REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ferie zimowe 2025. Oto terminy dla wszystkich województw. Szykują się zaskakujące zmiany

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Ferie zimowe 2025. Oto terminy dla wszystkich województw. Szykują się zaskakujące zmiany
Ministerstwo od edukacji zabrało się za porządkowanie terminów zimowych ferii. Turnusów będzie mniej. Takie zmiany zostaną wprowadzone w przyszłym roku. W tym będzie jeszcze po staremu. Już wiadomo, z których regionów dzieci będą wypoczywać jako pierwsze.
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Rewolucja wkracza do szkoły. Dotyczy to nie tylko programu nauczania. Ministerstwo od edukacji zabrało się za porządkowanie terminów zimowych ferii. Turnusów będzie mniej. Takie zmiany zostaną wprowadzone w przyszłym roku. W tym będzie jeszcze po staremu. Już wiadomo, z których regionów dzieci będą wypoczywać jako pierwsze. 

rozwiń >

Terminy ferii zimowych w roku szkolnym 2024/2025

Kiedy rusza zimowy wypoczynek? W tym roku szkolnym pierwszy termin został zaplanowany na 20 stycznia. Ostatni turnus przypadnie już na marzec. Terminy ferii zimowych 2025 będą więc późniejsze niż zazwyczaj.

REKLAMA

Jak zawsze zimowa przerwa od nauki rozplanowana jest w czterech turach. Harmonogram dla poszczególnych województw ustalany jest wcześniej i co roku się zmienia. Oznacza to, że uczniowie z poszczególnych województw za każdym razem odpoczywają w innym terminie. Jaki jest harmonogram w tym roku? 

Termin ferii zimowych 2025: Małopolskie, świętokrzyskie, wielkopolskie, lubuskie, kujawsko-pomorskie

Pierwsza tura ferii zimowych 2025 ruszy 20 stycznia. Na przerwę od nauki mogą liczyć uczniowie z województw: kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego i wielkopolskiego. W tych regionach ferie potrwają do 2 lutego.

Ferie 2025: Termin dla województw podlaskiego i warmińsko-mazurskiego

Potem zimowe wakacje zaczną się dla dzieci i młodzieży z województw: podlaskiego i warmińsko-mazurskiego. Przerwa potrwa od 27 stycznia do 9 lutego.

Województwa dolnośląskie, mazowieckie, opolskie, zachodniopomorskie. Kiedy ferie 2025?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W kolejnym terminie będą wypoczywać uczniowie z województwa dolnośląskiego, mazowieckiego, opolskiego i zachodniopomorskiego. Ferie zimowe 2025 rozpoczną się 3 lutego, a zakończą 16 lutego.

Termin ferii 2025: Lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie, śląskie

Ostatnia tura zimowej przerwy przypada na okres od 17 lutego do 2 marca. Z ferii będą się cieszyć uczniowie ze szkół z województw: lubelskiego, łódzkiego, podkarpackiego, pomorskiego i śląskiego.

Terminy ferii zimowych 2025: Podział według województw

  • dolnośląskie (3 – 16 lutego),
    kujawsko-pomorskie (20 stycznia – 2 lutego),
    lubelskie (17 lutego – 2 marca),
    lubuskie (20 stycznia – 2 lutego),
    łódzkie (17 lutego – 2 marca),
    małopolskie (20 stycznia – 2 lutego),
    mazowieckie (3 – 16 lutego),
    opolskie (3 – 16 lutego),
    podkarpackie (17 lutego – 2 marca),
    podlaskie (27 stycznia – 9 lutego),
    pomorskie (17 lutego – 2 marca),
    śląskie (17 lutego – 2 marca),
    świętokrzyskie (20 stycznia – 2 lutego),
    warmińsko-mazurskie (27 stycznia – 9 lutego),
    wielkopolskie (20 stycznia – 2 lutego),
    zachodniopomorskie (3 lutego – 16 lutego)

Zrobili to dwadzieścia lat temu

Różne terminy zimowych ferii dla poszczególnych województw zostały wprowadzone dwadzieścia lat temu. Zmiana miała zapobiegać problemom komunikacyjnym, zwiększyć bezpieczeństwo dzieci w trakcie przejazdów na zimowiska i zmian turnusów, także zapewnić dostęp do bazy turystycznej wszystkim dzieciom w całym okresie ferii zimowych.

Na takim rozwiązaniu mieli też skorzystać właściciele pensjonatów i ośrodków wczasowych, ponieważ dzięki temu wydłużył się zimowy sezon turystyczny.

Czterech terminów już nie będzie

Teraz ministerstwo od edukacji zabrało się za układanie terminów zimowego, szkolnego wypoczynku po nowemu. Jak wynika z informacji podanych na stronie resortu, od 2026 roku nie będzie już podziału na cztery turnusy. Wszystkie województwa będą się musiały zmieścić w trzech terminach. Uczniowie z województwa warmińsko-mazurskiego i podlaskiego, którzy do tej pory odpoczywali sami, zostaną przyłączeni do innych regionów. Długość wolnego natomiast nie ulegnie zmianie.

Jak będą wyglądały ferie zimowe w 2026 roku?

Oto terminy dla wszystkich województw
19 stycznia - 1 lutego 2026: mazowieckie, pomorskie, podlaskie, świętokrzyskie, warmińsko-mazurskie;
2 lutego - 15 lutego 2026: dolnośląskie, kujawsko-pomorskie, łódzkie, zachodniopomorskie, małopolskie, opolskie;
16 lutego - 1 marca 2026: podkarpackie, lubelskie, wielkopolskie, lubuskie, śląskie.

Co przyniesie zmiana terminu zimowych ferii? 

Rodzą się obawy, że na drogach znowu pojawią się korki, a w miejscowościach turystycznych wróci tłok? Czy rzeczywiście tak będzie? Przepustowości polskich dróg się poprawiła, a od kilku lat prawdziwych zim w Polsce nie ma. Ośnieżone górskie ośrodki to już widok coraz rzadszy, a to z kolei powoduje, że ani dzieci, ani rodzice nie garną się aż tak bardzo do zimowych wyjazdów na narty. A jeśli już, to częściej wyjazd organizują sobie sami.

 

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Skarbówka prześwietla tę podatkową ulgę pięć lat wstecz. Strach obleci miliony Polaków

Do końca kwietnia był czas na złożenie PIT-ów. Teraz swój czas ma skarbówka. Fiskus interesuje się przede wszystkim tymi, którzy skorzystali z ulg i odliczeń. Na celowniku znaleźli się między innymi rodzice. Część z nich może mieć problem.

Czy 25.05.2025 r. to niedziela handlowa, handel bez zakazu, zakupy w Lidlu i Biedronce, w galeriach, 0wszystkie sklepy otwarte czy tylko Żabka

Czy najbliższa niedziela nie jest objęta zakazem handlu i czynne są wszystkie sklepy? To kluczowe pytanie dla sensownego zaplanowania weekendu. Praktycznie każda rodzina potrzebuje dużych zakupów raz w tygodniu. Gdy składa się na niego niedziela han4dlowa, można wybierać dzień na zrealizowanie tego planu: sobota lub niedziela. Jeśli jednak niedziela jest z zakazem handlu, na duże zakupy pozostaje tylko sobota.

Po jakim czasie nie można odwołać darowizny?

Termin na odwołanie przekazanej darowizny jest dość krótki. Od czego zależy? Kiedy jest możliwe odwołanie darowizny?

Kiedy złożenie przysięgi przez nowo wybranego prezydenta RP? [WYBORY 2025]

Zgodnie z art. 128 Konstytucji, kadencja prezydenta RP rozpoczyna się w dniu objęcia przez niego urzędu. Pytanie brzmi: co to dokładnie oznacza i kiedy ten moment następuje? Kto stwierdza ważność wyborów na prezydenta RP?

REKLAMA

Sztuczna inteligencja w urzędach, zdrowiu i wyborach. „Nie będziemy już nigdy anonimowi”

Czy AI może uprościć życie obywateli i zrewolucjonizować państwo? Zdaniem Radosława Mechły, doradcy ds. AI w Buzzcenter, to nieunikniona przyszłość. W rozmowie z Infor.pl opowiada, jak technologia zmieni urzędy, system opieki zdrowotnej, rynek pracy i… naszą prywatność.

Tusk obiecuje: Kwota wolna wzrośnie do 60 tys. zł, ale nie w tym roku

Premier Donald Tusk nie owija w bawełnę: podniesienie kwoty wolnej od podatku to jego priorytet, ale w 2025 roku Polacy nie mają na co liczyć. „To moja twarda obietnica – zrealizuję ją w tej kadencji” – zapowiada. Warunek? Deficyt musi trzymać się w ryzach, bo inaczej grozi nam utrata miliardów z UE.

W którym mieście szanse na własne mieszkanie są największe?

Rynek wtórny na ogół wygrywa z pierwotnym pod względem dostępności mieszkań na przeciętną kieszeń. Portal GetHome.pl sprawdził, w których miastach wojewódzkich jest ona największa.

Ubezpieczenie mieszkania na wynajem krótkoterminowy – co musisz wiedzieć?

Wynajem krótkoterminowy jest coraz popularniejszą formą zarabiania na nieruchomościach, ale niesie ze sobą także pewne ryzyka. Co powinna zawierać dobra polisa dla najmu krótkoterminowego? Jak wybrać odpowiednie ubezpieczenie?

REKLAMA

Tydzień, maksymalnie dwa. Wielu pracowników nie czeka dłużej na wynik rekrutacji

6 na 10 badanych pracowników fizycznych deklaruje, iż maksymalny czas rekrutacji, jakiego oczekują od potencjalnego pracodawcy, to dwa tygodnie. Tak wynika z badania „Rynek pracowników fizycznych”, przeprowadzonego na zlecenie serwisu Pracuj.pl.

Darowizna w gotówce od matki: Skarbówka nie odpuszcza – liczy się forma przekazania środków

Choć darowizny między najbliższymi krewnymi często korzystają z pełnego zwolnienia z podatku, fiskus nie pozostawia miejsca na dowolność w ich dokumentowaniu. Najnowsza interpretacja podatkowa pokazuje, że nawet spełnienie podstawowych warunków, takich jak zgłoszenie darowizny w terminie i jej otrzymanie od członka rodziny, nie wystarczy, jeśli środki przekazano w gotówce. Taka forma – mimo zgłoszenia – może oznaczać konieczność zapłaty podatku.

REKLAMA