REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

To już się dzieje: waloryzacja emerytur 2024 wskaźnikiem 112,12. Ile ZUS wypłaci każdemu podwyżki [wyliczenia]

8 lutego poznamy brakujące dane staystyczne za 2023 rok, które pozwolą precyzyjnie określić wskaźnik waloryzacji emerytur i rent z dniem 1 marca 2024 roku
Infor.pl

REKLAMA

REKLAMA

Pewne było, że nie stanie się to wcześniej niż 9 lutego. Dopiero tego dnia bowiem Główny Urząd Statystyczny – GUS publikuje wysokość przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej dla całego 2023 roku. Bez tej liczby  bowiem nie na się wyliczyć wskaźnika waloryzacji na 2024 rok. A ściślej, bez wskaźnika realnego wzrostu średniej krajowej. ten wyniósł w 2023 r. dzięki czemu znane już i gwarantowane 11,9 proc. podwyżki zwiększyło się o kolejne 0,22 proc. - czyli 20 proc. realne wzrostu średniej krajowej.

Wcześniej było wiadomo, że średnia roczna inflacja w 2023 r. wyniosła 11,4 proc., a średnia roczna inflacja emerycka w 2023 r. to 11,9 proc. Dla ustalenia zgodnie z przepisami wskaźnika waloryzacji emerytur i rent na 2024, co następuje z dniem 1 marca potrzebna jest jeszcze jedna liczba – przeciętne wynagrodzenie w gospodarce narodowej w 2023 r. Wiadomo też, kiedy GUS je poda.

REKLAMA

W związku z tym nieoficjalnie wskaźnik waloryzacji emerytur i rent poznamy 9 lutego, oficjalnie – czytając w Monitorze Polskim – najdalej 14 lutego, w Walentynki. Ale Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej potwierdziło wskaźnik 112,12 już w piątek 9 lutego.

To będzie waloryzacja w marcu - pierwsza w tym roku i prawdopodobnie nie jedyna

REKLAMA

Zgodnie z art. 89 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, wskaźnik waloryzacji to średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w poprzednim roku kalendarzowym zwiększony o co najmniej 20% realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim roku kalendarzowym.

Wskaźnikiem cen towarów i usług konsumpcyjnych jest średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych dla gospodarstw domowych emerytów i rencistów albo średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem, jeżeli jest on wyższy od wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych dla gospodarstw domowych emerytów i rencistów.

Zwiększenie o co najmniej 20% realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia jest przedmiotem corocznych negocjacji, w ramach Rady Dialogu Społecznego, przeprowadzanych w czerwcu, w roku poprzedzającym waloryzację.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeżeli nie nastąpi uzgodnienie stanowiska Rady Dialogu Społecznego, Rada Ministrów określi w terminie 21 dni od dnia zakończenia negocjacji, w drodze rozporządzenia, wysokość zwiększenia, biorąc pod uwagę informacje o prognozowanych wielkościach makroekonomicznych, w tym wielkość wskaźnika inflacji, stanowiących podstawę do opracowania projektu ustawy budżetowej na rok następny.

Wskaźnik waloryzacji oficjalnie: wszystko co trzeba wiedzieć

REKLAMA

Minister właściwy do spraw zabezpieczenia społecznego ogłasza w drodze komunikatu, w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej „Monitor Polski”, w terminie 3 dni roboczych od dnia ogłoszenia przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego komunikatu o wysokości inflacji, inflacji konsumenckiej oraz przeciętnym wynagrodzeniu, wskaźnik waloryzacji, biorąc pod uwagę te wskaźniki, jak również wysokość zwiększenia.

Już wiadomo, że komunikat w sprawie przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w 2023 roku GUS ogłosił w piątek 9 lutego. Oznacza to, że najdalej w walentynkową środę minister rodziny pracy i polityki społecznej musi ogłosić oficjalny wskaźnik tegorocznej waloryzacji emerytur i rent.

KOMUNIKAT MINISTRA RODZINY, PRACY I POLITYKI SPOŁECZNEJ z dnia 12 lutego 2024 r. w sprawie wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2024 r. ukazał się w Monitorze Polskim - rok 2024, poz. 114.

Nowa minimalna emerytur, emerytury po podwyżce - wyliczenia

By przybliżyć jak mogą wyglądać emerytury po marcowej waloryzacji 2024, policzyliśmy je po waloryzacji według dwóch wariantów: niższego 11,9 proc. i wyższego oszacowanego przez nas na 12,1 proc. Niewiele się pomyliliśmy w drugim szacunku, zaledwie o 0,02%. Wyrzucamy starą tabelę z wyliczeniami i wstawiamy nową

 

Emerytury po waloryzacji 1 marca 2024

Emerytury po waloryzacji 1 marca 2024

 

Infor.pl

Oczywiście kwoty są brutto, ZUS przed wypłatą pobierze z nich 9 proc. składki na ubezpieczenie zdrowotne, a od świadczeń wyższych od 2 500 zł dodatkowo zaliczkę na PIT.

Przy okazji warto przypomnieć kto może liczyć na emeryturę w gwarantowanej minimalnej wysokości.
Dla wszystkich osób opłacających składki emerytalne od 1 stycznia 1999 r. dla zagwarantowania sobie emerytury w minimalnej gwarantowanej wysokości, obowiązującej w dniu przyznania emerytury i dalej waloryzowanej co roku 1 marca ważny jest staż pracy.

Na tę gwarancję mogą liczyć zarówno osoby, które z racji aktywności przed 1999 r. mają ustalany kapitał początkowy, jak i te, które mają kapitały zgromadzone tylko ze składek od 1999 r., a więc na koncie i subkoncie ZUS.

Odpowiedni staż pracy: 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn, zarówno dla osób starszych, którym ustalany jest kapitał początkowy jak i tych, które składki emerytalne płacić zaczęły dopiero od 1999 r., ważny jest dla zagwarantowania emerytury w wysokości co najmniej minimalnego świadczenia.

Osoby, które nie mają odpowiedniego stażu dostają emerytury wyliczone przez ZUS na podstawie zgromadzonego kapitału (składek na koncie i subkoncie). Oczywiście takie emerytury też są waloryzowane, tym samym wskaźnikiem waloryzacyjnym co emerytury minimalne i wyższe.

Tyle emeryci dostaną w marcu 2024 roku. Natomiast do kwietniowych wypłat dojdzie dodatkowo wypłata trzynastej emerytury czyli do nowej kwoty świadczenia jednorazowo ZUS doliczy 1 780,96 zł trzynastki.

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
QUIZ z lektury "Lalka" Bolesława Prusa. Dasz radę zdobyć 12 punktów?
"Lalka" Bolesława Prusa to jedna z najwybitniejszych i najważniejszych lektur, a zarazem najsłynniejsza powieść autora. Początkowo publikowana w odcinkach w "Kurierze Codziennym", następnie wydana w 1890 r. Jest czytana chętnie po dziś dzień. Co pamiętasz z tej lektury?
MSWiA: 1010 zł podwyżki dla kursanta w policji. Uposażenie "na start" takie samo jak w wojsku [1 maja 2024 r.]

Od 1 maja 2024 r. 1010 zł podwyżki dla wstępujących do policji. Ze stałymi dodatkami kursanci powinni mieć 6000 zł brutto. Takie same wynagrodzenia brutto i netto jak na początku służby w wojsku.

Bon energetyczny o 100% wyższy - dla ogrzewających np. pompą ciepła czy piecem akumulacyjnym maksymalnie 1200 zł

W przypadku bonu energetycznego dla osób korzystających ze źródła ogrzewania zasilanego energią elektryczną, np. pompa ciepła czy piec akumulacyjnym, ustawodawca proponuje zwiększone o 100% wsparcie. Osoby w tym przedziale mogą liczyć na świadczenie pieniężne w wysokości od 600 zł do 1200 zł. Bon energetyczny wprowadzony zostanie na okres od 1 lipca 2024 r. do 31 grudnia 2024 r.

Od 1 maja 2024 r. MSWiA zrównuje pensje startowe w policji i wojsku. [projekt rozporządzenia]

Minister M. Kierwiński zrealizował deklaracje sprzed miesiąca - uposażenia policjantów i żołnierzy na początku służby będą zrównane ze sobą. MSWiA uznał, że 6000 zł brutto (ze stałymi dodatkami) otrzyma kursant w policji (podobnie jak szeregowy w wojsku).

REKLAMA

Kto się załapie na bon energetyczny 300-1200 zł? Kryteria dochodowe są dość niskie

Wysokość świadczenia w postaci bonu energetycznego będzie zależna m.in. od osób w gospodarstwie domowym, jak również od kryterium dochodowego na osobę w gospodarstwie jednoosobowym lub wieloosobowym. Pieniądze w wysokości od 300 zł do 1200 zł są do wzięcia już od lipca 2024 roku. Jednak załapać się na to nowe świadczenie nie będzie łatwo dla lepiej zarabiających.

Bon senioralny 2024 - od kiedy? Co już wiemy o bonie senioralnym?

Kiedy wejdzie w życie bon senioralny? Założenia ustawy o bonie senioralnym będą poddane konsultacjom międzyresortowym i publicznym w III kwartale 2024 roku - powiedziała minister ds. polityki senioralnej Marzena Okła-Drewnowicz. Zapowiedziała też działania na rzecz przeciwdziałania wykluczeniu cyfrowemu seniorów, szczególnie na wsiach.

6000 zł po maturze, już w te wakacje! Wojsko zapłaci za miesiąc szkolenia

Kwotę wysokości 6000 zł za miesiąc szkolenia będzie można uzyskać w te wakacje, w ramach specjalnej edycja Dobrowolnej Zasadniczej Służby Wojskowej, skierowanej do młodych. Wojsko przygotowało trzy terminy. Osoby, które ukończyły szkoły średnie i ponadpodstawowe mogą się zgłosić i zarobić.

Bon energetyczny - jest projekt ustawy! Od 300 zł do 1200 zł dla gospodarstwa domowego już od lipca 2024 r.

Projekt ustawy o bonie energetycznym zakłada wprowadzenie od lipca 2024 r. bonu energetycznego. Będzie to wsparcia dla odbiorców energii zagrożonych zjawiskiem ubóstwa energetycznego. Beneficjent będzie mógł otrzymać świadczenie pieniężne po spełnieniu kryterium dochodowego. Wysokość świadczenia będzie zróżnicowana kwotowo (od 300 zł do 1200 zł), w zależności od liczby osób w gospodarstwie domowym.

REKLAMA

Czy 2 maja jest dniem wolnym od pracy?

2 maja 2024 r. wypada w czwartek pomiędzy wolną środą 1 maja (Święto Pracy) i wolnym piątkiem (Narodowe Święto 3 Maja). Czy wypadające 2 maja Święto Flagi to dzień wolny od pracy? Czy trzeba wziąć na ten dzień urlop?

Test: Nissan Ariya e-4ORCE 394 KM. To hot-SUV o napędzie elektrycznym

Elektryczny SUV nie kojarzy się z emocjami? Pomyślicie tak tylko dlatego, że jeszcze nigdy nie jeździliście prawie 400-konną Ariyą. Z tym autem niewiele modeli sportowych ma szansę podczas startu spod świateł. A to nie koniec jej zalet.

REKLAMA