REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Tysiące ze zwrotu podatku za 2023. Już można złożyć PIT-36 lub PIT-37 i czekać na pieniądze z urzędu skarbowego

Miliony Polaków znów dostaną w 2024 roku zwrot nadpłaconego PIT w formie zaliczek pobieranych w zakończonym właśnie roku; jak szybko odzyskać te pieniądze
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Od środy 3 stycznia – poniedziałek to dzień świąteczny, a we wtorek 2 stycznia urzędy nie pracują, odbierając wolne za święto przypadające na sobotę 6 stycznia – co do zasady można już złożyć roczne zeznanie podatkowe za 2023. Najszybciej powinni to zrobić ci podatnicy, którzy spodziewają się zwrotu, bo nadpłacili podatek w formie zaliczek.

Czy jednak taki pośpiech przyspieszy moment faktycznego zwrotu podatku?

REKLAMA

Składasz PIT elektronicznie, o połowę krócej czekasz na zwrot podatku

Formalnie można więc złożyć roczny PIT już na początku stycznia 2024 r., ale nie daje to gwarancji, że zwrot dostanie się szybciej niż czekając do połowy lutego, kiedy to Krajowa Administracja Skarbowa na portalu Twój e_PIT udostępnia wypełnione PIT-36 lub PIT-37 do zaakceptowania.
Wynika to z przepisów ordynacji podatkowej, zgodnie z którymi zwrot nadpłaty otrzymasz w ciągu:

  • 3 miesięcy od dnia złożenia zeznania - jeżeli złożyłeś je w formie dokumentu papierowego,
  • 45 dni od dnia złożenia zeznania - jeżeli złożyłeś je w formie dokumentu elektronicznego za pośrednictwem usługi Twój e-PIT lub przez e-Deklaracje.

REKLAMA

W praktyce więc na jedno wychodzi, zwłaszcza jeśli zaraz w połowie lutego, zaraz po udostępnieniu, zaakceptujesz swój PIT na portalu, co sprawi, że nadpłata trafi do ciebie w tym krótszym terminie, a w praktyce skarbówka na samym początku zwraca podatek nawet w ciągu kilku dni.

Na dodatek, by szybko i bez błędów złożyć roczny PIT trzeba mieć wszystkie niezbędne dane, w tym PIT-11 od płatników, którzy pobierali nam zaliczki na podatek. Oni na sporządzenie takich rozliczeń mają cały styczeń.

Wciąż miliony podatników płacą wyższe zaliczki na PIT niż powinni - dlaczego?

Nadpłatę mają przede wszystkim osoby osiągające dochody z umów cywilnych – zlecenia i o dzieło. Płatnicy pobierają bowiem zaliczkę – i to jest zgodne z przepisami podatkowymi – bez uwzględniania kwoty wolnej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Chodzi przy tym o kwotę stanowiącą podstawę opodatkowania. Przy umowach cywilnych – zlecenia i dzieło – stosowane są zryczałtowane koszty uzyskania przychodu: 20 proc. tego przychodu albo nawet 50 proc. przychodu gdy w grę wchodzą prawa autorskie.

REKLAMA

W konsekwencji np. przy zarobkach (po odjęciu składek na ubezpieczenie społeczne ZUS) wynoszących 2 850 zł zaliczkę na podatek (12 proc.) wylicza się nie od tej kwoty, ale od kwoty po odjęciu 20 proc. zryczałtowanych kosztów uzyskania przychodu.

Nadpłatę mogą też mieć osoby, które pracowały na etacie, ale przez niepełną część roku, w związku z tym ich dochody nie przekroczyły kwoty wolnej od podatku 30 000 zł. Przy pobieraniu zaliczki płatnicy uwzględniali tylko 1/12 kwoty wolnej, bo tak stanowią przepisy.
Nie zmienia to faktu, że finalnie nawet jeśli ktoś pracował cztery miesiące w roku 2023 ma prawo do całej kwoty wolnej 30 000 zł, a nie jej 4/12.
W rozliczeniu rocznym PIT-37 lub PIT-36 będzie więc miał prawo odjąć od dochodu przed opodatkowaniem pełne 30 000 zł.

Co zrobić, by nie nadpłacać podatku w 2024 roku

Nadpłaty podatku w zaliczkach można uniknąć – płacić niższe zaliczki dzięki wyliczeniu ich we właściwej wysokości przez płatnika.
Jak to zrobić?

Drugi rok z rzędu jest możliwość złożenia oświadczenia PIT-2 płatnikom nie tylko przy etatowej umowie o pracę, ale i przy umowach cywilnych. Złożenie takiego oświadczenia sprawia, że płatnicy wyliczają zaliczki na podatek co miesiąc uwzględniając 1/12 kwoty wolnej, podobnie jak to ma miejsce u etatowców.

Jeśli więc podatnik teraz w styczniu 2024 r. złoży płatnikowi lub w sumie nawet trzem płatnikom oświadczenie PIT-2, to ten płatnik pomniejszał mu będzie zaliczkę na podatek jak osobie na etacie – uwzględniając 300 zł z tytułu kwoty wolnej co miesiąc.

W praktyce ponieważ wcześniej PIT-2 był przywilejem etatowców, to z niewiedzy o takiej możliwości wciąż mało kto na umowie śmieciowej dba o złożenie oświadczenia. A płatnik-zleceniodawca nie ma obowiązku się o nie upominać.
Dlatego nadpłacone z braku złożenia PIT-2 kwoty podatku w zaliczkach za 2023 rok będą u większości zleceniobiorców i wykonujących umowy o dzieło  do zwrotu dopiero w ramach rozliczenia rocznego za 2023 rok, a więc między 1 styczniem a 30 kwietnia 2024 r.
Jednak za rok, przy dbałości o systematyczne składanie PIT-2 u płatników, już wcale tak by nie musi.

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności zostanie wydłużona. Będą nowe przepisy

19 lipca 2024 r. do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Dzięki nowym przepisom zostanie wydłużona ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności niemal 400 tys. osób.

Bon senioralny w tym kwartale. Taki jest plan, czekamy na realizację

Projekt ustawy o bonie senioralnym ma zostać przyjęty przez rząd w tym kwartale. Tak wynika z planu legislacyjnego Rady Ministrów. Wysokość bonu senioralnego ma wynosić maksymalnie 2150 zł. Osobą uprawnioną do korzystania z usług świadczonych w ramach bonu senioralnego będzie osoba, która ukończyła 75. rok życia.

Nowości w KSeF: faktury konsumenckie, złożone załączniki, faktury poza KSeF. Konsultacje Ministerstwa Finansów

W dniu 18 lipca 2024 r. w Ministerstwie Finansów przy ul. Świętokrzyskiej 12 odbyło się kolejne spotkanie konsultacyjne dotyczące Krajowego Systemu e-Faktur zorganizowane przez Ministerstwo Finansów i Krajową Administrację Skarbową. Przedstawiciele MF podsumowali dotychczasowe prekonsultacje zmian w zakresie obowiązkowego KSeF. Eksperci Ministerstwa Finansów zaprezentowali też propozycje rozwiązań biznesowych tj. wymianę środowiska KSeF na docelowe, wdrożenie załączników i aktualizację struktury e-faktury,  a także planowane rozwiązania i nowe funkcjonalności KSeF.

e-Doręczenia w kancelariach komorniczych. System ma przynieść oszczędności finansowe

Komornicy sądowi jako pierwsi wprowadzają system e-Doręczeń. Docelowo dostęp do wszystkich postępowań komorniczych ma być cyfrowy. System e-Doręczeń ma przynieść kancelariom komorniczym znaczne oszczędności finansowe.

REKLAMA

Rynkowi pracy nie grozi nic złego. Zatrudnienie spadło, ale za nami kolejny miesiąc wzrostu wynagrodzenia w tempie dwucyfrowym

Znamy przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw. Rynkowi pracy nie grozi nic złego. Zatrudnienie co prawda spadło, ale za nami kolejny miesiąc wzrostu wynagrodzenia w tempie dwucyfrowym.

Jedna lekcja religii w szkole, dodatkowe w salkach katechetycznych. MEN: zmiany od 1 września 2025 roku

Ministra edukacji narodowej Barbara Nowacka poinformowała 18 lipca 2024 r., że jedną lekcję religii tygodniowo w szkołach zamierza wprowadzić za pomocą rozporządzenia. Dodatkowe godziny mogą być realizowane w ramach zajęć w salkach katechetycznych - dodała.

500 zł dodatku do wynagrodzenia dla tych pracowników. Od kiedy? Sprawdź, co już wiadomo w tej sprawie.

500 zł dodatku do wynagrodzenia dla tych pracowników. Od kiedy? Sprawdź, co już wiadomo. Wysokość wynagrodzenia nauczyciela to nie tylko wynagrodzenie zasadnicze. To również dodatki do niego, w tym dodatek za wychowawstwo.

Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

REKLAMA

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Czy zmiana minimalnego wynagrodzenia wpłynie na PPK w 2025 r.?

W jakim wieku najlepiej zacząć oszczędzać? Czy starzejące się społeczeństwo wpłynie na oszczędzanie w PPK? Czy zmiana minimalnego wynagrodzenia wpłynie na PPK w 2025 r.? Na te i inne pytania w rozmowie z Infor.pl odpowiada prezes PFR Portal PPK Robert Zapotoczny.

REKLAMA