REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Zdrowie

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Dieta wegańska

Dieta wegańska polega na eliminacji z jadłospisu produktów wszelkich pochodzenia zwierzęcego.

Rewolucja dla pacjentów. Od 1 sierpnia NFZ finansuje nowe zabiegi w chirurgii onkologicznej

Rewolucja dla pacjentów – co się zmieniło w leczeniu onkologicznym? Od 1 sierpnia Narodowy Fundusz Zdrowia finansuje leczenie chirurgiczne m.in. nowotworu błony śluzowej macicy z wykorzystaniem robota. Jak to wygląda w praktyce? 

Zaburzenia odżywania

Zaburzenia odżywiania to poważne choroby, które charakteryzują się zaburzeniem łaknienia i relacji z jedzeniem, mają podłoże psychiczne.

Minister zdrowia czy kryzysu zaufania do tajemnicy dokumentacji medycznej? (WYWIAD)

Obecnie już były minister zdrowia Adam Niedzielski, ujawniając dane o przepisanych lekach jednego z pacjentów (lekarza), przekroczył granicę ochrony tajemnicy lekarskiej. Minister odpowiedzialny za polski system ochrony zdrowia, który powinien dbać o dobro pacjentów oraz o ochronę ich danych podkopał społeczne zaufanie do systemu ochrony zdrowia i bezpieczeństwa naszych danych. Czy my wciąż żyjemy w państwie prawa? Na to i inne pytania odpowiada adw. Karolina Podsiadły-Gęsikowska Kancelaria Prawnik Lekarza.  

REKLAMA

Praca przy komputerze? Ćwiczenia, które ochronią zdrowie

Praca przy komputerze może powodować różne dolegliwości. Pozostawanie w wymuszonej pozycji ciała przez cały dzień pracy może wywołać bóle, a nawet zmiany zwyrodnieniowe. Odpowiednie ćwiczenia to środek, po który mogą sięgnąć pracownicy, by chronić swoje zdrowie. Wyjaśniamy, jakie.

Nocebo

Nocebo to zjawisko, które jest przeciwieństwem efektu placebo. Oznacza to, że oczekiwanie negatywnego skutku lub zażycie nieszkodliwej czy obojętnej substancji może wywoływać rzeczywiste negatywne objawy zdrowotne u pacjenta. 

Placebo

Placebo to substancja lub procedura medyczna, która nie ma rzeczywistego działania terapeutycznego, obojętna dla pacjenta, ale przedstawiana mu jako terapia. 

Homeopatia

Homeopatia to forma medycyny alternatywnej, która została stworzona w XVIII wieku przez niemieckiego lekarza Samuela Hahnemanna. Podstawową zasadą homeopatii jest zasada "podobne leczyć podobnym" - czyli substancje, które u zdrowej osoby wywołują podobne objawy jak choroba, mogą być stosowane do leczenia tej choroby u chorej osoby.

REKLAMA

Interoperacyjność w systemie ochrony zdrowia

Wartość gospodarki opartej na danych jest dziś w Polsce szacowana na 6,2 miliarda euro, a prognozy na rok 2025 wskazują, że może ona wzrosnąć nawet do 12 miliardów euro. Niestety, mimo to Polska uznawana jest za kraj o niskim poziomie cyfryzacji [1]. Tymczasem dane są kluczem do poprawy jakości wielu obszarów życia, w tym systemu opieki zdrowotnej. Warunek jest jeden – to interoperacyjność, czyli możliwość wykorzystywania wiedzy z danych pochodzących z wielu różnych, często niepowiązanych ze sobą źródeł.

Pracowniku budowlany, uważaj na chorobę wibracyjną!

Pracownik budowlany narażony jest na drgania mechaniczne (wibracje) – to czwarty pod względem liczby zagrożonych pracowników czynnik szkodliwy środowiska pracy. W 2019 roku narażonych było 12891 pracowników. Jak podają dane GUS, w porównaniu do roku 2018 liczba pracowników zagrożonych drganiami mechanicznymi utrzymuje się na podobnym poziomie. W dłuższym okresie widać tendencję malejącą. Problem jednak wciąż pozostaje. Czym jest choroba wibracyjna? Jakie są obowiązki pracodawcy, aby jej zapobiegać? 

Białko z owadów obniża zły cholesterol i podwyższa dobry. Sproszkowane owady nie budzą obrzydzenia?

Naukowcy z University of Illinois Urbana-Champaign wykazali w czerwcu 2023 r., że zastąpienie tradycyjnych źródeł białka białkiem owadzim może poprawiać parametry zdrowotne otyłych osób stosujących dietę wysokotłuszczową. W szczególności zaobserwowano poprawę profilu lipidowego we krwi badanych myszy karmionych białkiem larw mącznika: poziom LDL (tzw. "złego cholesterolu"), spadł, a poziom HDL (tzw. "dobrego cholesterolu") wzrósł.

Choroba na urlopie. Czy można iść do przychodni z dala od miejsca zamieszkania?

Choroba na urlopie. Narodowy Fundusz Zdrowia przypomina, że każda osoba z aktualnym ubezpieczeniem zdrowotnym może, w razie potrzeby, zgłosić się do lekarza rodzinnego w dowolnej przychodni i nie potrzebuje skierowania. 

Używasz plastikowej deski do krojenia? Nie mamy dobrych wiadomości

Krojenie żywności na plastikowych deskach może być potencjalnie niekorzystne dla zdrowia – ostrzegają naukowcy z Uniwersytetu Stanowego Dakoty Północnej w USA. Mikrocząsteczki plastiku przenikają do żywności, a wraz z nią przedostają się do ludzkiego organizmu.
Co może nam grozić? 

Pracownicy narażeni na choroby zawodowe bez polis zdrowotnych. Pracodawcy nie chcą ubezpieczać grupowo?

Pracownicy najbardziej narażeni na choroby zawodowe nie mają polis zdrowotnych – dlaczego tego typu ubezpieczenia nie są popularne? Wiele branż, szczególnie tych narażonych na choroby zawodowe, wciąż rzadko korzysta z grupowych ubezpieczeń zdrowotnych. Ponad 50 proc. pracowników objętych grupowymi polisami zdrowotnymi pochodzi z sektorów finansowego, IT i przemysłowego – wskazuje raport SALTUS Ubezpieczenia. Które branże są najlepiej chronione? Dlaczego pracodawcy sięgają po ubezpieczenia grupowe? 

Szpital będzie musiał zgłosić Sanepidowi zachorowania m.in. na ospę małpią, błonicę, cholerę, dur brzuszny

Informowanie Sanepidu (państwowego powiatowego inspektora sanitarnego) o wypisywanych ze szpitala pacjentach, którzy byli zakażeni lub chorowali na błonicę, cholerę, dur brzuszny, dury rzekome A, B i C, gruźlicę, ospę małpią oraz ostre nagminne porażenie dziecięce przewiduje rozporządzenie Ministerstwa Zdrowia opublikowane w Dzienniku Ustaw. Rozporządzenie wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Polskie Zdrowie 2.0 - cztery kierunki interwencji koniecznych do podjęcia

Prawa pacjenta to fundament systemów zdrowia, ale czy są w pełni przestrzegane? Czy są stworzone odpowiednie warunki dla efektywnego funkcjonowania systemu ochrony zdrowia? Polska Akademia Nauk proponuje pewne zmiany, aby dostosować się do nowej rzeczywistości. Jakie interwencje należy podjąć w pierwszej kolejności? 

Czy za zaćmę należy się zadośćuczynienie z tytułu choroby zawodowej?

Zaćma należy do chorób zawodowych. Nieleczona prowadzi do ślepoty. Wczesne wykrycie zaćmy jest możliwe dzięki regularnym badaniom wzroku. Jakie są przyczyny powstawania zaćmy? Czy pracownik ma prawo ubiegać się o odszkodowanie? 

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO)

Światowa Organizacja Zdrowia (World Health Organization, WHO) jest wyspecjalizowaną organizacją Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ), odpowiedzialną za globalne zdrowie publiczne. WHO została założona w 1948 roku i ma siedzibę w Genewie, w Szwajcarii.

Choroby cywilizacyjne

Choroby cywilizacyjne, znane również jako choroby niezakaźne, to grupa chorób, które są często powiązane z niezdrowym stylem życia i charakterystycznymi czynnikami występującymi w społeczeństwie uprzemysłowionym. Choroby cywilizacyjne rozwijają się stopniowo przez długi czas i zwykle są związane z długotrwałymi nawykami żywieniowymi, brakiem aktywności fizycznej, stresem, paleniem papierosów, nadużywaniem alkoholu i innymi czynnikami ryzyka.

Depresja

Depresja to poważne zaburzenie zdrowia psychicznego, które charakteryzuje się głębokim uczuciem smutku, utratą zainteresowań i przyjemności, spadkiem energii oraz zaburzeniami funkcjonowania psychicznego i fizycznego. Jest to stan emocjonalny odczuwany jako trwałe uczucie przygnębienia, beznadziejności, bezwartościowości i braku motywacji.

Czego nie jeść w czasie upałów? A co warto spożywać w gorące dni?

Dieta w czasie upałów powinna być lekkostrawna i dostarczać odpowiedniej ilości płynów, by zapobiec odwodnieniu. Na obiad najlepiej wybrać sałatkę z warzywami zasobnymi w wodę (np. ogórki, pomidory). Z lodów lepiej wybrać sorbety. W gorące dni nie powinno się jeść dań smażonych i fast food-ów, a także potraw ostro przyprawionych. Nie powinno się też pić alkoholu, który odwadnia organizm. Tak radzi Monika Maćków, dietetyczka z Katedry Żywienia Człowieka Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

Nie potrafisz odpoczywać? Zacznij... ziewać!

Jak rzeczywiście odpocząć podczas wakacji? Jak nie traktować urlopu jako marnowania czasu? Co zrobić, aby przełączyć organizm z trybu mobilizacja w tryb odpoczynek? 

Badania genetyczne są szansą dla pacjentów. Jak to wygląda w Polsce?

Badania genetyczne w Polsce – jakich zmian potrzebuje system? Stowarzyszenie na Rzecz Walki z Chorobami Nowotworowymi SANITAS opracowało raport pn. „Badania genetyczne w Polsce – Stan obecny, potrzeby, problemy, rozwiązania”. Raport wskazuje drogi rozwoju polskiej genetyki medycznej, uwzględniając bariery i potrzeby w jak najszerszym aspekcie problemów – nie tylko medycznych, technologicznych organizacyjnych, ale także prawnych, finansowych społecznych i etycznych.

Zdrowie pracownika. Jak o nie dbać?

Zdrowie pracownika – czy opieka medyczna w pracy jest potrzebna? Dbanie o zdrowie pracownika, jego bezpieczeństwo w pracy jest od dawna stosowaną strategią zwłaszcza w dużych, globalnych firmach. Obecnie to podejście nabiera szczególnej wartości. Czy zdrowy pracownik naprawdę jest tak ważny dla firmy? Jak dbać o zdrowie pracowników? 

Ze strachu przed koronawirusem zamieszkał w namiocie w garażu

Ze strachu przed koronawirusem, pewien mieszkaniec Australii zdecydował się przenieść do "hermetycznego namiotu" z filtrem powietrza. Internaucie po jego wpisie w mediach społecznościowych są podzieleni. 

Praca zmianowa. Jakie są zdrowotne konsekwencje?

Praca zmianowa – czy ma wpływ na kondycję organizmu? Okazuje się, że tak. Naukowcy ustalili, że praca w nocy, przy sztucznym oświetleniu, a także jej nieregularność zaburza zegar biologiczny człowieka i może odbić się na zdrowiu. Jakie są skutki pracy zmianowej? Czy da się ich uniknąć? 

Podstawowa opieka zdrowotna (POZ)

Podstawowa Opieka Zdrowotna (POZ), nazywana również pierwszym poziomem opieki zdrowotnej, jest podstawowym elementem systemu opieki zdrowotnej w Polsce. Jej głównym zadaniem jest zapewnienie dostępu do podstawowych usług medycznych na poziomie lokalnym.

Ile razy dziennie patrzysz na smartfon? Zabierasz służbowy telefon na wakacje?

Badania pokazują, że ok. 70% z nas podczas wakacji wyciąga smartfona od 2 do 5 razy na godzinę. Przyjmując, że jesteśmy aktywni około 16 godzin dziennie, to spoglądamy na ekran telefonu nawet 80 razy. Bez zerknięcia w telefon możemy wytrzymać zwykle do dwóch godzin [1]. Te dane obrazują, że od elektroniki nie jesteśmy w stanie odpocząć nawet w trakcie urlopu. Co gorsza, często podczas wypoczynku sprawdzamy także służbowe smartfony. Jak się przed tym bronić? Czy w ogóle można?

Superżywność (Superfood)

Termin "superfood" lub "superżywność" odnosi się do żywności, która jest wyjątkowo bogata w składniki odżywcze, takie jak witaminy, minerały, antyoksydanty i inne substancje odżywcze, które są korzystne dla zdrowia. Superżywność często ma niską zawartość kalorii, a jednocześnie wysoką zawartość składników odżywczych.

Choroba przewlekła

Choroba przewlekła to choroba, która charakteryzująca się długim czasem trwania a zarazem wolno postępująca. 

Terapia u specjalisty w poradni. Szansa dla przewlekle chorych i systemu

Terapia u specjalisty w poradni – czy pacjenci z chorobami przewlekłymi doczekają się takiej alternatywy? Czy podanie leku biologicznego będzie mogło odbywać się w poradni zamiast w szpitalu? Czy takie rozwiązanie wpłynie na wzrost dostępności leczenia i usprawni system? 

W ubiegłym roku z powodu upałów w Europie zmarło 60 tys. ludzi. Jak sobie radzić z wysokimi temperaturami?

Fale upałów. W 2022 r. w 35 krajach europejskich upał zabił ponad 60 tys. ludzi. Najwięcej zgonów było we Włoszech, Hiszpanii i Niemczech. Wyniki badania zostały opublikowane w „Nature Medicine”. Czy w tym roku poradzimy sobie lepiej z wysokimi temperaturami? 

Leki (lekarstwa)

Lek to substancja (pochodzenia naturalnego lub syntetycznego) lub kombinacja substancji, które są używane do leczenia, zapobiegania lub diagnozowania chorób. Leki mogą również być stosowane do zmieniania fizjologicznych funkcji organizmu w celach terapeutycznych lub do utrzymania zdrowia.

Darmowe leki dla dzieci do 18 lat i dla seniorów 65+. Rząd zajmie się projektem ustawy

Dla kogo darmowe leki? Rada Ministrów zajmie się w poniedziałek projektem ustawy, przewidującym rozszerzenie kręgu osób, którym przysługują darmowe leki. Mowa o dzieciach do 18 lat i seniorach 65+. 

Szpitalne oddziały ratunkowe mają więcej czasu na dostosowanie się do wymagań

Szpitalne odziały ratunkowe mają więcej czasu. Ministerstwo Zdrowia przedłużyło okres spełnienia przez placówki wymagań dotyczących szpitalnych oddziałów ratunkowych SOR. Wszystko w związku z kłopotami placówek w tym zakresie. Skąd opóźnienia w realizacji planów? 

Pacjent

Według definicji Światowej Organizacji Zdrowia pacjentem jest osoba korzystająca ze świadczeń opieki zdrowotnej, niezależnie od tego czy jest zdrowa, czy chora.

Lubisz długie drzemki w ciągu dnia? Nie mamy dobrych wiadomości...

Drzemka. Badania przeprowadzone w Wielkiej Brytanii i Hiszpanii wykazały, że skłonność do drzemek może być uwarunkowana genetycznie, a krótkie sjesty mogą być korzystne dla zdrowia. Problem zaczyna się, gdy drzemki trwają powyżej 30 min, zwłaszcza w połączeniu z niezdrowym stylem życia. O co chodzi?

E-recepta

E-recepta, zwana również elektroniczną receptą, to wersja cyfrowa tradycyjnej recepty lekarskiej. Jest to oficjalny dokument medyczny zawierający zalecenia lekarskie dotyczące leków dla pacjenta, które są zapisywane i przechowywane w formie elektronicznej.

Badania diagnostyczne. Gdzie są najkrótsze kolejki?

Badania diagnostyczne – czy na szybkość wykonania badania ma wpływ miejsce zamieszkania? Wczesne wykrycie raka może uratować życie. Niestety w wielu miejscach na wykonanie badań obrazowych trzeba czekać ponad miesiąc. Na jakie badania najbardziej wydłużył się okres oczekiwania? Przedstawiamy najnowsze wyniki Onkofundacji Alivia.  

Badania okresowe

Badania okresowe są to badania medyczne wykonywane regularnie, zgodnie z określonym harmonogramem, w celu monitorowania stanu zdrowia i wczesnego wykrywania ewentualnych problemów zdrowotnych.

Jak zabezpieczać żywność w czasie upałów?

Jak zabezpieczać żywność w czasie upałów? Wysoka temperatura otoczenia sprzyja szybkiemu rozwojowi drobnoustrojów i psuciu się żywności. Przechowywanie jedzenia w odpowiednich warunkach w sklepie czy w domu jest kluczowe dla zapewnienia bezpieczeństwa żywności – zaznaczył w środę GIS.

Wybierasz się na wakacje w tropiki? Koniecznie odwiedź lekarza medycyny podróży!

Groźne choroby na wakacjach w tropikach. Medycyna podróży i przygotowywanie się do bezpiecznego wyjazdu na wakacje jest tematem kolejnej "Środy z Profilaktyką", przypadającej 5 lipca w ramach akcji edukacyjnej Narodowego Funduszu Zdrowia. NFZ przypomina zasady bezpiecznego wypoczynku.

Czy dłuższe życie wiąże się z dłuższym procesem umierania? Naukowcy sprawdzają

Długie życie seniora. Wiele starszych osób na rok przed śmiercią wymaga długoterminowej opieki zdrowotnej lub hospicyjnej. Naukowcy na podstawie bazy danych zgonów w Szwecji sformułowali hipotezę, że wydłużenie średniej oczekiwanej długości życia może również oznaczać wydłużony proces umierania. Niestety temat jest pomijany w debacie publicznej, a będzie coraz poważniejszym wyzwaniem. 

Zgłoszenie dziecka do ubezpieczenia zdrowotnego. Jak to zrobić? W jakim terminie?

Zgłoszenie dziecka do ubezpieczenia zdrowotnego – kto i kiedy zgłasza dziecko do ubezpieczenia zdrowotnego? Jaki jest termin na zgłoszenie? Jak można ubezpieczyć dziecko, by mogło czerpać z tego jak najwięcej korzyści? 

Profilaktyka 40 Plus. Na badania można się już zapisać przez centralną e-Rejestrację

Profilaktyka 40 Plus. Na badania z programu Profilaktyka 40 Plus od 1 lipca można zapisać się przez centralną e-Rejestrację. Osoby, które już z niego skorzystały, mogą zrobić to ponownie, jeśli minęło 12 miesięcy. 

Woda w fontannach nie do kąpieli!

Uwaga na wodę w fontannach. Woda w miejskich fontannach nie nadaje się do kąpieli ani do picia. Mogą znajdować się w niej m.in. bakterie gronkowca, salmonelli, pałeczki legionelli - przestrzega Główny Inspektorat Sanitarny.

Jak Polacy dbają o zdrowie? RAPORT

Jak Polacy dbają o zdrowie? Jaka jest świadomość społeczeństwa na temat kondycji fizycznej i badań profilaktycznych? Czy inflacja i jej wpływ na finanse Polaków odbija się także na ich zdrowiu? Sprawdzamy! 

Ile samorządy wydają na szpitale. Analiza Związku Powiatów Polskich

Ile samorządy wydają na szpitale? W latach 2015-2022 powiaty i  miasta na prawach powiatu wydatkowały na szpitale kwoty kilku miliardów. Dominowały przede wszystkim wydatki majątkowe. Rok 2019 i 2020 to widoczny gwałtowny wzrost wydatków – wskazuje analiza Związku Powiatów Polskich. Jaka jest kondycja szpitali powiatowych? 

Pacjenci cierpiący na choroby rzadkie chcą mieć równe szanse

Rzadkie choroby. Po tym, jak firma farmaceutyczna zgodnie z planem zakończyła badanie kliniczne, dzięki któremu pacjenci cierpiący na alfa-mannozydozę mogli otrzymywać innowacyjną terapię leczniczą, Ministerstwo Zdrowia nie podjęło dalszych konsultacji dotyczących objęcia jej refundacją. 

Gospodarka lekami szpitalnymi. Co należy poprawić?

Gospodarka lekami szpitalnymi – czy da się zwiększyć efektywność funkcjonowania apteki? Właściwa gospodarka lekami szpitalnymi jest zagadnieniem złożonym. Identyfikowane są dwa główne wyzwania: problem strat, które powstają podczas sporządzania leków oraz problem nadmiarów technologicznych. Obecny system przynosi straty, co zatem zrobić by odwrócić ten trend? 

REKLAMA