REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy 26.01.2025 r. to niedziela handlowa, handel bez zakazu, zakupy w Lidlu i Biedronce, w galeriach, wszystkie sklepy otwarte czy tylko Żabka

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Czy dziś 25.01.2025 r. jest w końcu niedziela handlowa i czynne są wszystkie sklepy?
Czy dziś 25.01.2025 r. jest w końcu niedziela handlowa i czynne są wszystkie sklepy?
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Dziś jest już czwarta niedziela stycznia. Na pewno wiele osób ma potrzebę zrobienia zakupów i liczy na to, że w końcu przyszła niedziela handlowa. I faktycznie, niedziela 26.01.2025 r. to niedziela handlowa. Jedna z nielicznych w roku, w którą mogą być otwarte wszystkie bez wyjątku sklepy - od Lidla i Biedronki po ekskluzywne butiki w galeriach i centrach handlowych.
rozwiń >

REKLAMA

Przez ostatnie lata niedziel handlowych było jeszcze mniej – tylko siedem w roku. Tę ósmą, jako trzecią w grudniu przed Bożym Narodzeniem, dodano ostatnio za pośrednictwem ustawy ustanawiającej Wigilię kolejnym w roku dniem wolnym od pracy. Poprawiono więc warunki d zakupów w grudniu, ale nic nie zmieniło się w pozostałe miesiące.

REKLAMA

Taki układ sprawia, że coraz mniej osób jest zainteresowanych niedzielnymi zakupami i odwiedza sklepy nawet w te siedem niedziel handlowych - za wyjątkiem poprzedzających święta: Wielkanoc i Boże Narodzenie. W konsekwencji firmy handlowe, zwłaszcza te największe, ponoszą duże straty przez spadek obrotów - brak tego jednego dnia handlowego nie rekompensuje wzrost obrotów w dni handlowe. Jedynie te, które sprzedają też przez Internet i obsługują dostawy kurierem zyskują na obrotach w niedziele - zarówno handlowe, jak i z zakazem handlu.

Niedziele handlowe, niedziele z zakazem handlu: jaka jest niedziela 26.01.2025

REKLAMA

Przynajmniej na razie, bo w Sejmie, w komisjach, wciąż rozpatrywany jest poselski projekt ustawy, który znacząco pomnaża liczbę niedziel handlowych. W zasadzie wprowadza co najmniej dwie niedziele handlowe w każdym miesiącu. Jednak czy taka ustawa zostanie kiedykolwiek uchwalona, nie wiadomo.
Wiadomo natomiast, że takiej nawet uchwalonej ustawy nie podpisze prezydent, dopóty dopóki jest nim Andrzej Duda.

Nie można więc wykluczyć, że posłowie zwlekają z ostatecznymi decyzjami do czasu wyborów prezydenckich, licząc, że nowy prezydent będzie z kręgów obecnej koalicji rządowej, a w związku z tym bardziej przychylnych okiem będzie podchodził do wszelkich zmian legislacyjnych. To by oznaczało, że sprawa wydłużenia listy niedziel handlowych wróci jesienią 2025 roku.
Nie jest jednak pewne, że tych niedziel handlowych będzie aż tak dużo – to znaczy co najmniej co druga w roku – bo i w samej koalicji rządowej są duże rozbieżności co do tego czy sklepy powinny być czynne we wszystkie niedziele.

Zakupy w niedzielę 26 stycznia 2025 roku

W niedzielę otwarte są wszystkie sklepy, z tym że prawie wszystkie będą czynne krócej niż na przykład w sobotę czy inne dni robocze.
W przypadku Lidla, którego większość sklepów jest czynna w dni powszednie oraz w soboty od 6.00 lub 7.00 rano do nawet 23.00 wieczorem, w niedzielę handlową sklepy otwierają się dopiero o godzinie 8.00 a zamykają już o 21.00. Podobnie jest z innymi sieciami handlowymi.
Za to walcząc o klientów sieci dyskontowe i supermarkety przygotowały specjalne promocje. Można więc będzie zrobić zakupy oszczędzając sporo na wydatkach. To swoista rekompensata za czas poświęcony na wizyty w sklepach kosztem niedzielnego wypoczynku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W niedzielę 19.01.2025 r.  czynne są sklepy internetowe

W niedzielę można też zrobić zakupy nawet duże w sklepie internetowym. Oczywiście to możliwość głównie dla osób, które mieszkają w dużych miastach, które są obsługiwane przez takie sklepy, na dodatek przyjmujące i dostarczające zamówienia w niedziele.

Gdy karnawałowa zabawa w domu ma być na większą skalę i z większą liczbą gości, takie rozwiązanie jest lepsze niż tracenie czasu w sobotę czy piątek, na bieganie po sklepach i wystawanie w kolejkach do kas.
Zakupy można zrobić i dostawę zamówić na bardzo dogodny termin, łącznie z sobotą lub niedzielą, w którą zaplanowana jest impreza z udziałem gości albo w dzień następujący po niej, by od razu uzupełnić zapasy na normalne funkcjonowanie w robocze ni tygodnia.

Niezawodne w niedziele - wszystkie bez wyjątku: handlowe i z zakazem handlu - są zwłaszcza sklepy sieci Żabka. Większość z nich w niedziele jest czynna krócej niż w zwykłe dni – otwierają się o 9.00 lub o 10.00 rano, ale nie brakuje też takich, które obsługują klientów jak w poniedziałki i inne dni powszednie – od godziny szóstej rano do dwudziestej trzeciej.
Nie inaczej będzie w najbliższą w niedzielę 19.01.2025 r.  W wielu Żabkach zakupy można zrobić już od 6.00 godziny rano i przez cały dzień potem, byle zdążyć przed 23.00.

Niedziele w styczniu 2025 roku: które są z zakazem handlu, a które handlowe, gdzie zakupy można zrobić w niedzielę 19.01.2025 r.

Niedzielne dylematy: dziś niedziela handlowa czy niedziela z zakazem handlu, odżyły wiosną tego roku gdy Sejm zaczął pracować nad nowelizacją ustawy o zakazie handlu w niedziele i ożyły nadzieje, że sklepy będą znów otwarte we wszystkie niedziele, a nie tylko siedem w roku - jak w ostatnich latach, do czego już praktycznie przywykliśmy.
Ta niedziela 19.01.2025 r. jest dla konsumentów o tyle ważna, że po Bożym Narodzeniu i Nowym Roku zapasy w lodówkach i spiżarniach już się wyczerpały i dobrze by je było uzupełnić.

Niedziele handlowe w 2025 roku: osiem zamiast siedmiu

Podobnie będzie w całym 2025 roku, o ile nie dojdzie do zmian w ustawie o zakazie handlu w niedziele. Tyle, że w grudniu będą nie dwie, ale trzy niedziele handlowe:

  • 26 stycznia
  • 13 kwietnia
  • 27 kwietnia
  • 29 czerwca
  • 31 sierpnia
  • 7 grudnia
  • 14 grudnia
  • 21 grudnia.

Niedziela handlowa czy z zakazem handlu 26.01.2025 r.: czy kiedyś będą handlowe wszystkie niedziele,  a jeśli - to od kiedy

Odpowiedz jest prosta: gdy Sejm uchwali ustawę radykalnie zmieniającą aktualnie obowiązującą ustawę o zakazie handlu w niedziele i zostanie ona opublikowana w Dzienniku Ustaw. Wtedy, zgodnie z projektem, który posłowie po pierwszym czytaniu skierowali do komisji sejmowych, od kolejnego miesiąca zakaz obejmował będzie tylko pierwszą i trzecią niedzielę miesiąca. W pozostałe handel będzie dozwolony na dowolnych zasadach.

Ponadto więcej niedziel handlowych będzie tradycyjnie w miesiące świąteczne: marzec lub kwiecień (Wielkanoc) i grudzień (Boże Narodzenie).

Pracownicy Lidla, Biedronki, Stokrotki, Auchan, Kaufland, Aldi, Dino – czy innych sieci, którzy teraz korzystają z prawie wszystkich wolnych niedziel w związku z obowiązywaniem przepisów o zakazie handlu w niedziele w obecnym kształcie, zyskają ochronę – za pracę w niedziele dostaną podwójne wynagrodzenie oraz inny dzień wolny, a poza wszystkim gwarancję co najmniej dwóch niedziel w miesiącu bez pracy.
Takie są zapisy w krótkiej i treściowej ustawie nowelizacyjnej, która z komisji sejmowych trafić ma lada moment do pierwszego czytania na forum całego Sejmu.

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Tyle co teraz za rok, zapłacisz co miesiąc gdy nowy podatek katastralny zastąpi obecny podatek od nieruchomości

Podatek katastralny zamiast podatku od nieruchomości, jaka to różnica? Zasadnicza. Danina dla fiskusa jest wyliczana na podstawie wartości nieruchomości a nie jej metrażu. Efekt jest taki, że za miesiąc fiskusowi z tego tytułu trzeba zapłacić nawet więcej niż teraz płaci się za cały rok.

Będzie druga waloryzacja emerytur w 2025 roku, bo inflacja ciągle za wysoka. To byłaby ulga dla seniorów

W pierwszym kwartale 2025 inflacja wciąż ociera się o 5 procent, ale rosnące ceny żywności i kosztów utrzymania mogą sprawić, że w drugim kwartale przyspieszy. Wtedy realna stanie się druga waloryzacja emerytur. Jej warunkiem jest bowiem inflacja wyższa niż 5 procent w całym pierwszym półroczu danego roku.

Ryszard Cyba (morderca pracownika biura PiS) zwolniony z zakładu karnego - przebywa w szpitalu psychiatrycznym

Ryszard Cyba skazany za zabójstwo Marka Rosiaka w biurze PiS w Łodzi w 2010 r. został zwolniony z zakładu karnego z uwagi na stan zdrowia. Nie oznacza to, że został uwolniony – poinformował rzecznik łódzkiego sądu okręgowego. Z więzienia Cyba trafił do DPS-u, a stamtąd do szpitala psychiatrycznego.

Czy można sprzedać środek trwały w czasie zawieszenia działalności gospodarczej.? Jak rozliczyć podatki od tej sprzedaży?

Wielu przedsiębiorców, którzy decydują się na zawieszenie działalności gospodarczej, zastanawia się, jak prawidłowo rozliczyć sprzedaż środków trwałych. Często pojawiają się pytania, czy w trakcie zawieszenia można sprzedać firmowy majątek i czy od takiej transakcji należy odprowadzić podatek. Wbrew pozorom, sprawa nie jest skomplikowana.

REKLAMA

13 emerytura - terminy wypłat w 2025 roku

We wtorek 1 kwietnia pierwszej grupie emerytów i rencistów jest przekazywane dodatkowe roczne świadczenie pieniężne, czyli tzw. trzynasta emerytura. To pierwsza transza tego świadczenia, w ramach którego 1,67 mld zł trafi tego dnia do 889 tys. osób. Co powinni wiedzieć uprawnieni do „trzynastki”, wyjaśnia ekspertka Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Aneta Adamiak z Departamentu Świadczeń Emerytalno-Rentowych w centrali ZUS i apeluje do seniorów, którzy jeszcze nie mają kont bankowych, o ich założenie ze względów bezpieczeństwa.

Uwaga: zaczęła się inwazja kleszczy. Ukąszenie kleszcza może powodować chorobę zawodową, wypadek przy pracy i świadczenia z ZUS

Jak podaje w swoim komunikacje Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna zaczął się już "sezon" na kleszcze. Nie wiele osób wie, ale ukąszenie kleszcza może powodować chorobę zawodową czy nawet wypadek przy pracy, a co się z tym wiąże możliwość otrzymywania świadczenia z ZUS czy KRUS. Przytaczamy też mity dotyczące kleszczy ale i niezbędne informacje.

Co się należy oprócz wynagrodzenia? 3 świadczenia wynikające ze stosunku pracy

Wynagrodzenie to świadczenie dla pracownika wynikające ze stosunku pracy. Przepisy prawa pracy przewidują jeszcze trzy inne świadczenia, które należą się pracownikowi. Jakie i co należy o nich wiedzieć?

Co ze starymi orzeczeniami po nowych wytycznych dla WZON i PZON? Kiedy zmiany dla osób niepełnosprawnych? Co z punkt 7 i 8?

Jestem mamą dziecka, u którego w badaniach przesiewowych zdiagnozowano rdzeniowy zanik mięśni (SMA). Córka ma orzeczenie o niepełnosprawności wydane na 3 lata, prawomocne. Według nowych wytycznych wprowadzonych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej choroba córki jest na liście chorób, które kwalifikują do orzeczenia o niepełnosprawności do ukończenia 16 lat oraz przyznania 7 i 8 punktu orzeczenia. W związku z tymi zmianami pojawia się pytanie: czy mogę złożyć ponownie wniosek o orzeczenie o niepełnosprawności, czy kolejne rozpatrzenie będzie możliwe dopiero pod koniec ustalonego okresu orzeczenia?

REKLAMA

Tylko 169 zł. Tyle wynosi składka na ubezpieczenie emerytalno-rentowe w II kwartale 2025 r., ale nie dla wszystkich

Tylko 169 zł. Tak, tyle wynosi składka na ubezpieczenie emerytalno-rentowe w II kwartale 2025 r. Oczywiście nie dotyczy to wszystkich ubezpieczonych. Niby stawka jest niska, ale z drugiej strony w przyszłości emerytura czy renta też będzie niska. Czy warto?

Rozwód to prawdziwa pułapka na kredytobiorców. Rozwodzącym się małżonkom bank może bez problemu zabrać mieszkanie lub dom

Banku nie interesuje powód braku spłaty kredytu w terminie. Uruchamia windykację, a jak zajdzie potrzeba – przejmuje kredytowaną nieruchomość, by ją zlicytować za długi. Z tego punktu widzenia rozwód jest mniej ważny niż podział majątku. Ten drugi przy braku zgody rozstrzygany jest w odrębnym postępowaniu, zwykle długim.

REKLAMA