REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Renta wdowia nie rozwiązuje problemów materialnych samotnych seniorów. W obecnym kształcie przyniesie im tylko rozczarowanie

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Renta wdowia nie rozwiązuje problemów finansowych samotnych seniorów
Renta wdowia nie rozwiązuje problemów finansowych samotnych seniorów
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Eksperci nie mają wątpliwości, że renta wdowia w kształcie ostatecznie przyjętym w ustawie nie rozwiązuje problemu trudnej sytuacji materialnej samotnych seniorów. Owszem poprawi ją, ale na zasadzie drobnej korekty, której negować nie można, ale o której z góry też wiadomo, że nie jest to sposób na rozwiązanie problemu.

Nowe świadczenie z ZUS: renta wdowia, ile wynosi

REKLAMA

– Jest to przydatne świadczenie, ale nie możemy się oszukiwać, że będzie mieć ono wielkie znaczenie dla sytuacji majątkowej osoby, która znalazła się w takiej sytuacji życiowej, że straciła małżonka, który był np. odpowiedzialny za finansowanie gospodarstwa domowego – mówi ekspert gospodarczy Paweł Skotnicki.

REKLAMA

– Nie powinniśmy zapominać, że ani renta wdowia, ani coroczne waloryzacje świadczeń rentowych czy emerytalnych, nie są na tyle znaczące, by rezygnować np. z ubezpieczania się – mówi ekspert gospodarczy Paweł Skotnicki. 
Renta Wdowia jest jednym z pierwszych spełnionych postulatów socjalnych nowego Rządu RP. Wnioski można składać od stycznia, a dodatkowe pieniądze będą wypłacane od lipca 2025 roku.

Wdowia renta to świadczenie obarczone wieloma wadami, wymaga pilnej nowelizacji

Eksperci o rencie wdowiej wypowiadają się pozytywnie. Jest to świadczenie, które będzie rokrocznie delikatnie poprawiać sytuacje osób, które znalazły się w trudnej sytuacji majątkowej po śmierci swojej małżonki czy częściej małżonka.
Szacuje się, że ze świadczenia będzie mogło skorzystać nawet 2 miliony obywateli.

REKLAMA

Renta wdowia pozwoli na zachowanie emerytury i uzyskanie części renty rodzinnej po małżonku lub na wybranie renty rodzinnej i do tego świadczenia można dodać część własnej emerytury.
Do roku 2027 będzie to wartość na poziomie 15%, a po 2027 roku będzie to już 25%.

– Jest to pewien element wyrównywania sprawiedliwości społecznej. Mężowie płacili bowiem składki, z ich wynagrodzeń często żyły całe rodziny i przedwczesna śmierć małżonka nie może obniżać jakości życia drugiego małżonka. Jest to pomoc, choć jej wartość oczywiście nie jest dominująca, gdy spojrzymy na cały rodzinny budżet domowy – mówi Paweł Skotnicki.
Nie możemy mówić, że renta wdowia jest dla wdowy czy wdowca zabezpieczeniem przed ubóstwem. Jest miłym, dobrym, ważnym świadczeniem, ale trudno je traktować jako coś, co będzie mieć dominujące znaczenie dla czyjegoś życia – uważa Paweł Skotnicki.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Trudna sytuacja samotnych seniorów, szczególnie wdów w Polsce jest faktem

– Emerytury również mają różne wysokości, zawsze przed złożeniem wniosku o rentę wdowią należy dokładnie z ekspertami ubezpieczeniowymi, pracownikami ZUS lub prawnikami policzyć, jakie warianty świadczenia będą dla nas opłacalne – dodaje Paweł Skotnicki.

Eksperci przyznają, że Renta Wdowia jest rozwiązaniem oczekiwanym, bo bardzo często osoby owdowiałe mocno zmieniały swój status majątkowy i stan życia. Jeżeli zmarł małżonek, który był głównym żywicielem rodziny, a jednocześnie nie zabezpieczył rodziny w odpowiedni sposób pod kątem legislacyjnym to w wielu sytuacjach dochodziło do bardzo trudnych sytuacji. 

– Stąd ważne jest by poza działaniami takimi jak dodatkowe świadczenia w postaci, mówić głośno o ubezpieczeniach czy zabezpieczeniach majątkowych w postaci np. testamentów. Niestety znam sytuacje, gdy wdowy znajdowały się w dramatycznym położeniu po nagłej śmierci męża. Ich status materialny ulegał znacznemu pogorszeniu.
Tutaj ważną rolę odgrywają zabezpieczenia związane np. z testamentem, odpowiednim przekazaniem spadku czy sprawami związanymi z zapewnieniem kontynuacji działania firm jeżeli np. działalność gospodarcza jest elementem majątku rodzinnego – mówi Paweł Skotnicki. 
Ekspert gospodarczy i ubezpieczeniowy dodaje jednocześnie, że do najdramatyczniejszych sytuacji dochodzi, gdy śmierć głównego żywiciela rodziny jest nagła.

– Zostawiamy pisanie testamentów „na kiedyś”, a to może powodować, że zabezpieczenie majątku i interesów rodzinnych jest niewystarczające, gdy śmierć będzie nagła. Stąd oczywiście renta wdowia jest świadczeniem przydatnym, ale nie zmieniającym horyzontu tragedii w obliczu których stanęło wiele osób po śmierci najbliższej osoby – podsumowuje Paweł Skotnicki.
Przypomnijmy, że choć ZUS już teraz zachęca do składania wniosków, to świadczenie zwane rentą Wdowią wypłacone będzie pierwszy raz dopiero w lipcu 2025 roku.

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Trump ogłasza cła. Co na to Europa? [Eksperci]

Donald Trump ogłasza cła na Europę - rekordowy pakiet finansowych zobowiązań obejmuje hurtowo wszystkie kraje Unii Europejskiej. Czy cła dotkną Polskę? Czego najbardziej obawiają się eksperci?

Cła wzajemne Trumpa: Gospodarcza rewolucja czy ryzyko recesji?

Amerykański prezydent Donald Trump wprowadził nowe cła na importowane towary, określając je jako "deklarację niepodległości gospodarczej" USA. Eksperci jednak ostrzegają przed możliwymi skutkami ekonomicznymi, takimi jak wzrost inflacji, kryzys gospodarczy i problemy na rynku pracy. Jakie będą konsekwencje tej decyzji dla gospodarki USA i jej partnerów handlowych?

SN: ZUS przegrywa sprawę o pominięcie 2-3 lat służby wojskowej do emerytury

Wydawało się, że to będzie archiwalny problem prawny – kilka lat służby wojskowej w czasach PRL pomijanych przy ustalaniu emerytury przez ZUS. To jednak wciąż aktualna sprawa, o czym świadczy to, że wciąż zajmują się nim sądy. Z ZUSem skutecznie spierają się byli żołnierze, którzy służyli w wojsku np. w latach 80-tych, a ZUS pomija ten okres w wyliczeniach emerytalnych. Np. ZUS uważa, że do czasu pracy w szczególnych warunkach nie zalicza się okresu zasadniczej służby wojskowej np. w 1983 r.

Mam długi. Jak z nich wyjść? Co robić? [PORADNIK]

Mam długi. Jak z nich wyjść? Co robić? - to częste pytania zadawane na forum w Internecie. Po pierwsze, należy zaprzestać zaciągania kolejnych zobowiązań. Co dalej? Oto poradnik, który pokazuje jak krok po kroku wyjść z długów. Zawiera wszystko, co należy widzieć o oddłużaniu.

REKLAMA

W Łodzi zrobią porządek z hulajnogami

Łódź chce zapanować nad hulajnogami. Źle zaparkowane, leżące na chodniku jednoślady utrudniają przejście pieszym, więc włodarze chcą uporządkować ich zwrot. Do końca maja w Śródmieściu powstanie 313 miejsc do parkowania hulajnóg - ich działania dopilnują operatorzy.

MEN: Przymusowy odbiór dziecka na terenie jednostek systemu oświaty po wyczerpaniu wszystkich innych możliwości

Stanowisko MEN w kwestii przymusowych odbiorów dzieci na terenie jednostek systemu oświaty nie uległo zmianie. Resort zaznaczył jednak, że odbiór dziecka powinien następować po wyczerpaniu wszystkich innych możliwości.

Czy w lipcu 2025 r. będzie podwyżka najniższej krajowej?

Czy lipiec 2025 r. to drugi termin podwyżki najniższej krajowej w tym roku? W 2023 i 2024 r. dwa razy w roku podnoszono wysokość płacy minimalnej. Jak będzie w tym roku?

Sprawdź uprawnienia kierowcy. Nowa usługa w aplikacji mObywatel

W aplikacji mObywatel można już sprawdzić uprawnienia kierowcy. Wystarczy wpisać imię, nazwisko oraz numer blankietu dokumentu, aby uzyskać możliwość weryfikacji danych każdego kierowcy i statusu jego prawa jazdy, tymczasowego prawa jazdy oraz pozwolenia na kierowanie tramwajem.

REKLAMA

Opłaty za pobyt w DPS. Współpraca z MOPS ma znaczenie [Kryteria 2025]

W kontekście opłat za pobyt mieszkańca w domu pomocy społecznej sporo mówi się o kryteriach dochodowych i kręgu osób zobowiązanych. Nie każdy jednak pamięta, iż na zakres tej opłaty wpływa również wywiad środowiskowy. Dlaczego?

Sąd Apelacyjny unieważnił umowę kredytu złotówkowego (prawomocnie). Jakie były powody? Analiza radcy prawnego

Jeśli w pierwszej i drugiej dekadzie XXI wieku prawie każdy mógł powiedzieć, że kojarzy kogoś znajomego, kto wyjechał za granicę ze względu na exodus migracyjny, to zakładam, że już w trzeciej dekadzie prawie każdy będzie kojarzył kogoś, kto unieważnił swoją umowę z bankiem. I to nie tylko tę waloryzowaną kursem waluty obcej. Unieważnianie kredytów i pożyczek stanie się sportem narodowym Polaków, takim jak jest nim teraz grillowanie.

REKLAMA