REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

24 dodatkowe dni wolne od pracy na odbudowę zdrowia i bezpłatna rehabilitacja [włącznie z wyżywieniem i dojazdami] dla nowej grupy osób. ZUS rozszerzył ważny program [lista chorób i warunki]

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
rehabilitacja, dni wolne od pracy, ZUS, program, rehabilitacja lecznicza
24 dodatkowe dni wolne od pracy na odbudowę zdrowia i bezpłatna rehabilitacja [włącznie z wyżywieniem i dojazdami] dla nowej grupy osób. ZUS rozszerzył ważny program [lista chorób i warunki]
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

ZUS rozszerzył program bezpłatnej rehabilitacji leczniczej na nowe grupy osób – osoby ze schorzeniami ośrodkowego układu nerwowego oraz te, które potrzebują wczesnej rehabilitacji powypadkowej. W ramach ww. programu można uzyskać 24 dodatkowe dni wolne od pracy, podczas których jest się poddawanym bezpłatnej rehabilitacji, która ma na celu utrzymanie lub odzyskanie zdolności do pracy po przebytej chorobie lub doznanym urazie. ZUS pokrywa przy tym nie tylko koszt samej rehabilitacji (tj. zabiegów i zajęć), ale również koszt zakwaterowania, wyżywienia i dojazdów do (i z) ośrodka rehabilitacyjnego.

Komu przysługuje bezpłatna rehabilitacja lecznicza ZUS?

Z programu bezpłatnej rehabilitacji leczniczej ZUS mogą skorzystać, osoby, które:

REKLAMA

  • pracują zawodowo i są ubezpieczone w ZUS,
  • pobierają zasiłek chorobowy lub świadczenie rehabilitacyjne lub
  • pobierają rentę okresową z tytułu niezdolności do pracy

i są zagrożone utratą zdolności do pracy, a istnieje szansa, że w wyniku rehabilitacji – mogą tę zdolność utrzymać lub odzyskać.

Na jakie choroby można skorzystać z bezpłatnej rehabilitacji leczniczej ZUS? [lista chorób]

Rehabilitacja lecznicza może odbywać się w systemie stacjonarnym (w ramach całodobowego pobytu w ośrodku rehabilitacyjnym), w przypadku schorzeń:

  • narządu ruchu,
  • narządu ruchu po wypadku (wczesna rehabilitacja powypadkowa),
  • układu krążenia,
  • układu oddechowego,
  • psychosomatycznych,
  • onkologicznych po leczeniu nowotworu gruczołu piersiowego,
  • narządu głosu,
  • ośrodkowego układu nerwowego

bądź w systemie ambulatoryjnym (w ramach codziennych wizyt w ośrodku rehabilitacyjnym, w wyznaczonych godzinach), w przypadku schorzeń:

  • narządu ruchu lub
  • układu krążenia (w tym w ramach rehabilitacji monitorowanej telemedycznie).

Aktualnie, prawem do rehabilitacji medycznej zostały objęte przez ZUS nowe grupy osób (które są już ujęte w powyższym zestawieniu), tj.:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • osoby ze schorzeniami ośrodkowego układu nerwowego oraz
  • osoby, które potrzebują wczesnej rehabilitacji po wypadkach, które mogą skorzystać z programu realizowanego w Opolskim Centrum Rehabilitacji w Korfantowie albo w ośrodku Vratislavia Medica we Wrocławiu.

Co należy zrobić, aby skorzystać z bezpłatnej rehabilitacji leczniczej ZUS?

REKLAMA

Celem skorzystania z bezpłatnej rehabilitacji leczniczej ZUS (i związanego z nią prawa do 24 dodatkowych dni wolnego od pracy), należy udać się do swojego lekarza, który – jeżeli stwierdzi ku temu wskazania – wypełni wniosek o rehabilitację leczniczą i złoży go za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych (PUE)/eZUS lub w aplikacji mobilnej mZUS dla Lekarza. Lekarz może również wystawić wniosek w formie papierowej. Taki papierowy wniosek, wraz z dokumentacją medyczną, osoba ubezpieczona może wówczas dostarczyć do dowolnej placówki ZUS osobiście, za pośrednictwem pełnomocnika lub drogą pocztową.

Na podstawie ww. wniosku o rehabilitację oraz zgromadzonej dokumentacji medycznej i/lub przeprowadzonego badania – o potrzebie rehabilitacji leczniczej orzeka lekarz orzecznik ZUS. Wydane przez niego orzeczenie o potrzebie rehabilitacji leczniczej – stanowi podstawę do wystawienia zawiadomienia o skierowaniu na rehabilitację leczniczą.

Prawo do 24 dodatkowych dni wolnych od pracy na rehabilitację leczniczą

Na czas rehabilitacji – lekarz wystawia uprawnionej osobie zwolnienie lekarskie (potocznie zwane L4), a zatem – nie musi ona wykorzystywać, w tym celu, urlopu wypoczynkowego. Rehabilitacja lecznicza – co do zasady – trwa 24 dni (i na taki okres wystawane jest zwolnienie od pracy), ale lekarz może również ten czas – w zależności od wskazań medycznych – wydłużyć albo skrócić.

Bezpłatna jest nie tylko rehabilitacja, ale również zakwaterowanie, wyżywienie i dojazd do ośrodka. Jakie są warunki rehabilitacji leczniczej finansowanej przez ZUS?

W ramach programu bezpłatnej rehabilitacji leczniczej – zakwalifikowanym do niego osobom – ZUS pokrywa nie tylko 100 pros. kosztów rehabilitacji (tj. odbywających się w ramach niej zabiegów i zajęć), ale również koszty zakwaterowania, wyżywienia i dojazdu do (i z) ośrodka rehabilitacyjnego najtańszym środkiem komunikacji miejskiej.

Program rehabilitacji leczniczej jest kompleksowy i ustalany indywidualnie w zależności od rodzaju schorzenia. Obejmuje on niezbędne badania oraz zabiegi i zajęcia z zakresu:

  • fizjoterapii, a w tym:
    • kinezyterapii, np. terapii manualnej, ćwiczeń izometrycznych, ćwiczeń czynnych wolnych, ćwiczeń w wodzie, ćwiczeń grupowych itp.,
    • fizykoterapii, np. zbiegi z zakresu ciepłolecznictwa, krioterapii, hydroterapii, leczenia polem elektromagnetycznym wielkiej i niskiej częstotliwości, elektroterapii, leczenia ultradźwiękami, laseroterapii itp.,
    • masażu, np. klasycznego, wibracyjnego itp.,
  • oddziaływania psychologicznego, w tym terapii indywidualnej, psychoedukacji i treningów relaksacyjnych jak również
  • edukacji zdrowotnej w zakresie:
    • zasad prawidłowego żywienia,
    • czynników ryzyka w chorobach cywilizacyjnych,
    • podstawowej wiedzy o chorobie wymagającej rehabilitacji,
    • czynników zagrożenia dla zdrowia w miejscu pracy,
    • podstawowych informacji o prawach i obowiązkach pracodawcy i pracownika oraz
    • profilaktyki i leczenia uzależnień.

ZUS nie posiada własnych ośrodków rehabilitacyjnych, dlatego zawiera umowy z placówkami, które muszą spełnić określone wymagania prawne, kadrowe, lokalowe i medyczne. Ośrodki te, zlokalizowane są na terenie całej Polski, nie tylko w miejscowościach uzdrowiskowych.

Poniżej można zapoznać się z mapą przedstawiającą lokalizację ośrodków rehabilitacyjnych współpracujących z ZUS w 2025 r., z podziałem na poszczególne schorzenia:

Lokalizacja ośrodków rehabilitacyjnych współpracujących z ZUS w 2025 roku

Lokalizacja ośrodków rehabilitacyjnych współpracujących z ZUS w 2025 roku

ZUS

Szczegółowy wykaz powyższych ośrodków rehabilitacyjnych, z podziałem na poszczególne schorzenia, w kolejności według miejscowości rehabilitacji (zgodnie ze stanem na dzień 1 marca 2025 r.), można natomiast pobrać poniżej:

Wykaz ośrodków współpracujących z ZUS w 2025 roku

Więcej informacji na temat szczegółowych warunków rehabilitacji w przypadku poszczególnych schorzeń, można również uzyskać w poniższych ulotkach informacyjnych ZUS:

Rehabilitacja lecznicza ZUS - narząd ruchu

Rehabilitacja lecznicza ZUS - narząd ruchu po wypadku

Rehabilitacja lecznicza ZUS - układ krążenia

Rehabilitacja lecznicza ZUS - układ oddechowy

Rehabilitacja lecznicza ZUS - psychosomatyka

Rehabilitacja lecznicza ZUS - nowotwór piersi

Rehabilitacja lecznicza ZUS - narząd głosu

Rehabilitacja lecznicza ZUS - ośrodkowy układ nerwowy

Podstawa prawna:

  • Ustawa z dnia 13.10.1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (t.j. Dz.U. z 2025 r., poz. 350)
  • Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 12.10.2001 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu kierowania przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych na rehabilitację leczniczą oraz udzielania zamówień na usługi rehabilitacyjne (t.j. Dz.U. z 2019 r., poz. 277)
zmiany w programie rehabilitacji leczniczej ZUS - inforgrafika

INFOR

INFOR

Polecamy: Szkolenie - Zasiłki chorobowe i wypadkowe w oświacie w nowych interpretacjach ZUS

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Konklawe rozpocznie się 7 maja

Agencja Ansa poinformowała, że konklawe, które wybierze następcę papieża Franciszka, rozpocznie się 7 maja. Decyzja w tej sprawie zapadła w poniedziałek po kongregacji kardynałów, obradujących w okresie wakatu w Stolicy Apostolskiej.

Przelewy bankowe w majówkę. Kiedy dojdzie przelew wysłany w środę po 16:00?

W tym roku majówka zaczyna się w czwartek. 1 maja jest dniem ustawowo wolnym od pracy. Co z przelewami bankowymi wysłanymi tego dnia? Kiedy najlepiej wysłać przelew, aby dotarł na czas? Czy będą działać płatności natychmiastowe? Warto terminowe płatności zaplanować z wyprzedzeniem. 

Napisali do premiera bo ZUS przetrzymuje ich 300 000 - 640 000 zł składek emerytalnych. I nie wypłaca emerytur

Jaki problem ma rozwiązać Donald Tusk? Za okres pracy po skończeniu służby składki mundurowych są przymusowo pobierane przez ZUS (jak od każdego pracownika cywilnego) i …. wieczyście przepadają w ZUS. Przepadają w tym znaczeniu, że pracujący emeryt nigdy nie otrzyma świadczeń emerytalnych od tych składek. Jedynie emerytom, których limit emerytury nie przekracza wskaźnika 75%, składki w ZUS mogą zwiększyć emeryturę mundurową. Zasady „wieczysty przepadek składek ZUS powyżej limitu 75%” dotyczy tylko tych emerytów, którzy rozpoczęli służbę przed 1999 r. (ściślej przed 2 stycznia 1999 r.). Szacuje się liczbę emerytów poszkodowanych na około 200 000. Dlatego ich przedstawiciele skierowali do premiera petycję (data dokumentu 2 kwietnia 2025 r.).  

Agent na wyłączność – czy to dobra opcja dla klienta?

Na rynku polskim można spotkać różne modele współpracy z agencją nieruchomości zarówno przy sprzedaży jak i przy zakupie nieruchomości.

REKLAMA

Osoby bezdzietne i posiadające jedno dziecko czekają niższe pensje? Sejm pracuje nad podwójną składką emerytalną

W dniu 17 lutego br. do Sejmu została złożona petycja obywatelska mająca na celu wprowadzenie zmiany w systemie ubezpieczeń społecznych, polegającej na znacznym podwyższeniu składek na ubezpieczenie emerytalne dla osób, które są bezdzietne lub posiadają wyłącznie jedno dziecko. Jak argumentuje autor petycji – zmiana taka, miałaby rozwiązać problem spadku dzietności w Polsce i pogarszającej się demografii, która przyczynia się do destabilizacji polskiego systemu emerytalnego. W sprawie tej, zdecyduje teraz komisja sejmowa.

Skrócenie czasu pracy w Polsce. Do 30 czerwca 2025 r. MRPiPS ogłosi zasady i warunki naboru do pilotażu krótszego czasu pracy. Nabór do pilotażu ruszy po wakacjach

Skrócenie czasu pracy w Polsce. MRPiPS ma nadzieję, że pilotaż ruszy jeszcze w 2025 r. Obecnie, dobowy czas pracy pracownika nie może przekraczać 8 godzin, a tygodniowy – przeciętnie 40 godzin w pięciodniowym tygodniu pracy. Resort rodziny i pracy od dłuższego czasu analizował możliwość skrócenia czasu pracy. Ministra Agnieszka Dziemianowicz-Bąk zapowiedziała pilotaż, na który zostanie przeznaczone 10 mln zł z Funduszu Pracy.

ZUS nieczynny 2 maja 2025 r.

Dnia 2 maja 2025 r. (piątek) ZUS będzie nieczynny. Centrum Obsługi Telefonicznej również tego dnia nie pracuje. ZUS zachęca do załatwiania spraw online.

Szybka powtórka z historii – daty, które musisz znać
W którym roku Polska odzyskała niepodległość? Kiedy miała miejsce bitwa pod Waterloo? W którym roku rozpoczęła się wojna trzydziestoletnia? Rozwiąż test i sprawdź, czy odpowiesz poprawnie na 10 pytań.

REKLAMA

Kiedy matury 2025? Dokładny harmonogram

Centralna Komisja Egzaminacyjna przygotowała oficjalny harmonogram egzaminów maturalnych na rok 2025. Sprawdź, kiedy odbędą się egzaminy pisemne i ustne w terminie głównym, dodatkowym i poprawkowym — zarówno w formule 2023, jak i formule 2015.

Konklawe 2025. Jak będzie wybierany nowy papież? Eligo in Summum Pontificem ...

Po pogrzebie papieża Franciszka kardynałowie wznawiają 28 kwietnia 2025 r. w Watykanie kongregacje, czyli obrady, których celem jest przygotowanie konklawe. Obecnie najważniejszym zadaniem jest wyznaczenie daty jego inauguracji. Nieoficjalnie wiadomo, że kardynałowie są za tym, by zaczęło się ono 5 lub 6 maja. Konklawe musi rozpocząć się między 15. a 20. dniem od śmierci papieża.

REKLAMA