REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dzień bez telefonu, ale czy dziś można przeżyć bez smartfona. Jak zapłacić za jedzenie i podstawowe zakupy

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Dzień bez telefonu, ale jak żyć bez smartfona, jak zrobić zakupy
Dzień bez telefonu, ale jak żyć bez smartfona, jak zrobić zakupy
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Obchodzony co roku Dzień bez telefonu, ma zachęcać społeczeństwo do odłączenia się choć na kilka godzin od świata online. Pojawia się jednak zasadnicze pytanie – czy w dzisiejszych czasach jest to jeszcze możliwe? Smartfon to podstawowe narzędzie do wykonywania wielu czynności życiowych, z zakupami na czele.

Dzień z telefonem: pięć godzin z każdej doby

Według danych data.ai średni czas spędzany przed ekranem wynosi aktualnie pięć godzin dziennie.
Z kolei przeprowadzona w 2023 r. przez Reviews.org ankieta pokazała, że Amerykanie sprawdzają telefon 144 razy w ciągu doby. To oznacza, że odblokowują go średnio raz na 10 minut.

REKLAMA

A co z Polakami?
Z badania Future Mind „Żyjesz w phygitalu, choć o tym nie wiesz”, wynika, że telefon stał się niezbędnym narzędziem nawet podczas zakupów.
Ponad trzy czwarte Polaków uważa możliwość skanowania produktów smartfonem, aby sprawdzić cenę, jakość czy skład za wyjątkowo komfortowe rozwiązanie.
Jednocześnie niemal połowa badanych potwierdza, że korzysta z realizacji płatności w sklepie właśnie za pomocą swojego smartfona.

Zakupy ze smartfonem: zdecydowana większość konsumentów uznaje za łatwiejsze

REKLAMA

Niedawne badanie firmy doradczo-technologicznej Future Mind pokazuje, że smartfon coraz silniej wpływa na wiele obszarów życia – w tym także zakupy.
Niemal każdy z respondentów wie o możliwości płacenia za jego pomocą, a 84 proc. Polaków postrzega to, jako duże ułatwienie.
Również aplikacje mobilne do skanowania produktów w celu sprawdzenia informacji – takich jak skład czy opinie – są znane wśród trzech czwartych użytkowników. Z kolei aktywnie sięga po nie 43 proc. ankietowanych.

– Obecnie wykorzystanie smartfonów do różnych celów, w tym do płatności w sklepach przez osoby w każdym wieku, nie jest już zjawiskiem nadzwyczajnym – co potwierdza fakt, że blisko jedna trzecia seniorów korzysta z płatności mobilnych – podkreśla Łukasz Okoński, Head of Product Design w Future Mind.
Ekspert tłumaczy, że istotne jest jednak uwzględnienie projektowania interfejsów, które będą przyjazne w użyciu nawet w zatłoczonym sklepie. Rzadko kiedy mamy w nim wolne obie ręce, stąd niebagatelną rolę odgrywają intuicyjne gesty.

– Z aplikacji często korzystamy już w kolejce do kasy, gdzie liczy się każda sekunda, a co za tym idzie, należy stawiać na maksymalną optymalizację ścieżek oraz prostotę prezentowanej treści – dodaje Łukasz Okoński.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zakupy ze smartfonem: od planowania po zapłatę BLIK-iem

REKLAMA

Jednocześnie badanie Future Mind pokazuje, że blisko 60 proc. ankietowanych jest zaznajomionych z możliwością skanowania produktów smartfonem i płacenia nim bez konieczności podchodzenia do kasy.
Natomiast aktywne korzystanie z tej technologii, póki co deklaruje jedna piąta respondentów.
Równie obiecujące wydaje się być wykorzystanie aplikacji do lokalizowania sklepów i produktów na półkach, które zna 57 proc. użytkowników, a korzysta niecałe 40 proc.
Konsumenci są więc otwarci na innowacje ułatwiające orientację w przestrzeni sklepowej, a rola smartfona w ich wdrażaniu zdaje się być coraz większa.

Jak przypomina Jacek Wieczorkowski, kierownik zespołu zarządzania doświadczeniem klienta w Santander Consumer Banku. jeszcze dziesięć lat temu nie mogliśmy płacić kartą w popularnym dyskoncie. Dzisiaj już 9 milionów klientów takich sklepów sprawdza w aplikacji mobilnej dostępne promocje, sporządza listę zakupów i przegląda wcześniejsze transakcje.
I to wszystko jeszcze zanim przekroczą próg swojego domu. A już na miejscu – w sklepie – zamiast gubić się w morzu etykiet na półkach, skanują kod kreskowy towaru, aby poznać jego cenę.
Chwilę później, przy kasie, ponownie skorzystają z aplikacji, aby wyświetlić swoją kartę lojalnościową, a część z nich również po to, żeby zapłacić za zakupy BLIKIEM bez konieczności podawania kodu.
Każde z tych działań spełnia definicję phygital, bo łączy świat fizyczny i cyfrowy w jedno spójne, hybrydowe doświadczenie zakupowe – podsumowuje Jacek Wieczorkowski.

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wyższa emerytura czy renta z ZUS w 2025 r. dzięki ERPO [co to, dla kogo i o co wnioskować?]

Emeryci i renciści mogą mieć wyższe świadczenia z ZUS, także w 2025 r. Prostym sposobem na to jest złożenie wniosku o ponowne obliczenie świadczenia emerytalno-rentowego, zatem złożenie do ZUSu wniosku ERPO. Oczywiście na każdy kwalifikuje się do takiej podwyżki. Analizujemy kto, kiedy i o co powinien wnioskować- bo opcji jest dużo.

Zasiłek pielęgnacyjny nadal dochodem w pomocy społecznej

Zgodnie z aktualnymi przepisami zasiłek pielęgnacyjny stanowi dochód, który MOPS uwzględnia przy ubieganiu się o świadczenia z pomocy społecznej. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej aktualnie nie pracuje nad zmianą przepisów w tym zakresie. Tak wynika z odpowiedzi na petycję, która w tym roku wpłynęła do resortu rodziny.

Obligacje skarbowe - maj 2025 r. Niższe oprocentowanie nowych emisji

Ministerstwo Finansów w komunikacie poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych (detalicznych) Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w maju 2025 r. Oprocentowanie niektórych obligacji lekko spadło w porównaniu do obligacji sprzedawanych w kwietniu br. Marże pozostały bez zmian.

Ten głos zaboli polityków. "Do 2030 roku zabraknie nam prądu, firmy uciekną za granicę"

REKLAMA

Reforma szkół. Będą trzy etapy edukacyjne. "Zmiany idą bardzo daleko"

Zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Edukacji Narodowej, reforma edukacji ma wejść do szkół 1 września 2026 r. wraz z zupełnie nową podstawą programową. Powstały już ważne dokument, które mają być fundamentem reformy edukacji. To profil absolwenta i stanowisko Rada ds. monitorowania i wdrażania reformy edukacji w sprawie nowego formatu przygotowywanej podstawy programowej.

W 2025 r. ZUS też zwróci nadpłatę składki zdrowotnej. Warunek to złożenie wniosku do 20 maja 2025 r.

Zbliża się ważny termin dla przedsiębiorców – 20 maja 2025 r. to ostatni dzień na rozliczenie składki zdrowotnej za 2024 rok. Jeśli prowadzisz działalność gospodarczą i płacisz składki na ubezpieczenie zdrowotne, musisz uwzględnić to rozliczenie w dokumentach za kwiecień.

Wybory papieża: 135 kardynałów wybierze następcę papieża Franciszka. Jak przebiega konklawe?

135 kardynałów wybierze nowego papieża. Tak jak w 2013 r. Jak przebiega konklawe? Opowiada kardynał Rainer Maria Woelki, który uczestniczył w wyborze papieża Franciszka.

Najważniejsze cytaty z lektur do matury. Dasz radę zdobyć komplet punktów? Quiz
Sprawdź, czy wiesz, kto jest autorem najsłynniejszych cytatów z literatury polskiej i światowej. Pytamy także o to, z jakiego utworu pochodzi to zdanie. Gotowy? Powodzenia!

REKLAMA

Majówka 2025 z Kartą Dużej Rodziny. Można zaoszczędzić dużo pieniędzy [LISTA ZNIŻEK]

Majówka 2025 z Kartą Dużej Rodziny oznacza realne oszczędności na wszystkim. Lista zniżek zawiera supermarkety, stacje paliw, przejazdy komunikacją, restauracje, noclegi i atrakcje. Zaplanuj długi weekend majowy z KDR.

Czy była żona dziedziczy po byłym mężu i na odwrót?

Jak rozwód wpływa na dziedziczenie po byłym małżonku? Odpowiedź na to pytanie zależy od tego czy mamy do czynienia z dziedziczeniem testamentowym, czy też ustawowym. Oto ważne przepisy!

REKLAMA