REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

ZUS wyjaśnia: kto dostanie wdowią rentę a kto nie – przy zbiegu świadczeń. Kto może liczyć na 100% plus 15% a kto 100% plus 15% plus 50%

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
ZUS wyjaśnia jak ma wyglądać wdowia renta czyli specjalna forma renty rodzinnej przy zbiegu świadczeń
ZUS wyjaśnia jak ma wyglądać wdowia renta czyli specjalna forma renty rodzinnej przy zbiegu świadczeń
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Zgodnie z przepisami, które zaczną obowiązywać od 1 stycznia wdowa lub wdowiec może otrzymywać tak zwaną wdowią rentę – dodatkowe świadczenie do swojej emerytury. Jest ona korzystniejsza od przyznawanej obecnie przez ZUS renty rodzinnej. Czy można w takim razie rentę rodzinną zamienić na rentę wdowią? Na jakie pieniądze można będzie wtedy liczyć?

Od razu zastrzegając, że choć przepisy wchodzą w życie od 1 stycznia 2025 r. i od tego dnia można składać wnioski, to samo świadczenie ZUS zacznie wypłacać najwcześniej 1 lipca 2025 roku.
Ponadto - pamietając, iż renta wdowia to specjalna forma renty rodzinnej. Można ją będzie pobierać z ZUS także wtedy gdy następuje tak zwany zbieg świadczeń. Przysługuje wtedy alternatywnie 100 proc. dotychczasowego świadczenia własnego i 15 proc. renty rodzinnej lub 15 proc. dotychczasowego świadczenia i 100 proc. renty rodzinnej. W sumie nie może to być jednak więcej niż trzykrotność najniższej emerytury. Według obecnej wysokości minimalnej emerytury, nie można by dostawać więcej niż 5 342,88 zł. Oczywiście gdy dojdzie do pierwszej wypłaty w lipcu 2025 roku, kwota ta będzie o ok. 300-400 zł wyższa.

REKLAMA

Zbieg świadczeń: kiedy przysługuje renta wdowia

By ZUS wypłacał od 1 stycznia 2025 r. nowe świadczenie w zbiegu z rentą rodzinną, trzeba łącznie spełnić następujące warunki:

  • mieć co najmniej 60 lat (kobieta) i 65 lat (mężczyzna),
  • do dnia śmierci małżonka pozostawać z nim we wspólności małżeńskiej,
  • nabyć prawo do renty rodzinnej po zmarłym małżonku nie wcześniej niż przed ukończeniem 55 lat (kobieta) i 60 lat (jeśli jesteś mężczyzna),
  • nie pozostawać obecnie w związku małżeńskim.

Prawo do wypłaty świadczeń w zbiegu z rentą rodzinną ustaje z dniem poprzedzającym dzień, w którym zawrze się  nowy związek małżeński.

Wdowia renta przy zbiegu świadczeń: wniosek na formularzu ZUS - ERWD, z załącznikami lub bez

REKLAMA

BY ZUS mógł ustalić zbieg świadczeń z rentą rodzinną i je wypłacać, trzeba złożyć wniosek.
Wzór wniosku o ustalenie zbiegu świadczeń z rentą rodzinną (ERWD) będzie dostępny od 1 stycznia 2025 r. na stronie internetowej ZUS i w każdej placówce Zakładu.
Wniosek można złożyć od 1 stycznia 2025 r.

Czy do wniosku o ustalenie zbiegu świadczeń trzeba dołączyć jakieś dokumenty?
Jeśli masz prawo do renty rodzinnej oraz do własnego świadczenia, to do wniosku o ustalenie zbiegu świadczeń z rentą rodzinną nie musisz dołączać żadnych dokumentów.
Osoba, która dotychczas nie złożyła wniosku o świadczenie (rentę rodzinną lub własne świadczenie), które może być wypłacane w zbiegu, powinna do składanego wniosku dołączyć dokumenty niezbędne do jego rozpatrzenia, np. wymagane obecnie przy staraniach o rentę rodzinną na dotychczasowych zasadach.
ZUS informuje, że jeśli do załatwienia takiego wniosku niezbędne są dokumenty, których nie posiada, poprosi o ich dostarczenie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Prawo do wypłaty świadczeń w zbiegu z rentą rodzinną ZUS przyzna od miesiąca, w którym złożony zostanie wniosek, jednak nie wcześniej niż od 1 lipca 2025 r.

Jak już na to wskazaliśmy, suma świadczeń w zbiegu z rentą rodzinną nie może przekroczyć trzykrotności najniższej emerytury.
Trzeba przy tym pamiętać, że do tego limitu wliczane są także świadczenia wypłacane przez instytucje zagraniczne oraz inne niż jednorazowe świadczenia i dodatki wypłacane na podstawie ustawy lub odrębnych przepisów wraz ze wskazanymi w ustawie świadczeniami, których zbieg ZUS sam ustali.
Jeśli suma świadczeń w zbiegu przekroczy trzykrotność najniższej emerytury, ZUS pomniejszy świadczenia o kwotę przekroczenia. Wyda wtedy decyzję, w której poinformuje o pomniejszeniu świadczeń wypłacanych w zbiegu.

Renta wdowia - co to znaczy, że występuje zbieg świadczeń uprawniający jednak do takiej renty

REKLAMA

Przysługuje Ci renta rodzinna, ale masz również prawo do innego świadczenia? Sprawdź, czy możesz teraz otrzymywać te świadczenia w zbiegu.
Jakie świadczenia w zbiegu z rentą rodzinną ZUS wypłacał będzie od 1 styczni 2025roku?
Po pierwsze: renta rodzinna i własne świadczenie. Jeśli jesteś wdową lub wdowcem i masz prawo do renty rodzinnej oraz własnego świadczenia: emerytury, emerytury rolniczej, emerytury z ubezpieczenia społecznego rolników indywidualnych i członków ich rodzin, emerytury wojskowej, emerytury policyjnej, zasiłku przedemerytalnego, świadczenia przedemerytalnego, emerytury pomostowej, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, renty z tytułu niezdolności do pracy, w tym renty szkoleniowej, renty rolniczej z tytułu niezdolności do pracy, renty rolniczej szkoleniowej, renty z ubezpieczenia społecznego rolników indywidualnych i członków ich rodzin, wojskowej renty inwalidzkiej albo policyjnej renty inwalidzkiej
– to można wybrać, by ZUS wypłacał: 100% renty rodzinnej oraz 15% własnego świadczenia albo 100% własnego świadczenia oraz 15% renty rodzinnej.
Ważne! Jeśli wybierzesz 100% renty rodzinnej i masz przyznane prawo do emerytury i okresowej emerytury kapitałowej, ZUS wypłaci 15% przysługującej emerytury z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych i 15% przysługującej okresowej emerytury kapitałowej.
Przy czym renta rodzinna to nie tylko ta, którą wypłaca ZUS, ale również renta rodzinna wypłacana przez inne organy emerytalno-rentowe, tj. renta rodzinna dla rolników, a także wojskową rentę rodzinna oraz policyjna rentę rodzinna.

Po drugie: emerytury i świadczenia specjalne wraz z wdowią rentą.
W przypadku specjalnej emerytury lub renty przyznanej przez Prezesa Rady Ministrów lub świadczenia honorowego przyznanego w związku z ukończeniem 100 lat, ZUS również może ustalić wypłatę tych świadczeń w zbiegu.
Podobnie w przypadku wdów i wdowców z prawem do świadczenia pieniężnego z ustawy o świadczeniu pieniężnym przysługującym członkom rodziny funkcjonariuszy lub żołnierzy zawodowych, których śmierć nastąpiła w związku ze służbą albo podjęciem poza służbą czynności ratowania życia lub zdrowia ludzkiego albo mienia – w takim przypadku ZUS także może ustalić jego zbieg z innym świadczeniem.

Po trzecie: renta rodzinna oraz prawo do świadczeń tytułu niezdolności do pracy w związku z wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową.
Przy zbiegu świadczeń: renta rodzinna dla wdowy lub wdowca i prawo do emerytury i do renty z tytułu niezdolności do pracy w związku z wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową, ZUS może wypłacać 100% renty rodzinnej, 15% emerytury i 50% renty z tytułu niezdolności do pracy z ubezpieczenia wypadkowego albo 100% emerytury, 15% renty rodzinnej i 50% renty z tytułu niezdolności do pracy z ubezpieczenia wypadkowego. Trzeci możliwy wariant to 100% renty z tytułu niezdolności do pracy z ubezpieczenia wypadkowego, 15% renty rodzinnej i 50% emerytury.
Zasady te ZUS zastosuje również wtedy, gdy wdowa lub wdowiec ma prawo do renty rodzinnej oraz do zbiegu świadczeń, o których mowa w przepisach ustawy o zaopatrzeniu inwalidów wojennych i wojskowych oraz ich rodzin.

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Firma w Anglii w 2025 roku – czy to się nadal opłaca?

Rok 2025 to czas ogromnych wyzwań dla przedsiębiorców z Polski. Zmiany legislacyjne, niepewne otoczenie podatkowe, rosnąca liczba kontroli oraz nieprzewidywalność polityczna sprawiają, że coraz więcej firm poszukuje bezpiecznych alternatyw dla prowadzenia działalności. Jednym z najczęściej wybieranych kierunków pozostaje Wielka Brytania. Mimo Brexitu, inflacji i globalnych zmian gospodarczych, firma w Anglii to nadal bardzo atrakcyjna opcja dla polskich przedsiębiorców.

288,9 tys. seniorów (a później nawet 618,7 tys.) otrzyma co miesiąc dodatkowe wsparcie finansowe. Nowe świadczenie, które „odpowiada na współczesne problemy i łata dziury”

Bon senioralny – bo o nim mowa – to nowe świadczenie, nad wprowadzeniem którego pracuje rząd i które ma przysługiwać seniorom, którzy ukończyli 75 rok życia i wymagają wsparcia osób trzecich w zakresie podstawowych czynności życia codziennego. Wsparcie to, ma stanowić odpowiedź na problemy demograficzne z którymi już obecnie zmaga się i w najbliższych latach będzie zmagać się Polska (jako jeden z krajów o największej zapaści demograficznej w Europie) oraz braki kadrowe w zakresie personelu opiekuńczego dla seniorów.

Świadczenia dla osób z niepełnosprawnościami. Nie wszystkie można łączyć [Przykłady 2025]

Czy można pobierać jednocześnie różne zasiłki i dodatki? To ważne zagadnienie dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów. Postaramy się pokazać je na kilku ważnych przykładach. W rzeczywistości takich sytuacji jest znacznie więcej.

ZUS: Nadużywanie alkoholu może być przyczyną niezdolności do pracy. Zwolnienie lekarskie z kodem C to brak zasiłku chorobowego przez pierwsze 5 dni

W 2024 r. do Rejestru zaświadczeń lekarskich wpłynęło 27,4 mln zaświadczeń chorobowych wystawionych dla ubezpieczonych w ZUS, KRUS i innych organach emerytalno-rentowych. Ze zwolnień tych przynajmniej raz skorzystało 7,7 mln ubezpieczonych w tych instytucjach. Źródłem części z nich było nadużywanie alkoholu - informuje Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.

REKLAMA

Debata Trzaskowski – Nawrocki już w piątek o 20:00. Sześć tematów, jeden pojedynek, jedna decyzja

W piątek, 24 maja, punktualnie o godzinie 20:00, oczy całej Polski skierują się na debatę prezydencką pomiędzy Rafałem Trzaskowskim, kandydatem Koalicji Obywatelskiej, a popieranym przez Prawo i Sprawiedliwość Karolem Nawrockim. To jedyne potwierdzone bezpośrednie starcie przed II turą wyborów zaplanowaną na 1 czerwca.

Dodatek za pracę w nocy od 1 czerwca 2025 r.

Osoby pracujące w porze nocnej mogą liczyć na dodatek z tego tytułu. Ile będzie wynosił dodatek za pracę w nocy w czerwcu? jak się go oblicza? Czym jest praca w porze nocnej? Za pracę w jakich godzinach przysługuje dodatek?

Nieruchomość w Hiszpanii: kiedy korzystniejszy jest zakup na osobę prywatną, a kiedy na firmę, wyjaśniają eksperci

Zakup nieruchomości w Hiszpanii, zwłaszcza w celach inwestycyjnych wymaga dokładnej analizy nie tylko prawnej i podatkowej, ale i biznesowej. Warto więc sięgnąć po opinie ekspertów, którzy przedstawią plusy i minusy możliwych do zastosowania w praktyce rozwiązań.

Mieszkanie w kurorcie: najdrożej jest w Zakopanem, ale lista miejscowości z mieszkaniami dla bogatych jest długa

Zakopane najdroższą miejscowością wypoczynkową w Polsce. Ile zatem trzeba zapłacić za lokum z rynku pierwotnego w górach, nad morzem oraz nad jeziorami Warmii i Mazur? Czy stać na to średniozamożnego Polaka. Gdzie kupować letnie mieszkanie dla siebie, a gdzie w celach inwestycyjnych?

REKLAMA

Dają duże pieniądze na remont domów. Całkiem za darmo można wymienić okna. Wielu Polaków nie ma pojęcia o tej dotacji

Jak zmniejszyć koszty ogrzewania domu? Często ciepło ucieka przez nieszczelne, nienajlepsze okna. Ich wymiana w całym budynku kosztuje majątek. Można jednak nie wydać na to ani grosza. Jest szansa nie tylko na dofinansowanie inwestycji, ale także całkowite pokrycie kosztów. Jak to zrobić?

A na Dzień Matki wspólny wyjazd i noclegi w hotelu ze SPA: jak to zorganizować

Zamiast kwiatów czy biżuterii – wspólny wyjazd. Najlepiej tam, gdzie można się zrelaksować, zadbać o ciało i duszę oraz po prostu… pobyć razem. Coraz więcej osób wybiera taką właśnie formę świętowania Dnia Matki.

REKLAMA