REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

5 września to Międzynarodowy Dzień Dobroczynności. Co czwarty Polak jest lub chce być wolontariuszem, dlaczego

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Polacy chętnie zostają wolontariuszami
Polacy chętnie zostają wolontariuszami
Źródło zewnętrzne

REKLAMA

REKLAMA

Według statystyk i badań co czwarty Polak angażuje się w działalność dobroczynną jako wolontariusz. Motywem dla takiego działania jest chęć wsparcia znajomych lub sąsiadów. Niebagatelne znaczenie ma też chęć nawiązania nowych, bliskich znajomości.

Dodatkowo wolontariat daje poczucie spełnienia. Według danych Fundacji Dr Clown dla ponad 70 proc. wolontariuszy główną motywacją jest przekonanie, że to, co robią, ma sens. 
Polki i Polacy niezbyt chętnie działają w ramach zorganizowanego wolontariatu, preferując indywidualną pomoc na rzecz znajomych i sąsiadów. Tymczasem, według badań, dla co trzeciego wolontariusza takie zaangażowanie jest szansą na nawiązanie nowych, bliskich znajomości.
Blisko 30 proc. Polek i Polaków angażuje się w działania w ramach wolontariatu, jak podaje Główny Urząd Statystyczny.
Wśród nich 26,5 proc. podejmuje działania indywidualne, wspierając np. znajomych czy sąsiadów.
Najchętniej w wolontariat angażują się osoby w wieku od 35 do 54 lat, natomiast w grupie osób w wieku 18-24 lata odsetek wolontariuszy w ciągu pięciu lat spadł o 18,2 punktów procentowych. 

REKLAMA

Wolontariat: szansa na nowe, bliskie znajomości

Według wyników badania przeprowadzonego wśród wolontariuszy Fundacji Dr Clown, która od 25 lat rozpoznawana jest jako ta, która popularyzuje i stosuje terapię śmiechem, dla ponad 70 proc. główną motywacją do działania jest przekonanie, że ich działania mają sens.
Najczęstszą przyczyną zaangażowania w wolontariat są potrzeby niesienia pomocy potrzebującym oraz czynienia dobra.
Niektórzy wskazują też chęć poznania nowych ludzi, do czego wolontariat faktycznie stanowi dobrą okazję. Według dostępnych badań niemal jedna trzecia wolontariuszy nawiązuje w ten sposób nowe, bliskie znajomości. 

Wolontariat: czym się zajmują wolontariusze w Polsce

REKLAMA

Działania podejmowane przez polskich wolontariuszy w ramach wsparcia potrzebujących, według danych GUS, najczęściej obejmują prace domowe, np. związane ze sprzątaniem, robieniem zakupów i wykupywaniem leków.
Ale także udzielanie informacji i porad z zakresu prawa, organizowanie zajęć oraz imprez kulturalnych i sportowych, a także wspieranie osób potrzebujących poprzez rozmowę.

– Nie da się przecenić znaczenia empatycznej rozmowy czy po prostu obecności, szczególnie w przypadku osób chorych, przebywających w szpitalach, które znajdują się w stanie silnego stresu i, bardzo często, lęku – mówi Agata Bednarek, prezeska Fundacji Dr Clown.
– I nie chodzi tylko o obecność bliskich, którzy, również zestresowani i zdenerwowani, nie zawsze są w stanie udzielić niezbędnego wsparcia, którego sami też potrzebują – dodaje Agata Bednarek, 

Wolontariusze Dr Clown wolontariusze wykorzystują dobroczynne właściwości uśmiechu, by odwrócić uwagę chorych od szpitalnej rzeczywistości, ale też wspierają ich rozmową i bliskością.
– Niezwykle ważne jest jednak, by były to osoby dojrzałe emocjonalnie i potrafiące poradzić sobie w trudnych i przykrych sytuacjach, w czym pomagają odpowiednie szkolenia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

By zostać wolontariuszem Fundacji Dr Clown, należy mieć ukończone 18 lat, nie ma natomiast górnej granicy wieku.
Potrzebne jest aktualne badanie do celów sanitarno-epidemiologicznych  lub zgoda na jego wykonanie w najbliższym czasie, zaświadczenie o niekaralności z Krajowego Rejestru Karnego, a także zaświadczenie od lekarza o braku przeciwwskazań do bycia wolontariuszem.
Ważne, by przyszli wolontariusze byli gotowi regularnie odwiedzać swoich podopiecznych i brać udział w działaniach Fundacji.

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Na jak długo dostanę orzeczenie o niepełnosprawności? [ZMIANY 2025]

Od czego zależy okres ważności orzeczenia o stopniu niepełnosprawności? Na jaki czas orzeka się o niepełnosprawności dziecka? Kogo dotyczą najnowsze zmiany? Odpowiadamy na kluczowe pytania.

ZUS obniża stopień niepełnosprawności. Dla osób niepełnosprawnych to (cudowne ozdrowienie). Ze znacznego na umiarkowany. Z umiarkowanego na lekki

Infor.pl udostępnia łamy czytelnikom. Dziś list o pokrzywdzeniu przez ZUS obniżeniem grupy inwalidzkiej. Nie znamy wersji ZUS-u ani dokumentów medycznych z akt tej sprawy. Pomimo to list publikujemy, aby pokazać, że chyba w historii opisanej przez Czytelniczkę nie zadziałał mechanizm wyjaśniania (przez ZUS albo działających w jego imieniu lekarzy) przyczyn obniżenia wysokości grupy inwalidzkiej. Gdyby lepiej wyjaśniono osobom niepełnosprawnym wychodzącym z komisji ZUS o przyczynach niekorzystnej dla nich decyzji, to być może w przestrzeni publicznej mniej byłoby sarkastycznych zwrotów typu "cudowne uzdrowienie przez ZUS".

Oprocentowanie lokat i kont oszczędnościowych - koniec maja 2025 r. Banki tną procenty ale nadal można dostać nawet 7-8%

Pod koniec maja 2025 r. niełatwo jest znaleźć bank, który w ciągu ostatnich tygodni nie dokonałby cięcia oprocentowania depozytów. Jest już jasne, że drugi miesiąc z rzędu pogorszeniu ulegnie też oferta detalicznych obligacji skarbowych. Jest to efekt uboczny długo wyczekiwanych cięć stóp procentowych, które w maju uchwaliła Rada Polityki Pieniężnej.

Energia ze słońca w najkorzystniejszym wariancie. Oto jak falownik hybrydowy zmienia działanie instalacji fotowoltaicznej i pomaga oszczędzać pieniądze

Nowoczesne, hybrydowe falowniki mogą całkowicie zmienić sposób, w jaki korzystamy z energii. Zamiast oddawać nadwyżki do sieci, możemy je przeznaczyć na własne potrzeby – na przykład podgrzewanie wody czy zasilanie innych urządzeń w domu. A gdy sieć zawiedzie? Falownik zadba o to, by prąd płynął dalej, zasilając obwody gwarantowane – nawet gdy sąsiedzi siedzą po ciemku. Energia jest tuż obok, wystarczy tylko wiedzieć, jak ją właściwie wykorzystać. To elastyczność, która zmienia zasady zarządzania energią – teraz to my decydujemy, jak i kiedy jej używać.

REKLAMA

Zmiany w zawodzie psychologa 2025: jest projekt ustawy

Będą duże zmiany w zawodzie psychologa. Jest projekt ustawy o zawodzie psychologa oraz samorządzie psychologów. Aktualne przepisy są niezgodne z prawem. Co się zmieni?

ZUS: renta wdowia 2025. Komu się należy i jaka jest wysokość świadczenia? [WNIOSEK]

Seniorzy wciąż pytają komu w 2025 r. należy się renta wdowia. ZUS tłumaczy, ile wynosi świadczenie, jakie są warunki i jak złożyć wniosek. Czy można dorabiać do renty wdowiej?

Koszty sądowe: Uchwała NSA ważna dla adwokatów i radców prawnych

Wniosek o wznowienie postępowania ws. administracyjnej motywowany wyrokiem TK nie musi dotyczyć istoty takiej sprawy, ale może też odnosić się np. do ponownego określenia wysokości wynagrodzenia za pomoc prawną z urzędu - tak wynika z uchwały NSA.

Reforma odpadowa nabiera tempa: System kaucyjny i ROP mają zrewolucjonizować sposób gospodarowania odpadami w Polsce

Reforma odpadowa nabiera tempa. System kaucyjny i Rozszerzona Odpowiedzialność Producenta (ROP) mają zrewolucjonizować sposób gospodarowania odpadami w Polsce. Choć przepisy zostały uchwalone, a termin wdrożenia systemu kaucyjnego wyznaczono na 1 października 2025 roku, uczestnicy debaty podczas gali Innowacyjny Samorząd 2025 nie mają złudzeń – przed samorządami i przedsiębiorcami stoi szereg wyzwań, a sukces reformy zależeć będzie od współpracy, edukacji i spójności legislacyjnej.

REKLAMA

Podatek od spadków i darowizn: NSA wydał kluczową uchwałę

NSA wypowiedział się w sprawie zeznań podatkowych i terminów związanych z dziedziczeniem. Podjęta przez sąd uchwała okazuje się korzystna dla obywateli.

Zorientowana na człowieka i godna zaufania sztuczna inteligencja (AI) - czyli jaka? Jakie praktyki związane ze sztuczną inteligencją są zakazane przez AI Act?

AI Act to rdzeń prawny dla uregulowania zasad handlu i stosowania technologii ze sztuczną inteligencją w Unii Europejskiej. Ten kluczowy dokument, który można sklasyfikować w segmencie prawa materialnego należy czytać przede wszystkim jako listę „zakazów” dla pełnej wolności gospodarczej w szczytnym celu: mianowicie chodzi o utrzymanie właściwej równowagi pomiędzy ochroną rynku a konkurencyjnością Europy wobec innych rynków światowych.

REKLAMA