REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Zdrowie

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Melisa lekarska – uprawa, właściwości zdrowotne. Ekologiczny, pachnący lek z własnego ogrodu

Obok mięty i kilku innych ziół, melisa lekarska ma swoje ważne miejsce w „zestawie obowiązkowym” dobroczynnych, leczniczych roślin, które powinny rosnąć w naszych ogrodach. Uprawa melisy nie jest żadnym problemem, jest niewymagająca, mrozoodporna – sadzimy raz i …. mamy spokój. Nie tylko dlatego, że herbatka ze świeżych liści melisy działa najlepiej na skołatane nerwy. Również z tego powodu, że melisa sama doskonale rozsiewa się po naszym ogrodzie i znajduje sobie dogodne miejsca. 

"TAK dla zdrowia rodziny" - Polacy będą edukowani w kierunku profilaktyki nowotworów

Edukacja na temat znaczenia testów i badań przesiewowych, szczepień przeciwko wirusom onkogennym i przeciwdziałania otyłości jest celem kampanii społeczno-edukacyjnej "TAK dla zdrowia rodziny", która właśnie wystartowała. 

Jeżówka purpurowa (echinacea purpurea) – uprawa w ogrodzie i właściwości zdrowotne

Bardzo dekoracyjną rośliną ogrodową jest jeżówka purpurowa. Przy okazji jest to zioło, które ma niebagatelne zalety zdrowotne i lecznicze. Jak uprawiać jeżówkę purpurową w ogrodzie i jaki pożytek możemy mieć z niej oprócz uroczych kwiatów?

Anestezjologia

Anestezjologia to dziedzina medycyny zajmująca się znieczuleniem pacjentów przed zabiegami chirurgicznymi lub innymi bolesnymi procedurami, a także leczeniem bólu i opieką nad pacjentami w stanie krytycznym. 

REKLAMA

Anestezjolog zadba o pacjenta podczas operacji. Problem może pojawić się później

Ryzyko śmierci z powodów anestezjologicznych jest znikome. Wzrasta jednak śmiertelność z powodu powikłań pooperacyjnych. Gdzie leży problem? Jakie obszary wymagają poprawy? Jak poprawić bezpieczeństwo hospitalizowanych pacjentów? 

Terapia zajęciowa

Terapia zajęciowa, często określana jako ergoterapia, to forma terapii zdrowotnej skoncentrowana na pomocy osobom z różnymi schorzeniami lub niepełnosprawnościami w osiąganiu jak największej niezależności w życiu codziennym. Terapia zajęciowa koncentruje się na umożliwieniu pacjentom samodzielnego wykonywania codziennych czynności, takich jak ubieranie się, gotowanie, praca czy nauka.

Niepełnosprawność

Niepełnosprawność to trwałe lub długotrwałe ograniczenie możliwości fizycznych, umysłowych lub zmysłowych osoby, które w interakcji z różnymi barierami mogą utrudniać jej pełne i skuteczne uczestnictwo w życiu społecznym na równych zasadach z innymi osobami.

Ortodoncja

Ortodoncja to dziedzina stomatologii zajmująca się diagnozowaniem, prewencją i leczeniem nieprawidłowości zgryzu oraz wad w budowie jamy ustnej i szczęki. Głównym celem ortodoncji jest poprawa estetyki i funkcji jamy ustnej poprzez korekcję niewłaściwego ustawienia zębów oraz zgryzu. Osoby specjalizujące się w tej dziedzinie nazywane są ortodontami.

REKLAMA

Balneologia

Balneologia to starożytna gałąź medycyny uzdrowiskowej, która skupia się na naukowym badaniu i wykorzystaniu właściwości leczniczych wód mineralnych, błot terapeutycznych oraz innych substancji związanych z lecznictwem naturalnym.

Geriatria

Geriatria to dziedzina medycyny, która koncentruje się na zdrowiu, opiece i leczeniu osób w wieku podeszłym. 

Pulmonologia

Pulmonologia, zwana również pneumonologią, to dziedzina medycyny zajmująca się diagnozowaniem, leczeniem i profilaktyką chorób układu oddechowego.

Nefrologia

Nefrologia to gałąź medycyny zajmująca się rozpoznawaniem, terapią i zapobieganiem schorzeniom nerek oraz układu moczowego, która nie obejmuje procedur chirurgicznych. 

Endokrynologia

Endokrynologia to gałąź nauki i medycyny poświęcona badaniu procesów wydzielania wewnętrznego, działaniu gruczołów oraz hormonów.

Niewyspani pracownicy kosztują gospodarkę minimum 8 mld złotych rocznie

Prawie połowa Polaków nie jest zadowolona ze swojego snu. Najczęściej wskazywaną przyczyną trudności ze spaniem są problemy finansowe. Eksperci zwracają uwagę, że niewyspani pracownicy stanowią nie tylko potencjalne zagrożenie dla siebie i innych, ale też generują spore koszty. 

Badanie histopatologiczne

Badanie histopatologiczne to procedura diagnostyczna wykorzystywana w medycynie do oceny tkanek i komórek pod mikroskopem w celu zrozumienia zmian chorobowych, diagnozowania chorób oraz monitorowania leczenia. Proces ten polega na pobraniu próbki tkanki lub komórek z organizmu pacjenta i ich dokładnym badaniu w laboratorium histopatologicznym. Wynik badania histopatologicznego jest często niezbędny do potwierdzenia diagnozy wielu chorób, w tym nowotworów.

Endoskopia

Endoskopia to technika diagnostyczna wykorzystywana w medycynie i weterynarii, która polega na wprowadzeniu cienkiego i giętkiego instrumentu medycznego zwanego endoskopem do wnętrza ciała pacjenta w celu oglądania i oceny narządów, a także przeprowadzania różnych procedur medycznych. Endoskop jest wyposażony w oświetlenie i kamerę, co pozwala lekarzowi na oglądanie obrazów w czasie rzeczywistym na monitorze.

Ultrasonografia (USG)

Ultrasonografia (USG) to nieinwazyjna metoda diagnostyki obrazowej, wykorzystująca ultradźwięki do badania i obrazowania tkanek w medycynie i weterynarii. 

NFZ: rezerwacja terminu porady lekarskiej już przy pierwszym kontakcie pacjenta

Pacjent powinien mieć możliwość zarezerwowania terminu porady już przy pierwszym kontakcie. Sytuacje, w których pacjent jest odsyłany do podjęcia próby rejestracji w kolejnych dniach, nie powinny mieć miejsca - podkreśla Narodowy Fundusz Zdrowia. NFZ zaznacza też, że placówki podstawowej opieki mają obowiązek umożliwić rejestrację pacjentów osobiście lub za pośrednictwem osoby trzeciej, w tym przy wykorzystaniu telefonu lub innych środków komunikacji elektronicznej.

65-letni prokurator chciał pracować dłużej - nie dostał zgody! Dlaczego?

65-letni prokurator chciał pracować dłużej - nie dostał zgody od Prokuratora Generalnego! Czy wystarczające dla dalszej pracy prokuratora były dobre zdrowie, doświadczenie i sumienna służba? Nie. Sąd Najwyższy wydał orzeczenie.

Czy palacze powinni płacić wyższą składkę zdrowotną?

Niezdrowy tryb życia – alkohol, zła dieta, stres czy palenie papierosów – jest jedną z głównych przyczyn chorób cywilizacyjnych i wywołanych nimi przedwczesnych zgonów. Dziś papierosy pali prawie 29 proc. Polaków. Czy substytuty nikotyny mogą rozwiązać problem?

Pandemia COVID-19: Kalendarium

Pandemia COVID-19, wywołana przez koronawirusa SARS-CoV-2, stała się jednym z najważniejszych wydarzeń w historii ludzkości. Rozpoczęła się w grudniu 2019 roku i trwała przez kolejne lata, wpływając na życie ludzi, gospodarkę, systemy opieki zdrowotnej i wiele innych aspektów naszego codziennego życia. 

Nowe przepisy ułatwią i przyspieszą uzyskiwanie odszkodowań za błędy medyczne

Nowe przepisy ułatwią i przyspieszą uzyskiwanie odszkodowań za błędy medyczne. Decyzję o rekompensacie w ciągu trzech miesięcy podejmie Rzecznik Praw Pacjenta.

Nieplanowane urlopy, L4 i prezenteizm – często stoją za tym schorzenia jamy ustnej

Nieleczone schorzenia jamy ustnej wpływają na częstotliwość nieplanowanych urlopów i zwolnień lekarskich pracownika. Co więcej: znacząco obniżają wydajność w pracy. Do takich wniosków doszli amerykańscy badacze, którzy na łamach magazynu „PLOS ONE” przeanalizowali dane z ankiet National Health and Nutrition Examination Survey, przeprowadzanych w USA przez Centrum Chorób Zakaźnych (CDC).

Rehabilitacja lecznicza 2023 – zmiany w dostępie do świadczeń (zabiegów) gwarantowanych. Nowe zasady oceny stanu pacjenta

Ministerstwo Zdrowia przygotowało 3 września 2023 r. projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu rehabilitacji leczniczej (m.in. fizykoterapii). Zmiany mają przeciwdziałać wystawianiu skierowań dla osób, które nie mają rzeczywistych potrzeb w zakresie rehabilitacji. Zmiany są dość liczne - najistotniejszą zmianę stanowi rozszerzenie wykazu skal i klasyfikacji medycznych służących do oceny stanu klinicznego lub funkcjonalnego pacjenta (świadczeniobiorcy) w kontekście zabiegów rehabilitacji leczniczej.

Jak leczyć migrenę na NFZ? Wyjaśnia neurolog. Botox i leki biologiczne

W Polsce funkcjonuje specjalny program lekowy dla pacjentów cierpiących na migrenę przewlekłą, który daje możliwość refundowanego leczenia przy użyciu nowoczesnych leków. Do tego programu dołączają sukcesywnie kolejne szpitale. O tym jak leczyć migrenę przewlekłą opowiada dr Kamila Bojakowska z Kliniki Neurologii Państwowego Instytutu Medycznego MSWiA.

Nowa praca. Od kiedy przysługuje prawo do opieki zdrowotnej z NFZ?

Nowa praca – co z korzystaniem ze świadczeń? Ubezpieczenie zdrowotne przysługuje osobom ubezpieczonym m.in. obowiązkowo – zatrudnionym na podstawie umowy o pracę. Jak to wygląda w sytuacji, gdy pracownik rozpoczyna nową pracę? W jakim czasie od zawarcia umowy rozpoczyna się ochrona ubezpieczeniowa? 

Orzech włoski – uprawa w ogrodzie, najlepsze polskie odmiany, przycinanie, wartości odżywcze, nalewka i konfitura z zielonych orzechów

Jeżeli chcemy pozyskiwać ze swojego ogrodu bardzo zdrowe orzechy, to dobrym wyborem jest orzech włoski. To drzewo bardzo dobrze rośnie w polskich warunkach – choć w zimniejszych rejonach może czasem trochę przemarzać. Co trzeba wiedzieć o uprawie orzecha włoskiego? Jakie odmiany wybrać? Dlaczego warto jeść orzechy włoskie?

Metformina wydłuża życie. Zaskakujące wyniki badań zespołu z Massachusetts General Hospital w Bostonie

Metformina sprzyja długowieczności, ponieważ pobudza wytwarzania w organizmie cząsteczek zwanych lipidami eterowymi, głównego składnika strukturalnego błon komórkowych.

W aptece będzie można się zaszczepić już nie tylko na COVID czy grypę!

Szczepienia w aptekach nie tylko na COVID-19 czy grypę? Przegłosowana ostatecznie przez Sejm w ubiegłym tygodniu duża nowelizacja ustawy refundacyjnej przewiduje również rozszerzenie koszyka szczepień dostępnych w aptekach o inne zalecane szczepienia ochronne. Czy farmaceuci zdążą się przeszkolić przed sezonem infekcyjnym? 

Robisz tatuaż albo makijaż permanentny? Sprawdź, co warto wiedzieć o znieczuleniu!

Tatuaż czy makijaż permanentny mogą wiązać się z bólem. Potrzebne jest znieczulenie miejscowe? Warto pamiętać, że produkt przeznaczony do znieczulania skóry nie jest kosmetykiem! 

Zagrożenia w branży telekomunikacyjnej. Jakie ryzyko zdrowotne ponoszą pracownicy?

Zagrożenia w branży telekomunikacyjnej – co warto wiedzieć o pracy w tym sektorze gospodarki? Pracownik w branży telekomunikacyjnej spotyka się z wieloma czynnikami potencjalnie narażającymi jego zdrowie. Mowa tutaj m.in. o hałasie, prądzie elektrycznym, promieniowaniu elektromagnetycznym czy gazie. Jak to wygląda w praktyce? 

W Sosnowcu będzie operował robot

Szpital Specjalistyczny nr 5  im. św. Barbary w Sosnowcu kontynuuje modernizację bloku operacyjnego, w tym celu planuje zakup robota. 

Sauna

Sauna to specjalnie skonstruowane pomieszczenie, w którym utrzymywana jest wysoka temperatura i niska lub wysoka wilgotność, co pozwala na doświadczenie korzystnych efektów zdrowotnych i relaksacyjnych. W saunie temperatura powietrza może wynosić od 45 do 110 stopni Celsiusza. 

Ergoterapia

Ergoterapia to forma terapii zajęciowej, której celem jest pomaganie osobom z różnymi problemami zdrowotnymi w osiąganiu jak największej niezależności i funkcjonalności w codziennym życiu. Poprzez zastosowanie różnorodnych aktywności i zajęć, ergoterapia wspiera pacjentów w rozwijaniu umiejętności potrzebnych do wykonywania codziennych czynności, takich jak ubieranie się, karmienie, utrzymanie higieny osobistej czy pracę zawodową.

Arteterapia

Arteterapia to forma terapii, w której proces twórczy wykorzystywany jest jako narzędzie do poprawy zdrowia psychicznego, emocjonalnego i fizycznego. 

Hortiterapia

Hortiterapia, znana także jako ogrodoterapia, to forma terapii oparta na interakcji człowieka z otaczającą go roślinnością i ogrodem. Jest to terapeutyczny proces, w którym praca w ogrodzie lub praca z roślinami jest wykorzystywana do poprawy zdrowia psychicznego, emocjonalnego i fizycznego pacjentów. 

Hipoterapia

Hipoterapia to terapeutyczna metoda wykorzystująca interakcję między człowiekiem a koniem w celu poprawy zdrowia fizycznego, emocjonalnego lub psychologicznego pacjenta. 

Krioterapia

Krioterapia to rodzaj terapii wykorzystującej niskie temperatury w celach leczniczych lub zdrowotnych. Istnieją różne formy krioterapii, ale głównym celem jest obniżenie temperatury tkanek ciała, co może przynosić różne korzyści zdrowotne.

Pirola - nowy wariant koronawirusa szybko się rozprzestrzenia. WHO: trudno jeszcze ocenić zagrożenie

Nowy wariant koronawirusa o symbolu BA.2.86 i nazwie Pirola wykryto w ostatnich dniach w czterech różnych krajach u sześciu pacjentów. Naukowcy wskazują, że Pirola jest już obecny w wielu krajach, a zakażenie nim wykrywa się u osób, które w ostatnim czasie nie podróżowały. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) twierdzi, że jest jeszcze jest za mało badań i obserwacji, by jednoznacznie ocenić jak groźny jest ten wariant koronawirusa.

Polacy nie potrafią opatrywać oparzeń? W gojeniu ran kluczowa jest pierwsza pomoc!

Co to są oparzenia termiczne? Jak zastosować pierwszą pomoc w przypadku takiego oparzenia? Kiedy działać samodzielnie, a kiedy zgłosić się po interwencję medyczną? 

Porównanie odpowiedzi Google i ChatGPT na pytania dotyczące zdrowia

Według opublikowanego badania w „Journal of Medical Internet Research”, porównującego odpowiedzi Google i ChatGPT na temat choroby Alzheimera i innych form demencji, wyniki wskazują, że Google dostarcza bardziej aktualnych informacji, podczas gdy ChatGPT prezentuje odpowiedzi bardziej obiektywne

Cytryniec chiński – oryginalne pnącze z dekoracyjnymi owocami o 5 smakach. Jak uprawiać w ogrodzie? Jak jeść?

Nadal mało znanym w Polsce pnączem a zdecydowanie wartym posadzenia w ogrodzie jest cytryniec chiński. Jeżeli znajdziemy mu słoneczne miejsce, podporę co najmniej 3-4 metrową i zapewnimy wilgotną, żyzną glebę, to odwdzięczy się drobnymi czerwonymi, jadalnymi i korzystnie wpływającymi na zdrowie owocami. Owoce te mają 5 smaków. Naprawdę, sprawdziliśmy! Oprócz tego roślina ta jest od tysięcy lat wykorzystywana w medycynie chińskiej, a jej korzystny wpływ na zdrowie człowieka potwierdzają współcześni naukowcy.

Dlaczego w stresujących sytuacjach chętnie sięgamy po słodkie jedzenie?

Przewlekły stres może zaburzać działanie układu nagrody w mózgu i powodować błędną reakcję na sytość oraz wzmagać apetyt na słodkie jedzenie. Australijscy naukowcy przetestowali to na myszach, ale taki sam mechanizm może zachodzić u ludzi.

Dieta ketogeniczna

Dieta ketogeniczna, znana również jako dieta keto, to plan żywieniowy charakteryzujący się bardzo niskim spożyciem węglowodanów i wysokim spożyciem tłuszczów.

Zamiana kotleta na sałatkę zmniejszy ryzyko zawału. Jak?

Zwiększony poziom cholesterolu jest najczęstszą przyczyną zgonów na świecie, ale dieta roślinna może go obniżyć. Badania potwierdzają dobre skutki stosowania diety bezmięsnej. Dlaczego warto przejść na zdrowszą dietę w każdym wieku? 

Wakacje w tropikach. Jak uchronić się przed chorobami?

Wakacje w tropikach – jak należy przygotować się do takiego wyjazdu? Urlop w tropikach, a także w krajach subtropikalnych staje się coraz popularniejszy. Niestety taki wyjazd to ryzyko groźnych chorób. Jak się przed nimi chronić? Do jakiego powinniśmy udać się lekarza przed wyjazdem? 

Dlaczego kefir na oparzenie słoneczne to zły pomysł?

Kto jest najbardziej narażony na parzenie słoneczne? Gdzie najczęściej powstają oparzenia? Ile minuty wystarczy, aby skóra była zaczerwieniona? Jak ochronić skórę przed poparzeniem? 

Jak Rozpoznać Przegrzanie i Udar Słoneczny: Proste Wskazówki dla Każdego

W gorące dni, nasze ciała mogą mieć trudności z utrzymaniem odpowiedniej temperatury. To może prowadzić do dwóch poważnych problemów: przegrzania i udaru słonecznego. Warto znać różnice między nimi oraz objawy, które mogą pomóc nam w rozpoznaniu tych stanów.

Zdrowie w Czasie Upałów: Jak Zadbać o Siebie i Swoją Rodzinę

Okresy upałów mogą być wyzwaniem dla naszego zdrowia, zwłaszcza dla osób wrażliwych, takich jak dzieci i osoby starsze. Warto jednak zastosować odpowiednie środki ostrożności, aby zapewnić sobie i swojej rodzinie komfort i bezpieczeństwo podczas ekstremalnych temperatur. Poniżej znajdziesz porady dotyczące tego, jak zadbać o zdrowie w czasie upałów.

Dieta wegańska

Dieta wegańska polega na eliminacji z jadłospisu produktów wszelkich pochodzenia zwierzęcego.

REKLAMA