miesięcznie dodatku dla seniora po ukończeniu 75 lat. Jak ubiegać się o tzw. dodatek pielęgnacyjny w 2024 r.

Czy senior po ukończeniu 75 lat może uzyskać dodatek pielęgnacyjny? Kto wypłaca takie świadczenie i ile ono aktualnie wynosi? Odpowiadamy!

REKLAMA

Sprzedaż przez platformy internetowe. Poważne zmiany już od lipca, prezydent podpisał ustawę

Sprzedaż przez platformy internetowe będzie lepiej kontrolowana przez służby skarbowe. Od lipca 2024 roku wchodzi obowiązek raportowania sprzedawców towarów, którzy dokonali więcej niż 30 transakcji tego rodzaju, a ich łączne wynagrodzeni przekroczyło równowartość 2 tys. euro. W przypadku usług raportowana będzie każda transakcja sprzedaży.

64 500 zł brutto dla każdego pracownika od 1 lipca 2024 r. Tyle wyniesie odprawa po podwyżce wynagrodzenia minimalnego

Wysokość odprawy po podwyżce wynagrodzenia minimalnego od 1 lipca 2024 roku będzie wynosiła maksymalnie 64 500 zł brutto. Zasadą jest bowiem, że kwota odprawy nie może przekroczyć 15-krotnego minimalnego wynagrodzenia za pracę, które obowiązuje na dzień rozwiązania stosunku pracy.

Dziedziczenie pieniędzy z ZUS. Kto może, jakie warunki?

Po śmierci osoby, dla której prowadzone jest subkonto w ZUS, dochodzi do dziedziczenia środków. Jak wyglądają zasady dziedziczenia środków z subkonta w ZUS? Kto i kiedy może dziedziczyć środki pieniężne z ZUS?

Ograniczenie sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych. Leszczyna: Będzie projekt

Minister Zdrowia, Izabela Leszczyna, ogłosiła, że planuje przedstawić projekt ustawy ograniczającej nocną sprzedaż alkoholu na stacjach benzynowych. 

REKLAMA

Propozycja wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz minimalnej stawki godzinowej w 2025 r. Jest już decyzja rządu

Znamy już rządową propozycję podwyżki płacy minimalnej w 2025 roku. Rada Ministrów przyjęła propozycję Ministry Rodziny, Pracy i Polityki. Wynika z niej, że od 1 stycznia 2025 roku minimalne wynagrodzenie za pracę ma wynosić 4626 zł brutto. Natomiast minimalna stawka godzinowa od 1 stycznia przyszłego roku wynosiłaby 30,20 zł.

Aktywny Rodzic (babciowe) od 1 października 2024 r. ZUS wypłaci środki wstecz

Wnioski o wypłatę z programu "Aktywny rodzic" (babciowego) będzie można składać już od 1 października 2024 r. Wypłatą świadczeń zajmie się ZUS. Rodzice w okresie pierwszych trzech miesięcy trwania programu będą mogli wnioskować o świadczenie z wypłatą środków wstecz.

REKLAMA