REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ślub i wesele 2024. Wszyscy dają prezenty, tylko fiskus wyciąga rękę i sam chce dostać podatek. Kiedy trzeba zapłacić, ile podatku od darowizn

Nim wyruszycie w podróż poślubną, by brutalnie nie wtargnął w nią fiskus, rozliczcie się z urzędem skarbowym!
Nim wyruszycie w podróż poślubną, by brutalnie nie wtargnął w nią fiskus, rozliczcie się z urzędem skarbowym!
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Karnawał to jeden z tych okresów w roku, na które planowane jest wiele ślubów i odbywa się wiele hucznych wesel. A jak wesele, panna młody i pan młody, to goście weselni mają obowiązek odwdzięczenia się za zaproszenie na huczną zabawę w postaci prezentów ślubnych. Jedni w kopertach obdarowują młodą parę gotówką, inni przedmiotami – od coraz modniejszych sztabek złota w wersji mini poczynając, to tradycyjne sprzęty domowe. Swój udział w tym wszystkim chce mieć też fiskus, a prawo do daniny dają mu przepisy ustawy o podatku od spadków i darowizn.

Kiedy więc trzeba po weselu rozliczyć się nie tylko z jego organizatorami lub obsługą, ale i z fiskusem. Ile podatku trzeba zapłacić od prezentów – i czy od wszystkich?

REKLAMA

Podatek od prezentów ślubnych 2024: kiedy trzeba zapłacić

REKLAMA

Na szczęście podatek od darowizn jest tak skonstruowany, że z każdym wręczającym prezent przed fiskusem rozliczamy się oddzielnie. Co najwyżej jeśli jest to w miarę bliska lub zaprzyjaźniona osoba, która obdarowuje nas często także przy innych okazjach niż ślub, sumujemy wartość wszystkich darowizn, z tą ślubną włącznie, za okres minionych lat.

Co ważne są też ściśle określone kwoty wolne od podatku. Dopiero więc gdy te kwoty graniczne wyliczane oddzielnie dla każdego darczyńcy zostaną przekroczone, pojawia się obowiązek zapłaty podatku – znów, na szczęście, nie od całości, ale od nadwyżki ponad tę kwotę wolną.
I jeszcze ważna rzecz, wysokość podatku ponad tę kwotę zwolnioną liczona jest według skali – a właściwie skal, bo dla trzech różnych grup pokrewieństwa są trzy różne skale – zaś sam podatek może wynieść, w zależności od tego stopnia pokrewieństwa, od 5 do nawet 20 procent.

Jaki podatek trzeba zapłacić od prezentów ślubnych, ile wynosi

Kolejna dobra wiadomość jest taka, że w 2023 r. zostały podwyższone kwoty wolne od podatku. Co prawda dla trzeciej grupy podatkowej, do której kwalifikuje się największa część gości weselnych nie za bardzo – z 4 902 zł do 5 733 zł, ale też i ci weselni goście akurat rzadko dają prezenty przekraczające tę wartość.
I to nawet, jeśli zsumujemy je z innymi podarunkami z okazji urodzin, imienin i innych okoliczności z całych pięciu lat.

Ale jeśli już tak się zdarzy, to policzmy, ewentualnie zsumujmy, podatek zapłaćmy, nie czekając aż wezwie nas do tego fiskus. Tu też ze względu na brak pokrewieństwa stawki są wyższe: zaczyna się od 12 proc. ponad 5 733 zł, a od nadwyżki 20 556 zł należy już się fiskusowi 20 procent.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podatek od prezentów ślubnych: wszystko co trzeba wiedzieć

Aktualnie zgodnie z art. 9 ustawy o spadków i darowizn opodatkowaniu podlega nabycie, od jednego zbywcy, własności rzeczy i praw majątkowych o czystej wartości przekraczającej:

 • 36 120 zł – jeżeli nabywcą jest osoba zaliczona do I grupy podatkowej (przed zmianą w ub.r. było to 9 637 zł);
 • 27 090 zł – jeżeli nabywcą jest osoba zaliczona do II grupy podatkowej podatkowej (przed zmianą w ub.r. było to 7 276 zł);
 • 5733 zł – jeżeli nabywcą jest osoba zaliczona do III grupy podatkowej podatkowej (przed zmianą w ub.r. było to 4.902 zł).

Zaliczenie do grupy podatkowej następuje według osobistego stosunku nabywcy do osoby, od której lub po której zostały nabyte rzeczy i prawa majątkowe. Do poszczególnych grup podatkowych zalicza się:

do grupy I – małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, zięcia, synową, rodzeństwo, ojczyma, macochę i teściów;

do grupy II – zstępnych rodzeństwa, rodzeństwo rodziców, zstępnych i małżonków pasierbów, małżonków rodzeństwa i rodzeństwo małżonków, małżonków rodzeństwa małżonków, małżonków innych zstępnych;

do grupy III – innych nabywców.

REKLAMA

Zstępnymi określa się wszystkich potomków danej osoby fizycznej. Co ważne, w świetle prawa potomkami są nie tylko biologiczne dzieci, naturalne wnuczęta, prawnuczęta, itd. Do zstępnych zalicza się także dzieci adoptowane (przysposobione), jak również dzieci uznane za własne oraz dzieci pochodzące spoza małżeństwa.

Mianem wstępnych określa się osoby blisko spokrewnione ze zmarłym lub testatorem, które należą do wcześniejszego pokolenia, i od których wywodzi się zmarły lub testator. Innymi słowy, wstępnymi są przodkowie, czyli: rodzice, dziadkowie, pradziadkowie, itd.

Co ważne: jeżeli nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych od tego samego zbywcy następuje więcej niż jeden raz, do czystej wartości rzeczy i praw majątkowych ostatnio nabytych dolicza się czystą wartość rzeczy i praw majątkowych nabytych dotychczas od tego samego zbywcy w roku, w którym nastąpiło ostatnie nabycie, i w okresie 5 lat poprzedzających ten rok. Ponadto od podatku obliczonego od łącznej wartości nabytych rzeczy i praw majątkowych potrąca się podatek przypadający od opodatkowanych poprzednio nabytych rzeczy i praw majątkowych. Wynikająca z obliczenia nadwyżka podatku nie podlega ani zaliczeniu na poczet innych podatków, ani zwrotowi.
Nabywcy obowiązani są w zeznaniu podatkowym wymienić rzeczy i prawa majątkowe nabyte w podanym wyżej okresie.

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(8)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Jws
  2024-01-28 09:27:52
  Poje..ło ich
  1
 • Andrzej
  2024-01-28 14:24:17
  Czyli koszty wesela i ślubu można odpisać od podatku?
  0
 • Hej wesele
  2024-01-28 15:30:48
  Wygajesz na wesele 100 000 Zbierzesz 80 000 i teraz zapłać podatek
  0
 • jolciu
  2024-02-01 12:58:12
  To jest dla mnie totalna głupota.. w planach mam mojej siostrze irobota dać w prezencie i co podatek od tego też będzie musiala płacić oby nie bo to bez sensu by było
  0
  pokażodpowiedzi (1)
 • Pomysł z kosmosu
  2024-01-29 21:47:24
  Haha, a kto się przyzna do tego ile dostał w prezentach i skąd będzie to wiedział fiskus? Bezsens.. po za tym jak się liczy kasę po weselu to nie pamięta się ile i od kogo się dostało (przynajmniej ja nie zwracałam na to uwagi)🤦‍♀️
  0
 • Xxx
  2024-01-30 08:21:34
  Ta sku$#iała instytucja powinna przestać istnieć w takiej formie jak obecnie. Mało im ku$&a że z każdej opodatkowanej złotówki jeszcze VAT pobierają to jeszcze z darowizn by chcieli dostać. MUREM ZA GOTÓWKĄ to mniejsza szansa że coś wywęszą hieny
  0
  pokażodpowiedzi (1)
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Przedsiębiorcy mają obawy czy uda się wydać pieniądze z KPO. Polska ma na to o połowę mniej czasu niż inne kraje

Pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy – KPO dla Polski to doskonała wiadomość, ale trzeba się pospieszyć, by je efektywnie wydać, apelują przedsiębiorcy. Kraje, które dostały pieniądze europejskie bez opóźnień aktualnie są już w połowie drogi w ich wydatkowaniu. Polska będzie musiała wdrożyć wysokie tempo, by żadne dotacje nie przepadły.

 

Twój e-PIT - zwrot podatku nawet w ciągu jednego dnia

Zwroty z większości zeznań PIT-37 złożonych w usłudze Twój e-PIT trafiają na konto znacznie szybciej. Niektórzy dostają zwrot nawet w ciągu jednego dnia - poinformował szef Krajowej Administracji Skarbowej Marcin Łoboda.

Komunikat PFRON: od 1 marca dopłaty przez 5 lat do czynszu. 2732 zł w Katowicach, 2600 zł w Bydgoszczy i 3344 zł w Warszawie [miesięcznie]

PFRON poinformował, że od 1 marca obowiązuje bardzo korzystna nowość dla osób niepełnosprawnych. Wsparcie finansowe na wynajem mieszkania lub domu jednorodzinnego może być udzielane nawet przez 5 lat (60 miesięcy). Poprzednio to było 36 miesięcy.

Ulga na jedno dziecko 2024. 112 tys. zł to niestety limit dochodów wspólny dla obojga rodziców lub opiekunów prawnych

Rodzice odliczający ulgę na dziecko często są zaskoczeni informacją, że możliwość skorzystania z tej ulgi ogranicza limit ich dochodów nie tylko w przypadku, gdy mają jedno dziecko. Także gdy mają np. dwoje dzieci, jedno z ich dzieci jest małoletnie (czyli uprawnia do ulgi) a drugie np. ukończyło 25. rok życia (czyli nie uprawnia do odliczenia ulgi prorodzinnej). Dotyczy to też sytuacji gdy dziecko po ukończeniu 18 roku życia (a przed ukończeniem 25. rok życia) przestało uczyć się lub studiować. Te zasady dotyczą zarówno roku 2024 jak i poprzednich 2023 r. i 2022 r.

REKLAMA

Podatek wyrównawczy - to będzie nowy podatek w Polsce, zapłacą go przedsiębiorstwa

Do polskiego systemu prawnego ma zostać wprowadzony podatek wyrównawczy. Rząd pracuje nad projektem ustawy wdrażającej dyrektywę UE zapewniającą minimalny poziom opodatkowania międzynarodowych grup przedsiębiorstw oraz dużych grup krajowych.

Nowe tachografy staną się standardem w 2024 r. Za brak urządzenia nawet 12 000 kary

Inteligentne tachografy staną się standardem w ciężarówkach jeszcze w tym roku. W takie właśnie urządzenia trzeba będzie wyposażyć pojazdy. Wszystkie w ruchu międzynarodowym! Brak tachografu G2 może oznaczać nawet 12 000 zł mandatu.

Wzrost opłaty za przegląd nieunikniony. Ile będzie kosztować badanie techniczne w 2024 r.? Pojawia się kilka kwot

Zmiana wysokości opłat za przegląd techniczny jest tylko kwestią czasu. Aktualne stawki były ustalone 20 lat temu. W tym czasie inflacja sięgnęła 85 proc. Czy o tyle wzrośnie opłata w SKP? To mogą wyjaśnić rządowe konsultacje.

Rewolucyjne przepisy drogowe w 2024 r. Kierowcy będą musieli nawet... dziwnie otwierać drzwi

Unia Europejska chce, aby kierowca na egzaminie otwierał drzwi w aucie za pomocą chwytu holenderskiego. Skąd wziął się ten absurdalny pomysł? Co tak naprawdę daje dziwne otwieranie drzwi? I jakie jeszcze zmiany w przepisach szykuje UE?

REKLAMA

Komunikat PFRON: Znacznie dłuższy okres dofinansowania do wynajmu mieszkania

1 marca 2024 r. weszła w życie korzystna zmiana w Programie „Samodzielność – Aktywność – Mobilność!” Mieszkanie dla absolwenta. Wydłużony został okres, na który może być udzielone dofinansowanie do wynajmu mieszkania lub domu jednorodzinnego.

5000 złotych grzywny za źle wyrzucone śmieci, mieszkańcy płacą karną opłatę 400 proc. za innych nie segregujących odpadów. Pora to zmienić

Uwaga w całej Unii Europejskiej skupia się na ochronie powietrza, tymczasem poza smogiem coraz bardziej trujemy się na ziemi – śmieci i odpady nie są w centrum uwagi, za co zapłacimy zdrowiem nie mniej niż za emisję CO2 i tlenków siarki.

REKLAMA