REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wdowia renta - czy będzie z wyrównaniem? Wypłaty od stycznia czy od lipca 2025 r.?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Wdowia renta - czy będzie z wyrównaniem? Wypłaty od stycznia czy od lipca 2025 r.?
Wdowia renta - czy będzie z wyrównaniem? Wypłaty od stycznia czy od lipca 2025 r.?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Czy wdowie renty będą wypłacane z wyrównaniem, jak to było w przypadku świadczenia 500+, które zmieniało się w 800+? Wypłaty od stycznia czy od lipca 2025 roku? Minister Sebastian Gajewski wyjaśnia, że będzie inaczej.

Renta wdowia wejdzie w życie od 1 stycznia 2025 r., przy czym nabycie prawa do korzystania ze świadczeń według reguły zbiegu i wypłata świadczeń na jej podstawie następowało będzie od 1 lipca 2025 roku. Takie rozwiązanie zostało przyjęte przez ustawodawcę. Pojawia się pytanie: co z wyrównaniem?

REKLAMA

Czy wdowie renty będą wypłacane z wyrównaniem? Wypłaty od stycznia czy od lipca 2025 roku?

"W poprzedniej kadencji, za poprzedniego rządu, kiedy wchodziła waloryzacja, świadczenie 500+ zmieniało się w 800+ i było vacatio legis, no, kilkumiesięczne, powiedzmy, ze strony ugrupowań tworzących obecny rząd koalicyjny płynęły sygnały – były również propozycje gotowych rozwiązań – że trzeba przyspieszyć tę wypłatę. Czy państwo nie mieliście pokusy, żeby też wypłatę tego świadczenia, renty wdowiej przyspieszyć? Bo wchodzi ono w życie od 1 stycznia, a wypłaty będą od 1 lipca. Czy będzie ono wypłacane z wyrównaniem tym, którzy będą się kwalifikować do jego otrzymania od 1 stycznia, czy nie będzie tego wyrównania? Dlaczego to tak późno wchodzi w życie i dlaczego pierwsze osoby zobaczą tak późno te pierwsze wypłaty renty?" - dopytywał senator Krzysztof Słoń podczas debaty w Senacie.

Wdowy i wdowcy nie mogą liczyć na wyrównanie renty wdowiej za pierwsze pół roku 2025 roku

REKLAMA

Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Sebastian Gajewski stwierdził, że wdowy i wdowcy nie mogą liczyć na wyrównanie renty wdowiej za pierwsze pół roku 2025 r. Nie będzie tak samo jak w przypadku świadczenia 800+.

"W pierwszej kolejności chciałbym powiedzieć, że każde świadczenie ma swoją specyfikę organizacyjno-proceduralną i techniczną. Dlatego nie można budować porównania między świadczeniami o charakterze uniwersalnym, które odnoszą się do tzw. ryzyk powszechnych, czyli świadczeniami, które przysługują w tej samej kwocie bardzo dużej grupie osób mających pewną cechę, posiadanie zaś tej cechy jest oczywiste, w związku z czym przyznanie takiego świadczenia nie wymaga żadnego postępowania wyjaśniającego, a co więcej, świadczenia te są przyznawane automatycznie, tak jak ma to miejsce w przypadku obecnego świadczenia 800+… Tego rodzaju świadczenia nie mogą być porównywane, nie tylko pod względem materialnoprawnym, lecz także czysto organizacyjno-proceduralnym i technicznym, ze świadczeniami ubezpieczeniowymi, których otrzymanie wymaga spełnienia wielu przesłanek. Jeżeli chodzi o 500+ i 800+ oraz to przyspieszanie, to istniał już system teleinformatyczny, dzięki któremu to świadczenie było wypłacane" - wyjaśnił Gajewski.

ZUS musi zbudować od początku system teleinformatyczny umożliwiający wymianę danych i wypłatę renty wdowiej

REKLAMA

"A jeżeli chodzi o tę nową regułę zbiegu, która umożliwia łączne wypłacanie renty rodzinnej z częścią własnego świadczenia albo odwrotnie, to, po pierwsze, Zakład Ubezpieczeń Społecznych musi zbudować od początku system teleinformatyczny umożliwiający wymianę danych między Zakładem Ubezpieczeń Społecznych a pozostałymi 5 wykonawcami zabezpieczenia społecznego, no bo czasami jest tak, że wdowa jest w systemie powszechnym, pobiera emeryturę w ZUS, ale mąż pobierał emeryturę np. z Biura Emerytalnego Służby Więziennej albo z Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Niezbędne jest więc zbudowanie od zera takiego systemu teleinformatycznego, który będzie to łączył. Po drugie, niezbędne jest zbudowanie w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych oraz u pozostałych wykonawców zabezpieczenia społecznego aplikacji do obsługi nowej reguły zbiegu. W większości przypadków będzie się to wiązało z ingerencją w istniejące już aplikacje, ale te aplikacje w większości są obsługiwane przez firmy zewnętrzne, więc jest tu konieczność przeprowadzania stosownych zamówień, no i oczywiście tego, że programiści muszą usiąść i to napisać, następnie trzeba to przetestować, tak żeby zadziałało, bo mówimy o rozwiązaniu, z którego mogą skorzystać nawet 2 miliony beneficjentów" - wyjaśniał minister.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak wskazał, "te okoliczności, o których powiedziałem, przekładają się na to, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych i pozostali wykonawcy zabezpieczenia społecznego potrzebują więcej czasu niż w przypadku innych rozwiązań. Ten czas standardowo jest określany przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych na 9 miesięcy. Te 9 miesięcy będzie zachowane, jeśli uda się przyjąć ustawę bez poprawek i ona zostanie szybko podpisana przez pana prezydenta, i jest to standardowy czas, który wskazuje zakład na tego rodzaju i tak szeroko zakrojone prace. Tak naprawdę głównym powodem jest kwestia konieczności dostosowania systemów teleinformatycznych. One są na tyle złożone i obsługują na tyle dużą liczbę świadczeniobiorców, a też postępowania w sprawie świadczeń ubezpieczeniowych są bardziej złożone niż w przypadku tych świadczeń uniwersalnych, dotyczących ryzyk powszechnych, jak np. 500+ czy dzisiaj 800+, że tego czasu po prostu potrzeba więcej, i stąd jest ten termin."

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wybory prezydenckie 2025 coraz bliżej. Sprawdź, jak głosować poza miejscem zamieszkania. Nie przegap terminów!

Już 18 maja odbędzie się pierwsza tura wyborów prezydenckich. Jeśli w dniu głosowania nie będziesz w swoim miejscu zameldowania, masz jeszcze kilka dni, by złożyć odpowiednie wnioski. Wyjaśniamy, jak zagłosować korespondencyjnie, przez pełnomocnika lub w innym lokalu – i do kiedy trzeba to załatwić.

Rewolucja w urlopach: im więcej dzieci (i to nie tylko własnych) – tym więcej dni wolnych, a dla pracodawców, którzy nie będą się stosować – 30 tys. zł kary

Na 1 dziecko – 2 dni wolnego, na 2 dzieci – 3 dni wolnego, na 3 dzieci – 4 dni wolnego, a na 4 i więcej – 5 dni wolnego, z zachowaniem prawa do pełnego wynagrodzenia, a za odmowę zwolnienia od pracy w ramach ww. puli – 30 tys. zł kary dla pracodawcy. O zmianę art. 188 kodeksu pracy – w dniu 12 kwietnia br., zawnioskowały do Ministry Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Rzeczniczka Praw Dziecka i Okręgowa Rada Adwokacka, powołując się m.in. na naruszenie przez ww. przepis konstytucyjnej zasady równości. Czy położy to kres absurdowi tylko 2 dni zwolnienia od pracy na wszystkie dzieci i obojga rodziców?

Kwalifikacje nauczycieli do zmiany. Związkowcy wyliczają poważne wady projektu

MEN zmienia przepisy dotyczące kwalifikacji nauczycieli. Związkowcy z KSOiW NSZZ "Solidarność" uważają, że projekt rozporządzenia budzi poważne wątpliwości i niesie "istotne zagrożenia dla jakości kształcenia oraz sytuacji kadrowej w polskim systemie oświaty". Apelują o przeprowadzenie szerokich konsultacji społecznych, aby "uniknąć negatywnych skutków dla systemu edukacji".

UWAGA: maturę można zdawać w domu. Jest komunikat CKE

Wprawdzie nie doszło jeszcze do tego, że maturę można zdawać zdalnie (na szczęście), ale okazuje się, że można ją zdawać w domu. Są na to przepisy, jest specjalny wniosek, a poszczególne Okręgowe Komisje Egzaminacyjne wydają w tym zakresie wytyczne.

REKLAMA

Zmiany w wypłatach 800 plus. ZUS przesuwa w maju terminy przelewów. Kiedy pieniądze trafią do rodziców?

Jak to jest z tym przelewaniem 800 plus na konta rodziców? Wedle harmonogramu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, pieniądze wypłacane są w dziesięciu określonych terminach. Bywa, że z powodu takiego a nie innego ułożenia dat, przelewy robione są wcześniej. Tak właśnie będzie w maju.

Czy 04.05.2025 r. to niedziela handlowa, handel bez zakazu, zakupy w Lidlu i Biedronce, w galeriach, wszystkie sklepy otwarte czy tylko Żabka

Długi weekend, święto w czwartek 1 maja i w sobotę 3 maja to mocno ograniczone możliwości zakupowe. Zarówno w czwartek jak i w sobotę sklepy nieczynne. W sobotę 03.05.2025 r. można je zrobić tylko w małych sklepach osiedlowych, a z sieciowych głównie w Żabce. A jak będzie w niedzielę 04.05.2025 r. - można wybrać się do Lidla lub Biedronki albo wręcz do galerii handlowej na duże tygodniowe zakupy?

MRPiPS: nowe rozwiązania na rzecz osób z niepełnosprawnościami i przebudowa modelu orzekania o niepełnosprawności. Termin do 20 maja 2025 r. na składanie dokumentów

Rok 2025 jest wyjątkowo obfitujący w zmiany prawa czy też projekty zmian w zakresie uprawnień dla osób z niepełnosprawnościami i ogólnie dla całego systemu orzecznictwa. Ale to nie koniec! Idą kolejne zmiany i to na z góry określone lata: na 2026, 2027 a nawet 2028 r. Perspektywa odległa - to fakt, ale takie działania jak zapowiada resort pracy wymagają długiej perspektywy. Udało się dotrzeć do informacji, z których wynika, że MRPiPS ogłasza program: "Przebudowa modelu orzekania o niepełnosprawności". Co będzie obejmował program, do kogo jest skierowany i co można zyskać?

Jakie dokumenty trzeba mieć przy sobie na maturze?

Egzaminy maturalne 2025 rozpoczną się już niebawem. Główna sesja egzaminacyjna zaplanowana jest na okres od 5 do 22 maja 2025 r. Jakie dokumenty trzeba mieć przy sobie na maturze? Co w przypadku, gdy zapomni się dokumentów?

REKLAMA

Znieważenie flagi państwowej – co grozi za obrazę symboli narodowych?

Flaga państwowa to jeden z najważniejszych symboli każdego kraju – wyraża tożsamość narodową, suwerenność, a także dumę z historii i wspólnoty obywatelskiej. W Polsce ochrona flagi jest zagwarantowana przepisami prawa, a jej znieważenie jest przestępstwem. Warto więc wiedzieć, czym jest znieważenie flagi Rzeczypospolitej Polskiej, jakie formy może przybrać oraz jakie sankcje grożą za tego rodzaju działanie.

2610,72 zł w maju z ZUS dla prawie 130 tys. osób [NOWE ŚWIADCZENIE]. Dodatkowo wyrównanie od stycznia 2025

2610,72 zł w maju z ZUS dla prawie 130 tys. osób. Co istotne osoby, który mają prawo do tego nowe dodatku dostaną również wyrównanie od 1 stycznia 2025 r. Wysokość dodatku wynosiła w styczniu i lutym 2025 r. 2520 zł, a od marca jest to 2610,72 zł. Na konta świadczeniobiorców wpłyną więc w maju spore pieniądze.

REKLAMA