REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Będzie można dziedziczyć emeryturę po rodzicach. Ta zmiana to prawdziwa rewolucja. Kiedy nowe przepisy wejdą w życie?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
dokumenty, akt notarialny, spółka
dokumenty, akt notarialny, spółka
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Po śmierci rodziców emerytura przypadnie dzieciom. Regulujące te kwestie projekt ustawy jest już gotowy. W drugim kwartale tego roku dokumentem zajmie się rząd. Nowe przepisy nie dotyczą jednak wszystkich i z automatu. Obejmą tylko konkretną grupę

Zapowiada się rewolucja w przepisach. Dzieci mają dziedziczyć emeryturę po rodzicach. Regulujące te kwestie projekt ustawy, przygotowanej przez ministerstwo sportu i turystyki, jest już gotowy.

REKLAMA

Dziedziczenie emerytury po rodzicach nie dla wszystkich

REKLAMA

To przełomowe rozwiązanie, dotychczas nieobecne w polskim systemie ubezpieczeń społecznym, nie oznacza jednak „emerytalnego spadku” z automatu. Nowe, prawne rozwiązania, obejmą tylko konkretną grupę. Chodzi o dzieci wybitnych sportowców, którzy za życia pobierali tak zwaną emeryturę olimpijską, przysługującą za zdobycie w igrzyskach igrzysk złotego medalu.

Jak jest teraz? Po śmierci medalistów olimpijskich, świadczenie wygasa i rodzina nie może już korzystać z tego finansowego wsparcia. Wedle przygotowanej przez ministerstwo sportu nowelizacji, dzieci zmarłych sportowców mogłyby świadczenie dziedziczyć i to w pełnej wysokości.

O jakich pieniądzach mowa?

Od stycznia tego roku emerytura olimpijska wynosi 4967,95 zł brutto miesięcznie. Co ważne, nie trzeba od niej płacić podatku dochodowego ani składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne, co oznacza, że do ręki tych, którzy ją otrzymują trafia pełna kwota. Aktualnie świadczeniem jest objętych blisko sześciuset sportowców. To medaliści igrzysk olimpijskich, paraolimpijskich.

Jak na razie nie jest jasne czy świadczenie byłoby przekazywane dzieciom automatycznie, czy też wymagałoby spełnienia dodatkowych warunków. Chodzi między innymi o kwestie niepełnoletności czy też określoną sytuację materialną. Poza tym, wprowadzenie nowych przepisów może znacząca wpłynąć na budżet państwa, oznacza też konkretne zmiany w sposobie finansowania systemu emerytalnego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kiedy nowe regulacje wejdą w życie?

Jaka jest szansa na to, że rozwiązania zaproponowane przez resort sportu i turystyki wejdą w życie? Według wykazu prac, rząd miałby się zająć projektem w drugim kwartale tego roku.

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Orzeczenie o niepełnosprawności ze względu na podeszły wiek [lista przysługujących świadczeń, ulg i uprawnień]

Podeszły wiek – jeżeli wynika z niego obniżenie sprawności danej osoby na poziomie, który powoduje ograniczenia w pełnieniu ról społecznych, czyli w codziennym funkcjonowaniu – jest czynnikiem, który, w sposób pośredni, może determinować niepełnosprawność danej osoby. Z danych GUS wynika, że ponad 62 proc. wszystkich osób niepełnosprawnych w Polsce, to osoby w wieku powyżej 60 roku życia. Jeżeli zachodzą ku temu przesłanki – warto, żeby osoby w wieku senioralnym, zadbały o uzyskanie dla siebie orzeczenia o stopniu niepełnosprawności, ponieważ na jego podstawie, przysługiwać im będzie prawo do szeregu świadczeń, ulg i uprawnień.

Dlaczego dokumentacja pochodzenia towarów to filar bezpiecznego handlu międzynarodowego?

Brak odpowiedniej dokumentacji pochodzenia towarów może kosztować firmę czas, pieniądze i reputację. Dowiedz się, jak poprawnie i skutecznie prowadzić dokumentację, by uniknąć kar, ułatwić odprawy celne i zabezpieczyć interesy swojej firmy w handlu międzynarodowym.

Zmiana branży – od czego zacząć, by uniknąć błędów?

Zmiana branży to nie lada wyzwanie; szczególnie dla osób, które posiadają już ugruntowaną pozycję oraz doświadczenie zawodowe. Decyzja o przebranżowieniu wymaga nie tylko odwagi, ale również przemyślanego planu działania. Poznaj pięć kluczowych kroków, które pozwolą wejść na nową drogę zawodową bez zbędnych problemów.

Nie zapomnij o kapitale początkowym. To klucz do wyższej emerytury!

Kapitał początkowy to odtworzona wartość składek emerytalnych z okresu przed 1 stycznia 1999 roku, kiedy składki nie były przypisane do indywidualnych kont. Bez kapitału początkowego Twoja emerytura może być znacznie niższa. Sprawdź, jak go wyliczyć i jakie dokumenty są potrzebne, by nie stracić pieniędzy.

REKLAMA

Egzamin ósmoklasisty 2025. E8: matematyka [czas trwania, co zabrać, arkusz, wyniki]

Egzaminy ósmoklasisty rozpoczęły się w we wtorek. W środę, 14 maja 2025 r. uczniowie przystąpią do egzaminu z matematyki. Ile trwa egzamin? Co należy zabrać na egzamin z matematyki? Kiedy CKE opublikuje wyniki?

Będzie można dziedziczyć emeryturę po rodzicach. Ta zmiana to prawdziwa rewolucja. Kiedy nowe przepisy wejdą w życie?

Po śmierci rodziców emerytura przypadnie dzieciom. Regulujące te kwestie projekt ustawy jest już gotowy. W drugim kwartale tego roku dokumentem zajmie się rząd. Nowe przepisy nie dotyczą jednak wszystkich i z automatu. Obejmą tylko konkretną grupę

Obrazić kogoś, czyli kiedy występuje przestępstwo zniewagi

Słowa potrafią czasami ranić innych ludzi. Są one w stanie wywołać wiele cierpień. Dlatego właśnie mogą one powodować odpowiedzialność prawną. Jednakże należy też mieć na uwadze i to, że nie zawsze negatywne treści kierowane wobec drugiej osoby, będą mogły zostać uznane za zniewagę.

Teraz sprzedają się tylko tanie mieszkania: prawda czy stereotyp

Czy rzeczywiście tańsze mieszkania wyprzedają się “na pniu”? Analiza rynku nieruchomości pokazuje, że tak, choć nie zawsze – we Wrocławiu np. najszybciej znikają lokale ze średniej półki cenowej. Na pewno jednak niższa cena jest okolicznością ułatwiającą sprzedaż.

REKLAMA

Menadżerowie wysokiego szczebla chcą się dogadywać mimo barier budowanych przez przywódców świata

Menadżerowie i światowy biznes stoi w obliczu rosnącej niestabilności – od napięć geopolitycznych i przesunięcia wpływów globalnych, po coraz bardziej spolaryzowaną scenę międzynarodową. Mimo to, wielu menedżerów najwyższego szczebla wciąż wykazuje wiarę w trwałość dotychczasowych struktur i scenariuszy współpracy.

Fiskus chce mieć swój udział w prezentach komunijnych, na ile liczy z podatków

Rozpoczyna się sezon komunijny – czas uroczystości, rodzinnych spotkań i… (często bardzo drogich) prezentów. Ale czy wręczone dzieciom upominki mogą wiązać się z obowiązkiem podatkowym? Czy wszystkie i czy od wszystkich, którzy takie prezenty ufundowali.

REKLAMA