REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kandydatka na prezydenta 2025: Magdalena Biejat [partia, program, wiek, zawód, wykształcenie]

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Magdalena Biejat
Magdalena Biejat kandydatka na prezydenta 2025: program wyborczy, postulaty, partia, wiek, numer na karcie do głosowania
Rafał Guz
PAP

REKLAMA

REKLAMA

Magdalena Biejat – która partia popiera kandydatkę na prezydenta Polski w 2025 r.? Przedstawiamy program wyborczy, wiek, zawód oraz wykształcenie. Jaki numer na karcie do głosowania ma Magdalena Biejat? Sprawdź pełną listę kandydatów w wyborach 2025 r. oraz wyniki najnowszego sondażu prezydenckiego.

rozwiń >

Magdalena Biejat – wiek, zawód, wykształcenie

Magdalena Agnieszka Biejat ma 43 lata i mieszka w Warszawie. Posiada wyższe wykształcenie. Pracuje jako senatorka w Senacie Rzeczypospolitej Polskiej.

REKLAMA

Magdalena Biejat – partia

Formalnie nie przynależy do żadnej partii politycznej. Wcześniej była członkinią partii Razem. Aktualnie popierana jest przez Lewicę i należy do klubu parlamentarnego Nowej Lewicy. W grudniu 2024 r. Rada Krajowa Nowej Lewicy wybrała Magdalenę Biejat na swoją kandydatkę w wyborach na Prezydenta RP 2025 r.

Magdalena Biejat - numer na karcie do głosowania

Na stronie wybory.gov.pl każdy kandydat na prezydenta ma przypisany numer na karcie do głosowania. Magdalena Biejat ma numer 2.

Magdalena Biejat – program wyborczy 2025

Na stronie biejat2025.pl znajduje się pełny program wyborczy Magdaleny Biejat. Kandydatka podkreśla, że rozwój to nie tylko liczby w tabelkach ekonomistów, lecz prawdziwy rozwój oznacza dla wszystkich szansę na godne życie. Program Magdaleny Biejat opiera się na 7 filarach: dobrobyt, rozwój, bezpieczeństwo, współpraca, wolność, równość, praworządność.

Magdalena Biejat – postulaty 2025

Ze strony biejat2025.pl: “Rzeczpospolita Polska jest demokratycznym państwem prawnym, urzeczywistniającym zasady sprawiedliwości społecznej”: te słowa – art. 2 Konstytucji RP – wyznaczają wizję mojej prezydentury.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Chcę Polski demokratycznej i świeckiej. Państwa opartego o rządy prawa. Będę dążyć do zakończenia chaosu ustrojowego. Chcę wprowadzenia w życie konstytucyjnej zasady sprawiedliwości społecznej i aktywnej walki z nierównościami dochodowymi. Chcę dynamicznego i odpowiedzialnego rozwoju i budowania polskiej gospodarki. Chcę bezpieczeństwa narodowego – zarówno na poziomie militarnym, współpracy międzynarodowej, jak i bezpieczeństwa dnia codziennego dla milionów Polek i Polaków.

1. DOBROBYT.

REKLAMA

Moje podejście do gospodarki opiera się uznaniu roli rynku – ale rynku, na którym państwo pełni aktywną rolę. Chroni słabszych przed biedą i nadużyciami silniejszych, tworzy proste i sprawiedliwe regulacje oraz zwalcza patologie. Będę chronić praw pracowników, wspierać działania na rzecz poprawy warunków pracy osób zatrudnionych w budżetówce, wprowadzenia realnej progresji podatkowej (również dla firm) i większego niż dotąd oparcia się na podatkach bezpośrednich. Sprawując urząd Prezydenta będę wetować ustawy szkodliwe dla pracowników i zwiększające nierówności społeczne.

Polacy to jeden z najciężej pracujących narodów w Europie. Zasługują na dobre płace, dostępne mieszkania i dostęp do sprawnych usług publicznych, niezależnie od miejsca swojego zamieszkania. To w interesie nas wszystkich. W starciach z rynkowymi gigantami będę stała po stronie zwykłych ludzi, dlatego będę dążyła do zmniejszenia rat kredytów bankowych i dbała o sprawiedliwe relacje ludzi z bankami.

2. ROZWÓJ.

REKLAMA

Długofalowe myślenie o poprawie jakości życia obywateli Polski wymaga odpowiedzialnego planowania rozwoju gospodarki. Czasy, kiedy Polska była ubogim krewnym Zachodu dawno odeszły już do przeszłości. Jesteśmy silną gospodarką w sercu Europy. W ostatnich dekadach byliśmy liderem wzrostu, ale wciąż problemem jest zbyt niski poziom inwestycji i innowacyjności. Zadbam o to, by to się zmieniło. . Stać nas na inwestycje sztandarowe – koleje dużych prędkości,elektrownie atomowe, nowoczesne sieci energetyczne i OZE – które będą kołem zamachowym gospodarki i zagwarantują skok rozwojowy Polski. Stać nas na rozwijanie sztucznej inteligencji (AI) i innych technologii wschodzących. Stać nas na dbanie o to, aby przyczyniały się one do tworzenia nowych miejsc pracy. AI to technologia, która zdefiniuje realną siłę państw w XXI wieku. Potencjał polskich naukowców otwiera przed nami wielką szansę na cywilizacyjny awans Polski.

Zatroszczę się też o to, by zwiększyć inwestycje sektora prywatnego. Instytucje państwowe muszą w tym zakresie współpracować z biznesem i uczelniami, wyznaczając strategiczne cele i nie szczędząc środków na ich realizację – tak, by inwestycje budowały przyszłość kraju, a nie opierały się na spekulacji finansowej.

3. BEZPIECZEŃSTWO.

Jednym z podstawowych zadań prezydenta jest ochrona bezpieczeństwa państwa. O bezpieczeństwie trzeba myśleć szeroko. Na poziomie osobistym bezpieczeństwo to wolność od biedy, dach nad głową czy dostępność lekarzy.

Na poziomie państwa bezpieczeństwo to odporność na wyzwania, które stawia przed nami współczesność. Chcę, by Polska była przygotowana na kryzys klimatyczny. Potrzebujemy transformacji energetycznej, która zapewni Polsce suwerenność energetyczną, a Polkom i Polakom tani prąd. Czas aktywnie walczyć z suszą, zatroszczyć się o środowisko i zasoby wodne, o bezpieczeństwo żywnościowe, zapewniające nam zdrową i bezpieczną żywność. Wreszcie, to silne, dobrze zorganizowane i odporne na dezinformację społeczeństwo, sprawne instytucje publiczne i zabezpieczenie infrastruktury krytycznej (zarówno przed atakami fizycznymi, jak i cybernetycznymi). Jako głowa państwa zagwarantuję, że Polska będzie mieć dobrze działające systemy łączności, transportu, ochrony zdrowia i ewakuacji ludności, a także zadbać o to, by obywatele mieli gdzie się ukryć w razie zagrożenia.

Obecna sytuacja międzynarodowa – przede wszystkim wojna Rosji przeciwko Ukrainie – nie pozostawia wątpliwości, że również tradycyjnie rozumiana obronność musi być dla Polski priorytetem. Bezpieczeństwo kosztuje, a wysoki poziom wydatków na ten cel jest koniecznością. Nasi wrogowie muszą wiedzieć, że wojna z Polską będzie dla nich nieopłacalna. Potrzebujemy więc:

• Sprawnej armii i silnego krajowego przemysłu obronnego. Polska armia powinna być silna swoją nowoczesnością. Wymaga to poprawy strategicznego planowania zakupów zbrojeniowych, które nie mogą być wypadkową wymagań politycznych, a realnie oddawać potrzeby wojska i wspierać rozwój krajowego przemysłu. Wzrost jego sprawności nie tylko bowiem zwiększy nasze bezpieczeństwo, ale także poprawi zdolności eksportowe w zakresie uzbrojenia. Odpowiedzialne myślenie o przemyśle obronnym wymaga też zabezpieczania łańcuchów dostaw.

• Współpracy w ramach sojuszy – współpraca w ramach NATO jest dla mnie fundamentem bezpieczeństwa Polski. Musimy jednak też wzmacniać własne, niezależne od USA zdolności obronne. Będę współpracować z Europą w zakresie obronności i wspólnie finansować inicjatywy w tym zakresie. Konkurencja wewnątrzunijna przekłada się na niepotrzebne mnożenie rodzajów uzbrojenia w ramach tych samych klas. Kosztuje to miliardy euro, które mogłyby być wydane na nasze wspólne bezpieczeństwo.

4. WSPÓŁPRACA.

Polska, jako kraj średniej wielkości, musi szukać możliwości zwiększania swojego wpływu dzięki współdziałaniu z sojusznikami. Nasilająca się globalna rywalizacja między mocarstwami zagraża stabilności porządku międzynarodowego. Polskie członkostwo w Unii Europejskiej i nasz głos we wspólnocie to klucz do lepszej przyszłości – nie wolno ich podważać i umniejszać. Unia powinna też zdefiniować się na nowo. Dotychczasowy model “mocarstwa regulacyjnego” to za mało – Europa musi stać się silniejsza. Swoją gospodarką, konkurencyjnością, innowacyjnością, ale i potęgą militarną. Do tego konieczna jest reforma Unii, zmierzająca w kierunku sprawnego zarządzania wspólnotą, bez oglądania się na popleczników Władimira Putina. Unia jest także kluczowa dla zapewniania prawdziwie partnerskich relacji z USA, i zabezpieczenia wolnej i demokratycznej Ukrainy. Jej istnienie jest bowiem fundamentem bezpieczeństwa Polski.

Chcę prowadzić politykę zagraniczną, która służyć będzie przede wszystkim służyć pomyślności Polek i Polaków. Powinna być jednak oparta na uniwersalnych, humanistycznych wartościach: solidarności między narodami, prawach człowieka i dążeniu do pokoju. To oznacza również przestrzeganie prawa międzynarodowego i zagwarantowanie prawa do azylu – przy zachowaniu pełnych procedur bezpieczeństwa.

5. WOLNOŚĆ.

Każdy ma prawo do wolności od strachu. Jest ona pełna tylko, gdy nasza sytuacja ekonomiczna jest stabilna, nie boimy się jej nagłego pogorszenia, a nasze prawo do decydowania o własnym losie jest respektowane.

Jednym z podstawowych celów mojej prezydentury będzie przywrócenie kobietom prawa do decydowania o sobie, o swoim macierzyństwie i swojej rodzinie. Nie będę szła na kompromisy, moim celem jest dostępna, legalna i bezpieczna aborcja do 12 tygodnia ciąży.

Wolność to także wolność słowa, która jest dzisiaj zagrożona przez wpływy gigantów cyfrowych. Polska i Europa muszą odzyskać kontrolę nad debatą publiczną. Algorytmy, sterujące mediami społecznościowymi powinny być publicznie znane. Firmy takie jak Meta czy X muszą zostać zobowiązane do aktywnej walki z fake newsami. Będę także wspierać interesy wydawców prasy tradycyjnej w starciu z korporacjami takimi jak Google czy MSN.

6. RÓWNOŚĆ.

Żadne państwo nie może dzielić obywateli na lepszych i gorszych. Zgodnie z Konstytucją, nikt w naszym kraju nie może być dyskryminowany z jakiejkolwiek przyczyny, a każdy jest równy wobec prawa. Realizacja tej zasady w ostatnich latach pozostawiała wiele do życzenia. Jako pierwsza obywatelka będę strażniczką również tych reguł konstytucyjnych, które dotąd były ignorowane – będę strażniczką równości. Każdy ma prawo do tworzenia rodziny, niezależnie od swojej orientacji seksualnej. Dlatego poprę, jako program minimum, wprowadzenie związków partnerskich, i złożę projekt ustawy o równości małżeńskiej. Zadbam także o równość w miejscu pracy – przede wszystkim o wyrównanie płac kobiet i mężczyzn.

Konstytucyjna równość dotyczy także równego dostępu do usług publicznych, gwarantowanych przez państwo. Miejsce w żłobku, wizyta u lekarza specjalisty, dogodne połączenia kolejowe należą się wszystkim mieszkańcom Polski, nie tylko tych najzamożniejszych regionów. Czas zakończyć podział na Polskę A i B.

7. PRAWORZĄDNOŚĆ.

Prezydent musi być strażnikiem Konstytucji – dlatego jednym z podstawowych zadań mojej prezydentury będzie uporządkowanie chaosu ustrojowego, spowodowanego przez 8 lat rządów Prawa i Sprawiedliwości. Czas raz na zawsze przywrócić powagę Trybunału Konstytucyjnego, Sądu Najwyższego i Krajowej Rady Sądownictwa – tak żeby żaden obywatel ani obywatelka nie mieli wątpliwości co do ich roli w państwie. Polska Konstytucja mówi też wyraźnie, że Polska jest państwem świeckim. Będę pilnować tej zasady, wyprowadzę religię ze szkół i zniosę przywileje podatkowe Kościoła Katolickiego.

Zadbam o to, by wymiar sprawiedliwości służył ludziom. Trzeba skrócić czas trwania postępowań sądowych i ułatwić obywatelom kontakt z sądem i prokuraturą. Sprawa w sądzie pracy, rozwód czy ustalenie opieki nad dziećmi nie mogą się ciągnąć latami – realnie cierpią na tym polskie rodziny. Czas wreszcie rozwiązać też sprawę zadłużenia alimentacyjnego. Zadaniem państwa i wymiaru sprawiedliwości jest zatroszczenie się o interesy najsłabszych członków społeczeństwa, czyli dzieci.

Wszyscy kandydaci na Prezydenta RP 2025 - najnowszy sondaż

Pełna lista kandydatów na Prezydenta RP w wyborach w 2025 r. zawiera 13 nazwisk. Minął już termin na zgłaszanie kandydatur. Sprawdź, na kogo można głosować »

Jakie szanse mają poszczególni kandydaci? Najnowszy sondaż »

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Równa płaca dla kobiet i mężczyzn – nowe obowiązki, nowe możliwości dla controllingu

Nadchodzące zmiany prawne, wynikające z unijnej Dyrektywy o jawności wynagrodzeń (2023/970), wymuszają na firmach nie tylko zwiększenie przejrzystości w polityce płacowej, ale również wprowadzenie zupełnie nowych standardów raportowania i analizy danych personalnych. Eksperci firmy Controlling Systems wskazują, że to zadanie wymaga ścisłej współpracy działów HR, IT oraz controllingu, który coraz częściej wychodzi poza swoją tradycyjną rolę finansową i staje się strategicznym partnerem w zarządzaniu kapitałem ludzkim.

Czy UE zakaże faktycznie używania kominków na drewno? Eksperci ostrzegają przed skutkami zmian w Ekoprojekcie

W Brukseli odbyło się 25 czerwca 2025 r. forum konsultacyjne Komisji Europejskiej poświęcone rewizji tzw. rozporządzenia ekoprojektu dla miejscowych ogrzewaczy pomieszczeń (MOP), czyli m.in. kominków, pieców i wkładów opalanych drewnem. Nowe propozycje zmian wzbudzają poważne kontrowersje i obawy wśród producentów, przedstawicieli organizacji branżowych oraz ekspertów, a przede wszystkim wśród użytkowników takich urządzeń. W opinii wielu uczestników spotkania, w tym reprezentantów polskiej branży, propozycje Komisji mogą w praktyce doprowadzić do likwidacji legalnego rynku urządzeń grzewczych na drewno w całej Unii Europejskiej.

Podwyżka minimalnej stawki godzinowej o zaledwie 90 groszy w 2026 roku wywołała burzę. Nawet pracodawcy są przeciwko propozycji rządu

Zaledwie 90 groszy więcej za godzinę pracy – tyle wynosi rządowa propozycja podwyżki stawki minimalnej na 2026 rok. „To wstyd, nie podwyżka” – grzmią związkowcy i ostrzegają: taka decyzja to cios w usługi publiczne i dalsze spłaszczanie płac. Nawet pracodawcy są przeciwko propozycji rządu.

Koniec z przerwą na papierosa (i e-papierosa) w miejscu pracy (nawet na takiego, który nie zawiera w swoim składzie nikotyny). Nowe przepisy, eliminujące nadużywaną przez pracowników lukę prawną, już obowiązują

W dniu 5 lipca 2025 r. weszły w życie przepisy, które zmieniły definicję papierosów elektronicznych (potocznie zwanych e-papierosami), obejmując nią również wyroby niezawierające w swoim składzie nikotyny. Tym samym – niemożliwym stało się „obchodzenie” przez pracowników zakazu palenia w pomieszczeniach zakładu pracy, zasłaniając się tym, że używane jest urządzenie z płynem beznikotynowym, czego – w praktyce – pracodawca nie mógł w żaden sposób zweryfikować.

REKLAMA

Uwaga seniorzy: już nie na wnuczka, a na: reklamację w banku. Nowy rodzaj oszustwa

Uwaga seniorzy: już nie na wnuczka, a na: reklamację w banku. Na rynku pojawił się nowy rodzaj oszustwa. Polega ono na tym, że przestępcy oferują pomoc w próbie wyłudzenia środków od banku z tytułu rzekomych luk w jego systemach. W rzeczywistości żadnych luk nie ma, a osoba składająca wniosek reklamacyjny, oparty na nieistniejących podstawach, może zostać pociągnięta nawet do odpowiedzialności karnej.

Koszty budowy domu jednorodzinnego 2025-2026. Jak zmieniają się ceny działek, materiałów budowlanych? Na czym można zaoszczędzić?

Czy w 2020 roku można było przewidzieć, że budowa domu w Polsce zdrożeje o blisko połowę w ciągu zaledwie pięciu kolejnych lat? Eksperci Extradom.pl przedstawili prognozy na najbliższą przyszłość, oparte o analizę kosztów budowy domu od 2021 do 2025 roku.

Ile zarabiają lekarze w publicznej służbie zdrowia? Od kilku tysięcy złotych na umowie o pracę do 100 tys. zł i więcej za jedną fakturę wystawioną szpitalowi

Lekarz w publicznym systemie ochrony zdrowia może liczyć na zarobki od kilku tysięcy złotych na umowie o pracę do 100 tys. zł i więcej za jedną fakturę wystawioną szpitalowi. Najmniej zarabiają lekarze na początku drogi zawodowej. Kontrowersje budzą niektóre kontrakty lekarzy specjalistów.

Europa stawia na migrantów. Polska się starzeje i wyludnia – co dalej?

Rekordowa liczba ludności w Unii Europejskiej – 450,4 mln osób – to efekt rosnącej imigracji, która rekompensuje spadek urodzeń i przewagę zgonów. Europa starzeje się, a migranci łagodzą demograficzny kryzys. Polska, z ujemnym bilansem ludności, stoi dziś na rozdrożu.

REKLAMA

Praca sezonowa 2025 r.: co, gdzie, jak i ile?

Sezonowe zatrudnienie to forma pracy, która wyróżnia się kilkoma charakterystycznymi cechami, istotnymi zarówno dla pracowników jak i pracodawców. Na czym polega, w jakim sektorze można znaleźć pracę sezonową, co z pracą sezonową w UE i ile można zarobić?

Kontrole SANEPIDU na koloniach, obozach i na innych obiektach pobytu dzieci i młodzieży w woj. małopolskim

Dzieci i młodzież skorzystają jak co roku z wypoczynku zorganizowanego w formie wyjazdowej jako kolonia, obóz lub jako forma w miejscu zamieszkania, m.in. na półkoloniach organizowanych przez placówki oświatowo-wychowawcze, świetlice szkolne, młodzieżowe domy kultury, ośrodki sportowe. W związku z tym zapowiedziane są kontrole SANEPIDU na koloniach, obozach i innych obiektów pobytu dzieci i młodzieży w woj. małopolskim.

REKLAMA