REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Wybory

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Lista posłów do Sejmu. Wybory 2023

Lista posłów do Sejmu. Wybory parlamentarne w Polsce w 2023 roku były nie tylko ważnym wydarzeniem politycznym, ale również świadectwem zaangażowania społeczeństwa w kształtowanie przyszłości kraju. Głosowanie, które miało miejsce 15 października, przyniosło nowy skład Sejmu, odzwierciedlając aktualne preferencje wyborców oraz dynamikę polskiej sceny politycznej. Niniejszy artykuł przedstawia pełną listę osób, które uzyskały mandat poselski w wyniku przeprowadzonych wyborów. Zestawienie to pozwoli czytelnikowi zorientować się, kto będzie reprezentować interesy obywateli w najbliższej kadencji. Większość z tych osób będzie podejmować kluczowe decyzje wpływające na losy naszego kraju, dlatego warto znać ich nazwiska i pochodzenie wyborcze.

Podział mandatów w Sejmie i Senacie. Wybory 2023

Podział mandatów w Sejmie i Senacie. W wyborach parlamentarnych przeprowadzonych w 2023 roku Polacy oddali głosy na swoich reprezentantów w Sejmie i Senacie. Wyniki tych wyborów, które odbyły się 15 października, wpłyną na kształt polityki krajowej w najbliższych latach. Państwowa Komisja Wyborcza (PKW) podała oficjalne wyniki tych wyborów, które odzwierciedlają podział sił politycznych w obu izbach parlamentu.

Wybory 2023. Sąd Najwyższy ma jeszcze 88 dni, aby orzec czy wybory są ważne. Co z protestami wyborczymi?

Wybory 2023. Sąd Najwyższy ma 88 dni, aby orzec o ważności wyborów. Dokładnie 90 dni po wyborach, czyli 13 stycznia 2024 r. Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego rozstrzygnie o ważności wyborów do Sejmu i Senatu RP. A co z protestami wyborczymi?

Mandaty poselskie. Jak przeliczane są głosy?

Mandaty poselskie. W wyborach do Sejmu posłów wybiera się w okręgach wielomandatowych; mandaty rozdzielane są proporcjonalnie do uzyskanego przez komitety wyborcze poparcia. W podziale mandatów uczestniczą tylko te komitety, które w skali kraju otrzymały 5 proc. głosów lub - w przypadku koalicji - 8 proc. głosów.

REKLAMA

Konstytucja przewiduje trzy kroki wyłonienia rządu. Jakie są możliwości?

Konstytucja przewiduje trzy możliwe kroki wyłonienia rządu po wyborach. Jakie są możliwości?

P. Czarnek: Ile zdobył głosów? 20 000? 80 000? 120 000? 180 000?

Sejm/ Minister edukacji z najlepszym wynikiem w okręgu nr 6 (Lubelskie)

Oficjalne wynik wyborów 2023 r.! Dane ze 100% komisji wyborczych! Rekordowa frekwencja!

PiS - 35,38 proc., KO - 30,70 proc. po przeliczeniu głosów z 100 proc. obwodów - PKW.

Ryszard Terlecki: Spróbujemy powołać rząd, choć będzie trudno

Ryszard Terlecki, wicemarszałek Sejmu, szef klubu parlamentarnego PiS powiedział: Spróbujemy powołać rząd, ale to będzie bardzo trudne; jeśli będziemy opozycją, to z pewnością niełatwą.

REKLAMA

Exit poll - co to?

W świecie mediów, szczególnie w okresie wyborów, pojawia się wiele terminów, które mogą być obce dla przeciętnego odbiorcy. Jednym z nich jest "exit poll". Choć brzmi tajemniczo, jest to narzędzie, które pozwala nam wstępnie ocenić wynik wyborów, zanim jeszcze zostaną opublikowane oficjalne dane. W niniejszym artykule przyjrzymy się bliżej temu badaniu.

PIS 6,3 mln głosów, KO 5 mln, Trzecia Droga 2,5 mln. Pozostałe partie nie przekroczyły 1,5 mln głosów [Dane na 18.20]

PIS 6,3 mln głosów, KO 5 mln, Trzecia Droga 2,5 mln. Pozostałe partie nie przekroczyły 1,5 mln głosów

Obwód głosowania

Obwód głosowania to określony obszar, na którym mieszkańcy danego terytorium dokonują głosowania w wyborach lub referendach. Każdy obwód głosowania ma przypisaną swoją liczbę wyborców i jest odpowiednio przygotowany do przeprowadzenia procesu głosowania. 

Wybory 2023. Ile mandatów trzeba uzyskać, by rządzić? Jaka może być koalicja?

Wybory 2023. PiS-owi trudno będzie stworzyć rząd, chyba że ostatecznie uzyska ok. 215-220 mandatów. Jednocześnie utrzymanie swojego stanu posiadania, jeśli chodzi o liczbę wyborców po 8. latach rządzenia, to bardzo dobry wynik - mówił w poniedziałek w Studiu PAP prof. Bartłomiej Biskup, politolog UW.

Wybory 2023. Co z głosami wyborców, którzy stali w kolejkach do późnej nocy?

Wybory 2023. 15 października w niektórych lokalach wyborczych jeszcze długo po 21 stały kolejki wyborców chcących oddać głos. Szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak i przewodniczący PKW Sylwester Marciniak uspokajają, że "każdy wyborca, który przybył do lokalu wyborczego w niedzielę przed godz. 21 miał możliwość oddania głosu i żaden głos nie został zmarnowany".

Wyniki wyborów 2023. Z zaświadczenia o prawie do głosowania skorzystało ok. 600 tys. osób

Wyniki wyborów 2023. W porównaniu z poprzednimi wyborami liczba osób, które skorzystały z zaświadczenia o prawie do głosowania wzrosła dwukrotnie. Skorzystało z nich ok. 600 tys. osób - poinformował w poniedziałek przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Sylwester Marciniak.

Wyniki referendum 2023. Dane ze 100 proc. obwodów: frekwencja 40,91% proc. Jakie były odpowiedzi?

Frekwencja w referendum wyniosła 43,53 proc. To na razie dane z 28,23 proc. obwodów. Jak odpowiadali biorący udział w referendum? 

Wyniki wyborów 2023. Aktualne dane PKW

Wyniki wyborów 2023 - ostateczne. PKW: dane ze 100 proc. komisji - PiS - 35,38 proc., KO - 30,70 proc., Trzecia Droga - 14,40 proc., Nowa Lewica - 8,61 proc., Konfederacja - 7,16 proc., Bezpartyjni Samorządowcy - 1,86 proc.

PIS ma jednak 40,52 %, a Konfederacji rośnie do 7,45 % [Wybory 2023 r. dane z 9.00 16 X 2023 r.}

Dane PKW z 20,38 proc. komisji wyborczych: PiS - 40,52 proc., KO - 26,04 proc., Trzecia Droga - 13,87 proc.

Wyniki wyborów do Sejmu 2023. Dane PKW z 25,97 proc. komisji wyborczych: PiS - 40,06 proc., KO - 26,40 proc., Trzecia Droga - 14,01 proc., Lewica 8,06 proc., Konfederacja 7,40 proc. [Aktualizacja]

Sąd Najwyższy ma 90 dni na wydanie orzeczenia o ważności wyborów

Nad prawidłowością przebiegu głosowania czuwa PKW, kompetencje kontrolne Sądu Najwyższego aktualizują się z chwilą ogłoszenia wyniku wyborów – wskazuje prof. Aleksander Stępkowski, sędzia i rzecznik SN.

Prezes Orlenu Daniel Obajtek: nie ma powodów, aby ceny paliw miały rosnąć

Prezes Orlenu Daniel Obajtek powiedział: Nie ma powodów, aby ceny paliw na stacjach miały rosnąć w kolejnych tygodniach. Jak ocenił, polityka koncernu zakłada stabilizację cen oraz zabezpieczenie dostaw paliwa dla odbiorców – zarówno w hurcie, jak i detalu.

Co decyduje o ważności wyborów? Jak wnieść protest wyborczy?

Ważność wyborów i protesty wyborcze. Nie później niż 90 dni po wyborach Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego rozstrzyga o ważności wyborów do Sejmu i Senatu. Jednak wcześniej musi rozpoznać wszystkie protesty wyborcze. Wyjaśniamy m.in. wymogi i zasady wnoszenia tych protestów.

Wybory 2023. W niedzielę cztery konferencje PKW; po zakończeniu głosowania wyniki exit poll

W niedzielę, w dniu wyborów parlamentarnych i referendum, Państwowa Komisja Wyborcza (PKW) zaplanowała cztery konferencje prasowe, na których poinformuje m.in. o frekwencji wyborczej i ewentualnych incydentach. Po zakończeniu głosowania TVP, TVN i Polsat podadzą szacunkowe wyniki wyborów oparte na badaniu exit poll.

QUIZ Pamiętasz, kto wygrywał wybory w Polsce po 1989 r.? 10 pytań

Już w najbliższą niedzielę 15 października odbędą się wybory do Sejmu i Senatu RP. A dziś sprawdzamy, czy pamiętasz, kto wygrywał wybory w Polsce przez ostatnie ponad 30 lat.

Przewodniczący PKW: chciałbym, żebyśmy poznali wyniki wyborów najpóźniej we wtorek w godzinach przedpołudniowych

Przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej (PKW) sędzia Sylwester Marciniak powiedział: Chciałbym, żebyśmy poznali wyniki wyborów i referendum najpóźniej we wtorek w godzinach przedpołudniowych; ucieszyłbym się, gdyby to się udało rano, a nawet w nocy z poniedziałku na wtorek.

W stolicy w dniu wyborów komunikacją miejską pojedziemy za darmo

Wybory 2023. Decyzją prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego komunikacja miejska w dniu wyborów będzie darmowa. Obejmuje to autobusy, tramwaje, metro i pociągi SKM. Osoby mające problem z poruszaniem się mogą skorzystać z pomocy Straży Miejskiej. 

Wybory 2023. Tylko do czwartku można zmienić miejsce głosowania lub pobrać zaświadczenie o prawie do głosowania! Jak to zrobić?

Wybory 2023. Chcesz zagłosować w innym miejscu? Pospiesz się! W czwartek 12 października mija termin, w którym można pobierać zaświadczenia o prawie do głosowania lub zmieniać miejsce głosowania.

PIS ma 207, KO 156, Konfederacja 36, Lewica i Trzecia Droga po 30 mandatów. Kto z kim zrobi koalicję? [Sondaż z 6-9 października 2023 r.]

W ostatni weekend, czyli tydzień po Marszu Miliona Serc, Ipsos, na zlecenie TOK FM i OKO.press, przeprowadził badanie, na kogo Polacy zagłosowaliby w najbliższych wyborach parlamentarnych.

Krajowe Biuro Wyborcze - wyniki wyborów 15 X, 16 X czy 17 X? Kiedy do Sejmu i Senatu? Kiedy wyniki referendum?

Szefowa KBW: liczymy na to, że we wtorek 17 października podamy wyniki głosowania

Resort pracy odpowiada: Czy na L-4 można pracować w komisji wyborczej? Co z prawem do zasiłków?

Uczestnictwo w obwodowej komisji wyborczej na zwolnieniu lekarskim - stanowisko resortu pracy

Wybory 2023. Będzie bitwa o frekwencję? Do wzięcia 1 mln zł

Wybory 2023. Za najwyższą frekwencję w wyborach 15 października, gmina do 20 tys. mieszkańców może otrzymać 1 mln zł. Środki trafią do budżetu obywatelskiego. 

Glapiński: w październiku przewidujemy inflację poniżej 7 proc.

Prezes NBP prof. Adam Glapiński powiedział: Problem dużej inflacji mamy za sobą, wyszliśmy z tego bolesnego kłopotu, w październiku przewidujemy inflację poniżej 7 proc.

Wybory 2023. W urzędach pełna mobilizacja - wydłużone godziny pracy, otwarte w sobotę, mobilne punkty rejestracji

Wybory 2023. 12 października upływa termin na pobranie zaświadczenia o prawie do głosowania. W związku z tym terminem samorządy podjęły odpowiednie działania. W niektórych miastach urzędy wydłużają godziny pracy, będą otwarte w sobotę albo będą rejestrować wyborców w… autobusie. 

Wybory 2023. Dni wolne od pracy i diety dla członków komisji wyborczych i mężów zaufania. Konieczne pisemne uprzedzenie pracodawcy

Za pracę w komisjach wyborczych ich członkom należą się dni wolne a także diety. Sprawdźmy ile dni wolnych przysługuje i jakie kwoty diet obowiązują w wyborach w 2023 roku. Czy mają do nich również prawo mężowie zaufania i obserwatorzy społeczni?

Protest wyborczy

Protest wyborczy to formalne zgłoszenie sprzeciwu wobec wyników wyborów lub sposobu ich przeprowadzenia. Jest to narzędzie umożliwiające kandydatom, partiom politycznym, obserwatorom wyborczym czy też wyborcom wyrażenie niezgody w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości lub naruszeń prawa podczas procesu wyborczego.

Lokal wyborczy

Lokal wyborczy to miejsce wyznaczone przez odpowiednie organy administracji publicznej, w którym uprawnieni obywatele mogą oddać swój głos w wyborach. Lokale te są zazwyczaj dostępne w miejscach publicznych, takich jak szkoły, domy kultury czy urzędy, i powinny być przystosowane tak, aby umożliwić głosowanie osobom z niepełnosprawnościami. W lokalu wyborczym znajduje się komisja wyborcza odpowiedzialna za prawidłowy przebieg głosowania oraz za liczenie głosów po zakończeniu wyborów.

Exit poll

Exit poll to sondaż wyjściowy przeprowadzany wśród wyborców w dniu wyborów tuż po opuszczeniu przez nich lokalu wyborczego. Jego celem jest uzyskanie wstępnych wyników głosowania, zanim zostaną oficjalnie ogłoszone przez odpowiednie komisje wyborcze.

Kampania wyborcza

Kampania wyborcza to zorganizowany proces działań promocyjnych, informacyjnych i propagandowych prowadzonych przez kandydatów, partie polityczne lub komitety wyborcze w celu zdobycia poparcia wyborców i zachęcenia ich do oddania głosu na konkretnego kandydata lub listę kandydatów w nadchodzących wyborach. Kampania wyborcza jest ściśle regulowana prawnie w wielu krajach pod względem czasu trwania, sposobu finansowania, a także zakresu i charakteru dozwolonych działań. Jej głównym celem jest przedstawienie programu, postulatów oraz wizji kandydatów lub partii i przekonanie do nich jak największej liczby wyborców.

Czy obietnice wyborcze odbiją się na cenach w sklepach?

Chociaż dynamika wzrostu cen spada to eksperci nie są zgodni co do tego czy ten trend się utrzyma. Zbyt wiele jest czynników, które utrudniają prognozy. Co mają do tego obietnice wyborcze? 

Wybory 2023. Ostatnia szansa, aby zgłosić chęć głosowania korespondencyjnego!

Termin zgłoszenia chęci głosowania korespondencyjnego upływa do 13. dnia przed dniem wyborów. 2 października to więc ostatni moment! Można to zrobić przez internet albo w urzędzie. 

Referendum 2023. Jak będzie liczona frekwencja?

Udział w referendum jest dobrowolny; frekwencja referendalna - która ma wpływ na to, czy referendum jest wiążące, czy nie - jest liczona na podstawie liczby ważnych kart wyjętych z urny - przypomina szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak.

Bezpośredniość wyborów

Bezpośredniość wyborów oznacza, że wyborcy dokonują wyboru swoich reprezentantów bez pośrednictwa jakiejkolwiek innej osoby lub ciała wyborczego. W systemie wyborów bezpośrednich wyborcy oddają swoje głosy bezpośrednio na określonych kandydatów, a ci, którzy uzyskują najwięcej głosów, są wybierani na określone stanowiska.

Komisja wyborcza

Komisja wyborcza to ciało organizacyjne odpowiedzialne za nadzorowanie i zarządzanie procesem wyborczym, zarówno na poziomie krajowym, jak i lokalnym. Zadaniem komisji jest zapewnienie, że wybory są przeprowadzane zgodnie z obowiązującym prawem, w sposób sprawiedliwy i transparentny. Komisja wyborcza odpowiada również za rejestrowanie kandydatów, organizowanie głosowania, liczenie głosów i ogłaszanie wyników wyborów.

Urna wyborcza

Wybory 2023. Do kiedy można się zgłosić na bezpłatny transport? Wkrótce mija termin!

Bezpłatny transport do lub z lokalu wyborczego. Zamiar skorzystania można zgłosić w gminie do 2 października. Do 5 października gminy podadzą do publicznej wiadomości, jak będzie zorganizowany przewóz pasażerów w dniu wyborów. 

Wspieram Sukces Kobiet. Praca, rodzina, wybory - głos kobiet jest ważny!

Wspieram Sukces Kobiet to nowy program wskazujący, że głos kobiet jest bardzo ważny! Polki stanowią 53% wyborców, czyli około 16 milionów. Wybory już 15 października 2023 r. Istotne dla Polek tematy i problemy społeczno-zawodowe to: przemoc wobec kobiet; problem braku żłobków i przedszkoli; ubóstwo starszych kobiet; wsparcie dla kobiet planujących ciążę i spodziewających się dziecka; możliwości pracy kobiet w związku z opieką nad dziećmi; wsparcie matek samotnie wychowujących dzieci oraz zmiany w prawie alimentacyjnym.

Podatkowe pomysły wyborcze. Co proponują partie?

W nadchodzących wyborach podatkowe obietnice stają się kluczowym elementem programów wyborczych największych partii w Polsce. Czy obietnice te są realne? Czy mogą przynieść korzyści dla polskich przedsiębiorców i obywateli? W poniższym artykule przyjrzymy się propozycjom podatkowym trzech komitetów wyborczych: Konfederacji, Polski 2050 oraz Prawa i Sprawiedliwości. Eksperci dokładnie przeanalizowali te propozycje, aby dać czytelnikom klarowny obraz tego, co mogą oczekiwać po ewentualnym wyborze każdej z tych partii. Zapraszamy do lektury!

Dlaczego chcemy głosować na PiS, PO, Konfederację, Lewicę, Trzecią Drogę?

Centrum Badania Opinii Społecznej (CBOS) zbadało powody dla których wyborcy głosują na tę a nie inną partię lub koalicję wyborczą.

 

Wybory i referendum. Za niskie diety dla członków komisji?

Wybory i referendum. Za niskie diety dla członków komisji? Rzecznik Praw Obywatelskich interweniuje! Przy jednoczesnych wyborach i referendum członkowie obwodowych komisji wyborczych nie będą mieli jednak tożsamych zadań i nie będą wykonywać tożsamej pracy, jak przy samych wyborach.

Jaka wysokość diet dla członków komisji wyborczych przy jednoczesnych wyborach i referendum?

Rzecznik Praw Obywatelskich zwraca uwagę na problem diet dla członków obwodowych komisji wyborczych. Jak wskazuje, podczas wyborów parlamentarnych oraz referendum ogólnokrajowego będą one takie, jak podczas wyborów do Sejmu i Senatu RP, Prezydenta RP oraz do Parlamentu Europejskiego. „Przy jednoczesnych wyborach i referendum członkowie obwodowych komisji wyborczych nie będą mieli jednak tożsamych zadań i nie będą wykonywać tożsamej pracy, jak przy samych wyborach - podkreśla RPO.

Kto obiecuje pracownikom najwyższe zarobki? Który komitet wyborczy?

Większość ogólnopolskich komitetów wyborczych w swoich programach przedstawia propozycje dotyczące polskiego systemu podatkowego. Eksperci sprawdzili, ile zarobiliby pracownicy, gdyby w życie weszły zmiany proponowane przez komitety wyborcze PiS, KO, Konfederacji i Bezpartyjnych Samorządowców.

REKLAMA