REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nieruchomość w Hiszpanii: co i gdzie kupują Polacy, czy są zadowoleni z inwestycji

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Polacy coraz częściej inwestują w nieruchomości w Hiszpanii
Polacy coraz częściej inwestują w nieruchomości w Hiszpanii
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Już ponad 3 tysiące nieruchomości w Hiszpanii kupili Polacy w 2024. Bijemy kolejny rekord na Półwyspie Iberyjskim. Transakcje na rynku pierwotnym i wtórnym, inwestycje szybko zyskują na wartości. To sprawia, że polska społeczność nad Morzem Śródziemnym jest coraz liczniejsza.

REKLAMA

Tylko od lipca do września 2024 r. nasi rodacy nabyli 1 296 domów i apartamentów w Hiszpanii, czyli o 30% więcej niż w poprzednim kwartale 2024 r. i aż o 62% więcej niż w tym samym okresie 2023 r.
Jak wynika z danych Registradores de España, w III kwartale 2024 r. Polacy uplasowali się tuż za podium zagranicznych inwestorów, na czwartym miejscu, z udziałem w rynku wynoszącym 5,32%
To jednak nie koniec rekordów. W 2024 r. Polacy kupili bowiem już 3 101 nieruchomości w Hiszpanii, o 26% więcej niż w tym samym okresie 2023 r. oraz niemal tyle, co w całym ubiegłym roku, który zakończył się rekordowym wówczas wynikiem 3 118 nieruchomości.

REKLAMA

W prowincji Malaga, która obejmuje również Costa del Sol, zagraniczni nabywcy zakupili co trzecią nieruchomość. Oznacza to zbliżoną popularność do Balearów i poziom dwukrotnie wyższy niż średnia hiszpańska.
Na podium znajdują się tradycyjnie: Wielka Brytania, Niemcy oraz Maroko, a Polacy, zajmując czwarte miejsce, wyprzedzili Włochy i Francję.

Costa del Sol przyciąga kupujących na rynek nieruchomości słońcem i wysoką rentownością inwestycji

Jak tłumaczy Agnieszka Marciniak-Kostrzewa, założycielka Agnes Inversiones, Marbella i Costa del Sol to wymarzone miejsca do życia, co potwierdzają nie tylko dane rynkowe, ale i coraz większe zainteresowanie ze strony naszych rodaków.
Powakacyjne miesiące są drugim, poza styczniem, okresem w roku, kiedy na rynku pojawia się więcej ofert domów i apartamentów z rynku wtórnego. Dużą popularnością cieszy się także rynek pierwotny, gdyż inwestycje w najlepszych lokalizacjach szybko zyskują na wartości - dodaje Agnieszka Marciniak-Kostrzewa,

Ceny nieruchomości w Hiszpanii rosną dwa razy wolniej niż w Polsce

Z danych Agnes Inversiones wynika, iż w III kwartale 2024 r. dominował rynek pierwotny. Wśród najczęściej kupowanych znalazły się apartamenty o powierzchni od 100 m2 do 300 m2 w cenach od 450 tys. do 4,5 mln euro oraz domy wolnostojące o powierzchni od 250 m2 do 600 m2, kosztujące od 1,5 mln do 5 mln euro.
Na Costa del Sol nie brakuje jednak transakcji zakupu rezydencji za 10 czy nawet 15 mln euro.
Specyfiką hiszpańskiego rynku jest wysoka stabilność, co potwierdzają m.in. dane Eurostat. W II kwartale 2024 r., w porównaniu z tym samym okresem 2023 r., ceny nieruchomości na Półwyspie Iberyjskim wzrosły o 7,9%. W tym samym czasie w Polsce ten wzrost wyniósł aż 17,7%.
Koszty życia w Hiszpanii także są niższe niż w innych europejskich krajach. Równocześnie lokalizacje takie jak Marbella zapewniają bardzo wysoki poziom edukacji czy opieki medycznej.

Praca zdalna i agresja Rosji na Ukrainę zwiększyły zainteresowanie Polaków nieruchomościami w Hiszpanii

REKLAMA

Udział Polaków w hiszpańskim rynku nieruchomości rośnie na przestrzeni lat, od 1,6% w 2019 r., po blisko 3,6% w 2023 r. W liczbach bezwzględnych oznaczało to 3 118 domów i apartamentów na Półwyspie Iberyjskim, które kupili nasi rodacy w 2023 r.
Wpłynęła na to m.in. popularyzacja pracy zdalnej po pandemii, a także chęć dywersyfikacji geograficznej majątku po agresji na Ukrainę w 2022 r.
Ubiegłoroczne wyniki zostały już niemal wyrównane w 2024 r., zatem zapowiada się kolejny polski rekord w Hiszpanii.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polska społeczność na Półwyspie Iberyjskim liczy już około 100 tys. osób. Jak podkreśla Agnieszka Marciniak-Kostrzewa, jest to widoczne nie tylko w statystykach zakupu nieruchomości.
– Na Costa del Sol działają polskie sklepy i restauracje, jest wydawany magazyn „Hola Polacos”, a co roku w Fuengiroli odbywa się finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, który w 2024 r. zgromadził ponad 1200 uczestników – mówi Agnieszka Marciniak-Kostrzewa.
Andaluzja, Costa del Sol i Marbella to wyjątkowe punkty na mapie Hiszpanii, która z roku na rok bije turystyczne rekordy.
Jednak wybrzeże słońca żyje swoim trybem i to nie tylko w sezonie. Na Costa del Sol trwa on niemal cały rok, ze względu na słońce świecące przez ponad 320 dni, wyśmienite warunki do gry w golfa czy bliskość gór Sierra Nevada, gdzie już w listopadzie rozpoczyna się sezon narciarski – rekomenduje ekspertka rynku hiszpańskich nieruchomości.

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Orzeczenie o niepełnosprawności 2025 - na jakie choroby można dostać orzeczenie o niepełnosprawności?

Orzeczenie o niepełnosprawności to oficjalny dokument, który potwierdza ograniczenia zdrowotne wpływające na codzienne funkcjonowanie. Jego posiadanie daje prawo do wielu form wsparcia – zarówno finansowego, jak i społecznego. W 2025 roku zasady orzekania nie zmieniają się znacząco, ale warto wiedzieć, kiedy można się o nie ubiegać i jakie choroby najczęściej kwalifikują do otrzymania orzeczenia.

ZUS: renta rodzinna po mężu – ile wynosi i komu przysługuje w 2025 roku?

Czy ZUS wypłaca rentę rodzinną po zmarłym mężu? Komu przysługuje renta rodzinna i ile wynosi w 2025 roku? Jakie warunki musi spełnić wdowa, aby otrzymać świadczenie? Czy renta rodzinna jest opodatkowana, czy można do niej dorabiać i jak długo się ją otrzymuje? Odpowiadamy na wszystkie najczęściej wyszukiwane pytania. Wyjaśniamy też, co zrobić, aby ZUS wypłacił korzystniejsze świadczenie – rentę rodzinną albo emeryturę.

Polacy chcą szybko na emeryturę, ale nie chcą przestać żyć aktywnie. Tylko nieliczni pracują po 60-tce

Choć prawo pozwala łączyć emeryturę z pracą, robi to zaledwie 11,6 proc. Polaków w wieku 50–74 lat. Ponad połowa osób zbliżających się do wieku emerytalnego nie wyobraża sobie dalszej aktywności zawodowej. Eksperci ostrzegają: bez zachęt do pracy po 60. roku życia system emerytalny może się nie utrzymać.

WF z nową podstawą programową od 1 września 2025 r.

Od 1 września 2025 r. w szkołach będzie obowiązywała nowa podstawa programowa w zakresie wychowania fizycznego. Zakłada ona m.in. promowanie zdrowego stylu życia poprzez ruch i zabawę. Co z testami sprawnościowymi?

REKLAMA

Masz 60 lat i 25 lat stażu pracy? Taką emeryturę z ZUS dostaniesz

Otrzymanie emerytury zależy nie tylko od osiągnięcia wieku emerytalnego, ale także od spełnienia szeregu innych warunków. Decyzja o przejściu na emeryturę po 25 latach pracy może skutkować otrzymaniem dość niskiej emerytury z ZUS. Jakiej dokładnie? Oto szczegóły.

Mało kto zdaje sobie z tego sprawę, a można dostawać świadczenie w wysokości trzynastej emerytury CO MIESIĄC. O jaki dodatek chodzi?

W wyniku przeprowadzonych zmian ten dodatek do emerytury został zrównany z minimalną emeryturą, osiągając kwotę 1878,91 zł w 2025 roku. Oznacza to, że beneficjenci tego świadczenia będą otrzymywać kwotę odpowiadającą trzynastej emeryturze. I to co miesiąc. Co to za dodatek? Oto szczegóły. 

Nowe prawo planistyczne 2026: Co oznacza dla właścicieli gruntów rolnych? Ekspert wyjaśnia

Najistotniejszą zmianą wydaje się fakt, iż „dla właścicieli gruntów rolnych tych najlepszych klas bonitacyjnych, położonych poza granicami miast zasadniczo do czasu uchwalenia planu ogólnego nie będzie możliwe uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy, a więc i faktyczne odrolnienie nieruchomości.” – mówi Barbara Pancer w wywiadzie z ekspertem INFOR, [Radca prawny, local partner w warszawskiej praktyce nieruchomości kancelarii Greenberg Traurig].

Wielka zmiana w polskiej polityce! Premier Donald Tusk ogłosił nowy rząd: mniej ministrów, więcej odpowiedzialności, nowa jakość zarządzania państwem

„Porządek, bezpieczeństwo i przyszłość” – to trzy filary, które mają kierować nowym gabinetem Donalda Tuska. Premier ogłosił zmniejszenie liczby ministrów konstytucyjnych z 26 do 21, utworzenie nowych superministerstw, powołanie kontrolingu pracy ministrów i całkowicie nowe podejście do energetyki, finansów i relacji międzynarodowych.

REKLAMA

Komisja lekarska ZUS – depresja: co mówić? Jak się przygotować, aby dostać rentę lub świadczenie w 2025 roku?

Cierpisz na depresję i nie jesteś w stanie pracować? Zastanawiasz się, czy możesz otrzymać rentę z ZUS i jak wygląda komisja lekarska w takiej sytuacji? Może nie wiesz, co powiedzieć lekarzowi orzecznikowi, aby Twoje objawy zostały właściwie zrozumiane? W tym poradniku krok po kroku wyjaśniamy, jak przygotować się do komisji ZUS przy depresji, jakie dokumenty zabrać i o czym mówić podczas badania.

Nie ma wrażeń bez obrażeń. Eksperci o niepokojącym trendzie w sieci

Nie ma wrażeń bez obrażeń – pod takim hasłem młodzież publikuje w sieci filmiki, pokazujące ryzykowne zachowania na hulajnogach elektrycznych. - Alarmujemy rodziców o niebezpieczeństwie, które rozgrywa się w realnym życiu, a w internecie ma swoje odbicie – powiedziała PAP Kinga Szostko, twórczyni aplikacji alertowej dla rodziców KidsAlert.

REKLAMA