Likwidacja USAID to śmierć 14 mln ludzi do 2030 r.

REKLAMA
REKLAMA
Likwidacja amerykańskiej agencji pomocy międzynarodowej USAID może doprowadzić do śmierci 14 milionów osób do 2030 roku – wynika z analiz opublikowanych w brytyjskim czasopiśmie medycznym „Lancet”. Naukowcy szacują, że aż jedną trzecią ofiar będą stanowić dzieci poniżej piątego roku życia.
Likwidacja USAID to śmierć 14 mln ludzi do 2030 r.
Zespół badaczy przeanalizował dane dotyczące zachorowalności i umieralności ze 133 krajów i oszacował, że programy finansowane przez USAID zapobiegły 91 mln zgonów w uboższych krajach w ciągu dwóch dekad (2001-2021 r.).
REKLAMA
Naukowcy założyli, że zgodnie z zapowiedziami z początków kadencji prezydenta Donalda Trumpa Stany Zjednoczone obetną wydatki na programy realizowane przez USAID o 83 proc.
Badacze obliczyli, że dotychczas programy finansowane przez organizację ograniczyły o 15 proc. liczbę zgonów. W przypadku dzieci poniżej 5. roku życia spadek te wyniósł 32 proc.
17 centów dziennie
REKLAMA
Pomoc USAID była najskuteczniejsza w przypadku chorób, którym zgodnie z współczesną wiedzą medyczną można zapobiec. W krajach otrzymujących największą pomoc organizacji śmiertelność z powodu HIV/AIDS spadła o 74 proc., a malarii - o 53 proc., w porównaniu z krajami, w których organizacja nie finansowała pomocy lub finansowała w nieznacznym stopniu.
Przed objęciem urzędu przez Trumpa wydatki na USAID wynosiły około 0,3 proc. budżetu federalnego USA. - Obywatele USA wpłacali USAID około 17 centów dziennie, czyli około 64 dolary rocznie. Myślę, że większość ludzi poparłaby dalsze finansowanie USAID, gdyby wiedziała, że tak niewielki wkład może tak skutecznie ratować miliony ludzi — powiedział agencji AFP współautor badania James Macinko z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles (UCLA).
os/ mal/
REKLAMA
REKLAMA