REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

To już się dzieje: waloryzacja emerytur 2024 wskaźnikiem 112,12. Ile ZUS wypłaci każdemu podwyżki [wyliczenia]

8 lutego poznamy brakujące dane staystyczne za 2023 rok, które pozwolą precyzyjnie określić wskaźnik waloryzacji emerytur i rent z dniem 1 marca 2024 roku
Infor.pl

REKLAMA

REKLAMA

Pewne było, że nie stanie się to wcześniej niż 9 lutego. Dopiero tego dnia bowiem Główny Urząd Statystyczny – GUS publikuje wysokość przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej dla całego 2023 roku. Bez tej liczby  bowiem nie na się wyliczyć wskaźnika waloryzacji na 2024 rok. A ściślej, bez wskaźnika realnego wzrostu średniej krajowej. ten wyniósł w 2023 r. dzięki czemu znane już i gwarantowane 11,9 proc. podwyżki zwiększyło się o kolejne 0,22 proc. - czyli 20 proc. realne wzrostu średniej krajowej.

Wcześniej było wiadomo, że średnia roczna inflacja w 2023 r. wyniosła 11,4 proc., a średnia roczna inflacja emerycka w 2023 r. to 11,9 proc. Dla ustalenia zgodnie z przepisami wskaźnika waloryzacji emerytur i rent na 2024, co następuje z dniem 1 marca potrzebna jest jeszcze jedna liczba – przeciętne wynagrodzenie w gospodarce narodowej w 2023 r. Wiadomo też, kiedy GUS je poda.

REKLAMA

W związku z tym nieoficjalnie wskaźnik waloryzacji emerytur i rent poznamy 9 lutego, oficjalnie – czytając w Monitorze Polskim – najdalej 14 lutego, w Walentynki. Ale Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej potwierdziło wskaźnik 112,12 już w piątek 9 lutego.

To będzie waloryzacja w marcu - pierwsza w tym roku i prawdopodobnie nie jedyna

REKLAMA

Zgodnie z art. 89 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, wskaźnik waloryzacji to średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w poprzednim roku kalendarzowym zwiększony o co najmniej 20% realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim roku kalendarzowym.

Wskaźnikiem cen towarów i usług konsumpcyjnych jest średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych dla gospodarstw domowych emerytów i rencistów albo średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem, jeżeli jest on wyższy od wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych dla gospodarstw domowych emerytów i rencistów.

Zwiększenie o co najmniej 20% realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia jest przedmiotem corocznych negocjacji, w ramach Rady Dialogu Społecznego, przeprowadzanych w czerwcu, w roku poprzedzającym waloryzację.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeżeli nie nastąpi uzgodnienie stanowiska Rady Dialogu Społecznego, Rada Ministrów określi w terminie 21 dni od dnia zakończenia negocjacji, w drodze rozporządzenia, wysokość zwiększenia, biorąc pod uwagę informacje o prognozowanych wielkościach makroekonomicznych, w tym wielkość wskaźnika inflacji, stanowiących podstawę do opracowania projektu ustawy budżetowej na rok następny.

Wskaźnik waloryzacji oficjalnie: wszystko co trzeba wiedzieć

REKLAMA

Minister właściwy do spraw zabezpieczenia społecznego ogłasza w drodze komunikatu, w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej „Monitor Polski”, w terminie 3 dni roboczych od dnia ogłoszenia przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego komunikatu o wysokości inflacji, inflacji konsumenckiej oraz przeciętnym wynagrodzeniu, wskaźnik waloryzacji, biorąc pod uwagę te wskaźniki, jak również wysokość zwiększenia.

Już wiadomo, że komunikat w sprawie przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w 2023 roku GUS ogłosił w piątek 9 lutego. Oznacza to, że najdalej w walentynkową środę minister rodziny pracy i polityki społecznej musi ogłosić oficjalny wskaźnik tegorocznej waloryzacji emerytur i rent.

KOMUNIKAT MINISTRA RODZINY, PRACY I POLITYKI SPOŁECZNEJ z dnia 12 lutego 2024 r. w sprawie wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2024 r. ukazał się w Monitorze Polskim - rok 2024, poz. 114.

Nowa minimalna emerytur, emerytury po podwyżce - wyliczenia

By przybliżyć jak mogą wyglądać emerytury po marcowej waloryzacji 2024, policzyliśmy je po waloryzacji według dwóch wariantów: niższego 11,9 proc. i wyższego oszacowanego przez nas na 12,1 proc. Niewiele się pomyliliśmy w drugim szacunku, zaledwie o 0,02%. Wyrzucamy starą tabelę z wyliczeniami i wstawiamy nową

 

Emerytury po waloryzacji 1 marca 2024

Emerytury po waloryzacji 1 marca 2024

 

Infor.pl

Oczywiście kwoty są brutto, ZUS przed wypłatą pobierze z nich 9 proc. składki na ubezpieczenie zdrowotne, a od świadczeń wyższych od 2 500 zł dodatkowo zaliczkę na PIT.

Przy okazji warto przypomnieć kto może liczyć na emeryturę w gwarantowanej minimalnej wysokości.
Dla wszystkich osób opłacających składki emerytalne od 1 stycznia 1999 r. dla zagwarantowania sobie emerytury w minimalnej gwarantowanej wysokości, obowiązującej w dniu przyznania emerytury i dalej waloryzowanej co roku 1 marca ważny jest staż pracy.

Na tę gwarancję mogą liczyć zarówno osoby, które z racji aktywności przed 1999 r. mają ustalany kapitał początkowy, jak i te, które mają kapitały zgromadzone tylko ze składek od 1999 r., a więc na koncie i subkoncie ZUS.

Odpowiedni staż pracy: 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn, zarówno dla osób starszych, którym ustalany jest kapitał początkowy jak i tych, które składki emerytalne płacić zaczęły dopiero od 1999 r., ważny jest dla zagwarantowania emerytury w wysokości co najmniej minimalnego świadczenia.

Osoby, które nie mają odpowiedniego stażu dostają emerytury wyliczone przez ZUS na podstawie zgromadzonego kapitału (składek na koncie i subkoncie). Oczywiście takie emerytury też są waloryzowane, tym samym wskaźnikiem waloryzacyjnym co emerytury minimalne i wyższe.

Tyle emeryci dostaną w marcu 2024 roku. Natomiast do kwietniowych wypłat dojdzie dodatkowo wypłata trzynastej emerytury czyli do nowej kwoty świadczenia jednorazowo ZUS doliczy 1 780,96 zł trzynastki.

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Polski rynek ze wzrostami sprzedaży w 2024 r. Auta osobowe drożeją, a dostawcze... tanieją

Blisko 50 tys. fabrycznie nowych aut osobowych. Na tyle został wyceniony rynek w Polsce w marcu. Lider? Ten jest tylko jeden. Pozycję zachowuje Toyota.

Polskie Porsche 911. Na świecie jest tylko jeden egzemplarz

Wiedzieliście o tym, że Polacy tworzą unikalne Porsche 911? Zajmuje się tym firma Indecent. Jej nowe auto o oznaczeniu 005 powstało na bazie generacji 991. To jedyny taki egzemplarz na świecie.

Przegląd roweru na wiosnę. Co trzeba sprawdzić i jak przygotować rower do sezonu?

Wiosna to czas, w którym z garaży i piwnic kierowcy wyprowadzają rowery. Przed rozpoczęciem eksploatacji jednośladu warto jednak upewnić się, że jest on gotowy na sezon. Co trzeba sprawdzić w rowerze na wiosnę? Oto opis przeglądu krok po kroku.

500 plus dla osoby niepełnosprawnej. Co z kryterium dochodowym?

Czy planowane jest zlikwidowanie kryterium dochodowego warunkującego uzyskanie świadczenia uzupełniającego dla osób z niepełnosprawnościami?

REKLAMA

Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Senat: 300 zł plus dla sołtysa po siedmiu latach i niezależnie od liczby kadencji. Świadczenie to podlega corocznej waloryzacji od dnia 1 marca

Przyjęta 18 kwietnia 2024 r. wraz z poprawkami przez Senat nowelizacja ustawy dotycząca świadczenia dla sołtysów zakłada, że sołtysi będą mogli uzyskać świadczenie po siedmiu, a nie po ośmiu latach pełnienia funkcji sołtysa, niezależnie od liczby kadencji.

8600 zł – tyle od 1 lipca 2024 r. może wynieść kara dla kierowcy, który się zagapi. Namierzy go system.

Brak obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej jest zagrożony karą. Jej wysokość jest uzależniona od wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę i długości przerwy w ochronie ubezpieczeniowej.

REKLAMA

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Od 300 zł do 1200 zł: tyle wyniesie bon energetyczny. Od czego będzie zależeć jego wysokość?

Od 300 zł do 1200 zł – taką wartość ma mieć bon energetyczny wypłacany gospodarstwom domowym w drugim półroczu 2024 r. Cena prądu dla gospodarstw domowych wyniesie 500 zł za MWh.

REKLAMA