REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowe 800 plus. Wniosek na nowy okres świadczeniowy łatwo złożysz przez bankowość elektroniczną, jak i w których bankach

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Bankowość cyfrowa umożliwia złożenie wniosku o 800+ na nowy okres świadczeniowy w dowolnym czasie i z dowolnego miejsca; to już po raz ósmy
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Banki udostępniły wnioski o świadczenie wychowawcze 800+ na nowy okres 2024/2025. Od czwartku dnia 1 lutego 2024 roku poprzez systemy bankowości cyfrowej można składać wnioski o świadczenie 800+ na kolejny roczny okres, który rozpocznie się 1 czerwca 2024 roku, a zakończy się 31 maja 2025 roku.

Poprzez bank wniosek o świadczenie z programu Rodzina 800+, a wcześniej – Rodzina 500+ plus można składać już po raz ósmy. Przy okazji warto dodać, że banki – poszerzając ofertę elektronicznego dostępu do usług, w tym tych publicznych –  po raz pierwszy umożliwiają również składanie wniosków o świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnością. Wcześniej banki udostępniły też możliwość składania wniosków o inne świadczenia wypłacane przez ZUS.

REKLAMA

Wniosek o 800+ na nowy okres świadczeniowy

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom swoich Klientów, banki już po raz ósmy udostępniły w systemach bankowości cyfrowej wnioski o świadczenie 800+ na kolejny roczny okres, który rozpocznie się 1 czerwca 2024 roku a zakończy się 31 maja 2025 roku.

Dla dzieci urodzonych między 1 lutego a 31 maja 2024 roku rodzic bądź opiekun prawny może złożyć dwa wnioski: na bieżący i kolejny okres świadczeniowy.

Świadczenie 800+ przysługuje na każde dziecko, które nie ukończyło 18 lat, niezależnie od dochodów rodziców lub opiekunów.

Banki, które przyjmują wnioski o 800+ na nowy okres świadczeniowy od 2024 roku

Wnioski o 800+ w nowym okresie rozliczeniowym można składać wyłącznie drogą elektroniczną. Przez system bankowości elektronicznej jest to możliwe za pośrednictwem jednego z następujących banków:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • Alior Bank SA
  • BNP Paribas SA
  • Credit Agricole Bank Polska SA
  • VeloBank SA
  • ING Bank Śląski SA
  • Inteligo
  • mBank SA
  • Bank Millennium SA
  • Nest Bank S.A
  • Bank Pekao SA
  • Bank Pocztowy SA
  • PKO Bank Polski SA
  • Bank BPS SA
  • SGB-Bank SA
  • Santander Bank Polska SA

Ponadto można wykorzystać aplikacje udostępniane przez:

  • SKOK-i
  • Portal emp@tia.mrpips.gov.pl 
  • PUE ZUS

Wnioski o nowe 800 plus: terminy składania

Dla zachowania ciągłości wypłacanego już świadczenia, kluczowe jest złożenie wniosku do końca kwietnia br. wtedy ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego oraz wypłata przyznanego świadczenia za miesiąc czerwiec nastąpi najpóźniej do 30 czerwca 2024 r. 

W przypadku wniosków złożonych w kolejnych miesiącach, ustalenie prawa oraz wypłata przyznanego świadczenia nastąpi w maksymalnym terminie do 3 miesięcy.

Tak przedstawiają się poszczególne, terminy składania i rozpatrywania wniosków na okres 2024/2025 oraz wypłat świadczenia wychowawczego w zależności od miesiąca złożenia wniosku:

Jeśli osoba złoży prawidłowo wypełniony wniosek z wymaganymi dokumentami na nowy okres świadczeniowy trwający od 1 czerwca 2024 r. do 31 maja 2025 r. w terminie:

  • od 1 lutego do 30 kwietnia 2024 r. – ZUS rozpatrzy wniosek i wypłaci świadczenie w terminie do 30 czerwca 2024 r.,
  • od 1 do 31 maja 2024 r. – ZUS rozpatrzy wniosek i wypłaci świadczenie z wyrównaniem za czerwiec - w terminie do 31 lipca 2024 r.,
  • od 1 do 30 czerwca 2024 r. – ZUS rozpatrzy wniosek i wypłaci świadczenie z wyrównaniem za czerwiec – w terminie do 31 sierpnia 2024 r.,
  • od 1 do 31 lipca 2024 r. – ZUS rozpatrzy wniosek i wypłaci świadczenie z wyrównaniem jedynie od lipca – w terminie do 30 września 2024 r.,
  • od 1 do 31 sierpnia 2024 r. – ZUS rozpatrzy wniosek i wypłaci świadczenie, z wyrównaniem jedynie od sierpnia – w terminie do 31 października 2024 r.

Bankowość elektroniczna: wnioski o świadczenie wspierające

Od 1 stycznia 2024 r. weszły w życie przepisy, które wprowadzają świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnością. Będzie je przyznawać Zakład Ubezpieczeń Społecznych. 

Sektor bankowy, który udostępnia już wnioski o świadczenia rodzinne takie jak 800+, 300+, Rodzinny Kapitał Opiekuńczy czy dopłata do żłobków, również w przypadku tego świadczenia zadeklarował chęć współpracy i poszerzania oferty dla klientów. 

W styczniu br. pomyślnie udostępnione zostały wnioski w bankowości elektronicznej: 

  • Banku PKO BP 
  • VeloBanku, 
  • Credit Agricole 
  • Banku Pocztowego

W najbliższym czasie również inne banki zgłoszą gotowość do udostępnienia wniosków w bankowości cyfrowej dla swoich klientów.

Świadczenie dla uchodźców z Ukrainy

REKLAMA

Świadczenie było wypłacane w 2023 roku i nadal przysługuje obywatelom Ukrainy, którzy przybyli z Ukrainy do Polski po 23 lutego 2022 r. z powodu wojny. Ważna jest legalność pobytu w Polsce na podstawie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa.

Jeśli osoby te chcą kontynuować otrzymywanie świadczenia lub zacząć ubiegać się o nie, powinny złożyć specjalnie przygotowany wniosek w wersji elektronicznej w języku ukraińskim. Wnioski takie również są dostępne w bankowości cyfrowej banków.

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kto i na jakich zasadach może poprawiać maturę 2025 r.? W tym roku przystąpić mogą też seniorzy

Kto i na jakich zasadach może poprawiać maturę 2025 r.? Należy wyróżnić dwie sytuacje: maturzysta nie zdał matury i maturzysta zdał, ale chce poprawić wyniki. W tym i kolejnym roku przystąpić do matury mogą też seniorzy.

O 339,50 zł więcej dorobi emeryt i rencista od czerwca 2025 roku

Rosną limity dorabiania dla rencistów i wcześniejszych emerytów. Chodzi o kwoty, po przekroczeniu których ZUS obniża lub zawiesza pobierane świadczenie emerytalne lub rentowe. To dobra wiadomość.

Jak uzyskać dofinansowanie z urzędu pracy do zatrudnienia pracownika - zasady w 2025 roku

Zatrudnienie pracownika przeważnie wiążę się z dużymi kosztami. Trudno się dziwić, że przedsiębiorcy szukają oszczędności i szukają rozwiązań, aby móc zapłacić jak najmniej. Istnieją różne formy wsparcia przedsiębiorców, np. dofinansowanie na zatrudnienie pracownika z Urzędu Pracy. Jak wygląda proces ubiegania się o takie dofinansowanie? Poniżej opiszę kilka możliwych dofinansowań, o które może się starać przedsiębiorca.

QUIZ Polscy prezydenci. Dasz radę zdobyć 10/10?
Ile lat w dniu wyborów musi mieć kandydat na prezydenta? Kto był pierwszym prezydentem RP? Ile lat trwa kadencja? Sprawdź swoją wiedzę o przed drugą turą wyborów.

REKLAMA

Darowizna w kwocie 4 000 000 zł: Jak przekazać legalnie i bez podatku?

Darowizna na kwotę 4 milionów złotych może brzmieć jak zaproszenie do kontroli skarbowej. Tymczasem obowiązujące przepisy ustawy o podatku od spadków i darowizn nie tylko dopuszczają taką transakcję bez podatku, ale wręcz jasno określają, jak to zrobić legalnie i bezpiecznie. W najnowszej interpretacji indywidualnej skarbówka potwierdził, że nawet wielomilionowe darowizny mogą być zwolnione z podatku, jeśli spełnione zostaną trzy kluczowe warunki. Jakie? Sprawdzamy.

Planowanie i zagospodarowanie przestrzenne - dalsze zmiany [Ważne terminy]

Nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym wydłużyła termin uchwalenia planu ogólnego gminy do końca czerwca 2026 r. Co jeszcze się zmienia? Oto najważniejsze terminy!

Zasiłek dla tracących świadczenie pielęgnacyjne (stare). Opiekunowie osób niepełnosprawnych (stopień znaczny) z problemem

Sądy wykryły trzecią lukę w przepisach o świadczeniu wspierającym. Pierwsza luka dotyczy wątpliwości, czy opiekunowie osób niepełnosprawnych powinni oddawać świadczenie pielęgnacyjne (stare) za okres rozpatrywania wniosku o określenie poziomu potrzeby wsparcia (liczba punktów w WZON po teście sprawności). Druga luka dotyczy utraty ubezpieczenia zdrowotnego przez opiekunów za okres rozpatrywania wniosku przez WZON. I teraz jest odkryta trzecia luka.

Trzy słabe punkty świadczenia wspierającego: 1) świadczenie pielęgnacyjne, 2) składki dla opiekunka i 3) zasiłek dla byłego opiekuna

Prawie 1,5 roku obowiązywania ustawy o świadczeniu wspierających pokazało trzy słabe punkty tej ustawy. Są to 1) zwroty świadczenia pielęgnacyjnego 2) składki ubezpieczeniowe (zdrowotna i emerytalna) na rzecz opiekuna 3) zasiłek dla bezrobotnych dla opiekuna (daje czas na dostosowanie się do rynku pracy po utracie świadczenia pielęgnacyjnego.

REKLAMA

Więzi rodzinne w świetle ochrony dóbr osobistych

Więzi rodzinne opierają się na emocjach i wspólnie budowanych przez lata relacjach. W sytuacjach konfliktowych – takich jak rozwód, spory o kontakty z dzieckiem czy alimenty – więzi te mogą zostać poważnie naruszone. Warto wtedy pamiętać, że prawo może nas realnie chronić w takich przypadkach. Jak to działa w praktyce?

Do której godziny jest głosowanie na prezydenta?

Cząstkowe, orientacyjne wyniki głosowania na Prezydenta Polski w wyborach 2025 r. znane są już w trakcie dnia, w którym wyborcy oddają głosy. Niektórzy niezdecydowani mogą pod ich wpływem zmienić zdanie i wybrać się do komisji wyborczej. Inni ze względu na plan dnia mogą zagłosować tylko późnym wieczorem. Czy zdążą? Do której godziny można głosować?

REKLAMA